ESKİ BAŞBAKANLAR

ÖMER SOYER KALYONCU

1950 yılında Girne’de doğdu.

Üniversite Eğitimini Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde Kimya Mühendisliği bölümünde yaptı. Üniversite yıllarında öğrenci derneklerinde görev yaptı.

Kıbrıs’a gelince Devrimci Gençlik Derneği’nde Yöneticilik ve Başkanlık yaptı.

1973 yılında üye olduğu Cumhuriyetçi Türk Partisi’nde MYK üyeliği ve çeşitli kademelerde görev yaptı.

1993-1998 yılları arasında yapılan Genel Seçimlerde Cumhuriyetçi Türk Partisi’nden Girne milletvekili olarak seçildi.

11 Aralık 1995'ten 16 Ağustos 1996'ya kadar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yaptı. 14 Aralık 2003 Kuzey Kıbrıs genel seçimlerinde Cumhuriyetçi Türk Partisi- Birleşik Güçler’den Girne milletvekili seçildi.

Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler, Demokrat Parti Koalisyon hükümetinde Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı olarak görev aldı. 2005 Kuzey Kıbrıs erken genel seçimlerinde Cumhuriyetçi Türk Partisi'nden Girne milletvekili seçildi.

6 Haziran 2005 tarihinde Cumhuriyetçi Türk Partisi genel sekreterliğine seçildi.

19 Nisan 2009 Kuzey Kıbrıs erken genel seçimleri ve 28 Temmuz 2013 erken genel seçimlerinde Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler’den yeniden Girne Milletvekili seçildi.

İngilizce bilmekte olup evli ve iki çocuk babasıdır



ÖZKAN YORGANCIOĞLU

Özkan Yorgancıoğlu 1954 yılında Baf’ta doğdu.


İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye ve Siyaset Bilimi kürsüsünden mezun oldu.


Üniversite öğrenimi yıllarında aktif olarak öğrenci dernek ve federasyonlarında görev aldı.


Seracılar Kooperatifi ve Kıbrıs Türk Petrollerinde çalıştı, Yeni Düzen Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği yaptı. Daha sonra kendi işini kurarak süt ürünleri üreticiliği yaptı.


1974 yılından itibaren CTP’nin birçok kademesinde görev aldı.


Gençlik ve Spor Bakanlığı görevini yürüttü.


CTP-BG’den Lefkoşa Milletvekili olarak görev yaptı. 2011 yılından beridir CTP-BG Genel Başkanlığı görevini yürütmektedir.


Evli ve iki çocuk babasıdır.


SİBEL SİBER

Dr. Sibel Siber, 1960 yılında Lefkoşa’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Kıbrıs’ta tamamladı. 1983 yılında, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu.         

1987 yılında Şişli Etfal Hastanesi’nde İç Hastalıkları uzmanlık eğitimini tamamlamasının ardından, aynı yıl Kıbrıs’a dönerek Lefkoşa’da özel kliniğinde çalışmaya başladı.

1989 yılında burslu olarak ABD’de Virginia Üniversitesi’nde Diyabet ve Endokrinoloji eğitimi gördü.

2000 yılında Fullbright burslusu olarak ABD’de Chicago Rush Üniversitesi’nde Romatizmal Hastalıklar eğitimi aldı.  

2009 yılı genel seçimlerinde CTP-BG’den Lefkoşa milletvekili seçildi ve halen bu görevine devam etmektedir.

KKTC'nin ilk kadın Başbakanı'dır.

İki yıl süreyle, yerel bir gazetede haftalık köşe yazıları yazdı. 2011 yılında, ‘Düşlerim Düşüncelerim’ isimli denemelerden oluşan bir kitabı yayınlanmıştır.

Evli ve 2 çocuk annesidir.


İRSEN KÜÇÜK

1940 yılında Lefkoşa'da doğdu.

1966 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden mezun oldu. Toprak muhafaza ve Zirai Sulama konularında Üniversite üstü ihtisası vardır.

1966-1968 yıllarında Türkiye Devlet Su İşleri (DSİ) Teşkilatında İşletme  Mühendisi olarak çalıştı.

1968-1973 yıllarında Kıbrıs Hayvancılık Dairesinde görev yaptı.

1973 yılından sonra kendine ait işletmede Tarım ve Hayvancılık çalışmaları yürüttü.

Ziraat Mühendisleri Odası ve Erenköy Mücahitler Cemiyeti Başkanlığında bulundu.

