Başbakan Erhürman:“Hangi hükümet sisteminin sorunları çözmeye müsait olduğu noktasından hareket etmeliyiz”

Başbakan Erhürman:“Hangi hükümet sisteminin sorunları çözmeye müsait olduğu noktasından hareket etmeliyiz”

“KKTC’de İdeal Yönetim Sistemi Tartışması: Başkanlık Sistemi ve Parlamenter Sistem Çalıştayı” bugün başladı.

2 gün sürecek olan çalıştay Girne Oscar Hotel’de gerçekleştiriliyor.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde, yönetim sisteminin tartışılacağı  çalıştaya Doğu Akdeniz Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Fakültesi ile Dr. Fazıl Küçük Vakfı ev sahipliği yapıyor.

Çalıştayda ayrıca, Başkanlık Sistemi’nin mevcut devlet işleyişinin daha verimli hale gelmesi için uygun model olup olmayacağı, Başkanlık sisteminin avantajları ve dezavantajlarının da masaya yatırılacak.

Başbakan Tufan Erhürman,  “KKTC’de İdeal Yönetim Sistemi” çalıştayında yaptığı konuşmada ülkede ideal yönetim sisteminin gerektiği gibi tartışılmadığını belirtti.

Parlamenter sistemin kendi yapısal bozukluklarının KKTC’de de yaşandığını kaydeden Başbakan Erhürman, ancak KKTC’deki sıkıntıların genel politikadan kaynaklandığını aktardı.

Başbakan Erhürman,  “parlamenter sistemlerin tamamında yasamanın yürütme üzerindeki denetimi ve yasamanın yürütmeden bağımsız yasama faaliyeti yapabilme kabiliyeti zayıflamıştır. Bunun nedeni disiplinli siyasi partilerin ortaya çıkmasıdır” dedi.

Başkanlık sisteminde de doğasından kaynaklanana bir takım sıkıntılar olduğunu belirten Başbakan Erhürman, başkan ve parlamento çoğunluğunun farklı partilerden olması durumunda yasaların geçmesinin mümkün olmayabileceği, sistemin tıkanabileceğini söyledi.

Başkanlık sistemi tartışılırken bazı yanlışlar yapıldığını da kaydeden Başbakan Erhürman, başkanlık sisteminde koalisyon yapılamaz, başkanlık sisteminin doğasında istikrar vardır gibi söylemleri örnek gösterdi.

Öncelikle sorunları doğru tespit etmek gerektiğini kaydeden Başbakan Tufan Erhürman, “Hangi hükümet sisteminin sorunları çözmeye müsait olduğu noktasından hareket etmeliyiz” dedi.

Print
Posted: May 4, 2018,
Comments: 0,
Tags:
«Mayıs 2019»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
293012345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112
3456789