Başbakan Hüseyin Özgürgün, İzmir Ticaret Odası Heyetini Kabul Etti

Başbakan Hüseyin Özgürgün, İzmir Ticaret Odası Heyetini Kabul Etti

ÖZGÜRGÜN: “KIBRIS TÜRK TARAFININ EŞİTLİKTEN BAŞKA TALEBİ YOK”

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs’ın bir Yunan adası olduğu iddiası ortadan kalksa ve “Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum tarafı iki eşit taraf olarak bir anlaşmaya imza atacak” denilse yarın çözüm olabileceğini ifade ederek, “Kıbrıs Türk tarafının eşitlikten başka talebi yok çünkü. Ve bu ekonomiye müthiş ivme verir” dedi.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, İzmir Ticaret Odası (İZTO) Başkanı Ekrem Demirtaş ve Yönetim Kurulu üyelerini kabul etti. Kabulde, Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Fikri Toros da hazır bulundu.

Başbakan Özgürgün, kabulde yaptığı açıklamada, İZTO heyetini KKTC’de ve Başbakanlık’ta  ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu belirtti.

Özgürgün, İZTO’nun KTTO ile kurduğu ilişki ve bunun geliştirilmesinin çok önemli olduğunu belirterek, Kıbrıs sorunun çözülebilmesinin temelinde belki de ekonomik ilişkilerin geliştirilmesinin yattığını belirtti.

Kıbrıs’ın bölünmüş olmasının ekonomik anlamda büyük kayıp olduğunu herkesin kabul ettiğini kaydeden Başbakan Özgürgün, “Anlaşma sağlanmış bir Kıbrıs’ın 5-10 kat daha büyük bir ekonomiye ve bir potansiyele sahip olabileceği gün gibi ortada. Ama, 1950’lerde başlamış olan Kıbrıs sorunu maalesef hala daha o günkü bakışla bu noktalara gelmiş ve devam ediyor” dedi.

Kıbrıs Türk tarafının, bir anlaşma olabilmesi için her şeyi denediğini dile getiren Özgürgün, son olarak  Annan Planı’na yüzde 65 evet iradesi gösterdiğini ve bu iradenin de kabul görmediğini, bunun hemen ardından Rum tarafının Avrupa Birliği’ne (AB) kabul edildiğini, bunun yabancıların yaptığı çok yanlış bir hata olduğunu anlattı.

Başbakan Özgürgün, “Eğer o gün anlaşma şartı konsa, yani o referandumdan sonra ‘evet’ ve ‘hayır’ın bir manası olmuş olsa belki bugün bir anlaşmaya çoktan varmış olacaktık” dedi.

Özgürgün, Kıbrıs Türkü’nün yüzde 65 “evet”inin ardından en azından ticaretin önündeki engeller kaldırılmış, Mağusa Limanı yeniden açılmış olsaydı  belki de Rum tarafının anlaşma motivasyonu olacağını kaydederek,  sportif ve kültürel engellerin de kaldırılmadığını, Rum tarafının engellemelerinin devam ettiğini söyledi.

Siyasetçilerin masada oturup anlaşabileceğini ama ekonomik gelişmenin durmaması gerektiğini vurgulayan Başbakan Özgürgün, şöyle devam etti:

“İzole ettiğiniz Kıbrıs Türk tarafı her şeye rağmen ilerliyor, her şeye rağmen ticareti, turizmi, eğitimi, üniversiteleriyle durmuyor, durduramıyorsunuz. Bunun önünü açarak, belki de bir anlaşmanın da önünü açabileceğini Kıbrıs Rum tarafındaki hem siyasetçiler hem de bence sağ duyulu insanlar da görebiliyor. Ancak 1950’lerde gelen Kıbrıs’ın bir Yunan adası olduğu iddiası bugün ortadan kalkmamış, biz bunu görüyoruz. O iddia ortadan kalkmış olsa ve Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum tarafı iki eşit taraf olarak bir anlaşmaya imza atacak dense inanın yarın çözüm olur.  Kıbrıs Türk tarafının eşitlikten başka talebi yok çünkü. Ve bu ekonomiye müthiş ivme verir.”