1976 ve 1981 Genel Seçimlerinde  Ulusal Birlik Partisin'den Lefkoşa Milletvekili seçildi.

1983'de oluşturulan Kurucu Mecliste üyelik yaptı.

5.7.1976 - 4.8.1981 ve 15.3.1982-13.12.1983 tarihleri arasında, Tarım Doğal Kaynaklar ve Enerji Bakanlığı ile 4.8.1981-15.3.1982 tarihleri arasında Sağlık Sosyal İşler ve Çalışma Bakanlığı görevlerinde bulundu.

1993 Erken Genel Seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi'nden Lefkoşa Milletvekili seçildi.

Ulusal Birlik Partisi İlçe Başkanlığı ve Genel Sekreterlik görevlerinde bulundu. 6 Aralık 1998 Genel Seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi'nden Lefkoşa Milletvekili seçildi.

30.12.1998 - 8.6.2001 tarihleri arasında UBP-TKP ile 8.6.2001-13.1.2004 tarihleri arasında UBP-DP Koalisyon Hükümetlerinde Tarım ve Orman Bakanı olarak görev aldı.

14 Aralık 2003 Genel Seçimlerinde, 20 Şubat 2005 ve 19 Nisan 2009 Erken Genel Seçimleri'nde Ulusal Birlik Partisi'nden Lefkoşa Milletvekili seçildi.

1 Temmuz 2009 tarihinde ise Ulusal Birlik Partisi Genel Sekreteri olarak seçildi.

Parti Genel Başkanı Dr Derviş Eroğlu'nun Cumhurbaşkanı seçilmesiyle boşalan Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanlığı görevine 9 Mayıs 2010 tarihinde toplanan UBP'nin 8inci Olağanüstü Kurultayı'nda tek aday olarak seçildi.

İngilizce ve Rumca bilir.

Evli ve iki çocuk babasıdır.


DERVİŞ EROĞLU

1938 yılında Mağusa ilçesinin Ergazi Köyü'nde dünyaya geldi.

Orta ve lise tahsilini Mağusa'da tamamladıktan sonra İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni bitiren Eroğlu, 5 yıl Mağusa'da hekimlik yaptı. Daha sonra Ankara'da üroloji ihtisası yaparak 1972 yılında Mağusa Devlet Hastanesi'inde ürolog olarak görev yaptı.

1976 yılında Cumhuriyet Meclisi'ne milletvekili olarak seçildi. Aynı yıl Milli Eğitim Bakanı olarak kabinede görev aldı. 10 yıl boyunca Mağusa Kooperatif Bankası başkanı olarak görevde bulundu.

1983 yılında oluşturulan Kurucu Meclis üyeliğine tayin edildi.

Aralık 1983 tarihinde UBP genel başkanı seçildi Siyasi Hayatı KKTC'nin ilan edilmesinin ardından 1985-1994 yılları arasında 4 kez hükümet kuran Derviş Eroğlu, 1994 yılında Cumhurbaşkanı Denktaş'la ters düşünce parti içinde ayrılıkçı bir grup oluştu.

Daha sonra 9'lar hareketi olarak isimlendirilen bu grubun Demokrat Parti adıyla siyasi partiye dönüşmesi süreci yaşandı.     

Aynı yıl 12 Aralık'ta yapılan seçimleri yüzde 1 oy farkla kazanan UBP, Cumhurbaşkanı Denktaş'tan hükümeti kurma görevini alamayınca DP-CTP koalisyonunun oluşturulmasıyla ilk kez muhalefet görevini üstlendi.

2,5 yıl ana muhalefet liderliğinden sonra Eroğlu, 1996'da yeniden birinci parti olan partisi UBP'nin yanına DP'yi alarak Başbakan oldu.

1998 yılı seçimlerinden de birinci çıkan Eroğlu, 2004 seçimlerine kadar başbakan olarak kaldı.

13 Ocak 2004'te görevini Mehmet Ali Talat'a devreden Eroğlu, 2005 yılında yapılan parlamento ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ikinci parti konumuna düşünce yıllarca sürdürdüğü genel başkanlıktan ayrıldı.

Eroğlu'nun yokluğunda UBP milletvekilleri Hüseyin Özgürgün ve Tahsin Ertuğruloğlu UBP Genel Başkanlığı'na seçildi.

