Başbakan Hüseyin Özgürgün,Girne Üniversitesi Vakfı’nın “Kıbrıs’ın Fethi: Bir Fethin Hikayesi Sergisi”açılışına katıldı

Başbakan Hüseyin Özgürgün,Girne Üniversitesi Vakfı’nın “Kıbrıs’ın Fethi: Bir Fethin Hikayesi Sergisi”açılışına katıldı

 Başbakan Özgürgün, Girne Üniversitesi Vakfı  tarafından Kıbrıs’ın fethinin 445. yılı nedeniyle düzenlenen, “Kıbrıs’ın Fethi: Bir Fethin Hikayesi “Sergisi’nin açılışını yaptı.

 Girne Üniversitesi Sergi Salonu’nda yer alan serginin açılışına,  Başbakan Hüseyin Özgürgün, 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu,  İçişleri Bakanı Kutlu Evren, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Milli Eğitim Bakanı Özdemir Berova, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat İ. Günsel ile üniversite yetkilileri ile davetliler katıldı.

 Türkiye’de 15 Temmuz darbe kalkışmasında hayatını kaybedenler ve şehitler için bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan serginin açılış törende konuşma yapan Başbakan Hüseyin Özgürgün, önemli bir olayın yıl dönümünde önemli bir serginin açıldığını belirterek, emeği olanlara teşekkür etti. 

 1 Ağustos’un Kıbrıs Türk tarihinde çok önemli bir gün olduğunu, etkinliğin, 1571’den bugüne Kıbrıs Türk halkının yolcuğunu gözler önüne serdiğini ve tarihten ders çıkarılacak önemli bir etkinlik olduğunu belirten Başbakan Özgürgün, “Serginin Kıbrıs Türk halkı tarafından ziyaret edilmesini temenni ediyorum. Çocuklarımızın, gençlerimizin bu yolculuğa şahit olması, izlemesi ve mutlaka dersler çıkarması, belki de önümüzdeki geleceği geçmişte bulması çok önemli bir nokta” dedi.

 Ciddi emeklerle ortaya konmuş bir serginin, önemli olayın yıl dönümünde ve Kıbrıs Türkü’nün geleceğine de yansıyacak çok önemli bir günde açılmasına dikkat çeken   Başbakan Hüseyin Özgürgün, Yakın Doğu ailesinin, gelinen noktada önce Kıbrıs Türk halkının, sonra da KKTC’nin geleceğine harç koyduğunun bir gerçek olduğunu kaydetti.

 Başbakan Özgürgün, 1571’in bir askeri zafer olduğuna işaret ederek, askeri zaferlerin ekonomik zaferlerle taçlandırılarak bu topraklara kök salınabileceğini, Yakın Doğu ailesinin, askeri zaferlerin, ekonomik zaferlerle taçlandırılacağının güzel örneğini, ekonomi, eğitim ve her alanda yaptığı katkılarla sunduğunu, bunları sevinerek izlediğini belirtti.

 Başbakan Özgürgün, “Değerli dostum Suat Günsel’e yürekten teşekkür ediyorum, kutluyorum. Her attıkları adımda, KKTC’nin her noktasına bir emek, bir değer katıyorlar. Yakın Doğu ailesini kutluyorum, burada olmaktan da büyük memnuniyet duyduğumu belirtmek istiyorum” dedi.

 Açılışta konuşan 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da, 1 Ağustos’un Kıbrıs’ın fethi, TMT’nın kuruluşu ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın kuruluşu ile ayni tarihe denk geldiğini belirterek, “1571 tarihinde kazanılan önemli zaferle bizlerin ataları bu topraklara gelmiştir. 1571 olmasaydı KKTC devletini kurulmuş olduğundan ve adamızdaki Türk varlığından bahsetmek mümkün olmayacaktı. Demokrasinin gerçekleştiği bu topraklarda Güvenlik Kuvvetlerini kurarak KKTC’nin temellerini attık” ifadesini kullandı.

 Konuşmaların ardından, Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat Günsel, günün anısına, Başbakan Hüseyin Özgürgün ile 3. Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu ve törene katılan Bakanlara plaket takdim etti. Kurdele kesim töreni ile serginin açılışı yapıldı.

