Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü (DPÖ) 2016 yılı Temmuz ayı Hayat Pahalılığı oranı / Enflasyon Rakamlarını açıkladı

Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü (DPÖ) 2016 yılı Temmuz ayı Hayat Pahalılığı oranı / Enflasyon Rakamlarını açıkladı

Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü (DPÖ) 2016 yılı Temmuz ayı Hayat Pahalılığı oranı / Enflasyon Rakamlarını açıkladı. Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü Müsteşarlığı tarafından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“DPÖ tüketici fiyatlarındaki gelişmeleri izlemek amacıyla 5 ilçede önceden seçilmiş perakende satış yerlerinden derlediği perakende fiyatlara göre her ay tüketici fiyatları genel endeksini yayınlamaktadır. 2016 yılı Temmuz ayı Enflasyonu (Tüketici Fiyatları Genel Endeksi) bir önceki aya göre %0.88, bir önceki yılın Aralık ayına göre %3.23 ve bir önceki yılın aynı ayına göre %9.18 değişim gerçekleşmiştir.

Bir önceki aya göre, endekste kapsanan 183 maddenin ortalama fiyatlarında artış, 129 maddenin ortalama fiyatlarında ise düşüş gerçekleşmiştir. En yüksek fiyat artışı gösteren ilk üç mal; %142.46 Taze Fasulye, %127.37 Salatalık ve %111.17 Beyaz Lahana olmuştur. En yüksek fiyat düşüşü gösteren ilk üç mal ise; %42.66 Üzüm, %32.93 Patlıcan ve %23.45 Domates olmuştur.   

Ana mal gruplarına göre bir önceki aya göre değişim oranı aşağıda belirtilen şekilde gerçekleşmiştir:

1.         Alkollü İçecekler ve Tütün ana grubunda %8,76 artış,

2.         Gıda ve Alkolsüz İçecekler ana grubunda %2,79 artış,

3.         Lokanta ve Oteller   ana grubunda %1,79 artış,

 

4.         Çeşitli Mal ve Hizmetler ana grubunda %1,04 artış,

5.         Eğlence ve Kültür   ana grubunda %0,93 artış,

6.         Ulaştırma ana grubunda %0,29 artış,

7.         Haberleşme  ana grubunda %0,01 artış,

8.         Mobilya, Ev Aletleri ve Ev Bakım Hizmetleri ana grubunda %0,01 artış,

9.         Sağlık ana grubunda %0,00,

10.      Giyim ve Ayakkabı  ana grubunda %2,70 azalış,

11.      Konut, Su, Elektrik, Gaz ve Diğer Yakıtlar ana grubunda %1,18 azalış,

12.      Eğitim ana grubunda %0,88 azalış.

 

En yüksek artış Alkollü İçecekler ve Tütün ana grubunda gerçekleşmiştir. Sigaralar, puro ve alkollü İçeceklere yapılan zamlar bu ana grupta en yüksek artışa neden olmuştur. İkinci sırada artış gösteren Gıda ve Alkolsüz İçeceklerde Taze meyve ve sebze fiyatlarındaki yükselme nedeniyle artı değer yansımıştır. En çok artış gösteren üçüncü ana grup olan Lokanta ve Oteller ana grubunda yaz sezonu nedeniyle Otel ücretlerinde, Lokantalarda ise Lahmacun, Döner Kebap, Tavuk Şiş, Tost, Adana Kebap fiyatları artış göstermiştir. 

 

Çeşitli Mal ve Hizmetler'de Banka İle Para Havale / Çekme Ücreti (Online Dahil), Altın Bilezik, El ve Vücut Bakım Kremleri ve Losyonları; Eğlence ve Kültür'de Gazete, Magazin ve Dergiler, Yurt Dışı Turlar; Ulaştırma’da Uçak Ücretleri, Bisiklet İki Tekerlekli, Euro Mazot (Araçlarda Kullanılan), Benzin (Kurşunsuz, 95 Oktan), Benzin (Kurşunsuz, 98 Oktan); Haberleşme'de Cep Telefonu (İnternet Bağlantılı), Telsiz Telefon, Cep Telefonu Bataryası; Mobilya, Ev Aletleri ve Ev Bakım Hizmetleri'nde Fırın Gazlı-Elektrikli (Ankastre), Sinek İlacı (Sprey), Ampul (Normal), Kahve Fincanı (Porselen), Çamaşır Yumuşatıcısı, Sinek İlacı (Tablet) fiyatlarındaki artışlar nedeniyle bu ana gruplarda da artış olmuştur.

 Sezon indirimlerinin başlaması ile Giyim ve Ayakkabı en çok azalış gösteren ana grup olmuştur.