Anlaşma sağlanmış bir Kıbrıs’ın ekonomik olarak çok büyük potansiyeli olabileceğini uluslar arası araştırmaların  ortaya koyduğunu söyleyen Özgürgün,  Türkiye’den Ada’ya gelen su ve bulunan  gazın taşınabileceği düşünüldüğünde, Kıbrıs Rum tarafının, Kıbrıs Türk tarafının eşitlik temelinde bir çözüm ve net iradesine “tamam” demesi halinde Kıbrıs’ta anlaşmanın hemen yapılabileceğinin de net olduğunu ifade etti.

Özgürgün,  Kıbrıs Türk tarafı ve Türkiye’nin anlaşma için her türlü olumlu mesajı verdiğini, Hükümet olarak Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı desteklediklerini kaydetti.

DEMİRTAŞ

İZTO Başkanı Ekrem Demirtaş da, “Kıbrıs”a her yıl gelmeyi gelenek haline getirdiklerini ifade ederek, 79 kişilik bir heyetle geldiklerini, aralarında “Kıbrıs” ile ticaret yapan üyeler de bulunduğunu söyledi.

Kıbrıs sorununun hala çözülememesinin kendilerini de üzdüğünü, bu konuda nasıl katkı yapabilecekleri konusunda kafa yorduklarını ifade eden Demirtaş, KTTO Başkanı Toros ile her konuda anlaştıklarını Kuzey Kıbrıs’taki iş alemine hem moral vermek ve hem de nasıl ticaret yapmayı görüşeceklerini kaydetti.

Kıbrıs sorununun çözülmesinin siyasetçilerin inisiyatifiyle olacağını, ancak Yunanistan örneğinde de gördükleri gibi siyasetçilerin çözümünün uzadığını belirten Demirtaş, olaylar ekonomik olarak çözülmeye başlandığı zaman siyasi anlaşmazlıklarının daha geri planda kaldığını söyledi. Demirtaş, “O nedenle biz ekonomik ilişkileri geliştirmede bir misyon edindik” dedi.

Yunanistan’la 6 milyar doları bulan ticaret olduğunu ama hiç bir sorunun çözülmediğini dile getiren Demirtaş, “Ticari konuların öne geçmesi gerekiyor. Tabi, Rum tarafı ticari ilişki veya herhangi bir ilişkiyi tanıma olarak yorumladığı için sıkıntılar yaşıyoruz. Ama ekonomik zorluklar onları da belli konularda açılım içine sokacaktır diye düşünüyoruz. AB’nin, Yunanistan’ın durumu ortada, dünyanın durumu ortada. Ama Türkiye 78 milyon nüfusu ile güçlü bir ekonomiye sahip, AB’nin de bize ihtiyacı var” diye konuştu.

Ekonomik birlikteliklerle çözüme daha yakın olunacağını düşündüklerini ifade eden Demirtaş,  şöyle devam etti:

“İzole edilmiş, ambargo altındaki bir Tük toplumunun Güney’e ne faydası olur ki, hiçbir faydası olamaz. Artısına eksisine dönüp bakmaları gerekir. Bugün Ercan Havalimanı  uluslararası trafiğe kapalı, ne elde ediyorlar. Mağusa Limanı kapalı, Türkiye limanları da kapalı, Türkiye hava sahaları da kapalı, bunun onlara (Rumlara) zararı var. Bakü-Ceyhan’dan faydalanamıyorlar. Petrol, doğalgaz bulundu, bulunsa ne olacak. Petrolü, doğalgazı olan ülkelerin hali ortada; Venezuella. Dolayısıyla petrole, gaza dayalı bir ekonominin yürütmesi mümkün değil.”

