Başbakan Hüseyin Özgürgün, Erenköy Mücahitleri Cemiyeti'ni Kabul Etti

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Erenköy Mücahitleri Cemiyeti'ni Kabul Etti

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Erenköy Mücahitleri Cemiyeti’nin Kıbrıs Türk halkının mücadelesinde çok önemli bir dönüm noktası olan Erenköy Direnişi ile bugün arasında önemli bir köprü olduğunu belirttti.

Mustafa Arıkan başkanlığındaki Erenköy Mücahitleri Cemiyeti yeni yönetim kurulu, Başbakan Hüseyin Özgürgün’ü  ziyaret ederek  projeleri hakkında bilgilendirdi ve destek istedi.

ARIKAN

Kabulde ilk konuşmayı yapan Erenköy Mücahitleri Cemiyeti Başkanı  Mustafa Arıkan  “Erenköy kıvılcımıyla” ilgili Başbakan’a açıklamalarda bulundu.

Arıkan,  1963 olaylarında Türkiye’de tahsilde olduklarını,  Ankara Sıhhiye’de Türkiye’nin garantörlük hakkını kullanarak Kıbrıs’a müdahale etmesi için 100 bin kişinin katılımıyla bir miting gerçekleştirildiğini, Kıbrıs’a gelme yollarını aradıklarını,  açlık grevine gidenler dahi olduğunu, bireysel çabalarla Kıbrıs’a geldiklerini belirtti.

“Bizler o ruhla Kıbrıs’a geldik” diyen Arıkan, amaçlarının  ise  annelerine ve kardeşlerine yardım etmek ve Türkiye’nin 1960 Antlaşması’ndan doğan hakları çerçevesinde müdahalenin fiiliyata dönüşmesi olduğunu söyledi.

Erenköy direnişindeki ruhu  aynen  koruduklarını, Kıbrıs davasının çözümünde  1964’teki ruhla hareket ettiklerini belirten Arıkan, hükümet ortakları UBP ve DP ile  aynı düşünceleri paylaştıkları inancında olduklarını söyledi.

Arıkan,  siyasi platformda  kendilerine düşecek her göreve hazır olduklarını vurgulayarak Başbakan Özgürgün’e “Bize ihtiyaç olduğunda bilin ki yanınızda olacağız” dedi.

Arıkan, bir belgesel hazırlığında olduklarını, bunun şu anda proje aşamasında olduğunu kaydederek hayata geçmesi ile birlikte Başbakan’dan kaynakla ilgili destek talebinde olacaklarını kaydetti.

Başbakan Özgürgün’e, Cemiyet’in plaketini ve 50’inci yıl özel anı pulunu takdim eden Arıkan, ayrıca, Başbakan Özgürgün’ü Erenköy Mücahitleri Cemiyeti lokaline davet etti.

ÖZGÜRGÜN

Başbakan Hüseyin Özgürgün de,  heyeti ağırlamaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, Erenköy Direnişi’nin  Kıbrıs Türk halkının mücadelesinde çok önemli bir dönüm noktası olduğunu vurguladı. Özgürgün, bu direnişe katılanların hayatta olanlarına sağlık, hayatta olmayanlara ise rahmet diledi.

Özgürgün, Erenköy Direnişi’ne katılanların oluşturduğu cemiyetin  geçmişle bugün arasında önemli bir köprü oluşturduğunun altını çizdi.

Özgürgün, Cemiyet’in çalışma yapacağı her alana destek vereceklerini kaydederek,  geçmişte yaşanan acıların  bilinciyle daha iyi bir gelecek kurulabileceğini belirtti.

Özgürgün, Erenköy’de bir avuç insanın gösterdiği şanlı direnişin  Kıbrıs Türk halkında çok önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayarak, “Sizin o günkü ruhla yaptığını çalışmalar, etkinlikler ve toplantılar  bizim çalışmalarımıza güç verecektir” dedi

Print
Posted: May 20, 2016,
Comments: 0,
Author: Anonym
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
«Kasım 2017»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
303112345
9330

Başbakan Özgürgün,trafik kazasında hayatını kaybeden eski Milletvekili Tahsin Mertekçi için Cumhuriyet Meclisi'nde düzenlenen törene katıldı

Trafik kazasında hayatını kaybeden TKP ve BDH eski milletvekili, Yalova Spor Kulübü Başkanı Tahsin Mertekçi için bugün saat 10.30’da Cumhuriyet Meclisi’nde tören düzenlendi. 

Devamı
6
9422

Başbakan Özgürgün:“Devlet gençlere el uzattığı zaman KKTC’nin geleceği daha aydınlık olacaktır”

 Korkuteli, Aygün ve Mutluyaka köylerinden  200 kişiye kırsal kesim arsa hak sahipliği belgesi verildi.

Devamı
7
9488

Başbakan Özgürgün, “Devlet el uzatacaktır, gençler o eli tutacaktır ve bu topraklara sahip çıkacaktır”

Başbakan Özgürgün, hükümetin halka ulaşmak için kısa sürede önemli projeleri hayata geçirdiğini, bunların en önemlilerinden birisinin de kırsal kesim arsalarının hak sahiplerine verilmesi olduğunu söyledi.

Devamı
89
9616

Milli Mücadele Madalyaları’nın dağıtımına bugün Başbakanlık’ta düzenlenen törenle başlandı

Törende, KKTC Parlamenterler Birliği’nin yanı sıra Şehit Aileleri ve Malül Gaziler Derneği, Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği, Erenköy Mücahitler Derneği, Türk Barış Kuvvetleri Gaziler Derneği, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Emekli Subaylar Derneği, KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Emekli Astsubaylar Derneği, Emekli Mücahitler Derneği, Mücahit Komutanları Derneği, Polis Emeklileri Derneği, Sönmezliler Ocağı, Türkiye Muharip Gaziler Derneği ve Türkiye Asker Sendikası başkan ve temsilcilerine madalya verildi.

Devamı
101112
13
9850

Başbakan Özgürgün Türkiye Gazeteciler Federasyonu Heyetini Kabul Etti

Başbakan Özgürgün, Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Karaca ve Yönetim Kurulu üyelerini Cumhuriyet Meclisi Şeref Salonu’nda kabul etti.

Devamı
141516171819
20212223242526
27282930123
45678910