Başbakan Hüseyin Özgürgün Ankara’da resmi temaslarını tamamlayarak yurda döndü

Başbakan Hüseyin Özgürgün Ankara’da resmi temaslarını tamamlayarak yurda döndü

 Başbakan Hüseyin Özgürgün Ankara’da resmi temaslarını tamamlamasının ardından beraberindeki 4 bakanla birlikte dün akşam saat 21.00’de yurda döndü.

Başbakan Hüseyin Özgürgün’ü Ercan Havalimanı’nda Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Erhan Uzun ve Bakanlar karşıladı.

Başbakan Hüseyin Özgürgün Ercan  Havalimanı’nda basın toplantısı düzenleyerek Ankara temasları hakkında bilgi verdi.

Özgürgün, Ankara’daki temasları çerçevesinde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile bir araya geldiğini, ayrıca heyetler arası toplantılar gerçekleştirildiğini belirtti.

Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım’ın hükümeti kurmasının ardından KKTC’ye ziyaret gerçekleştiğini anımsatan Başbakan Özgürgün, Ankara ziyaretinin de iade-i ziyaret çerçevesinde gerçekleştiğinin altını çizdi.

Ankara’da sıcak ve yoğun bir ilgiyle karşılaştıklarını söyleyen Özgürgün,  ekonomi, turizm, tarım ve mali  konularda oldukça yararlı ve yoğun tempoda  görüşmelerde bulunduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile 1 saat 15 dakika süren görüşmesinde Kuleli Askeri Lisesi’ndeki 3 KKTC’li öğrenciyi gündeme  getirdiğini belirten Özgürgün, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuyla ilgili soruşturmanın devam ettiğini ancak konuyla bizzat ilgilendiğini ilettiğini söyledi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral  Hulusi  Akar ile görüşmesine de değinen Özgürgün, bu görüşme neticesinde TSK’nın ve Kıbrıs’ta barışı korumakta olan Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri’nin güçlü ve sağlıklı olmasının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha karşılıklı olarak teyit ettiklerini, herhangi bir sıkıntı olmadığını memnuniyetle gördüklerini söyledi.  

Ankara temaslarının detaylarına da değinen Başbakan Özgürgün, ülkede yaşanan kuraklığın üretime engel olmaması için  üreticilerin yaşadığı sıkıntıların giderilmesi ve üretimin sürdürülebilir hale getirilmesi konularının ivedilikle sonuçlandırılması konusunda karşılıklı mutabakata vardıklarını kaydetti.

Özgürgün KKTC’ye Su Temini  Projesi kapsamında Güzelyurt Sulama Projesi’yle ilgili  sulanacak alan ve sulama projesi konularında da mutabakata vardıklarını kaydederek, bu konunun süratle gündeme alınması için hükümetin derhal çalışmaya başlayacağını vurguladı.

Özgürgün,  sulama projesinin ikinci aşaması olan Mesarya Sulama Projesi’nin yeniden değerlendirilmesi ve hızla tamamlanması için iki tarafın  komite oluşturarak çalışma başlatmasının kararlaştırıldığını söyledi.

Özgürgün 2 ay önce imzalanan Mali ve Ekonomik İşbirliği Antlaşması’nın uygulama sonuçlarının yavaş yavaş ortaya çıktığını ve sonuçların memnuniyet verici olduğunu belirterek, ivmenin aynı şekilde devam etmesi konusunda da mutabakat sağladıklarını söyledi.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, 15 Temmuz sonrası yaşanan gelişmelerden turizm ve eğitim alanlarında yaşanabilecek sorunların giderilmesine dönük konuların ele alındığı görüşmelerde  turizm ve eğitim alanında  sıkıntı yaşanmaması için rahatlatıcı tedbirlerin ele alınmasının kararlaştırıldığını, bunların başında da  sıkıntılı dönem geçene kadar  KKTC’ye uçuşların iç hatlardan yapılabilmesi çalışmalarının geldiğini vurguladı.

Başbakan Özgürgün, turizm ve eğitimi canlandırmak için yeni uçuş destinasyonlarıyla ilgili  çalışma başlatılması konusunda mutabakata vardıklarını, bunların nereler olacağının Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu tarafından daha sonra açıklanacağını ifade etti.

Başbakan iki hükümet arasında tam bir uyum içerisinde başlatılan çalışmaların aynı şekilde devam edeceğini, hiçbir sorun bulunmadığını sözlerine ekledi.

Başbakan Hüseyin Özgürgün’e Ankara ziyaretinde Bakanlar; Tahsin Ertuğruloğlu, Sunat Atun, Nazım Çavuşoğlı ve Fikri Ataoğlu eşlik etmişti.

Print
Posted: Tem 28, 2016,
Comments: 0,
Author: Anonym
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
«Kasım 2017»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
303112345
9330

Başbakan Özgürgün,trafik kazasında hayatını kaybeden eski Milletvekili Tahsin Mertekçi için Cumhuriyet Meclisi'nde düzenlenen törene katıldı

Trafik kazasında hayatını kaybeden TKP ve BDH eski milletvekili, Yalova Spor Kulübü Başkanı Tahsin Mertekçi için bugün saat 10.30’da Cumhuriyet Meclisi’nde tören düzenlendi. 

Devamı
6
9422

Başbakan Özgürgün:“Devlet gençlere el uzattığı zaman KKTC’nin geleceği daha aydınlık olacaktır”

 Korkuteli, Aygün ve Mutluyaka köylerinden  200 kişiye kırsal kesim arsa hak sahipliği belgesi verildi.

Devamı
7
9488

Başbakan Özgürgün, “Devlet el uzatacaktır, gençler o eli tutacaktır ve bu topraklara sahip çıkacaktır”

Başbakan Özgürgün, hükümetin halka ulaşmak için kısa sürede önemli projeleri hayata geçirdiğini, bunların en önemlilerinden birisinin de kırsal kesim arsalarının hak sahiplerine verilmesi olduğunu söyledi.

Devamı
89
9616

Milli Mücadele Madalyaları’nın dağıtımına bugün Başbakanlık’ta düzenlenen törenle başlandı

Törende, KKTC Parlamenterler Birliği’nin yanı sıra Şehit Aileleri ve Malül Gaziler Derneği, Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği, Erenköy Mücahitler Derneği, Türk Barış Kuvvetleri Gaziler Derneği, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Emekli Subaylar Derneği, KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Emekli Astsubaylar Derneği, Emekli Mücahitler Derneği, Mücahit Komutanları Derneği, Polis Emeklileri Derneği, Sönmezliler Ocağı, Türkiye Muharip Gaziler Derneği ve Türkiye Asker Sendikası başkan ve temsilcilerine madalya verildi.

Devamı
101112
13
9850

Başbakan Özgürgün Türkiye Gazeteciler Federasyonu Heyetini Kabul Etti

Başbakan Özgürgün, Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Karaca ve Yönetim Kurulu üyelerini Cumhuriyet Meclisi Şeref Salonu’nda kabul etti.

Devamı
141516171819
20212223242526
27282930123
45678910