Kıbrıs’ın stratejik konumuna değinerek, Kıbrıs’ın Akdeniz’in en stratejik noktası olduğunu ve Akdeniz’in Singapur'u olabilecek bir yer olduğunu dile getiren Demirtaş,  iki toplumun arasında hala paslı teller ve variller olduğunu, Ada'nın ortasına böyle bölünmüşlük varken gayrimenkulün para etmeyeceğini, yabancı yatırımcının gelmeyeceğini söyledi.

Print
Posted: May 20, 2016,
Comments: 0,
Author: Anonym
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
«Eylül 2017»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
28
5892

Başbakan Özgürgün, Akdağ’ı Kabul Etti

Federasyon temelindeki Kıbrıs müzakerelerinin var olan parametrelerle tamamlandığını, bundan sonra bu parametrelerle görüşme imkanı kalmadığını belirten Özgürgün, bundan sonra ne olacağıyla ilgili sorumluluğun Güney Kıbrıs ve Yunanistan’a düştüğünü kaydetti.

Devamı
293031123
456
5903

Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü Müsteşarlığı 2017 yılı Ağustos ayı Hayat Pahalılığı / Enflasyon Oranlarını belirledi

2017 yılı Ağustos ayı Enflasyon  oranında (Tüketici Fiyatları Genel Endeksi) bir önceki aya göre %0.42, bir önceki yılın Aralık ayına göre %9.75 ve bir önceki yılın aynı ayına göre %15.63 değişim gerçekleşmiştir. 

Devamı
78
5910

Başbakan Özgürgün Mehmet Pars Anı Turnuvasını izledi

Başbakan Hüseyin Özgürgün bu akşam 20 Temmuz Mete Adanır Stadında oynanan Mehmet Pars Anı Turnuvasını izledi.

Devamı
910
11
5912

Başbakan Özgürgün, “Vergi cezalarını tamamen kaldırıyor, gecikme zammı tahsilinde ödeme şekline göre indirim yapıyoruz”

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, ülkede faaliyet gösteren ve halk arasında “gamini” olarak da bilinen odun kömürü ocaklarının tümünün, çevreye olumsuz etkilerinden dolayı kapatılacağını açıkladı.

Devamı
1213
5929

Başbakan Hüseyin Özgürgün Atilla Topaloğlu anı maçını izledi

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Lefkoşa Atatürk Stadı'nda GAÜ Çetinkaya-Gençler Birliği arasında oynanan Atilla Topaloğlu anı maçını izledi. 
Devamı
1415
5937

Başbakan Özgürgün: “Bu proje hükümetin halkın yaşamını kolaylaştırmaya önem verdiğini gösteren anlamlı bir projedir”

 Gönyeli Çemberi’ndeki trafik yoğunluğunu azaltmak amacıyla yapılan ve “kaçış kolları” olarak da ifade edilen Gönyeli Çemberi 1’inci Etap Projesi bugün törenle açıldı.

Devamı
1617
5938

Milli Mücadele Madalyaları Dağıtımına Kasımda Başlanıyor

Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün üzerinde büyük hassasiyetle durduğu, Hükümetin, göreve geldiğinde vereceğini duyurduğu ve yaklaşık bir yıldır teknik aksaklıklar dolayısıyla çalışmaları devam eden  “Milli Mücadele Madalyaları” dağıtımında son aşamaya gelindi

Devamı
18
5949

Başbakan Hüseyin Özgürgün 2017-2018 Adli Yılı açılış törenine katıldı

2017-2018 Adli Yılı, Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde bugün düzenlenen törenle açıldı.

Devamı
192021
5962

Başbakan Özgürgün Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu heyetini kabul etti

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, KKTC ile Türkiye arasında her alanda ilişkilerin en üst düzeyde olması gerektiğini ifade ederek, özellikle gençlerle genç işadamlarının iş birliğinin önemine işaret etti.

Devamı
2223
5965

Başbakan Özgürgün, Kuzey Kıbrıs Rallisini başlattı

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, sporun tüm alanlarda gelişmesine hükümet olarak yoğun destek verdiklerini söyledi.
Devamı
24
2526272829301
2345678