Başbakan Özgürgün, Beyarmudu Patates ve Kültür Festivali’nin açılışına katıldı

Başbakan Özgürgün, Beyarmudu Patates ve Kültür Festivali’nin açılışına katıldı

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, hükümet olarak bu yıl, patatese uzun yıllardan sonra güçlü bir destek verdiklerini belirterek, ihracatta yaşanan sıkıntıların aşılması için de uğraştıklarını söyledi.

Başbakan Özgürgün, bu yıl altıncısı düzenlenen Beyarmudu Patates ve Kültür Festivali’nin açılışını yaptı. Açılışa, 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, İçişleri Bakanı Kutlu Evren, Tarım Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza Ersan Saner, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, UBP Genel Sekreteri, Gazimağusa Milletvekili Dursun Oğuz, Gazimağusa Kaymakamı Durdane Acı ve diğer yetkililer yanında bölge halkı katıldı. 

Başbakan Hüseyin Özgürgün, açılışta yaptığı konuşmada, festivallerin, yerel ürünlerle, bölgesel ve ülke kültürünün tanıtılması açısından önemli olduğunu ifade ederek, festivale uluslararası katılım olmasının da önemli olduğunu söyledi.

Açılışta bulunmaktan mutlu olduğunu belirterek, Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip ile ekibini kutlayan Başbakan Özgürgün, kazanılan tecrübe ile festivalin her geçen yıl daha da etkili yapıldığını kaydetti. 

Beyarmudu toprağının verimli olduğunu, patatesin dünya çapında tanınması açısından da festivalin önemli olduğunu dile getiren Başbakan Özgürgün, hükümet olarak bu yıl, patatese uzun yıllardan sonra güçlü bir destek verdiklerini açıkladı. 
Başbakan Özgürgün, “Patatese değer veriyoruz. İhracatta olan sıkıntılar varmış onları da inşallah aşarız. Bu güzel beldemizin güzel ürününü ekonomik anlamda da değerlendirecek şekilde uluslararası piyasalara ihracat ederiz. Böylece ekonomik olarak bu festivaller hem yöre halkına hem ülkemize çok daha önemli katkı sağlamış olur” dedi.
Başbakan Özgürgün, gelecek yıllarda, ekonomik anlamda karşılığın daha iyi alınacağı festivaller olmasını diledi. 

3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da, festivalin, KKTC’nin kültürünü tanıtma, yabancı kültürle ülke kültürünü kaynaştırma açısından önemli olduğunu belirterek, Beyarmudu’nun her geçen yıl geliştiğini, Belediye Başkanı İlker Edip ile ekibini kutladığını söyledi.

Beyarmudu Belediye Başkanı İlker Edip ise, Beyarmudu’nu, Meserya’nın çağdaş bir beldesi yapmak için gece gündüz çalıştıklarını anlattı.
Festivale, Hindistan, Mısır, Slovakya ve Kırgızistan’dan ekipler katılıyor. Olağanüstü Hal uygulaması nedeniye Türkiye ekibinin gelemediği belirtildi. 
Ekipler Başbakan Hüseyin Özgürgün'e ülkelerini simgeleyen çeşitli hediyeler takdim etti.
Konuk ülke ekiplerinin gösteri sunduğu açılışta, renki anlar da yaşandı. Hindistan ekibi adına yapılan konuşmada, Başbakan Özgürgün’e etkinliğe katılıp kendilerini izlediği için teşekkür edildi. 

Print
Posted: Ağu 5, 2016,
Comments: 0,
Author: Anonym
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
«Eylül 2017»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
28
5892

Başbakan Özgürgün, Akdağ’ı Kabul Etti

Federasyon temelindeki Kıbrıs müzakerelerinin var olan parametrelerle tamamlandığını, bundan sonra bu parametrelerle görüşme imkanı kalmadığını belirten Özgürgün, bundan sonra ne olacağıyla ilgili sorumluluğun Güney Kıbrıs ve Yunanistan’a düştüğünü kaydetti.

Devamı
293031123
456
5903

Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü Müsteşarlığı 2017 yılı Ağustos ayı Hayat Pahalılığı / Enflasyon Oranlarını belirledi

2017 yılı Ağustos ayı Enflasyon  oranında (Tüketici Fiyatları Genel Endeksi) bir önceki aya göre %0.42, bir önceki yılın Aralık ayına göre %9.75 ve bir önceki yılın aynı ayına göre %15.63 değişim gerçekleşmiştir. 

Devamı
78
5910

Başbakan Özgürgün Mehmet Pars Anı Turnuvasını izledi

Başbakan Hüseyin Özgürgün bu akşam 20 Temmuz Mete Adanır Stadında oynanan Mehmet Pars Anı Turnuvasını izledi.

Devamı
910
11
5912

Başbakan Özgürgün, “Vergi cezalarını tamamen kaldırıyor, gecikme zammı tahsilinde ödeme şekline göre indirim yapıyoruz”

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, ülkede faaliyet gösteren ve halk arasında “gamini” olarak da bilinen odun kömürü ocaklarının tümünün, çevreye olumsuz etkilerinden dolayı kapatılacağını açıkladı.

Devamı
1213
5929

Başbakan Hüseyin Özgürgün Atilla Topaloğlu anı maçını izledi

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Lefkoşa Atatürk Stadı'nda GAÜ Çetinkaya-Gençler Birliği arasında oynanan Atilla Topaloğlu anı maçını izledi. 
Devamı
1415
5937

Başbakan Özgürgün: “Bu proje hükümetin halkın yaşamını kolaylaştırmaya önem verdiğini gösteren anlamlı bir projedir”

 Gönyeli Çemberi’ndeki trafik yoğunluğunu azaltmak amacıyla yapılan ve “kaçış kolları” olarak da ifade edilen Gönyeli Çemberi 1’inci Etap Projesi bugün törenle açıldı.

Devamı
1617
5938

Milli Mücadele Madalyaları Dağıtımına Kasımda Başlanıyor

Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün üzerinde büyük hassasiyetle durduğu, Hükümetin, göreve geldiğinde vereceğini duyurduğu ve yaklaşık bir yıldır teknik aksaklıklar dolayısıyla çalışmaları devam eden  “Milli Mücadele Madalyaları” dağıtımında son aşamaya gelindi

Devamı
18
5949

Başbakan Hüseyin Özgürgün 2017-2018 Adli Yılı açılış törenine katıldı

2017-2018 Adli Yılı, Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde bugün düzenlenen törenle açıldı.

Devamı
192021
5962

Başbakan Özgürgün Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu heyetini kabul etti

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, KKTC ile Türkiye arasında her alanda ilişkilerin en üst düzeyde olması gerektiğini ifade ederek, özellikle gençlerle genç işadamlarının iş birliğinin önemine işaret etti.
Devamı
222324
2526272829301
2345678