Temmuz ayında endekse yansıyan Dolar kurunun ortalaması artı iken, Sterlin ve Euro Döviz kurlarının aylık ortalaması eksi olmuştur. Tüketici Fiyatları Endeks’indeki yer alan döviz kurları gün ağırlıklı aylık ortalama kurlar kullanılarak hesaplanmaktadır. Temmuz ayındaki döviz kurlarında ayın 15’nden sonra artışlar olmuştur. Döviz kurlarındaki artış bu tarihten sonra Temmuz ayındaki hesaplamalara yansımıştır. Bu nedenle Döviz kurlarının etkisinin Ağustos ayındaki Tüketici Fiyatları Endeks’ine de yansıması beklenmektedir.

Döviz kurlarındaki değişime bağlı olarak Kira ücretlerinde ve özel okul ücretlerinde eksi değer görülmüştür.

 Bu bağlamda Tüketici Fiyatları Endeks’inde yer alan 12 ana grubun 9 ana grubunda artış, 3 ana grubunda da azalış olmuştur.

Print
Posted: Ağu 4, 2016,
Comments: 0,
Author: Anonym
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
«Eylül 2017»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
28
5892

Başbakan Özgürgün, Akdağ’ı Kabul Etti

Federasyon temelindeki Kıbrıs müzakerelerinin var olan parametrelerle tamamlandığını, bundan sonra bu parametrelerle görüşme imkanı kalmadığını belirten Özgürgün, bundan sonra ne olacağıyla ilgili sorumluluğun Güney Kıbrıs ve Yunanistan’a düştüğünü kaydetti.

Devamı
293031123
456
5903

Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü Müsteşarlığı 2017 yılı Ağustos ayı Hayat Pahalılığı / Enflasyon Oranlarını belirledi

2017 yılı Ağustos ayı Enflasyon  oranında (Tüketici Fiyatları Genel Endeksi) bir önceki aya göre %0.42, bir önceki yılın Aralık ayına göre %9.75 ve bir önceki yılın aynı ayına göre %15.63 değişim gerçekleşmiştir. 

Devamı
78
5910

Başbakan Özgürgün Mehmet Pars Anı Turnuvasını izledi

Başbakan Hüseyin Özgürgün bu akşam 20 Temmuz Mete Adanır Stadında oynanan Mehmet Pars Anı Turnuvasını izledi.

Devamı
910
11
5912

Başbakan Özgürgün, “Vergi cezalarını tamamen kaldırıyor, gecikme zammı tahsilinde ödeme şekline göre indirim yapıyoruz”

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, ülkede faaliyet gösteren ve halk arasında “gamini” olarak da bilinen odun kömürü ocaklarının tümünün, çevreye olumsuz etkilerinden dolayı kapatılacağını açıkladı.

Devamı
1213
5929

Başbakan Hüseyin Özgürgün Atilla Topaloğlu anı maçını izledi

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Lefkoşa Atatürk Stadı'nda GAÜ Çetinkaya-Gençler Birliği arasında oynanan Atilla Topaloğlu anı maçını izledi. 
Devamı
1415
5937

Başbakan Özgürgün: “Bu proje hükümetin halkın yaşamını kolaylaştırmaya önem verdiğini gösteren anlamlı bir projedir”

 Gönyeli Çemberi’ndeki trafik yoğunluğunu azaltmak amacıyla yapılan ve “kaçış kolları” olarak da ifade edilen Gönyeli Çemberi 1’inci Etap Projesi bugün törenle açıldı.

Devamı
1617
5938

Milli Mücadele Madalyaları Dağıtımına Kasımda Başlanıyor

Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün üzerinde büyük hassasiyetle durduğu, Hükümetin, göreve geldiğinde vereceğini duyurduğu ve yaklaşık bir yıldır teknik aksaklıklar dolayısıyla çalışmaları devam eden  “Milli Mücadele Madalyaları” dağıtımında son aşamaya gelindi

Devamı
18
5949

Başbakan Hüseyin Özgürgün 2017-2018 Adli Yılı açılış törenine katıldı

2017-2018 Adli Yılı, Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde bugün düzenlenen törenle açıldı.

Devamı
192021
5962

Başbakan Özgürgün Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu heyetini kabul etti

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, KKTC ile Türkiye arasında her alanda ilişkilerin en üst düzeyde olması gerektiğini ifade ederek, özellikle gençlerle genç işadamlarının iş birliğinin önemine işaret etti.

Devamı
2223
5965

Başbakan Özgürgün, Kuzey Kıbrıs Rallisini başlattı

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, sporun tüm alanlarda gelişmesine hükümet olarak yoğun destek verdiklerini söyledi.

Devamı
24
2526272829301
2345678