Başbakan Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu Yetkililerini Kabul etti

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu Yetkililerini Kabul etti

BAŞBAKAN ÖZGÜRGÜN, KIBRIS TÜRK ENGELLİLER FEDERASYONU YETKLİLERİNİ KABUL ETTİ

ÖZGÜRGÜN:“ENGELLİLERİN ENGELSİZ YAŞAMASI BİZİM İÇİN HEDEFTİR”


YÜCETÜRK: “YAPILAN DEĞİŞİKLİKLE YASA ENGELLİLERDEN ÇOK ENGELSİZ İNSANLARA HİZMET ETMEYE BAŞLADI”

Başbakan Hüseyin Özgürgün, engelli bireylerin karşılaştığı engellerin kaldırılmasının hükümetin hedefleri arasında olduğunu söyledi.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Engelliler Haftası münasebetiyle, Kıbrıs Türk Engelliler Federasyonu yetkililerini kabulünde yaptığı konuşmada, “Engellilerin engelsiz yaşaması bizim için hedeftir” dedi.

Engellilerin sıkıntılarının giderilmesine yönelik bugüne kadar yapılan çalışmaların bundan sonra da desteklenmesinin hükümetin sorumluluğu olduğunu ifade eden Özgürgün, engellilerin istihdamı konusunda bu güne kadar gereğinin yapıldığını söylemenin mümkün olmadığını ancak konunun geniş bir şekilde ele alınabileceğini söyledi.

Federasyonun dile getirdiği sorunlar üzerinde hassas olacaklarını ifade eden Özgürgün, “Engellilerin spor yapmalarından tutun da tüm alanlardaki hizmetlerine kadar hassasiyet göstereceğimi belirtmek isterim” dedi.

YÜCETÜRK

Federasyon Başkanı Derviş Yücetürk ise kabulde, engellilerin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik yasal düzenlemeler, engellilerin istihdamı, engellilerin dolaşımını kolaylaştıracak altyapı düzenlemeleri ve inşa aşamasında olan engelsiz yaşam evinin tamamlanmasını içeren 11 maddelik talep yazınını Özgürgün’e sundu.

Derviş Yücetürk konuşmasında, yaklaşık 40 yıldır engellilerin yaşam kalitesini arttırmak, topluma kazandırmak için çalışmalar yürütüldüğünü;  Engellileri Koruma, Rehabilite ve İstihdam  Yasasında yapılan değişiklikle Yasa’nın “engellilerden çok engelsiz insanlara hizmet etmeye başladığını” ifade etti.

Yasa’nın böbrek, kalp hastaları, madde bağımlıları, diyabet ve obezite hastalarına hizmet etmeye başladığını kaydeden Yücetürk, Yasa’ya atıfta bulunarak “Engelli olmayan hasta dostlarımızın devlet tarafından desteklenmesi, engellilerin istihdamında da problem yaratmaktadır” dedi.

İSTİHDAM

Yirmi beş kişi çalıştıran bir kurumun, yasal zorunluluk olarak bir engelli çalıştırmak zorunda olduğunu ancak 9 yıldır engelli istihdamı yapılmadığını kaydeden Yücetürk, yapılan bir açılımla özel sektöre iki yılda ancak 35 kişi istihdam edildiğini, 300’e yakın engellinin istihdam beklediğini ifade etti.

Yücetürk, Özel Eğitim Yasa Tasarısının defalarca kadük olduğunu, bu eksikliği aşmak için de Milli Eğitim Yasası altında bir tüzük çıkarılmasını istediklerini ifade etti.

Kendilerini en çok üzen konulardan birinin de, araç ithallerinde ortopedik özürlülere tanının gümrük ve katma değer vergisi muafiyetinin diğer engellilere tanınmayarak “engelliler arasında ayrım yapılması” olduğunu söyleyen Yücetürk,  bunu “devletin bir ayıbı” olarak niteledi. Yücetürk, “Ya haklar eşitlensin ya hepsi kaldırılsın” dedi.

Federasyon binasının bulunduğu arazinin “koçanının” verilmemesinin kedilerini rahatsız ettiğini ifade eden Yücetürk, engellilerin okul servislerinde de eksikliklerin bulunduğuna dikkat çekti.

“ENGELSİZ YAŞAM EVİNİN ARAZİSİ ÖZEL BİR KİŞİNİN ÜZERİNE ÇIKTI”

Engelsiz Yaşam Evi’nin inşa edildiği arazinin tapusunun özel bir şahsa kayıtlı olduğunun ortaya çıkmasının Federasyon mensuplarının hayallerini yıktığını kaydeden Yücetürk, bu konuda da Başbakan Özgürgün’den destek talep etti.

Yücetürk, Hüseyin Özgürgün’e Başbakanlık görevinde de başarılar diledi.

Print
Posted: May 10, 2016,
Comments: 0,
Author: Anonym
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
«Kasım 2017»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
303112345
9330

Başbakan Özgürgün,trafik kazasında hayatını kaybeden eski Milletvekili Tahsin Mertekçi için Cumhuriyet Meclisi'nde düzenlenen törene katıldı

Trafik kazasında hayatını kaybeden TKP ve BDH eski milletvekili, Yalova Spor Kulübü Başkanı Tahsin Mertekçi için bugün saat 10.30’da Cumhuriyet Meclisi’nde tören düzenlendi. 

Devamı
6
9422

Başbakan Özgürgün:“Devlet gençlere el uzattığı zaman KKTC’nin geleceği daha aydınlık olacaktır”

 Korkuteli, Aygün ve Mutluyaka köylerinden  200 kişiye kırsal kesim arsa hak sahipliği belgesi verildi.

Devamı
7
9488

Başbakan Özgürgün, “Devlet el uzatacaktır, gençler o eli tutacaktır ve bu topraklara sahip çıkacaktır”

Başbakan Özgürgün, hükümetin halka ulaşmak için kısa sürede önemli projeleri hayata geçirdiğini, bunların en önemlilerinden birisinin de kırsal kesim arsalarının hak sahiplerine verilmesi olduğunu söyledi.

Devamı
89
9616

Milli Mücadele Madalyaları’nın dağıtımına bugün Başbakanlık’ta düzenlenen törenle başlandı

Törende, KKTC Parlamenterler Birliği’nin yanı sıra Şehit Aileleri ve Malül Gaziler Derneği, Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği, Erenköy Mücahitler Derneği, Türk Barış Kuvvetleri Gaziler Derneği, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Emekli Subaylar Derneği, KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Emekli Astsubaylar Derneği, Emekli Mücahitler Derneği, Mücahit Komutanları Derneği, Polis Emeklileri Derneği, Sönmezliler Ocağı, Türkiye Muharip Gaziler Derneği ve Türkiye Asker Sendikası başkan ve temsilcilerine madalya verildi.

Devamı
101112
13
9850

Başbakan Özgürgün Türkiye Gazeteciler Federasyonu Heyetini Kabul Etti

Başbakan Özgürgün, Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Karaca ve Yönetim Kurulu üyelerini Cumhuriyet Meclisi Şeref Salonu’nda kabul etti.

Devamı
141516171819
20212223242526
27282930123
45678910