Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü (DPÖ) 2016 yılı Temmuz ayı Hayat Pahalılığı oranı / Enflasyon Rakamlarını açıkladı

Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü (DPÖ) 2016 yılı Temmuz ayı Hayat Pahalılığı oranı / Enflasyon Rakamlarını açıkladı

Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü (DPÖ) 2016 yılı Temmuz ayı Hayat Pahalılığı oranı / Enflasyon Rakamlarını açıkladı. Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü Müsteşarlığı tarafından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“DPÖ tüketici fiyatlarındaki gelişmeleri izlemek amacıyla 5 ilçede önceden seçilmiş perakende satış yerlerinden derlediği perakende fiyatlara göre her ay tüketici fiyatları genel endeksini yayınlamaktadır. 2016 yılı Temmuz ayı Enflasyonu (Tüketici Fiyatları Genel Endeksi) bir önceki aya göre %0.88, bir önceki yılın Aralık ayına göre %3.23 ve bir önceki yılın aynı ayına göre %9.18 değişim gerçekleşmiştir.

Bir önceki aya göre, endekste kapsanan 183 maddenin ortalama fiyatlarında artış, 129 maddenin ortalama fiyatlarında ise düşüş gerçekleşmiştir. En yüksek fiyat artışı gösteren ilk üç mal; %142.46 Taze Fasulye, %127.37 Salatalık ve %111.17 Beyaz Lahana olmuştur. En yüksek fiyat düşüşü gösteren ilk üç mal ise; %42.66 Üzüm, %32.93 Patlıcan ve %23.45 Domates olmuştur.   

Ana mal gruplarına göre bir önceki aya göre değişim oranı aşağıda belirtilen şekilde gerçekleşmiştir:

1.         Alkollü İçecekler ve Tütün ana grubunda %8,76 artış,

2.         Gıda ve Alkolsüz İçecekler ana grubunda %2,79 artış,

3.         Lokanta ve Oteller   ana grubunda %1,79 artış,

 

4.         Çeşitli Mal ve Hizmetler ana grubunda %1,04 artış,

5.         Eğlence ve Kültür   ana grubunda %0,93 artış,

6.         Ulaştırma ana grubunda %0,29 artış,

7.         Haberleşme  ana grubunda %0,01 artış,

8.         Mobilya, Ev Aletleri ve Ev Bakım Hizmetleri ana grubunda %0,01 artış,

9.         Sağlık ana grubunda %0,00,

10.      Giyim ve Ayakkabı  ana grubunda %2,70 azalış,

11.      Konut, Su, Elektrik, Gaz ve Diğer Yakıtlar ana grubunda %1,18 azalış,

12.      Eğitim ana grubunda %0,88 azalış.

 

En yüksek artış Alkollü İçecekler ve Tütün ana grubunda gerçekleşmiştir. Sigaralar, puro ve alkollü İçeceklere yapılan zamlar bu ana grupta en yüksek artışa neden olmuştur. İkinci sırada artış gösteren Gıda ve Alkolsüz İçeceklerde Taze meyve ve sebze fiyatlarındaki yükselme nedeniyle artı değer yansımıştır. En çok artış gösteren üçüncü ana grup olan Lokanta ve Oteller ana grubunda yaz sezonu nedeniyle Otel ücretlerinde, Lokantalarda ise Lahmacun, Döner Kebap, Tavuk Şiş, Tost, Adana Kebap fiyatları artış göstermiştir. 

 

Çeşitli Mal ve Hizmetler'de Banka İle Para Havale / Çekme Ücreti (Online Dahil), Altın Bilezik, El ve Vücut Bakım Kremleri ve Losyonları; Eğlence ve Kültür'de Gazete, Magazin ve Dergiler, Yurt Dışı Turlar; Ulaştırma’da Uçak Ücretleri, Bisiklet İki Tekerlekli, Euro Mazot (Araçlarda Kullanılan), Benzin (Kurşunsuz, 95 Oktan), Benzin (Kurşunsuz, 98 Oktan); Haberleşme'de Cep Telefonu (İnternet Bağlantılı), Telsiz Telefon, Cep Telefonu Bataryası; Mobilya, Ev Aletleri ve Ev Bakım Hizmetleri'nde Fırın Gazlı-Elektrikli (Ankastre), Sinek İlacı (Sprey), Ampul (Normal), Kahve Fincanı (Porselen), Çamaşır Yumuşatıcısı, Sinek İlacı (Tablet) fiyatlarındaki artışlar nedeniyle bu ana gruplarda da artış olmuştur.

