Başbakan Özgürgün, Beyarmudu Patates ve Kültür Festivali’nin açılışına katıldı

Başbakan Özgürgün, Beyarmudu Patates ve Kültür Festivali’nin açılışına katıldı

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, hükümet olarak bu yıl, patatese uzun yıllardan sonra güçlü bir destek verdiklerini belirterek, ihracatta yaşanan sıkıntıların aşılması için de uğraştıklarını söyledi.

Başbakan Özgürgün, bu yıl altıncısı düzenlenen Beyarmudu Patates ve Kültür Festivali’nin açılışını yaptı. Açılışa, 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, İçişleri Bakanı Kutlu Evren, Tarım Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza Ersan Saner, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, UBP Genel Sekreteri, Gazimağusa Milletvekili Dursun Oğuz, Gazimağusa Kaymakamı Durdane Acı ve diğer yetkililer yanında bölge halkı katıldı. 

Başbakan Hüseyin Özgürgün, açılışta yaptığı konuşmada, festivallerin, yerel ürünlerle, bölgesel ve ülke kültürünün tanıtılması açısından önemli olduğunu ifade ederek, festivale uluslararası katılım olmasının da önemli olduğunu söyledi.

Açılışta bulunmaktan mutlu olduğunu belirterek, Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip ile ekibini kutlayan Başbakan Özgürgün, kazanılan tecrübe ile festivalin her geçen yıl daha da etkili yapıldığını kaydetti. 

Beyarmudu toprağının verimli olduğunu, patatesin dünya çapında tanınması açısından da festivalin önemli olduğunu dile getiren Başbakan Özgürgün, hükümet olarak bu yıl, patatese uzun yıllardan sonra güçlü bir destek verdiklerini açıkladı. 
Başbakan Özgürgün, “Patatese değer veriyoruz. İhracatta olan sıkıntılar varmış onları da inşallah aşarız. Bu güzel beldemizin güzel ürününü ekonomik anlamda da değerlendirecek şekilde uluslararası piyasalara ihracat ederiz. Böylece ekonomik olarak bu festivaller hem yöre halkına hem ülkemize çok daha önemli katkı sağlamış olur” dedi.
Başbakan Özgürgün, gelecek yıllarda, ekonomik anlamda karşılığın daha iyi alınacağı festivaller olmasını diledi. 

3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da, festivalin, KKTC’nin kültürünü tanıtma, yabancı kültürle ülke kültürünü kaynaştırma açısından önemli olduğunu belirterek, Beyarmudu’nun her geçen yıl geliştiğini, Belediye Başkanı İlker Edip ile ekibini kutladığını söyledi.

Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip ise, Beyarmudu’nu, Meserya’nın çağdaş bir beldesi yapmak için gece gündüz çalıştıklarını anlattı.
Festivale, Hindistan, Mısır, Slovakya ve Kırgızistan’dan ekipler katılıyor. Olağanüstü Hal uygulaması nedeniye Türkiye ekibinin gelemediği belirtildi. 
Ekipler Başbakan Hüseyin Özgürgün'e ülkelerini simgeleyen çeşitli hediyeler takdim etti.
Konuk ülke ekiplerinin gösteri sunduğu açılışta, renki anlar da yaşandı. Hindistan ekibi adına yapılan konuşmada, Başbakan Özgürgün’e etkinliğe katılıp kendilerini izlediği için teşekkür edildi. 

Print
Posted: Ağu 5, 2016,
Comments: 0,
Author: Anonym
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
«Kasım 2017»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
303112345
9330

Başbakan Özgürgün,trafik kazasında hayatını kaybeden eski Milletvekili Tahsin Mertekçi için Cumhuriyet Meclisi'nde düzenlenen törene katıldı

Trafik kazasında hayatını kaybeden TKP ve BDH eski milletvekili, Yalova Spor Kulübü Başkanı Tahsin Mertekçi için bugün saat 10.30’da Cumhuriyet Meclisi’nde tören düzenlendi. 

Devamı
6
9422

Başbakan Özgürgün:“Devlet gençlere el uzattığı zaman KKTC’nin geleceği daha aydınlık olacaktır”

 Korkuteli, Aygün ve Mutluyaka köylerinden  200 kişiye kırsal kesim arsa hak sahipliği belgesi verildi.

Devamı
7
9488

Başbakan Özgürgün, “Devlet el uzatacaktır, gençler o eli tutacaktır ve bu topraklara sahip çıkacaktır”

Başbakan Özgürgün, hükümetin halka ulaşmak için kısa sürede önemli projeleri hayata geçirdiğini, bunların en önemlilerinden birisinin de kırsal kesim arsalarının hak sahiplerine verilmesi olduğunu söyledi.

Devamı
89
9616

Milli Mücadele Madalyaları’nın dağıtımına bugün Başbakanlık’ta düzenlenen törenle başlandı

Törende, KKTC Parlamenterler Birliği’nin yanı sıra Şehit Aileleri ve Malül Gaziler Derneği, Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği, Erenköy Mücahitler Derneği, Türk Barış Kuvvetleri Gaziler Derneği, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Emekli Subaylar Derneği, KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Emekli Astsubaylar Derneği, Emekli Mücahitler Derneği, Mücahit Komutanları Derneği, Polis Emeklileri Derneği, Sönmezliler Ocağı, Türkiye Muharip Gaziler Derneği ve Türkiye Asker Sendikası başkan ve temsilcilerine madalya verildi.

Devamı
101112
13
9850

Başbakan Özgürgün Türkiye Gazeteciler Federasyonu Heyetini Kabul Etti

Başbakan Özgürgün, Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Karaca ve Yönetim Kurulu üyelerini Cumhuriyet Meclisi Şeref Salonu’nda kabul etti.

Devamı
141516171819
20212223242526
27282930123
45678910