BAŞBAKAN ERHÜRMAN: “KKTC’DE BASININ YAŞADIĞI ÖZGÜRLÜK SORUNLARINA HEP BİRLİKTE ÇARE ÜRETMELİYİZ”

BAŞBAKAN ERHÜRMAN: “KKTC’DE BASININ YAŞADIĞI ÖZGÜRLÜK SORUNLARINA HEP BİRLİKTE ÇARE ÜRETMELİYİZ”

3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü günü dolayısıyla dün akşam Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği Lokali’nde resepsiyon verildi.
Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Başbakan Tufan Erhürman, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve bazı bakan ve milletvekillerinin da katıldığı etkinlikte, Basın Teşvik Ödülleri de dağıtıldı.

Başbakan Tufan Erhürman  basın özgürlüğünün, basının yasama, yürütme, siyaset ve güçlü sermaye kesimlerinden bağımsız olması ve müdahalelere açık olmaması demek olduğunu söyledi.
Basının gerçekten özgür olması için bir şey yazarken aklından geçeni, yorumlarını, hissettiklerini yazabilmesi gerektiğini söyleyen Başbakan Erhürman, bir ülkede basın özgürlüğünden bahsederken bu unsurların her gün tekrar tekrar akıllardan geçirilmesi gerektiğini kaydetti.
Gazete ve TV’lerin kendi gelir kaynaklarıyla ayakta duramadığı bir ülkede basın özgürlüğünün gerçek anlamda sağlanabilmesi için başka bazı ülkelerde söz konusu olmayan bir takım devlet desteklerinin de gündeme gelebileceğini ifade eden Başbakan Erhürman, bugün KKTC’de basının yaşadığı özgürlük sorunlarına hep birlikte çare üretmek gerektiğini bildirdi.
Başbakan Erhürman, yeni ve basın mensuplarına yakışan bir ortamda basın emekçileriyle bir araya gelindiğini kaydederek, basın teşvik ödüllerinin de meslekte kalite açısından önem arzettiğini, Gazeteciler Birliği’nin yıllardan beri bunu çok iyi uyguladığını söyleyerek, ödül alan gazetecileri kutladı.
Başbakan Erhürman, basının bugünkünden çok daha özgür olduğu koşulları yaratabilmek için birlikte çok daha fazla çalışmanın zorunlu olduğunu kaydetti.

Print
Posted: May 4, 2018,
Comments: 0,
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
«Ocak 2019»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031123
45678910