Başbakan Hüseyin Özgürgün ve eşi Dilek Özgürgün'ün himayelerinde “Fırçalarla Yaşama Dönüş Sergisi”Gazimağusa’da açıldı

Başbakan Hüseyin Özgürgün ve eşi Dilek Özgürgün'ün himayelerinde  “Fırçalarla Yaşama Dönüş Sergisi”Gazimağusa’da  açıldı


Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün eşi Dilek Özgürgün, uyuşturucu ile mücadele etmenin, sadece polisin, yargının, ilgili kurum ve kuruluşların değil her bir ferdin görevi olduğunu ve hiç kimsenin “bana ne” deme lüksü olmadığını belirterek, çok kolay bir şekilde ulaşılabilir hale gelen uyuşturucu illetinin en fazla gençleri tehdit ettiğinin altını çizdi.

Nilgün Güney Atölyesi grubu ve iyileşmekte olan madde bağımlısı gençlerin 3 aylık sürede birlikte hazırladıkları ortak eserlerden oluşan “Fırçalarla Yaşama Dönüş Sergisi”  Başbakan Hüseyin Özgürgün ve eşi Dilek Özgürgün himayelerinde Lefkoşa’dan sonra Gazimağusa’da  açıldı. Gazimağusa Belediyesi’nin katkılarıyla Rauf Raif Denktaş Kültür ve Kongre Merkezi’nde izlenime sunulan sergi 23 Ağustos’a kadar görülebilecek.
Dilek Özgürgün, serginin açılışında yaptığı konuşmada, Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu’nun uyuşturucu kullanımını önleme ve farkındalık çalışmalarını büyük bir özveriyle yürüttüğünü ifade ederek, bu kapsamda düzenlenen “Fırçalarla Yaşama Dönüş Sergisi”nin açılışında bulunmaktan mutlu olduğunu belirtti.
Gençlerin toplumun geleceği, umudu ve en büyük kuvveti olduğunu dile getiren Dilek Özgürgün, şöyle konuştu:
“Ancak maalesef teknolojik gelişmeler ve küreselleşmenin neden olduğu sebeplerle çok kolay bir şekilde ulaşılabilir hale gelen uyuşturucu illeti en fazla gençleri tehdit etmektedir. Bu anlamda kişiyi iradesiz ve çaresiz kılan, benliğini yitirmesine yol açan ve her türlü suça, her türlü kötü suistimale açık hale getiren, adeta bir zavallı haline getiren bu uyuşturucu illeti gerçekten toplumumuzun kanayan bir yarasıdır. Bununla mücadele etmek, sadece polisin, yargının, ilgili kurum ve kuruluşların değil her bir ferdin görevidir. Hiç kimsenin ‘bana ne’ deme lüksü yoktur. Kimin başına ne zaman bu illetin geleceği hiç belli olmaz. O yüzden uyanık ve dikkatli olmalı, buna karşı el ele vermeliyiz. Ayrıca, gençlerimize sahip çıkıp, onları anlamaya çalışarak, onlara saygı göstererek, fikirlerini dinleyerek, birlikte çok çeşitli aktiviteleri paylaşarak gençlere destek olabiliriz.”

“SPOR, KÜLTÜR VE SANATLA KENDİNİ İFADE EDEBİLEN GENÇ, KENDİNİ 
YALNIZ HİSSETMEYECEK VE O YOLLARA BAŞVURMAYACAKTIR”

Serginin, gençlerin kendilerini ifade edebilmesi için bir fırsat olduğuna işaret eden Dilek Özgürgün, şöyle devam etti:
“Bu sergi de, kendilerini ifade etmek, kendi iç dünyalarında yaşadıkları fırtınaları anlatabilmeleri için bir fırsattır. Zaten spor, kültür, sanat bu yollarla kendini ifade edebilen bir genç, o yalnızlığı hissetmeyecek ve bu yollara başvurmayacaktır.  Bizlere düşen, bir şekilde bu belaya bulaşmış olan gençleri dışlamak yerine onları kucaklamak, onlara saygı göstermek ve yardımcı olmaktır. İşte bu anlamda, bu serginin anlam ve önemi benim için gerçekten çok büyük. Bu güzel tabloları yapan gençlerimizi gururla kucaklıyorum, onlara teşekkür ediyorum bizi gururlandırdılar. Gençlere atölyesini açan çok değerli sanatçımız Nilgün Güney hanımefendiye, Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu’nun çok değerli Başkanı Hasan Karaokçu’ya ve üyelerine teşekkür ediyorum.”

