Başbakan Hüseyin Özgürgün Türkiye Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ve beraberindeki heyeti kabul etti

Başbakan Hüseyin Özgürgün Türkiye Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ve beraberindeki heyeti kabul etti

BAŞBAKAN HÜSEYİN ÖZGÜRGÜN, TÜRKYE EKONOMİ BAKANI NİHAT ZEYBEKÇİ’Yİ KABUL ETTİ

BAŞBAKAN ÖZGÜRGÜN: “GÜÇLÜ BİR KKTC, BİR ANLAŞMANIN TARAFI OLARAK ÇOK DAHA DEĞERLİDİR, ÖNEMLİDİR.

BU DA EKONOMİK KALKINMA VE GELİŞMENİN DE HİÇ DURMAMASINDAN GEÇİYOR”

 TÜRKİYE EKONOMİ BAKANI ZEYBEKÇİ: “BURADA İNSANLARIN ÜRETEREK REFAHA ULAŞMASI, ÜRETEREK DAHA MUTLU VE MÜREFFEH OLMASI İÇİN BİZ HER TÜRLÜ YARDIMA, DESTEĞE HAZIRIZ”

Başbakan Hüseyin Özgürgün,  güçlü bir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) bir anlaşmanın tarafı olarak çok daha değerli ve önemli olduğunun, bunun da ekonomik kalkınma ve gelişmenin hiç durmamasından geçtiğini söyledi

Türkiye ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi de, KKTC’yi ayrı bir ekonomi olarak görmediklerini ifade ederek, “Burada insanların üreterek refaha ulaşması, üreterek daha mutlu ve müreffeh olması için biz her türlü yardıma, desteğe hazırız” dedi.

Başbakan Hüseyin Özgürgün Türkiye Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ve beraberindeki heyeti kabul etti. Kabulde, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Başbakanlık Müsteşarları Olgun Amcaoğlu ve Ömer Köse ile Ekonomi ve Enerji bakanlığı Müsteşarı Emim Bilgen de yer aldı.

Başbakan Özgürgün, kabulde yaptığı açıklamada, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ve ekibini ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu belirterek, Türkiye ve KKTC ilişkisinin bir gönül ilişkisi olduğunu, Türk Ulusunun kopmaz bir parçası olan Kıbrıs Türk halkının, Anavatan Türkiye ile ilişkilerin en üst düzeyde ve en sıcak şekilde tutarak bu günlere geldiğini kaydetti.

Kıbrıs Türk halkının 1950’de başlayan direnişi ile bir devlet kurduğunu ve Anavatan Türkiye ile birlikte çok önemli mesafeler kat ettiğini belirten Başbakan Özgürgün, Anavatan Türkiye ile işbirliği içinde  her alanda gelişmeler sağlamaya devam edeceklerini vurguladı.

Türkiye ve KKTC hükümeti olarak çalışmalarında samimi sıcaklık ve birlikte düşünce olduğunu,  Kıbrıs Türk halkının güçlü ses vermesinin yolunun da bu olduğunu ifade eden Başbakan Özgürgün,  Kıbrıs konusu her zaman gündemin birinci sırasında olsa da, halkın ekonomik refahı ve gelişmesinin öncelikli konuları olduğunu söyledi.

Başbakan Özgürgün, “Çünkü bir anlaşma olsa da güçlü bir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bir anlaşmanın tarafı olarak çok daha değerlidir, önemlidir. Bu da ekonomik kalkınma ve gelişmenin de hiç durmamasından geçiyor” dedi.

Güney Kıbrıs’ın yaşadığını ekonomik krize işaret ederek, Kıbrıs’ta bir anlaşmanın iki tarafın da  yararına olduğuna işaret ederek, bir anlaşmaya destek verdiklerini vurgulayan Başbakan Özgürgün, Kıbrıs  görüşmeleri devam ederken, ekonominin gelişmesi ve halkın refahının artması için çalışmalardan geri kalmayacaklarını, ekonomik gelişmenin her anda devam edeceğini kaydetti.

ZEYBEKÇİ: “TÜRKİYE’DE KIBRIS FUARI DÜZENLEYECEĞİZ”

Türkiye Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi de, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türk halkından selam, sevgi ve saygılar getirdiğini belirtti.

