BAŞBAKANLIK UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE KOMİSYONU VE İLGİLİ TÜM KURUMLARIN ALDIĞI ORTAK KARAR BAŞBAKAN ERSİN TATAR’A İLETİLDİ

BAŞBAKANLIK UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE KOMİSYONU VE İLGİLİ TÜM KURUMLARIN ALDIĞI ORTAK KARAR BAŞBAKAN ERSİN TATAR’A İLETİLDİ

LİKİT İÇERİKLİ ELEKTRONİK SİGARA, ELEKTRONİK NARGİLE VE NİKOTİN İÇEREN VEYA İÇERMEYEN KARTUŞLARIN ÜLKEYE GİRİŞİ YASAKLANIYOR

UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE KOMİSYONU VE İLGİLİ TÜM KURUMLARIN ALDIĞI ORTAK KARAR BAŞBAKAN ERSİN TATAR’A İLETİLDİ

BAŞBAKAN ERSİN TATAR “İNSAN SAĞLIĞI HER ŞEYDEN ÖNEMLİ GEREKEN NEYSE DERHAL YAPILACAK”

ABD’de yaşanan ölümlerin ardından tüm dünyada ciddi bir sağlık sorunu haline gelmeye başlayan likit içerikli elektronik sigara ve nargile konusunda önlem alınıyor.

Bu çerçevedelikit içerikli elektronik sigara, elektronik nargile ve nikotin içeren veya içermeyen kartuşlar, bu kartuşların kullanıldığı alet, ekipman ve aparatlar ile kartuşların doldurulmasında kullanılan likitlerin” toplum sağlığı açısından  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne girişinin yasaklanması yönünde karar üretildi.

Dünyada likit içeren elektronik sigaralara bağlı ölümlerin ve hastalıkların hızla yayılması üzerine, Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu Başkanlığı’nın “Olağanüstü Toplantı Çağrısı” ile  KKTC Sağlık Bakanlığına bağlı İlaç Eczacılık Dairesi, Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi, İçişleri Bakanlığı, Polis Genel Müdürlüğü Narkotik  ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü, Ticaret Dairesi, Gümrük Dairesi Müdürlüğü temsilcilerinin katılımı ile Ekim ayı başından bu yana,  oluşan tehlike karşısında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde çocukların, gençlerin ve toplum genelinin korunmasına ilişkin alınabilecek önlemler  konusunda yoğun bir çalışma yürütüldü.

Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu Başkanı Hasan Karaokçu, Psikolog Danışman Teyfide Tecel Hatipoğlu, KKTC Sağlık Bakanlığı İlaç Eczacılık Dairesi Müdürü Ayşe Gökyiğit, KKTC Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Müdürü Çiğdem Çağa, Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi Temsilcisi Mehibe Toto,  İçişleri Bakanlığı Temsilcileri  Sami Denizalp, Hatice Ulucan, Polis Genel Müdürlüğü Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü Temsilcisi Emin Atabek, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Temsilcileri Zehra Çetin, Metay Genç,  Maliye Bakanlığı Gümrük Dairesi Müdürlüğü Temsilcisi Hasan Mertkan’dan oluşan çalışma komitesi, Dünya Sağlık Örgütü, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi, gerekse Avrupa Birliği’nin, tüm ülkelere  ölümlerin giderek yaygınlaştığı likit  içerikli elektronik sigarayla ilgili önlemler alınması konusundaki çağrılarını  ve bu konuda yapılan bilimsel araştırma sonuçlarını enine boyuna değerlendirildi.

Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu’nda yürütülen  toplantılara katılan tüm kurumlar, ülkemize kaçak yollardan girmeye başlayan ve gittikçe yaygınlaştığı gözlemlenen likit içerikli elektronik sigara ve elektronik nargilelerle ilgili olarak süratle önlem alınması konusunda fikir birliğine vardı.

Tüm kurum temsilcilerinin oyu ile, “likit içerikli elektronik sigara, elektronik nargile ve nikotin içeren veya içermeyen kartuşlar, bu kartuşların kullanıldığı alet, ekipman ve aparatlar ile kartuşların doldurulmasında kullanılan likitlerin” toplum sağlığı açısından ülkemize girişinin süratle yasaklanması konusunda karar üretildi.