Gazimağusa Kaymakamı Dürdane Acı da konuşmasında, toplumun geleceği gençlerin uyuşturucuya bulaşmasının herkesi üzdüğünü belirterek, gençlere destek için ailelere ve sivil toplum örgütlerine önemli görevler düştüğünü, Kaymakamlık olarak uyuşturucu ile mücadele çalışmalarına her zaman destek olacaklarını söyledi.
Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter ise yaptığı konuşmada, madde bağımlılığının hedef kitlesinin gençler olduğunu ifade ederek, hedef gençler olunca toplumsal manada darbe alındığını belirtti. 
Madde bağımlılığına karşı, uyuşturucuya bulaşmadan önce tedbir almanın önemine işaret eden İsmail Arter, Gazimağusa Belediyesi Gelişim Akademisi’ni de bu amaç ve hedefle kurduklarını, merkezde 400 gencin bedenen ve zihin olarak geliştiğini anlattı.
Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu Başkanı Hasan Karaokçu ise göreve geldikleri andan itibaren, eğitim,  bilinçlendirme ve farkındalık çalışmalarına büyük önem verdiklerini ve bu kapsamda bir çok etkinlik düzenlediklerini ifade ederek, bu serginin ise ayrı bir önemi olduğunu belirtti.
Sergiye katılan gençlerin, “biz aslında toplumun önyargılarla düşündüğü gibi çocuklar değiliz, biz değerliyiz” mesajı verdiğini kaydeden Karaokçu, sergiye katkı koyan gençlere teşekkür ederek, desteklerinin devam edeceğini söyledi.
Başbakanlık Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu’nun yürüttüğü  uyuşturucu kullanımını önleme ve farkındalık çalışmaları çerçevesinde ve Dünya Uyuşturucu ile Mücadele Haftası etkinlikleri kapsamında açılan “Fırçalarla Yaşama Dönüş Sergisi, ilk olarak Başbakan Hüseyin Özgürgün ve eşi Dilek Özgürgün himayelerinde 28 Haziran’da Lefkoşa’da İsmet Vehit Güney Sergi Salonu’nda açılmıştı.


Print
Posted: Ağu 17, 2016,
Comments: 0,
Author: Anonym
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
«Eylül 2017»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
28
5892

Başbakan Özgürgün, Akdağ’ı Kabul Etti

Federasyon temelindeki Kıbrıs müzakerelerinin var olan parametrelerle tamamlandığını, bundan sonra bu parametrelerle görüşme imkanı kalmadığını belirten Özgürgün, bundan sonra ne olacağıyla ilgili sorumluluğun Güney Kıbrıs ve Yunanistan’a düştüğünü kaydetti.

Devamı
293031123
456
5903

Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü Müsteşarlığı 2017 yılı Ağustos ayı Hayat Pahalılığı / Enflasyon Oranlarını belirledi

2017 yılı Ağustos ayı Enflasyon  oranında (Tüketici Fiyatları Genel Endeksi) bir önceki aya göre %0.42, bir önceki yılın Aralık ayına göre %9.75 ve bir önceki yılın aynı ayına göre %15.63 değişim gerçekleşmiştir. 

Devamı
78
5910

Başbakan Özgürgün Mehmet Pars Anı Turnuvasını izledi

Başbakan Hüseyin Özgürgün bu akşam 20 Temmuz Mete Adanır Stadında oynanan Mehmet Pars Anı Turnuvasını izledi.

Devamı
910
11
5912

Başbakan Özgürgün, “Vergi cezalarını tamamen kaldırıyor, gecikme zammı tahsilinde ödeme şekline göre indirim yapıyoruz”

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, ülkede faaliyet gösteren ve halk arasında “gamini” olarak da bilinen odun kömürü ocaklarının tümünün, çevreye olumsuz etkilerinden dolayı kapatılacağını açıkladı.

Devamı
1213
5929

Başbakan Hüseyin Özgürgün Atilla Topaloğlu anı maçını izledi

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Lefkoşa Atatürk Stadı'nda GAÜ Çetinkaya-Gençler Birliği arasında oynanan Atilla Topaloğlu anı maçını izledi. 
Devamı
1415
5937

Başbakan Özgürgün: “Bu proje hükümetin halkın yaşamını kolaylaştırmaya önem verdiğini gösteren anlamlı bir projedir”

 Gönyeli Çemberi’ndeki trafik yoğunluğunu azaltmak amacıyla yapılan ve “kaçış kolları” olarak da ifade edilen Gönyeli Çemberi 1’inci Etap Projesi bugün törenle açıldı.

Devamı
1617
5938

Milli Mücadele Madalyaları Dağıtımına Kasımda Başlanıyor

Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün üzerinde büyük hassasiyetle durduğu, Hükümetin, göreve geldiğinde vereceğini duyurduğu ve yaklaşık bir yıldır teknik aksaklıklar dolayısıyla çalışmaları devam eden  “Milli Mücadele Madalyaları” dağıtımında son aşamaya gelindi

Devamı
18
5949

Başbakan Hüseyin Özgürgün 2017-2018 Adli Yılı açılış törenine katıldı

2017-2018 Adli Yılı, Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde bugün düzenlenen törenle açıldı.

Devamı
192021
5962

Başbakan Özgürgün Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu heyetini kabul etti

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, KKTC ile Türkiye arasında her alanda ilişkilerin en üst düzeyde olması gerektiğini ifade ederek, özellikle gençlerle genç işadamlarının iş birliğinin önemine işaret etti.
Devamı
222324
2526272829301
2345678