KKTC’yi başka bir ülke ve başka bir ekonomi olarak görmediklerini ifade eden Zeybekçi, “Belki tabirimiz diplomaside belki gaf olabilir ama biz burayı Kayseri, Denizli, Edirne gibi görüyoruz. Oradaki insanlarımızın refahıyla ilgili, oradaki insanlarımızın huzuru ve güveniyle ilgili ne hissediyorsak, Allah şahittir ki, birebir aynı hassasiyetler içindeyiz. Onun için de, ekonomik işbirliğinde, karşılıklı üretimin artırılmasında, Kıbrıs’taki kardeşlerimizin ürettiği ürünlerin  Türkiye’de daha çok hayat bulması ve burada insanların üreterek refaha ulaşması, üreterek daha mutlu ve müreffeh olması için biz her türlü yardıma, desteğe hazırız” dedi.

40. Uluslararası Fuar açılışı için KKTC’ye geldiğini anımsatarak, “Türkiye’de neden Kıbrıs fuarı olmasın” diyen Zeybekçi, “Kıbrıs ürünlerinin tanıtıldığı, turizmin ve diğer hizmetlerinin tanıtıldığı bir fuarı inşallah Türkiye’de yaparız. Ekonomi Bakanlığı olarak bunu desteklemek gibi bir formülü geliştiririz” diye konuştu.

 

Print
Posted: Haz 10, 2016,
Comments: 0,
Author: Anonym
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
«Kasım 2017»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
303112345
9330

Başbakan Özgürgün,trafik kazasında hayatını kaybeden eski Milletvekili Tahsin Mertekçi için Cumhuriyet Meclisi'nde düzenlenen törene katıldı

Trafik kazasında hayatını kaybeden TKP ve BDH eski milletvekili, Yalova Spor Kulübü Başkanı Tahsin Mertekçi için bugün saat 10.30’da Cumhuriyet Meclisi’nde tören düzenlendi. 

Devamı
6
9422

Başbakan Özgürgün:“Devlet gençlere el uzattığı zaman KKTC’nin geleceği daha aydınlık olacaktır”

 Korkuteli, Aygün ve Mutluyaka köylerinden  200 kişiye kırsal kesim arsa hak sahipliği belgesi verildi.

Devamı
7
9488

Başbakan Özgürgün, “Devlet el uzatacaktır, gençler o eli tutacaktır ve bu topraklara sahip çıkacaktır”

Başbakan Özgürgün, hükümetin halka ulaşmak için kısa sürede önemli projeleri hayata geçirdiğini, bunların en önemlilerinden birisinin de kırsal kesim arsalarının hak sahiplerine verilmesi olduğunu söyledi.

Devamı
89
9616

Milli Mücadele Madalyaları’nın dağıtımına bugün Başbakanlık’ta düzenlenen törenle başlandı

Törende, KKTC Parlamenterler Birliği’nin yanı sıra Şehit Aileleri ve Malül Gaziler Derneği, Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği, Erenköy Mücahitler Derneği, Türk Barış Kuvvetleri Gaziler Derneği, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Emekli Subaylar Derneği, KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Emekli Astsubaylar Derneği, Emekli Mücahitler Derneği, Mücahit Komutanları Derneği, Polis Emeklileri Derneği, Sönmezliler Ocağı, Türkiye Muharip Gaziler Derneği ve Türkiye Asker Sendikası başkan ve temsilcilerine madalya verildi.

Devamı
101112
13
9850

Başbakan Özgürgün Türkiye Gazeteciler Federasyonu Heyetini Kabul Etti

Başbakan Özgürgün, Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Karaca ve Yönetim Kurulu üyelerini Cumhuriyet Meclisi Şeref Salonu’nda kabul etti.

Devamı
141516171819
202122
10460

Başbakan Özgürgün Cumhuriyetçi Türk Partisi Eski Genel başkanlarından Özker Özgür ve Ulusal Birlik Partisi eski genel sekreterlerinden Salih Miroğlunu anma törenine katıldı

Cumhuriyetçi Türk Partisi Eski Genel başkanlarından Özker Özgür ve Ulusal Birlik Partisi eski genel sekreterlerinden Salih Miroğlu ölümlerinin 12’inci yıldönümlerinde anıldılar.

Devamı
23242526
27282930123
45678910