Başbakan Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu Yetkililerini Kabul etti

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu Yetkililerini Kabul etti

BAŞBAKAN ÖZGÜRGÜN, KIBRIS TÜRK ENGELLİLER FEDERASYONU YETKLİLERİNİ KABUL ETTİ

ÖZGÜRGÜN:“ENGELLİLERİN ENGELSİZ YAŞAMASI BİZİM İÇİN HEDEFTİR”


YÜCETÜRK: “YAPILAN DEĞİŞİKLİKLE YASA ENGELLİLERDEN ÇOK ENGELSİZ İNSANLARA HİZMET ETMEYE BAŞLADI”

Başbakan Hüseyin Özgürgün, engelli bireylerin karşılaştığı engellerin kaldırılmasının hükümetin hedefleri arasında olduğunu söyledi.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Engelliler Haftası münasebetiyle, Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu yetkililerini kabulünde yaptığı konuşmada, “Engellilerin engelsiz yaşaması bizim için hedeftir” dedi.

Engellilerin sıkıntılarının giderilmesine yönelik bugüne kadar yapılan çalışmaların bundan sonra da desteklenmesinin hükümetin sorumluluğu olduğunu ifade eden Özgürgün, engellilerin istihdamı konusunda bu güne kadar gereğinin yapıldığını söylemenin mümkün olmadığını ancak konunun geniş bir şekilde ele alınabileceğini söyledi.

Federasyonun dile getirdiği sorunlar üzerinde hassas olacaklarını ifade eden Özgürgün, “Engellilerin spor yapmalarından tutun da tüm alanlardaki hizmetlerine kadar hassasiyet göstereceğimi belirtmek isterim” dedi.

YÜCETÜRK

Federasyon Başkanı Derviş Yücetürk ise kabulde, engellilerin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik yasal düzenlemeler, engellilerin istihdamı, engellilerin dolaşımını kolaylaştıracak altyapı düzenlemeleri ve inşa aşamasında olan engelsiz yaşam evinin tamamlanmasını içeren 11 maddelik talep yazınını Özgürgün’e sundu.

Derviş Yücetürk konuşmasında, yaklaşık 40 yıldır engellilerin yaşam kalitesini arttırmak, topluma kazandırmak için çalışmalar yürütüldüğünü;  Engellileri Koruma, Rehabilite ve İstihdam  Yasasında yapılan değişiklikle Yasa’nın “engellilerden çok engelsiz insanlara hizmet etmeye başladığını” ifade etti.

Yasa’nın böbrek, kalp hastaları, madde bağımlıları, diyabet ve obezite hastalarına hizmet etmeye başladığını kaydeden Yücetürk, Yasa’ya atıfta bulunarak “Engelli olmayan hasta dostlarımızın devlet tarafından desteklenmesi, engellilerin istihdamında da problem yaratmaktadır” dedi.

İSTİHDAM

Yirmi beş kişi çalıştıran bir kurumun, yasal zorunluluk olarak bir engelli çalıştırmak zorunda olduğunu ancak 9 yıldır engelli istihdamı yapılmadığını kaydeden Yücetürk, yapılan bir açılımla özel sektöre iki yılda ancak 35 kişi istihdam edildiğini, 300’e yakın engellinin istihdam beklediğini ifade etti.

Yücetürk, Özel Eğitim Yasa Tasarısının defalarca kadük olduğunu, bu eksikliği aşmak için de Milli Eğitim Yasası altında bir tüzük çıkarılmasını istediklerini ifade etti.

Kendilerini en çok üzen konulardan birinin de, araç ithallerinde ortopedik özürlülere tanının gümrük ve katma değer vergisi muafiyetinin diğer engellilere tanınmayarak “engelliler arasında ayrım yapılması” olduğunu söyleyen Yücetürk,  bunu “devletin bir ayıbı” olarak niteledi. Yücetürk, “Ya haklar eşitlensin ya hepsi kaldırılsın” dedi.

Federasyon binasının bulunduğu arazinin “koçanının” verilmemesinin kedilerini rahatsız ettiğini ifade eden Yücetürk, engellilerin okul servislerinde de eksikliklerin bulunduğuna dikkat çekti.