Girne Üniversitesi Yerleşkesi’nde yer alan sergide; Kıbrıs’ın tarihi ile ilgili, orijinal yağlı boya tablolar, gemi modelleri, Osmanlı sancakları, Kıbrıs ve Levant ile ilgili portolon ve gravürler, çini tablolar, 16. yüzyıl seyir aletlerinin replikaları ve bilgi panoları bulunuyor. Ayrıca, Fetih süresince Osmanlı ordusuna kumanda eden Lala Mustafa Paşa, Osmanlı Donanmasının önemli amiralleri Piyale Paşa  ve Kılıç Ali Paşa’nın yağlı boya portreleri serginin önemli eserleri arasında yer alıyor. Sergi 30 Ekim 2016 tarihine kadar açık kalacak.


Print
Posted: Ağu 2, 2016,
Comments: 0,
Author: Anonym
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
«Ocak 2018»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
25262728
13504

Başbakan Özgürgün, “Tek Başına Hükümet Olmak İçin Yola Çıktık”

Başbakan Özgürgün, tek parti hükümetinin, kararların çok kolay alınıp, projelerin çok hızlı hayata geçirileceği bir hükümet modeli olduğunu, halkın 7 Ocak seçiminde sandıkta vereceği mesajın çok önemli olduğunu ifade ederek,, “Şu-bu parti ile hükümet kurmam diyenler var. Bu, siyaseti daha öğrenmemişler demektir” dedi.

Devamı
293031
1234
13825

Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü Müsteşarlığı 2017 yılı Aralık ayı Hayat Pahalılığı / Enflasyon Oranlarını belirledi

 2017 yılı Aralık ayı Enflasyon  oranında (Tüketici Fiyatları Genel Endeksi) bir önceki aya göre %1.69 değişim gerçekleşmiştir. Bu bağlamda 2017 yılının toplam enflasyonu %14.68 olmuştur. Bilindiği üzere 2017 yılının ilk 6 ayında ise enflasyon oranı %7.68 olarak tesbit edilmişti.

Devamı
567
8
14072

Başbakan Özgürgün'e Türkiye'den Kutlamalar

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım ve Türkiye Cumhuriyeti Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Milletvekilliği Erken Genel Seçim sonucundan  dolayı Başbakan Hüseyin Özgürgün’ü kutladılar.

Devamı
9101112
14309

Başbakan Özgürgün:"Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın aramızdan ayrılışının 6. yılında özlem, minnet ve rahmetle anıyoruz"

Kıbrıs Türk Halkının varoluş mücadelesi verdiği zor yıllarda hiçbir fedakarlıktan kaçınmayarak halkına önderlik etmiş büyük insan, devlet adamı Kurucu Cumhurbaşkanımız Sayın Rauf Raif Denktaş’ı vefatının 6. yıldönümü nedeniyle saygı ve rahmetle anıyoruz. 

Devamı
13
14371

Başbakan Özgürgün Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, 6’ncı ölüm yıl dönümü dolayısı ile düzenlenen törene katıldı

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, 6’ncı ölüm yıl dönümünde Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) Anıtı’nda düzenlenen törenle anıldı.

Devamı
14
14408

Başbakan Özgürgün:"Kıbrıs Türk Halkının varoluş mücadelesine ömrünü adayan Toplum Liderimiz Dr. Fazıl Küçük’ü ölümünün 34. yıldönümünde saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz"

Dr. Fazıl Küçük, baskı ve dayatmalarla ezilen, yok edilmek istenen Kıbrıs Türklerinin en zor zamanında ortaya çıkmış vatan sevgisi, cesareti ve kararlılığı ile liderlik görevini üstlenmiştir

Devamı
15
14447

Başbakan Özgürgün Dr. Fazıl Küçük'ün, 34’üncü ölüm yıl dönümü dolayısıyla Dr. Fazıl Küçük Anıtında düzenlenen törene katıldı

 Özgürlük Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük, 34’üncü ölüm yıl dönümünde Dr. Fazıl Küçük Anıtında düzenlenen törenle anıldı. 

Devamı
1617
14613

Başbakan Özgürgün:"Verilemeyecek Hesabım Yok"

Ülkenin kaderini etkileyecek olan bu seçim sürecinde ne yazık ki siyasi fikirler ve seçim bildirgeleri tartışılması gerekirken, şahsıma, özel yaşantıma ve o dönemde devam eden boşanma davama dönük gerçeği yansıtmayan iddialar ve spekülasyonlarla süreç sabote edilmeye çalışılmıştır.

Devamı
18192021
22232425262728
2930311234