Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı Mesajı

Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün 20 Temmuz Barış ve  Özgürlük Bayramı Mesajı

            Kıbrıs Türk Halkı bu coğrafyada varlığı ve özgürlüğü yolunda yıllarca birçok zorluğa göğüs germiş, maruz kaldığı olumsuz şartlardan kurtulmak için yılmadan, usanmadan varlık mücadelesini sürdürmüştür. O zorlu yıllarda verilen onurlu mücadeleler sonucunda, Anavatan Türkiye Cumhuriyeti ‘Garanti ve İttifak Anlaşmaları’ndan doğan hukuki hakkını kullanarak, adada Kıbrıs Türklerinin yok edilmesinin önüne geçmek, can ve mal güvenliğini sağlamak ve bozulan düzeni yeniden tesis etmek amacıyla 20 Temmuz 1974’te Kıbrıs Barış Harekatı’nı gerçekleştirmiştir. Kıbrıs Barış Harekatı’ndan bu güne değin aradan geçen 42 yılda bu adada barış ve huzur ortamı korunmakta, Kıbrıs Türk Halkı egemenliğinin ifadesi olan kendi devlet çatısı altında varlığını sürdürmektedir.

            Halkımız, büyük bedeller ödenerek elde edilen özgürlüğümüzün devletimizi korumanın güçlendirmenin başlıca görevimiz olduğunun bilincindedir. O nedenle, Kıbrıs’ta neredeyse yarım asırdır devam eden müzakereler sonrası varılacak bir çözümde Kıbrıs Türk Halkı’nın Barış Harekatı sonrasında elde ettiği özgürlük ve egemenlik haklarından ödün vermesi mümkün değildir.  Kalıcı bir anlaşma ve çözüme ancak her iki halkın siyasi eşitliği, iki kurucu devletin eşit statüsü, iki kesimlilik ve en önemlisi Anavatan Türkiye’nin etkin ve fiili garantisinin tüm taraflarca kabul edilmesiyle ulaşılabilir. Geçmişte yaşanan tüm olumsuzluk ve sıkıntılara, yıllardır maruz kalınan tüm ambargo ve izolasyonlara rağmen Kıbrıs Türk Halkı her zaman yapıcı tavrını ve iyimserliğini tüm dünya kamuoyuna kanıtlamıştır.

Bugün gelinen noktada Kıbrıs Türk halkı birçok alanda büyük ilerlemeler kaydetmiştir.  Çözümsüzlüğe bağlı yaşanan bir takım engellenmelere ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin tek taraflı olarak AB’ye alınmasıyla ortaya çıkan durumun üzerimizdeki olumsuz etkilerine rağmen, ülkemizi kalkındırmak, devletimizin dünya devletleriyle eşdeğer bir devlet konumuna ulaştırmak ve halkımızı daha refah bir yaşam seviyesine kavuşturmak için tüm gücümüzle çalışmaktayız. Anavatan Türkiye’nin destekleri ile başta ekonomik alanda olmak üzere her alanda ülkemizi kalkındırmaya yönelik çabalarımız artarak devam edecektir.

Kıbrıs Türk Halkı olarak Mutlu Barış Harekatı’nın 42nci yılını, Anavatan Türkiyemize, mensubu olmaktan her zaman onur ve gurur duyduğumuz Türk milletine karşı girişilen darbe teşebbüsünün yüreğimizde yarattığı burukluk içinde yaşıyoruz.

Egemenliğin kayıtsız şartsız tek sahibi Türk milletinin her tehdit ve tehlike karşısında olduğu gibi bir kez daha tek yürek olarak, birlik, bütünlüğünü pekiştirerek demokrasiye ve milli iradeye sahip çıkarak bu girişimi çok kısa sürede püskürtmesi ve Anavatan Türkiye Cumhuriyeti’nin demokrasi ile  daha güçlü yoluna devam ediyor olması içimizi rahatlatmıştır.

Yüce Türk Ulusu’nun ayrılmaz parçası olan Kıbrıs Türk Halkı her zaman her koşulda Türk Milleti ile duygu bütünlüğü içinde olmuş, öyle olmaya da devam edecektir.

