Başbakan Hüseyin Özgürgün Türkiye Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ve beraberindeki heyeti kabul etti

Başbakan Hüseyin Özgürgün Türkiye Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ve beraberindeki heyeti kabul etti

BAŞBAKAN HÜSEYİN ÖZGÜRGÜN, TÜRKYE EKONOMİ BAKANI NİHAT ZEYBEKÇİ’Yİ KABUL ETTİ

BAŞBAKAN ÖZGÜRGÜN: “GÜÇLÜ BİR KKTC, BİR ANLAŞMANIN TARAFI OLARAK ÇOK DAHA DEĞERLİDİR, ÖNEMLİDİR.

BU DA EKONOMİK KALKINMA VE GELİŞMENİN DE HİÇ DURMAMASINDAN GEÇİYOR”

 TÜRKİYE EKONOMİ BAKANI ZEYBEKÇİ: “BURADA İNSANLARIN ÜRETEREK REFAHA ULAŞMASI, ÜRETEREK DAHA MUTLU VE MÜREFFEH OLMASI İÇİN BİZ HER TÜRLÜ YARDIMA, DESTEĞE HAZIRIZ”

Başbakan Hüseyin Özgürgün,  güçlü bir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) bir anlaşmanın tarafı olarak çok daha değerli ve önemli olduğunun, bunun da ekonomik kalkınma ve gelişmenin hiç durmamasından geçtiğini söyledi

Türkiye ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi de, KKTC’yi ayrı bir ekonomi olarak görmediklerini ifade ederek, “Burada insanların üreterek refaha ulaşması, üreterek daha mutlu ve müreffeh olması için biz her türlü yardıma, desteğe hazırız” dedi.

Başbakan Hüseyin Özgürgün Türkiye Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ve beraberindeki heyeti kabul etti. Kabulde, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Başbakanlık Müsteşarları Olgun Amcaoğlu ve Ömer Köse ile Ekonomi ve Enerji bakanlığı Müsteşarı Emim Bilgen de yer aldı.

Başbakan Özgürgün, kabulde yaptığı açıklamada, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ve ekibini ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu belirterek, Türkiye ve KKTC ilişkisinin bir gönül ilişkisi olduğunu, Türk Ulusunun kopmaz bir parçası olan Kıbrıs Türk halkının, Anavatan Türkiye ile ilişkilerin en üst düzeyde ve en sıcak şekilde tutarak bu günlere geldiğini kaydetti.

Kıbrıs Türk halkının 1950’de başlayan direnişi ile bir devlet kurduğunu ve Anavatan Türkiye ile birlikte çok önemli mesafeler kat ettiğini belirten Başbakan Özgürgün, Anavatan Türkiye ile işbirliği içinde  her alanda gelişmeler sağlamaya devam edeceklerini vurguladı.

Türkiye ve KKTC hükümeti olarak çalışmalarında samimi sıcaklık ve birlikte düşünce olduğunu,  Kıbrıs Türk halkının güçlü ses vermesinin yolunun da bu olduğunu ifade eden Başbakan Özgürgün,  Kıbrıs konusu her zaman gündemin birinci sırasında olsa da, halkın ekonomik refahı ve gelişmesinin öncelikli konuları olduğunu söyledi.

Başbakan Özgürgün, “Çünkü bir anlaşma olsa da güçlü bir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bir anlaşmanın tarafı olarak çok daha değerlidir, önemlidir. Bu da ekonomik kalkınma ve gelişmenin de hiç durmamasından geçiyor” dedi.

Güney Kıbrıs’ın yaşadığını ekonomik krize işaret ederek, Kıbrıs’ta bir anlaşmanın iki tarafın da  yararına olduğuna işaret ederek, bir anlaşmaya destek verdiklerini vurgulayan Başbakan Özgürgün, Kıbrıs  görüşmeleri devam ederken, ekonominin gelişmesi ve halkın refahının artması için çalışmalardan geri kalmayacaklarını, ekonomik gelişmenin her anda devam edeceğini kaydetti.

ZEYBEKÇİ: “TÜRKİYE’DE KIBRIS FUARI DÜZENLEYECEĞİZ”

Türkiye Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi de, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türk halkından selam, sevgi ve saygılar getirdiğini belirtti.

