Başbakan Hüseyin Özgürgün, Kırgız Milletvekilleriyle Görüştü

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Kırgız Milletvekilleriyle Görüştü

DZHUMABEKOV: “5 BİN KİLOMETRE HİÇ UZAK DEĞİL, KALBİMİZ BİR”

ÖZGÜRGÜN: “ULUSLARARASI PLATFORMLARDA BİRLİKTE YAPTIĞIMIZ ÇALIŞMALARDAKİ YAKINLIK VE İYİ DUYGULAR BURALARA YANSIYOR”

Kırgızistan’daki genel seçimden sonra oluşturulan KKTC Dostluk Grubu üyesi Kırgız milletvekilleri KKTC’de temaslarda bulunuyor.

KKTC’ye dün gelen ve 25 Mayıs’ta ülkeden ayrılacak olan Kırgız Parlamentosu KKTC Dostluk Grubu üyesi 5 milletvekili, bugün Başbakan Hüseyin Özgürgün tarafından kabul edildi.

Cumhuriyet Meclisi Şeref Salonu’nda gerçekleşen kabulde ilk sözü Kırgız Parlamentosu KKTC Dostluk Grubu Başkanı Dastanbek Artisbekovich Dzhumabekov aldı.

DZHUMABEKOV

“Bizim dinimiz, kanımız, fikrimiz bir” diyen Dzhumabekov, “5 bin kilometre uzak değil çünkü kalbimiz bir. Ülkenize gelmekten, sizlerle tanışmaktan, buraları görmekten büyük mutluluk duyduk” dedi.

Ekonomi ve turizm alanlarında iki ülke arasındaki işbirliği çalışmalarının iyiye gideceğine inandığını  söyleyen Dastanbek Dzhumabekov, bu hafta sonu KKTC’deki ve Kırgızistan’daki iş adamlarının bir araya geleceğini açıkladı.

ÖZGÜRGÜN’Ü “GÖÇMEN OYUNLARINI” İZLEMEYE DAVET ETTİ

Kırgızistan’dan 500’e yakın öğrencinin burada eğitim gördüğünü kaydeden Dzhumabekov, öğrencilerin var olan kardeşliği ve dostluğu geliştireceği, iki ülke arasındaki köprüyü büyüteceğine olan inancını belirtti.

Bu yılın Ağustos ayında Kırgızistan’da “göçmen oyunlarıyla” ilgili bir organizasyon olacağını ifade eden Dastanbek Dzhumabekov, at üstündeki bu oyunları Türk dünyasının izleyeceğini söyledi; Başbakan Hüseyin Özgürgün’ü ve milletvekillerini ülkeye davet etti.

ÖZGÜRGÜN: “KIRGIZİSTAN DOST VE KARDEŞ ÜLKE”

Başbakan Hüseyin Özgürgün ise konuşmasında,  Kırgız vekilleri KKTC’de ağırlamaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek,  “Kırgızistan dost ve kardeş ülkemizdir” dedi.

Kırgız milletvekilleriyle Avrupa Konseyi’ne üyelik çalışmaları sırasında bir araya geldiğini de anımsatan Özgürgün, “Özellikle uluslararası platformlarda birlikte yaptığımız çalışmalardaki yakınlık ve iyi duygular buralara yansıyor” ifadesine yer verdi.

İki ülke arasında ekonomik, sosyal, kültürel alanlardaki işbirliğinin, bağları daha da güçleneceği inancını dile getiren Özgürgün, “Bu yolda ilerleme var” şeklinde konuştu.

Başbakan, kabuldeki konuşmasını, Kırgızistan halkına refah ve mutluluk dileyerek tamamladı.

6 milyon nüfusu olan Kırgızistan’da 3 milyonu aşkın seçmen, geçtiğimiz yılın Ekim ayında sandığa giderek yeni parlamentoyu belirlemişti. 120 sandalyeden oluşan Kırgız Parlamentosu’nda iktidarı 4’lü koalisyon oluşturuyor.

Print
Posted: May 23, 2016,
Comments: 0,
Author: Anonym
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
«Kasım 2017»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
303112345
9330

Başbakan Özgürgün,trafik kazasında hayatını kaybeden eski Milletvekili Tahsin Mertekçi için Cumhuriyet Meclisi'nde düzenlenen törene katıldı

Trafik kazasında hayatını kaybeden TKP ve BDH eski milletvekili, Yalova Spor Kulübü Başkanı Tahsin Mertekçi için bugün saat 10.30’da Cumhuriyet Meclisi’nde tören düzenlendi. 

Devamı
6
9422

Başbakan Özgürgün:“Devlet gençlere el uzattığı zaman KKTC’nin geleceği daha aydınlık olacaktır”

 Korkuteli, Aygün ve Mutluyaka köylerinden  200 kişiye kırsal kesim arsa hak sahipliği belgesi verildi.

Devamı
7
9488

Başbakan Özgürgün, “Devlet el uzatacaktır, gençler o eli tutacaktır ve bu topraklara sahip çıkacaktır”

Başbakan Özgürgün, hükümetin halka ulaşmak için kısa sürede önemli projeleri hayata geçirdiğini, bunların en önemlilerinden birisinin de kırsal kesim arsalarının hak sahiplerine verilmesi olduğunu söyledi.

Devamı
89
9616

Milli Mücadele Madalyaları’nın dağıtımına bugün Başbakanlık’ta düzenlenen törenle başlandı

Törende, KKTC Parlamenterler Birliği’nin yanı sıra Şehit Aileleri ve Malül Gaziler Derneği, Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği, Erenköy Mücahitler Derneği, Türk Barış Kuvvetleri Gaziler Derneği, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Emekli Subaylar Derneği, KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Emekli Astsubaylar Derneği, Emekli Mücahitler Derneği, Mücahit Komutanları Derneği, Polis Emeklileri Derneği, Sönmezliler Ocağı, Türkiye Muharip Gaziler Derneği ve Türkiye Asker Sendikası başkan ve temsilcilerine madalya verildi.

Devamı
101112
13
9850

Başbakan Özgürgün Türkiye Gazeteciler Federasyonu Heyetini Kabul Etti

Başbakan Özgürgün, Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Karaca ve Yönetim Kurulu üyelerini Cumhuriyet Meclisi Şeref Salonu’nda kabul etti.

Devamı
141516171819
202122
10460

Başbakan Özgürgün Cumhuriyetçi Türk Partisi Eski Genel başkanlarından Özker Özgür ve Ulusal Birlik Partisi eski genel sekreterlerinden Salih Miroğlunu anma törenine katıldı

Cumhuriyetçi Türk Partisi Eski Genel başkanlarından Özker Özgür ve Ulusal Birlik Partisi eski genel sekreterlerinden Salih Miroğlu ölümlerinin 12’inci yıldönümlerinde anıldılar.

Devamı
23242526
27282930123
45678910