Başbakan Erhürman: “Çok kültürlülüğü bir zenginlik olarak yaşamalıyız”

Başbakan Erhürman: “Çok kültürlülüğü bir zenginlik olarak yaşamalıyız”

-BaşbakanErhürman, İskele Belediyesi 3. Kültürlerin Kaynaşması Etkinliği’ne katıldı

 Başbakan Tufan Erhürman, çok kültürlülüğü, ayrışma ve kardeşliğe zarar verici bir unsur değil, zenginlik olarak yaşanması gerektiğini belirterek, “Çok kültürlülüğü, kardeşlik zemini üzerine kurulmuş bir zenginlik olarak yaşamayı başaranlar olacağız”

Başbakan Tufan Erhürman, İskele Belediyesi 3. Kültürlerin Kaynaşması Etkinliği’ne katıldı.

İskele Çarşı Merkezi'ndeki etkinlik gün boyu devam ediyor. 

Başbakan Erhürman, etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada, iletişim ve ulaşımın her gün daha da geliştiği ve kolaylaştığı dünyada “iki tür halk” olduğuna işaret ederek, şöyle konuştu:

“Bir; çok kültürlü olduğunu fark edip bunu bir sorun olarak yaşayanlar, ikincisi çok kültürlü olduğunu fark edip bunu bir zenginlik olarak yaşamayı becerenler. Yani dünyada artık bugün geldiğimiz noktada ‘ben çok kültürlü değilim’ diyebilen, bunu bir gerçek olarak ortaya koyabilen kimse yok. Mesele, bunu nasıl yaşayabildiğinizdir. Eğer beceriksizseniz, eğer olan bitenin farkında değilseniz, bu sizin için sorun olur ama eğer dünyada ne olup bittiğinin farkındaysanız ve gerçekten barış içinde bir arada yaşamaya inanmışsanız bunu bir zenginlik olarak yaşamayı da becerirsiniz.”

“Çok kültürlülüğü bir zenginlik olarak yaşamanın yollarını bulmak gerekiyor”

KKTC’nin çok hızlı bir şekilde bu döngünün içine girdiğini, sadece üniversitelere çok sayıda milletlerden gelen insanın yarattığı çok kültürlülüğün ötesinde, KKTC’ye yerleşen, geleceğini burada kuran çok sayıda insanın yarattığı çok kültürlülük de olduğuna değinen Başbakan Erhürman,  bunun bir an önce farkına varılıp, çok kültürlülüğün bir zenginlik olarak yaşamanın yollarını bulmak gerektiğini söyledi. 

 
Başbakan Erhürman, böyle bir zenliğin, “turizmde cazibemiz kimliğimizdir” dedikleri kimliğin, dinamik ve daha cazip hale gelmesini sağlayacağını kaydetti. 

“Kültürlerin kaynaşması” etkinliğinin kendisi için ayrı bir önemi olduğunu dile getiren Başbakan Tufan Erhürman, “O, birleşik kültür beni çok heyecanlandırıyor. Her defasında söylüyorum; Karadenizli kardeşlerimizin buradaki Kuzeyin Yıldızları’nın halk dansları ayrı bir heyecan kaynağı. Ama onun yanına, özellikle bu bölgede Adanalıları, Anteplileri, Orduluları, Hataylıları, onları da eklemenin zamanıdır. Onların yemeklerini de Kıbrıs’ın Kuzeyinde daha önceden beri var olan yemeklerle buluşturmanın zamanıdır. Ve bunu, bir zenginlik olarak yaşamalı, altını çiziyorum, asla bir ayrışma sebebi olarak yaşamamalı, asla kardeşliğimize zarar verecek bir şey olarak yaşamamalı, bir zenginlik olarak, Doğulusuyla, Güney Doğulusuyla, Karadenizlisiyle, Hataylısıyla, Anteplisiyle, Adanalısıyla, Ordulusuyla ve tabiki şimdi artık Rus’larıyla, Ukraynalılarıyla biz burada farklılıklarımızla birlikte biriz, bütünüz ve hepimiz kardeşiz dediğimiz, yer olarak İskele başlangıç noktasını oluşturdu. Umarım bunu bütün ülkemize de yasayacağız. Biz, başarısız olanlardan değil, çok kültürlülüğü, kardeşlik zemini üzerine kurulmuş bir zenginlik olarak yaşamayı başaranlar olacağız. Bunun, önemli fişeklerinden birini attığı İçin İskele Belediye Başkanı, belediye Meclis üyelerini, vefakar, cefakar belediye çalışanları gönülden kutluyorum.”

Print
Posted: Nis 1, 2018,
Comments: 0,
Tags:

Theme picker

«Aralık 2019»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
2526272829301
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345