29 Kasım 2008 tarihinde yapılan kurultayda yeniden genel başkan seçilen Eroğlu, 18 Nisan 2009 seçimlerini farklı kazanarak yıllar sonra tekrar tek başına 8. Eroğlu hükümetini kurdu.

2010 yılında yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olan Eroğlu, %50.4 oyla ilk turda KKTC'nin 3. Cumhurbaşkanı olarak seçildi.

Derviş Eroğlu  KKTC Cumhurbaşkanı, 1985-1993, 1996-2004 ve 2009-2010 yılları arası başbakanlık yapmış Kıbrıslı Türk siyasetçi.

Dr. Derviş Eroğlu, Meral Eroğlu ile evli ve dört çocuk, dört torun sahibidir.


FERDİ SABİT SOYER

Ferdi Sabit Soyer, 1952 yılında Lefkoşa'da doğdu. Orta eğitimini Kıbrıs'ta tamamladı. Yüksek tahsilini Türkiye'de Tıp üzerine yapmaya başladığı dönemde, politik hareketlerde de yer alması ve bunun sonucunda şahsına yöneltilen tehditlerden dolayı yüksek eğitimini yarıda bırakmak zorunda kaldı.


İstanbul'da öğrenim gören Kıbrıslı öğrencilerin oluşturduğu İKÖK'ün kuruluşunda görev aldı. Daha sonra bu örgütün yönetim kurulu üyeliği ve genel başkanlığını yaptı. Türkiye'de öğrenim gören Kıbrıslı öğrencilerin değişik kentlerdeki örgütlenmelerini birleştiren KÖGEF'te Genel Başkanlık yapan ikinci isim oldu.


Kıbrıs'ta da sendikal, politik ve gençlik hareketlerinde yer aldı.


Çeşitli kademelerinde çalıştığı Cumhuriyetçi Türk Partisi'nde Parti Meclisi ve MYK üyeliği, Eğitim Sekreterliği yaptı. 1991–1994 ve 1997 – 2005 dönemlerinde CTP Genel Sekreteri olarak görev aldı.


Mağusa bölgesinden 1985-1990, 1993-1998, 1998-2003, 2003-2004 dönemlerinde milletvekili seçildi. Şubat 2005 yılında yapılan seçimler sonucunda da yine milletvekili oldu.


1994 ile 1995 yılları arasında, DP-CTP Koalisyon Hükümeti'nde Tarım, Doğal Kaynaklar ve Enerji Bakanı olarak görev yaptı.


Mehmet Ali Talat'ın Cumhurbaşkanlığı'na seçilmesiyle CTP-BG Genel Başkanlığı'na seçildi ve ardından Başbakan oldu. Başkanlığındaki ilk koalisyon hükümetini, Demokrat Parti'yle 26 Nisan 2005'te kurdu.


Bu hükümetin 11 Eylül 2006 tarihinde istifasının ardından, Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat'tan yeniden hükümet kurma görevi alan Ferdi Sabit Soyer 25.09.2006 tarihinde Özgürlük ve Reform Partisi (ÖRP) ile   koalisyona   giderek 2. Soyer Hükümetinin Başbakanı olarak görevinin başındadır.


İngilizce bilen Başbakan Ferdi Sabit Soyer, evli ve biri kız, biri erkek iki çocuk babasıdır.


MEHMET ALİ TALAT


1952 yılında Girne’de doğdu.

1977 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümünden M.Sc alarak mezun oldu.

Kıbrıslılar Öğrenim ve Gençlik Federasyonu(KÖGEF) Kurucu Başkanlığını yaptı.

Cumhuriyetçi Türk Partisinin çeşitli organlarında görev aldı.

1 Ocak 1994 tarihinde kurulan l. DP-CTP Koalisyon Hükümetinde, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı olarak görev aldı.

ll.DP-CTP Hükümetinde de bu görevini sürdürdü. lll.DP-CTP Hükümetinde Devlet Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı görevini yürüttü.

14 Ocak 1996 tarihinde, CTP Genel Başkanlığına seçildi.

6 Aralık 1998 Genel Seçimlerinde Cumhuriyetçi Türk Partisi’nden Lefkoşa Milletvekili seçildi.

14 Aralık 2003 ve 20 Şubat 2005 tarihli Erken Genel Seçimlerinde yeniden milletvekili seçilen Sn. Talat 24 Nisan 2005 tarihinde Cumhurbaşkanı seçilmesi sebebiyle milletvekilliği görevinden istifa etmiştir.

İngilizce bilir.

