Başbakan Hüseyin Özgürgün, 15. KKTC Üniversite Spor Oyunları Kapanış ve Ödül Törenine Katıldı

Başbakan Hüseyin Özgürgün, 15. KKTC Üniversite Spor Oyunları Kapanış ve Ödül Törenine Katıldı

BAŞBAKAN ÖZGÜRGÜN: “KKTC BUGÜN 100’ÜN ÜZERİNDE ÜLKEDEN 80 BİN ÖĞRENCİ VE 13 ÜNİVERSİTEYLE GERÇEK BİR EĞİTİM ADASI”

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bugün 100’ün üzerinde ülkeden 80 bin öğrenci ve 13 üniversite ile gerçek bir eğitim adası olduğunu vurguladı.

15. KKTC Üniversite Spor Oyunları kapanışı ve ödül töreni dün akşam yapıldı.

Başbakan Özgürgün, UKÜ’de yer alan oyunların kapanış ve ödül töreninde bir konuşma yaptı.

“YÜZ AKI VE GURUR”

Başbakan Hüseyin Özgürgün yaptığı konuşmada üniversitelerin kaydettiği başarılarla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yüz akı ve gururu olduğunu ifade ederek, ülkenin turizm ve üniversitelerle ivme kazandığını ifade etti.

Lise ve üniversite yıllarında ödül alan tarafta bulunurken bu kez ödül veren tarafta yer aldığını belirten Özgürgün, oyunlar kapsamında sporcu gençlerle bir arada bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Sporun insan üzerindeki olumlu etkilerine değinen Özgürgün, şunları ifade etti:

“BİREYSEL VE TOPLUMSAL BAŞARILARDA SPORUN ÇOK ÖNEMLİ YERİ VAR”

“Sporcu gençlik yetiştiği zaman başarısı çok daha fazla olacaktır. Bu bilinçle yetişen gençlerin hedefinde başarı, arkadaşlık, takımdaşlık ve sporun gerektirdiği disiplinin yapıya çok ciddi yansıması lazım. İnsanın hem bireysel hem de toplumsal başarılarında sporun çok önemli bir yeri vardır. Ben bunu bizzat yaşamış birisiyim. Dolayısıyla sporun değer ve güzelliğini de gençlerin yaşamasını yürekten paylaşmak istiyorum ve bu tür organizasyonları kaçırmama niyetindeyim…

“SPOR, BENİM İÇİN YAŞAM BİÇİMİ”

Hükümet olarak üniversitelerimizle gurur duyuyoruz. Bakanlık, ana muhalefet dönemi ve Başbakan olarak yıllardır siyasetin içerisinde birisi olarak, gençlerle diyaloğum hiç kopmadı. Bir çok kez veteran sporcu, antrenör, yönetici olarak bulunduğum sahalarda bu kez de siyasetçi olarak gençlerle birlikte devam ediyorum. Benim için bir yaşam biçimi olan sporun gençler tarafından da benimsenmesi, onların bir anlamda geleceğe hazırlanması bunu yaparken de bizim de onlara motivasyon sağlama anlamında böylesi ödül tören ile diğer aktivitelerinde yanlarında olma zaruretimiz vardır.

Üniversitelerimiz bugün KKTC’nin gerçekten yüz akıdır... Bugün 100’ün üzerinde ülkeden 80 bin öğrenci ve 13 üniversiteyle gerçekten gerçek bir üniversite adasıyız ve bu bizim gururumuzdur. KKTC turizm ve üniversiteleriyle gerçekten büyük bir ivme kazanmıştır. Bugün bizim en önemli görkemli ve ileriye umutla baktığımız alanlardır.

Başta federasyonumuz olmak üzere tüm emeği geçenleri sporcuları yürekten kutluyorum.”

BEROVA: “ÜLKE EĞİTİM ADASI OLMA YÖNÜNDE CİDDİ MESAFE ALDI”

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, KKTC’nin eğitim adası olma yönünde ciddi bir mesafe aldığını söyledi.

Yüksek öğretimde kaydedilen gelişmeleri memnunlukla izlediklerini ifade eden Berova, bakanlık olarak eğitim kalitesinin yükseltme gayreti içinde olacaklarını belirtti.

Üniversitelerin eğitim yanında öğrencilere sosyal aktiviteler de sunma durumunda olduklarını belirten Berova, bu kapsamda15’incisi gerçekleştirilen KKTC Üniversiteler Spor Oyunları’nın büyük önem arz ettiğine vurgu yaptı.

Berova, oyunlara katılan tüm sporculara ve eğitmenlere teşekkürlerini sundu.

