Başbakan Hüseyin Özgürgün, Kırgız Milletvekilleriyle Görüştü

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Kırgız Milletvekilleriyle Görüştü

DZHUMABEKOV: “5 BİN KİLOMETRE HİÇ UZAK DEĞİL, KALBİMİZ BİR”

ÖZGÜRGÜN: “ULUSLARARASI PLATFORMLARDA BİRLİKTE YAPTIĞIMIZ ÇALIŞMALARDAKİ YAKINLIK VE İYİ DUYGULAR BURALARA YANSIYOR”

Kırgızistan’daki genel seçimden sonra oluşturulan KKTC Dostluk Grubu üyesi Kırgız milletvekilleri KKTC’de temaslarda bulunuyor.

KKTC’ye dün gelen ve 25 Mayıs’ta ülkeden ayrılacak olan Kırgız Parlamentosu KKTC Dostluk Grubu üyesi 5 milletvekili, bugün Başbakan Hüseyin Özgürgün tarafından kabul edildi.

Cumhuriyet Meclisi Şeref Salonu’nda gerçekleşen kabulde ilk sözü Kırgız Parlamentosu KKTC Dostluk Grubu Başkanı Dastanbek Artisbekovich Dzhumabekov aldı.

DZHUMABEKOV

“Bizim dinimiz, kanımız, fikrimiz bir” diyen Dzhumabekov, “5 bin kilometre uzak değil çünkü kalbimiz bir. Ülkenize gelmekten, sizlerle tanışmaktan, buraları görmekten büyük mutluluk duyduk” dedi.

Ekonomi ve turizm alanlarında iki ülke arasındaki işbirliği çalışmalarının iyiye gideceğine inandığını  söyleyen Dastanbek Dzhumabekov, bu hafta sonu KKTC’deki ve Kırgızistan’daki iş adamlarının bir araya geleceğini açıkladı.

ÖZGÜRGÜN’Ü “GÖÇMEN OYUNLARINI” İZLEMEYE DAVET ETTİ

Kırgızistan’dan 500’e yakın öğrencinin burada eğitim gördüğünü kaydeden Dzhumabekov, öğrencilerin var olan kardeşliği ve dostluğu geliştireceği, iki ülke arasındaki köprüyü büyüteceğine olan inancını belirtti.

Bu yılın Ağustos ayında Kırgızistan’da “göçmen oyunlarıyla” ilgili bir organizasyon olacağını ifade eden Dastanbek Dzhumabekov, at üstündeki bu oyunları Türk dünyasının izleyeceğini söyledi; Başbakan Hüseyin Özgürgün’ü ve milletvekillerini ülkeye davet etti.

ÖZGÜRGÜN: “KIRGIZİSTAN DOST VE KARDEŞ ÜLKE”

Başbakan Hüseyin Özgürgün ise konuşmasında,  Kırgız vekilleri KKTC’de ağırlamaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek,  “Kırgızistan dost ve kardeş ülkemizdir” dedi.

Kırgız milletvekilleriyle Avrupa Konseyi’ne üyelik çalışmaları sırasında bir araya geldiğini de anımsatan Özgürgün, “Özellikle uluslararası platformlarda birlikte yaptığımız çalışmalardaki yakınlık ve iyi duygular buralara yansıyor” ifadesine yer verdi.

İki ülke arasında ekonomik, sosyal, kültürel alanlardaki işbirliğinin, bağları daha da güçleneceği inancını dile getiren Özgürgün, “Bu yolda ilerleme var” şeklinde konuştu.

Başbakan, kabuldeki konuşmasını, Kırgızistan halkına refah ve mutluluk dileyerek tamamladı.

6 milyon nüfusu olan Kırgızistan’da 3 milyonu aşkın seçmen, geçtiğimiz yılın Ekim ayında sandığa giderek yeni parlamentoyu belirlemişti. 120 sandalyeden oluşan Kırgız Parlamentosu’nda iktidarı 4’lü koalisyon oluşturuyor.

Print
Posted: May 23, 2016,
Comments: 0,
Author: Anonym
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
«Eylül 2017»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
28
5892

Başbakan Özgürgün, Akdağ’ı Kabul Etti

Federasyon temelindeki Kıbrıs müzakerelerinin var olan parametrelerle tamamlandığını, bundan sonra bu parametrelerle görüşme imkanı kalmadığını belirten Özgürgün, bundan sonra ne olacağıyla ilgili sorumluluğun Güney Kıbrıs ve Yunanistan’a düştüğünü kaydetti.

Devamı
293031123
456
5903

Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü Müsteşarlığı 2017 yılı Ağustos ayı Hayat Pahalılığı / Enflasyon Oranlarını belirledi

2017 yılı Ağustos ayı Enflasyon  oranında (Tüketici Fiyatları Genel Endeksi) bir önceki aya göre %0.42, bir önceki yılın Aralık ayına göre %9.75 ve bir önceki yılın aynı ayına göre %15.63 değişim gerçekleşmiştir. 

Devamı
78
5910

Başbakan Özgürgün Mehmet Pars Anı Turnuvasını izledi

Başbakan Hüseyin Özgürgün bu akşam 20 Temmuz Mete Adanır Stadında oynanan Mehmet Pars Anı Turnuvasını izledi.

Devamı
910
11
5912

Başbakan Özgürgün, “Vergi cezalarını tamamen kaldırıyor, gecikme zammı tahsilinde ödeme şekline göre indirim yapıyoruz”

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, ülkede faaliyet gösteren ve halk arasında “gamini” olarak da bilinen odun kömürü ocaklarının tümünün, çevreye olumsuz etkilerinden dolayı kapatılacağını açıkladı.

Devamı
1213
5929

Başbakan Hüseyin Özgürgün Atilla Topaloğlu anı maçını izledi

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Lefkoşa Atatürk Stadı'nda GAÜ Çetinkaya-Gençler Birliği arasında oynanan Atilla Topaloğlu anı maçını izledi. 
Devamı
1415
5937

Başbakan Özgürgün: “Bu proje hükümetin halkın yaşamını kolaylaştırmaya önem verdiğini gösteren anlamlı bir projedir”

 Gönyeli Çemberi’ndeki trafik yoğunluğunu azaltmak amacıyla yapılan ve “kaçış kolları” olarak da ifade edilen Gönyeli Çemberi 1’inci Etap Projesi bugün törenle açıldı.

Devamı
1617
5938

Milli Mücadele Madalyaları Dağıtımına Kasımda Başlanıyor

Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün üzerinde büyük hassasiyetle durduğu, Hükümetin, göreve geldiğinde vereceğini duyurduğu ve yaklaşık bir yıldır teknik aksaklıklar dolayısıyla çalışmaları devam eden  “Milli Mücadele Madalyaları” dağıtımında son aşamaya gelindi

Devamı
18
5949

Başbakan Hüseyin Özgürgün 2017-2018 Adli Yılı açılış törenine katıldı

2017-2018 Adli Yılı, Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde bugün düzenlenen törenle açıldı.

Devamı
192021
5962

Başbakan Özgürgün Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu heyetini kabul etti

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, KKTC ile Türkiye arasında her alanda ilişkilerin en üst düzeyde olması gerektiğini ifade ederek, özellikle gençlerle genç işadamlarının iş birliğinin önemine işaret etti.

Devamı
2223
5965

Başbakan Özgürgün, Kuzey Kıbrıs Rallisini başlattı

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, sporun tüm alanlarda gelişmesine hükümet olarak yoğun destek verdiklerini söyledi.
Devamı
24
2526272829301
2345678