“ENGELSİZ YAŞAM EVİNİN ARAZİSİ ÖZEL BİR KİŞİNİN ÜZERİNE ÇIKTI”

Engelsiz Yaşam Evi’nin inşa edildiği arazinin tapusunun özel bir şahsa kayıtlı olduğunun ortaya çıkmasının Federasyon mensuplarının hayallerini yıktığını kaydeden Yücetürk, bu konuda da Başbakan Özgürgün’den destek talep etti.

Yücetürk, Hüseyin Özgürgün’e Başbakanlık görevinde de başarılar diledi.

Print
Posted: May 10, 2016,
Comments: 0,
Author: Anonym
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
«Eylül 2017»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
28
5892

Başbakan Özgürgün, Akdağ’ı Kabul Etti

Federasyon temelindeki Kıbrıs müzakerelerinin var olan parametrelerle tamamlandığını, bundan sonra bu parametrelerle görüşme imkanı kalmadığını belirten Özgürgün, bundan sonra ne olacağıyla ilgili sorumluluğun Güney Kıbrıs ve Yunanistan’a düştüğünü kaydetti.

Devamı
293031123
456
5903

Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü Müsteşarlığı 2017 yılı Ağustos ayı Hayat Pahalılığı / Enflasyon Oranlarını belirledi

2017 yılı Ağustos ayı Enflasyon  oranında (Tüketici Fiyatları Genel Endeksi) bir önceki aya göre %0.42, bir önceki yılın Aralık ayına göre %9.75 ve bir önceki yılın aynı ayına göre %15.63 değişim gerçekleşmiştir. 

Devamı
78
5910

Başbakan Özgürgün Mehmet Pars Anı Turnuvasını izledi

Başbakan Hüseyin Özgürgün bu akşam 20 Temmuz Mete Adanır Stadında oynanan Mehmet Pars Anı Turnuvasını izledi.

Devamı
910
11
5912

Başbakan Özgürgün, “Vergi cezalarını tamamen kaldırıyor, gecikme zammı tahsilinde ödeme şekline göre indirim yapıyoruz”

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, ülkede faaliyet gösteren ve halk arasında “gamini” olarak da bilinen odun kömürü ocaklarının tümünün, çevreye olumsuz etkilerinden dolayı kapatılacağını açıkladı.

Devamı
1213
5929

Başbakan Hüseyin Özgürgün Atilla Topaloğlu anı maçını izledi

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Lefkoşa Atatürk Stadı'nda GAÜ Çetinkaya-Gençler Birliği arasında oynanan Atilla Topaloğlu anı maçını izledi. 
Devamı
1415
5937

Başbakan Özgürgün: “Bu proje hükümetin halkın yaşamını kolaylaştırmaya önem verdiğini gösteren anlamlı bir projedir”

 Gönyeli Çemberi’ndeki trafik yoğunluğunu azaltmak amacıyla yapılan ve “kaçış kolları” olarak da ifade edilen Gönyeli Çemberi 1’inci Etap Projesi bugün törenle açıldı.

Devamı
1617
5938

Milli Mücadele Madalyaları Dağıtımına Kasımda Başlanıyor

Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün üzerinde büyük hassasiyetle durduğu, Hükümetin, göreve geldiğinde vereceğini duyurduğu ve yaklaşık bir yıldır teknik aksaklıklar dolayısıyla çalışmaları devam eden  “Milli Mücadele Madalyaları” dağıtımında son aşamaya gelindi

Devamı
18
5949

Başbakan Hüseyin Özgürgün 2017-2018 Adli Yılı açılış törenine katıldı

2017-2018 Adli Yılı, Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde bugün düzenlenen törenle açıldı.

Devamı
192021
5962

Başbakan Özgürgün Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu heyetini kabul etti

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, KKTC ile Türkiye arasında her alanda ilişkilerin en üst düzeyde olması gerektiğini ifade ederek, özellikle gençlerle genç işadamlarının iş birliğinin önemine işaret etti.

Devamı
2223
5965

Başbakan Özgürgün, Kuzey Kıbrıs Rallisini başlattı

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, sporun tüm alanlarda gelişmesine hükümet olarak yoğun destek verdiklerini söyledi.

Devamı
24
2526272829301
2345678