KINACI: “FARKLI BRANŞLARDA FAALİYET GÖSTEREN, ORGANİZE EDEN TEK FEDERASYO NUZ”

KKTC Üniversiteler Spor Oyunları Federasyonu Başkanı Aşkın Kınacı da konuşmasında ülkede farklı branşlarda faaliyet yürüten, organize eden tek federasyon olduklarını belirterek,  her yıl bin 200’ün üzerinde sporcuya madalya takdimi, farklı alanlarda spor yapma ve öğrencilere diğer üniversitelerdeki öğrencilerle tanışma imkanları sunduklarını söyledi.

Kınacı, federasyonun faaliyetleri hakkında da bilgiler sundu.
 
NADİRİ: “SPOR OYUNLARINA EV SAHİPLİĞİ YAPMANIN MUTLULUĞUNU YAŞADIK”

UKÜ Rektörü Prof. Halil Nadiri ise üniversite olarak 15. KKTC Üniversite Spor Oyunları’na ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

Ülkede 1970’li yıllarda temeli atılan yüksek öğretim alanında bugün 13 üniversite ve 80 bini aşan öğrenci ile bir yüksek öğrenim adası olma yönünde ciddi bir ivme yakalandığını ifade eden Nadiri, bu oranın ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 25’ini oluşturduğu ve bunun dünyada örneği bulunmadığını kaydetti.

Konuşmaların ardından başarılı takımlara ödülleri verildi, teşekkür plaketleri sunuldu ve ödül töreni havai fişek gösterisiyle sona erdi.

Print
Posted: May 26, 2016,
Comments: 0,
Author: Anonym
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
«Eylül 2017»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
28
5892

Başbakan Özgürgün, Akdağ’ı Kabul Etti

Federasyon temelindeki Kıbrıs müzakerelerinin var olan parametrelerle tamamlandığını, bundan sonra bu parametrelerle görüşme imkanı kalmadığını belirten Özgürgün, bundan sonra ne olacağıyla ilgili sorumluluğun Güney Kıbrıs ve Yunanistan’a düştüğünü kaydetti.

Devamı
293031123
456
5903

Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü Müsteşarlığı 2017 yılı Ağustos ayı Hayat Pahalılığı / Enflasyon Oranlarını belirledi

2017 yılı Ağustos ayı Enflasyon  oranında (Tüketici Fiyatları Genel Endeksi) bir önceki aya göre %0.42, bir önceki yılın Aralık ayına göre %9.75 ve bir önceki yılın aynı ayına göre %15.63 değişim gerçekleşmiştir. 

Devamı
78
5910

Başbakan Özgürgün Mehmet Pars Anı Turnuvasını izledi

Başbakan Hüseyin Özgürgün bu akşam 20 Temmuz Mete Adanır Stadında oynanan Mehmet Pars Anı Turnuvasını izledi.

Devamı
910
11
5912

Başbakan Özgürgün, “Vergi cezalarını tamamen kaldırıyor, gecikme zammı tahsilinde ödeme şekline göre indirim yapıyoruz”

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, ülkede faaliyet gösteren ve halk arasında “gamini” olarak da bilinen odun kömürü ocaklarının tümünün, çevreye olumsuz etkilerinden dolayı kapatılacağını açıkladı.

Devamı
1213
5929

Başbakan Hüseyin Özgürgün Atilla Topaloğlu anı maçını izledi

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Lefkoşa Atatürk Stadı'nda GAÜ Çetinkaya-Gençler Birliği arasında oynanan Atilla Topaloğlu anı maçını izledi. 
Devamı
1415
5937

Başbakan Özgürgün: “Bu proje hükümetin halkın yaşamını kolaylaştırmaya önem verdiğini gösteren anlamlı bir projedir”

 Gönyeli Çemberi’ndeki trafik yoğunluğunu azaltmak amacıyla yapılan ve “kaçış kolları” olarak da ifade edilen Gönyeli Çemberi 1’inci Etap Projesi bugün törenle açıldı.

Devamı
1617
5938

Milli Mücadele Madalyaları Dağıtımına Kasımda Başlanıyor

Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün üzerinde büyük hassasiyetle durduğu, Hükümetin, göreve geldiğinde vereceğini duyurduğu ve yaklaşık bir yıldır teknik aksaklıklar dolayısıyla çalışmaları devam eden  “Milli Mücadele Madalyaları” dağıtımında son aşamaya gelindi

Devamı
18
5949

Başbakan Hüseyin Özgürgün 2017-2018 Adli Yılı açılış törenine katıldı

2017-2018 Adli Yılı, Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde bugün düzenlenen törenle açıldı.

Devamı
192021
5962

Başbakan Özgürgün Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu heyetini kabul etti

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, KKTC ile Türkiye arasında her alanda ilişkilerin en üst düzeyde olması gerektiğini ifade ederek, özellikle gençlerle genç işadamlarının iş birliğinin önemine işaret etti.

Devamı
2223
5965

Başbakan Özgürgün, Kuzey Kıbrıs Rallisini başlattı

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, sporun tüm alanlarda gelişmesine hükümet olarak yoğun destek verdiklerini söyledi.

Devamı
24
2526272829301
2345678