KKTC’yi başka bir ülke ve başka bir ekonomi olarak görmediklerini ifade eden Zeybekçi, “Belki tabirimiz diplomaside belki gaf olabilir ama biz burayı Kayseri, Denizli, Edirne gibi görüyoruz. Oradaki insanlarımızın refahıyla ilgili, oradaki insanlarımızın huzuru ve güveniyle ilgili ne hissediyorsak, Allah şahittir ki, birebir aynı hassasiyetler içindeyiz. Onun için de, ekonomik işbirliğinde, karşılıklı üretimin artırılmasında, Kıbrıs’taki kardeşlerimizin ürettiği ürünlerin  Türkiye’de daha çok hayat bulması ve burada insanların üreterek refaha ulaşması, üreterek daha mutlu ve müreffeh olması için biz her türlü yardıma, desteğe hazırız” dedi.

40. Uluslararası Fuar açılışı için KKTC’ye geldiğini anımsatarak, “Türkiye’de neden Kıbrıs fuarı olmasın” diyen Zeybekçi, “Kıbrıs ürünlerinin tanıtıldığı, turizmin ve diğer hizmetlerinin tanıtıldığı bir fuarı inşallah Türkiye’de yaparız. Ekonomi Bakanlığı olarak bunu desteklemek gibi bir formülü geliştiririz” diye konuştu.

 

Print
Posted: Haz 10, 2016,
Comments: 0,
Author: Anonym
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
«Eylül 2017»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
28
5892

Başbakan Özgürgün, Akdağ’ı Kabul Etti

Federasyon temelindeki Kıbrıs müzakerelerinin var olan parametrelerle tamamlandığını, bundan sonra bu parametrelerle görüşme imkanı kalmadığını belirten Özgürgün, bundan sonra ne olacağıyla ilgili sorumluluğun Güney Kıbrıs ve Yunanistan’a düştüğünü kaydetti.

Devamı
293031123
456
5903

Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü Müsteşarlığı 2017 yılı Ağustos ayı Hayat Pahalılığı / Enflasyon Oranlarını belirledi

2017 yılı Ağustos ayı Enflasyon  oranında (Tüketici Fiyatları Genel Endeksi) bir önceki aya göre %0.42, bir önceki yılın Aralık ayına göre %9.75 ve bir önceki yılın aynı ayına göre %15.63 değişim gerçekleşmiştir. 

Devamı
78
5910

Başbakan Özgürgün Mehmet Pars Anı Turnuvasını izledi

Başbakan Hüseyin Özgürgün bu akşam 20 Temmuz Mete Adanır Stadında oynanan Mehmet Pars Anı Turnuvasını izledi.

Devamı
910
11
5912

Başbakan Özgürgün, “Vergi cezalarını tamamen kaldırıyor, gecikme zammı tahsilinde ödeme şekline göre indirim yapıyoruz”

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, ülkede faaliyet gösteren ve halk arasında “gamini” olarak da bilinen odun kömürü ocaklarının tümünün, çevreye olumsuz etkilerinden dolayı kapatılacağını açıkladı.

Devamı
1213
5929

Başbakan Hüseyin Özgürgün Atilla Topaloğlu anı maçını izledi

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Lefkoşa Atatürk Stadı'nda GAÜ Çetinkaya-Gençler Birliği arasında oynanan Atilla Topaloğlu anı maçını izledi. 
Devamı
1415
5937

Başbakan Özgürgün: “Bu proje hükümetin halkın yaşamını kolaylaştırmaya önem verdiğini gösteren anlamlı bir projedir”

 Gönyeli Çemberi’ndeki trafik yoğunluğunu azaltmak amacıyla yapılan ve “kaçış kolları” olarak da ifade edilen Gönyeli Çemberi 1’inci Etap Projesi bugün törenle açıldı.

Devamı
1617
5938

Milli Mücadele Madalyaları Dağıtımına Kasımda Başlanıyor

Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün üzerinde büyük hassasiyetle durduğu, Hükümetin, göreve geldiğinde vereceğini duyurduğu ve yaklaşık bir yıldır teknik aksaklıklar dolayısıyla çalışmaları devam eden  “Milli Mücadele Madalyaları” dağıtımında son aşamaya gelindi

Devamı
18
5949

Başbakan Hüseyin Özgürgün 2017-2018 Adli Yılı açılış törenine katıldı

2017-2018 Adli Yılı, Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde bugün düzenlenen törenle açıldı.

Devamı
192021
5962

Başbakan Özgürgün Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu heyetini kabul etti

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, KKTC ile Türkiye arasında her alanda ilişkilerin en üst düzeyde olması gerektiğini ifade ederek, özellikle gençlerle genç işadamlarının iş birliğinin önemine işaret etti.

Devamı
2223
5965

Başbakan Özgürgün, Kuzey Kıbrıs Rallisini başlattı

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, sporun tüm alanlarda gelişmesine hükümet olarak yoğun destek verdiklerini söyledi.
Devamı
24
2526272829301
2345678