20 Temmuz 1974 Barış Harekatı’nın 42nci Yıldönümünde, başta Anavatan Türkiye olmak üzere, Kıbrıs Türk Halkı’nın bugünlere gelmesinde emek veren herkese teşekkür ederken, bu uğurda can verenleri rahmetle anar, ülkemizde ve bölgemizde barış ve huzur ortamının daima korunması temennisiyle tüm halkımıza sevgi ve saygılarımı sunarım.

Print
Posted: Tem 19, 2016,
Comments: 0,
Author: Anonym
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
«Eylül 2017»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
28
5892

Başbakan Özgürgün, Akdağ’ı Kabul Etti

Federasyon temelindeki Kıbrıs müzakerelerinin var olan parametrelerle tamamlandığını, bundan sonra bu parametrelerle görüşme imkanı kalmadığını belirten Özgürgün, bundan sonra ne olacağıyla ilgili sorumluluğun Güney Kıbrıs ve Yunanistan’a düştüğünü kaydetti.

Devamı
293031123
456
5903

Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü Müsteşarlığı 2017 yılı Ağustos ayı Hayat Pahalılığı / Enflasyon Oranlarını belirledi

2017 yılı Ağustos ayı Enflasyon  oranında (Tüketici Fiyatları Genel Endeksi) bir önceki aya göre %0.42, bir önceki yılın Aralık ayına göre %9.75 ve bir önceki yılın aynı ayına göre %15.63 değişim gerçekleşmiştir. 

Devamı
78
5910

Başbakan Özgürgün Mehmet Pars Anı Turnuvasını izledi

Başbakan Hüseyin Özgürgün bu akşam 20 Temmuz Mete Adanır Stadında oynanan Mehmet Pars Anı Turnuvasını izledi.

Devamı
910
11
5912

Başbakan Özgürgün, “Vergi cezalarını tamamen kaldırıyor, gecikme zammı tahsilinde ödeme şekline göre indirim yapıyoruz”

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, ülkede faaliyet gösteren ve halk arasında “gamini” olarak da bilinen odun kömürü ocaklarının tümünün, çevreye olumsuz etkilerinden dolayı kapatılacağını açıkladı.

Devamı
1213
5929

Başbakan Hüseyin Özgürgün Atilla Topaloğlu anı maçını izledi

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Lefkoşa Atatürk Stadı'nda GAÜ Çetinkaya-Gençler Birliği arasında oynanan Atilla Topaloğlu anı maçını izledi. 
Devamı
1415
5937

Başbakan Özgürgün: “Bu proje hükümetin halkın yaşamını kolaylaştırmaya önem verdiğini gösteren anlamlı bir projedir”

 Gönyeli Çemberi’ndeki trafik yoğunluğunu azaltmak amacıyla yapılan ve “kaçış kolları” olarak da ifade edilen Gönyeli Çemberi 1’inci Etap Projesi bugün törenle açıldı.

Devamı
1617
5938

Milli Mücadele Madalyaları Dağıtımına Kasımda Başlanıyor

Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün üzerinde büyük hassasiyetle durduğu, Hükümetin, göreve geldiğinde vereceğini duyurduğu ve yaklaşık bir yıldır teknik aksaklıklar dolayısıyla çalışmaları devam eden  “Milli Mücadele Madalyaları” dağıtımında son aşamaya gelindi

Devamı
18
5949

Başbakan Hüseyin Özgürgün 2017-2018 Adli Yılı açılış törenine katıldı

2017-2018 Adli Yılı, Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde bugün düzenlenen törenle açıldı.

Devamı
192021
5962

Başbakan Özgürgün Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu heyetini kabul etti

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, KKTC ile Türkiye arasında her alanda ilişkilerin en üst düzeyde olması gerektiğini ifade ederek, özellikle gençlerle genç işadamlarının iş birliğinin önemine işaret etti.

Devamı
2223
5965

Başbakan Özgürgün, Kuzey Kıbrıs Rallisini başlattı

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, sporun tüm alanlarda gelişmesine hükümet olarak yoğun destek verdiklerini söyledi.

Devamı
24
2526272829301
2345678