Bu çerçevede  “likit içerikli elektronik sigara, elektronik nargile ve nikotin içeren veya içermeyen kartuşlar, bu kartuşların kullanıldığı alet, ekipman ve aparatlar ile kartuşların doldurulmasında kullanılan likitlerin” 12/1983 Sayılı Dış Ticaret (Düzenleme ve Denetim) Yasası çerçevesinde hazırlanan İthalatı ve İhracatı(Düzenleme ve Denetim) Tüzüğü altında, ithali yasaklı mallar kapsamına alınmasına ilişkin  gerekçeleri ile birlikte 40 sayfadan oluşan öneri, tüm komite üyelerinin katılımı ile yapılan ziyarette Başbakan Ersin Tatar’a takdim edildi. Toplantıda Sağlık Bakanı Ali Pilli de hazır bulundu.

KARAOKÇU: “VERİMLİ BİR ÇALIŞMA YÜRÜTÜLDÜ”

Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu Başkanı Hasan Karaokçu, çocuklar, gençler ve toplum sağlığı için risk oluşturacak konularda önlem almasıyla ilgili çok hassas olduklarını söyledi.

Özellikle likit içerikli elektronik sigara ve nargile kullnımına bağlı dünyada ölümlerin başlaması ve hızla yayılması üzerine ilgili tüm kurumlarla bir araya gelerek çok verimli bir çalışma yürüttüklerini ve bu çerçevede “likit içerikli elektronik sigara, elektronik nargile ve nikotin içeren veya içermeyen kartuşlar, bu kartuşların kullanıldığı alet, ekipman ve aparatlar ile kartuşların doldurulmasında kullanılan likitlerin” ülkeye girişinin yasaklanması yönünde oybirliği ile karar ürettiklerini vurgulayan Karaokçu, toplantıya katılan tüm kurum temsilcilerine gösterdikleri duyarlılık, ortaya koydukları düşünce ve öneriler ile verimli işbirliği anlayışı nedeniyle teşekkür etti.

Karaokçu, alınan karar çerçevesinde, ilgili tüzükte gerekli düzenlemelerin yapılması konusunda Başbakan Ersin Tatar’dan gereğinin yapılmasını rica etti.

Karaokçu, tüm kurumların ilgili yasalarda gerekli olan diğer düzenlemelerin yapılması  ve toplumun bilinçlendirilmesi konularında  da çalışmaları ayni işbirliği anlayışı çerçevesinde sürdürmeye karar verdiklerini de sözlerine ekledi. 

BAŞBAKAN ERSIN TATAR: “GEREKEN NEYSE DERHAL YAPILACAK”

Başbakan Ersin Tatar da yaptığı konuşmada, devletin tüm ilgili birimlerinin bir araya gelerek yaptığı çalışmanın çok değerli olduğunu söyledi.

Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu Başkanı Hasan Karaokçu ve çalışmaya katılan tüm üyelere teşekkürlerini sunan Başbakan Ersin Tatar, gençleri, çocukları ve toplum sağlığını tehdit edecek her konuda gerekli adımların atılmasının önemine işaret etti.

Sigaranın insan sağlığına verdiği zararlarla ilgili olarak daha önce de çağrıları bulunduğuna işaret eden Başbakan Ersin Tatar, elektronik sigara, nargile, kartuş ve aparatları konusunda tüm kurumların oybirliği ile aldığı kararın yerine getirilmesi için gerekenin yapılacağını vurguladı.

Toplantıda hazır bulunan Müsteşarı Suat Yeldener’e gerekli talimatları veren Başbakan Ersin Tatar, “Bizim için insan sağlığı herşeyden önemlidir. Öneride yer alan ürünlerin ithali yasaklı mallar kapsamına alınması için  gereken neyse derhal yapılacaktır” dedi.

 

 

Print
Posted: Oca 7, 2020,
Comments: 0,
Tags:

Theme picker

«Ocak 2020»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
303112345
6789101112
13141516171819
20
119038

BAŞBAKANLIK, ANIT MEZARLA İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI

Başbakanlık,  Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın anıt mezarında projede değişikliğe gidilmesi nedeniyle  sürecin uzadığını, gelinen aşamada projenin tamamlanmış olup  geçici kabulün yapıldığını, sadece çevre düzenlemesinin kaldığını bildirdi.

Devamı
212223242526
272829303112
3456789