Başbakan Hüseyin Özgürgün, Erenköy Mücahitleri Cemiyeti'ni Kabul Etti

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Erenköy Mücahitleri Cemiyeti'ni Kabul Etti

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Erenköy Mücahitleri Cemiyeti’nin Kıbrıs Türk halkının mücadelesinde çok önemli bir dönüm noktası olan Erenköy Direnişi ile bugün arasında önemli bir köprü olduğunu belirttti.

Mustafa Arıkan başkanlığındaki Erenköy Mücahitleri Cemiyeti yeni yönetim kurulu, Başbakan Hüseyin Özgürgün’ü  ziyaret ederek  projeleri hakkında bilgilendirdi ve destek istedi.

ARIKAN

Kabulde ilk konuşmayı yapan Erenköy Mücahitleri Cemiyeti Başkanı  Mustafa Arıkan  “Erenköy kıvılcımıyla” ilgili Başbakan’a açıklamalarda bulundu.

Arıkan,  1963 olaylarında Türkiye’de tahsilde olduklarını,  Ankara Sıhhiye’de Türkiye’nin garantörlük hakkını kullanarak Kıbrıs’a müdahale etmesi için 100 bin kişinin katılımıyla bir miting gerçekleştirildiğini, Kıbrıs’a gelme yollarını aradıklarını,  açlık grevine gidenler dahi olduğunu, bireysel çabalarla Kıbrıs’a geldiklerini belirtti.

“Bizler o ruhla Kıbrıs’a geldik” diyen Arıkan, amaçlarının  ise  annelerine ve kardeşlerine yardım etmek ve Türkiye’nin 1960 Antlaşması’ndan doğan hakları çerçevesinde müdahalenin fiiliyata dönüşmesi olduğunu söyledi.

Erenköy direnişindeki ruhu  aynen  koruduklarını, Kıbrıs davasının çözümünde  1964’teki ruhla hareket ettiklerini belirten Arıkan, hükümet ortakları UBP ve DP ile  aynı düşünceleri paylaştıkları inancında olduklarını söyledi.

Arıkan,  siyasi platformda  kendilerine düşecek her göreve hazır olduklarını vurgulayarak Başbakan Özgürgün’e “Bize ihtiyaç olduğunda bilin ki yanınızda olacağız” dedi.

Arıkan, bir belgesel hazırlığında olduklarını, bunun şu anda proje aşamasında olduğunu kaydederek hayata geçmesi ile birlikte Başbakan’dan kaynakla ilgili destek talebinde olacaklarını kaydetti.

Başbakan Özgürgün’e, Cemiyet’in plaketini ve 50’inci yıl özel anı pulunu takdim eden Arıkan, ayrıca, Başbakan Özgürgün’ü Erenköy Mücahitleri Cemiyeti lokaline davet etti.

ÖZGÜRGÜN

Başbakan Hüseyin Özgürgün de,  heyeti ağırlamaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, Erenköy Direnişi’nin  Kıbrıs Türk halkının mücadelesinde çok önemli bir dönüm noktası olduğunu vurguladı. Özgürgün, bu direnişe katılanların hayatta olanlarına sağlık, hayatta olmayanlara ise rahmet diledi.

Özgürgün, Erenköy Direnişi’ne katılanların oluşturduğu cemiyetin  geçmişle bugün arasında önemli bir köprü oluşturduğunun altını çizdi.

Özgürgün, Cemiyet’in çalışma yapacağı her alana destek vereceklerini kaydederek,  geçmişte yaşanan acıların  bilinciyle daha iyi bir gelecek kurulabileceğini belirtti.

Özgürgün, Erenköy’de bir avuç insanın gösterdiği şanlı direnişin  Kıbrıs Türk halkında çok önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayarak, “Sizin o günkü ruhla yaptığını çalışmalar, etkinlikler ve toplantılar  bizim çalışmalarımıza güç verecektir” dedi

Print
Posted: May 20, 2016,
Comments: 0,
Author: Anonym
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
«Eylül 2017»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
28
5892

Başbakan Özgürgün, Akdağ’ı Kabul Etti

Federasyon temelindeki Kıbrıs müzakerelerinin var olan parametrelerle tamamlandığını, bundan sonra bu parametrelerle görüşme imkanı kalmadığını belirten Özgürgün, bundan sonra ne olacağıyla ilgili sorumluluğun Güney Kıbrıs ve Yunanistan’a düştüğünü kaydetti.

Devamı
293031123
456
5903

Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü Müsteşarlığı 2017 yılı Ağustos ayı Hayat Pahalılığı / Enflasyon Oranlarını belirledi

2017 yılı Ağustos ayı Enflasyon  oranında (Tüketici Fiyatları Genel Endeksi) bir önceki aya göre %0.42, bir önceki yılın Aralık ayına göre %9.75 ve bir önceki yılın aynı ayına göre %15.63 değişim gerçekleşmiştir. 

Devamı
78
5910

Başbakan Özgürgün Mehmet Pars Anı Turnuvasını izledi

Başbakan Hüseyin Özgürgün bu akşam 20 Temmuz Mete Adanır Stadında oynanan Mehmet Pars Anı Turnuvasını izledi.

Devamı
910
11
5912

Başbakan Özgürgün, “Vergi cezalarını tamamen kaldırıyor, gecikme zammı tahsilinde ödeme şekline göre indirim yapıyoruz”

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, ülkede faaliyet gösteren ve halk arasında “gamini” olarak da bilinen odun kömürü ocaklarının tümünün, çevreye olumsuz etkilerinden dolayı kapatılacağını açıkladı.

Devamı
1213
5929

Başbakan Hüseyin Özgürgün Atilla Topaloğlu anı maçını izledi

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Lefkoşa Atatürk Stadı'nda GAÜ Çetinkaya-Gençler Birliği arasında oynanan Atilla Topaloğlu anı maçını izledi. 
Devamı
1415
5937

Başbakan Özgürgün: “Bu proje hükümetin halkın yaşamını kolaylaştırmaya önem verdiğini gösteren anlamlı bir projedir”

 Gönyeli Çemberi’ndeki trafik yoğunluğunu azaltmak amacıyla yapılan ve “kaçış kolları” olarak da ifade edilen Gönyeli Çemberi 1’inci Etap Projesi bugün törenle açıldı.

Devamı
1617
5938

Milli Mücadele Madalyaları Dağıtımına Kasımda Başlanıyor

Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün üzerinde büyük hassasiyetle durduğu, Hükümetin, göreve geldiğinde vereceğini duyurduğu ve yaklaşık bir yıldır teknik aksaklıklar dolayısıyla çalışmaları devam eden  “Milli Mücadele Madalyaları” dağıtımında son aşamaya gelindi

Devamı
18
5949

Başbakan Hüseyin Özgürgün 2017-2018 Adli Yılı açılış törenine katıldı

2017-2018 Adli Yılı, Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde bugün düzenlenen törenle açıldı.

Devamı
192021
5962

Başbakan Özgürgün Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu heyetini kabul etti

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, KKTC ile Türkiye arasında her alanda ilişkilerin en üst düzeyde olması gerektiğini ifade ederek, özellikle gençlerle genç işadamlarının iş birliğinin önemine işaret etti.

Devamı
2223
5965

Başbakan Özgürgün, Kuzey Kıbrıs Rallisini başlattı

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, sporun tüm alanlarda gelişmesine hükümet olarak yoğun destek verdiklerini söyledi.

Devamı
24
2526272829301
2345678