Evli ve iki çocuk babasıdır.


HAKKI ATUN

1935 yılında Mağusa"nın Ergazi Köyünde doğdu.

İstanbul Teknik Üniversitesinden Yüksek Mühendis-Mimar olarak mezun oldu. Manchester ve Nottingham Üniversitelerinde Şehir-planlama ihtisası yaptı.

1961-1975 yıllarında çeşitli kamu görevlerinde bulundu.

1963 yılında Limasol-Baf Planlama Bölge Müdürü, 1967'de Planlama İnşaat Dairesi Müdürü, 1975"de İskan Müsteşarı oldu.

1976, 1981, 1985, 1990 Genel Seçimlerinde Ulusal Birlik Partisinden Lefkoşa Milletvekili seçildi ve bu dönemde İskan ve Rehabilitasyon Bakanlığı, Ekonomi ve Maliye Bakanlığı ve Milli Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Ulusal Birlik Partisi Genel Sekreterliği görevlerinde bulundu.

1983 yılında oluşturulan Kurucu Mecliste üyelik yaptı ve kurulan ilk Cumhuriyet Hükümetinde İskan Bakanlığı yaptı.

1985-1993 yıllarında Meclis Başkanlığı görevini yürüttü.
    
1992'de, Ulusal Birlik Partisi içinde, Dokuz Milletvekili ile Önderliğini yaptığı Hareketin sonucunda kurulan Demokrat Partinin Başkanlığına seçildi.

1993 Erken Genel Seçimlerinde Demokrat Partiden Lefkoşa Milletvekili seçildi ve kurduğu Demokrat Parti-Cumhuriyetçi Türk Partisi Koalisyon Hükümetlerinde 16 Ağustos 1996 tarihine kadar Başbakan olarak görev yaptı.

4 Ekim 1996 tarihinde, yeniden Cumhuriyet Meclisi Başkanlığına seçildi.

İngilizce ve az derecede Rumca bilir.

Evli ve iki çocuk babasıdır.


NEJAT KONUK

Nejat Konuk 1928 yılında Lefkoşa’da doğdu.


1950 - 1951 yıllarında Ankara Hukuk Fakültesinden mezun olduktan sonra 1960 yılına kadar Bursa’da avukatlık yaptı.

1960’dan sonra adaya döndü ve devlet hizmetine girdi.

1 Şubat 1969’da Adalet ve İçişleri Üyeliğine atandı.

1970 genel seçimlerinde Türk Cemaat Meclisine Üye seçildi.

1975’de oluşan İlk Kurucu Meclise üye oldu.

1976’da Kıbrıs Türk Federe Devletinin ilk Başbakanı oldu.

1982’de Kıbrıs Türk Federe Meclisinin Başkanı seçildi.

6 Aralık 1983’de oluşan Kurucu Meclis üyesidir.


MUSTAFA ÇAĞATAY

Mustafa Çağatay 1937 yılında Limasol’da doğdu.


1963 yılında Londra’da Hukuk tahsilini tamamlayarak adaya döndü ve avukatlığa başladı.

1970 yılında Türk Cemaat Meclisi Üyesi seçildi.

1975’de oluşan ilk kurucu meclisde görev yaptı.

1976 genel seçimlerinde UBP’den milletvekili seçildi ve bakan olarak hükümette görev aldı.

1978’de başbakan olarak görevlendirildi.

1981 genel seçimlerinde yeniden milletvekili seçildi ve ikinci kez başbakan oldu ve bu görevi 1983’e kadar yürüttü.

6 Aralık 1983’de oluşan kurucu meclis üyesidir.

İngilizce ve Rumca bilir.

Evli ve üç çocuk babasıdır.


OSMAN NURİ ÖREK

Osman Nuri Örek 1925 yılında Lefkoşa’da doğdu.


İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur.

İngiltere’de de hukuk tahsil etmiş ve Barrister- At-Law ünvanı almıştır.

1959-63 yılında Kıbrıs Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı yapmıştır.

1976 Genel Seçimlerinde UBP’den milletvekili seçilmiş ve Meclis Başkanlığına getirilmiştir. Daha sonra Başbakanlık yapmış ve 12 Aralık 1978’de UBP’den istifa etmiştir.

Avukatlık yapmakta iken 6 Aralık 1983’de oluşan Kurucu Meclise üye olmuştur.

İngilizce ve Rumca bilir.

Evli ve iki çocuk babasıdır.