Başbakan Hüseyin Özgürgün, TBMM Başkanvekili Mehmet Akif Hamzaçebi’yi kabul etti

Başbakan Hüseyin Özgürgün, TBMM Başkanvekili Mehmet Akif Hamzaçebi’yi kabul etti

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı dolayısıyla ülkede bulunan TBMM Başkanvekili Mehmet Akif Hamzaçebi’yi kabul etti.

Kabulde konuşan TBMM Başkanvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, 20 Temmuz Barış Ve Özgürlük Bayramı’nın sadece KKTC’de değil TC’de de büyük bir coşkuyla paylaşılıp kutlandığını dile getirdi.

Kıbrıs sorununun Türkiye’de parti üstü bir mutabakatla takip edildiğini dile getiren Hamzaçebi, iki halkın siyasi eşitliğine dayalı bir çözüm için sürdürülen mücadeleyi mutlulukla izlediklerini kaydetti.

Hamzaçebi müzakere sürecini desteklediklerin de sözlerine ekledi.

Başbakan Hüseyin Özgürgün ise konuşmasında Anavatan Türkiye ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin yaptığı müdahale ile adaya gelen barış ve özürlük ortamının 42. yılını birlikte kutlamanın onur ve gururunu yaşadıklarını ifade etti.

KKTC’nin 42 yılda önemli mesafe aldığını anlatan Özgürgün, “Bu noktaya gelinirken çok kötü günlerden geçildi bir daha o günlerin yaşanmamasını istiyoruz” diye konuştu.

Adada bir anlaşmaya varılmasının en büyük dilekleri olduğunu ifade eden Özgürgün, “Ama bu sadece bizim isteğimizle olmaz” dedi.

Kıbrıs Türk halkının anlaşma istediğini ve bu yönde irade gösterdiğini kaydeden Özgürgün, öte yandan Kıbrıslı Rumların buna taraf olmadığını ve adayı Yunan adası olarak, Kıbrıslı Türkleri de azınlık olarak gördüğünü ifade etti.

“Görüşmelerin anlaşmayla sonuçlanması dileğimizdir ama bugüne kadar bu başarılamadıysa bunun arkasında yatan gerçek Rum tarafı ve Yunan tarafının anlaşmaz tutumudur” diyen Özgürgün, Kıbrıslı Türklerin her fırsatta çözüm için her türlü gayreti gösterdiğini ancak bu gayretin ilânihaye süremeyeceğini dile getirdi

Print
Posted: Tem 19, 2016,
Comments: 0,
Author: Anonym
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
«Eylül 2017»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
28
5892

Başbakan Özgürgün, Akdağ’ı Kabul Etti

Federasyon temelindeki Kıbrıs müzakerelerinin var olan parametrelerle tamamlandığını, bundan sonra bu parametrelerle görüşme imkanı kalmadığını belirten Özgürgün, bundan sonra ne olacağıyla ilgili sorumluluğun Güney Kıbrıs ve Yunanistan’a düştüğünü kaydetti.

Devamı
293031123
456
5903

Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü Müsteşarlığı 2017 yılı Ağustos ayı Hayat Pahalılığı / Enflasyon Oranlarını belirledi

2017 yılı Ağustos ayı Enflasyon  oranında (Tüketici Fiyatları Genel Endeksi) bir önceki aya göre %0.42, bir önceki yılın Aralık ayına göre %9.75 ve bir önceki yılın aynı ayına göre %15.63 değişim gerçekleşmiştir. 

Devamı
78
5910

Başbakan Özgürgün Mehmet Pars Anı Turnuvasını izledi

Başbakan Hüseyin Özgürgün bu akşam 20 Temmuz Mete Adanır Stadında oynanan Mehmet Pars Anı Turnuvasını izledi.

Devamı
910
11
5912

Başbakan Özgürgün, “Vergi cezalarını tamamen kaldırıyor, gecikme zammı tahsilinde ödeme şekline göre indirim yapıyoruz”

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, ülkede faaliyet gösteren ve halk arasında “gamini” olarak da bilinen odun kömürü ocaklarının tümünün, çevreye olumsuz etkilerinden dolayı kapatılacağını açıkladı.

Devamı
1213
5929

Başbakan Hüseyin Özgürgün Atilla Topaloğlu anı maçını izledi

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Lefkoşa Atatürk Stadı'nda GAÜ Çetinkaya-Gençler Birliği arasında oynanan Atilla Topaloğlu anı maçını izledi. 
Devamı
1415
5937

Başbakan Özgürgün: “Bu proje hükümetin halkın yaşamını kolaylaştırmaya önem verdiğini gösteren anlamlı bir projedir”

 Gönyeli Çemberi’ndeki trafik yoğunluğunu azaltmak amacıyla yapılan ve “kaçış kolları” olarak da ifade edilen Gönyeli Çemberi 1’inci Etap Projesi bugün törenle açıldı.

Devamı
1617
5938

Milli Mücadele Madalyaları Dağıtımına Kasımda Başlanıyor

Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün üzerinde büyük hassasiyetle durduğu, Hükümetin, göreve geldiğinde vereceğini duyurduğu ve yaklaşık bir yıldır teknik aksaklıklar dolayısıyla çalışmaları devam eden  “Milli Mücadele Madalyaları” dağıtımında son aşamaya gelindi

Devamı
18
5949

Başbakan Hüseyin Özgürgün 2017-2018 Adli Yılı açılış törenine katıldı

2017-2018 Adli Yılı, Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde bugün düzenlenen törenle açıldı.

Devamı
192021
5962

Başbakan Özgürgün Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu heyetini kabul etti

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, KKTC ile Türkiye arasında her alanda ilişkilerin en üst düzeyde olması gerektiğini ifade ederek, özellikle gençlerle genç işadamlarının iş birliğinin önemine işaret etti.

Devamı
2223
5965

Başbakan Özgürgün, Kuzey Kıbrıs Rallisini başlattı

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, sporun tüm alanlarda gelişmesine hükümet olarak yoğun destek verdiklerini söyledi.
Devamı
24
2526272829301
2345678