 Sezon indirimlerinin başlaması ile Giyim ve Ayakkabı en çok azalış gösteren ana grup olmuştur.

Temmuz ayında endekse yansıyan Dolar kurunun ortalaması artı iken, Sterlin ve Euro Döviz kurlarının aylık ortalaması eksi olmuştur. Tüketici Fiyatları Endeks’indeki yer alan döviz kurları gün ağırlıklı aylık ortalama kurlar kullanılarak hesaplanmaktadır. Temmuz ayındaki döviz kurlarında ayın 15’nden sonra artışlar olmuştur. Döviz kurlarındaki artış bu tarihten sonra Temmuz ayındaki hesaplamalara yansımıştır. Bu nedenle Döviz kurlarının etkisinin Ağustos ayındaki Tüketici Fiyatları Endeks’ine de yansıması beklenmektedir.

Döviz kurlarındaki değişime bağlı olarak Kira ücretlerinde ve özel okul ücretlerinde eksi değer görülmüştür.

 Bu bağlamda Tüketici Fiyatları Endeks’inde yer alan 12 ana grubun 9 ana grubunda artış, 3 ana grubunda da azalış olmuştur.

Print
Posted: Ağu 4, 2016,
Comments: 0,
Author: Anonym
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
«Kasım 2017»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
303112345
9330

Başbakan Özgürgün,trafik kazasında hayatını kaybeden eski Milletvekili Tahsin Mertekçi için Cumhuriyet Meclisi'nde düzenlenen törene katıldı

Trafik kazasında hayatını kaybeden TKP ve BDH eski milletvekili, Yalova Spor Kulübü Başkanı Tahsin Mertekçi için bugün saat 10.30’da Cumhuriyet Meclisi’nde tören düzenlendi. 

Devamı
6
9422

Başbakan Özgürgün:“Devlet gençlere el uzattığı zaman KKTC’nin geleceği daha aydınlık olacaktır”

 Korkuteli, Aygün ve Mutluyaka köylerinden  200 kişiye kırsal kesim arsa hak sahipliği belgesi verildi.

Devamı
7
9488

Başbakan Özgürgün, “Devlet el uzatacaktır, gençler o eli tutacaktır ve bu topraklara sahip çıkacaktır”

Başbakan Özgürgün, hükümetin halka ulaşmak için kısa sürede önemli projeleri hayata geçirdiğini, bunların en önemlilerinden birisinin de kırsal kesim arsalarının hak sahiplerine verilmesi olduğunu söyledi.

Devamı
89
9616

Milli Mücadele Madalyaları’nın dağıtımına bugün Başbakanlık’ta düzenlenen törenle başlandı

Törende, KKTC Parlamenterler Birliği’nin yanı sıra Şehit Aileleri ve Malül Gaziler Derneği, Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği, Erenköy Mücahitler Derneği, Türk Barış Kuvvetleri Gaziler Derneği, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Emekli Subaylar Derneği, KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Emekli Astsubaylar Derneği, Emekli Mücahitler Derneği, Mücahit Komutanları Derneği, Polis Emeklileri Derneği, Sönmezliler Ocağı, Türkiye Muharip Gaziler Derneği ve Türkiye Asker Sendikası başkan ve temsilcilerine madalya verildi.

Devamı
101112
13
9850

Başbakan Özgürgün Türkiye Gazeteciler Federasyonu Heyetini Kabul Etti

Başbakan Özgürgün, Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Karaca ve Yönetim Kurulu üyelerini Cumhuriyet Meclisi Şeref Salonu’nda kabul etti.

Devamı
141516171819
20212223242526
27282930123
45678910