Başbakan Hüseyin Özgürgün Üretici Sektör Temsilcilerini kabul etti

Başbakan Hüseyin Özgürgün Üretici Sektör Temsilcilerini kabul etti

 Başbakan Özgürgün, Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Ali Çıralı ve Oda Belgelendirme Sorumlusu Kemal Öztürk, Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası (KTEZO) Genel Koordinatörü Hürrem Tulga,Patates Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Yeşilada, Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı Hüseyin Çavuş Kelle, Süt Ürünleri İmalatçıları Birliği Başkanı Candan Avunduk, Hayvanclar Birliği Genel Sekreteri Adil Onat ve Yönetim Kurulu Üyesi Derviş Şanlıer'i kabul ederek görüştü. Kabulde, Başbakanlık Müstaşarı Olgun Amcaoğlu da hazır bulundu.

 Sektör temsilcileri,  yüzde 3 fon uygulamasıyla ilgili Hükümete destek vererek, Başbakan Özgürgün'e konuyla ilgili hassasiyetlerini de aktarıp  görüşlerini paylaştılar.

 Başbakan Hüseyin Özgürgün kabulde yaptığı konuşmada, TÜK’ü yaşatacaklarını, daha dengeleyici, düzenleyici duruma getireceklerini, TÜK’ü kapatmak gibi bir politikalarının olmadığını, olamayacağını  vurguladı.

 Kıbrıs Türk Hava Yolları (KTHY) gibi TÜK’ün de batırılıp gözden düşürülerek ortadan kaldırılmasının hükümet politikası olmayacağını,bu nedenle, Tarım Bakanı Nazım Çavuşoğlunun konuyla ilgili önerilerine Bakanlar Kurulu olarak 'evet' dediklerini aktaran Başbakan Özgürgün, hükümetin üreticilere destek olacağını vurguladı.

Temel hammaddelere fon uygulamasının sıkıntı yaratabileceği kaygısının hükümete aktarıldığını, Devlet Planlama Örgütü’ne (DPÖ) bu konuda çalışma yapması için talimat verdiğini belirten Başbakan Özgürgün, şöyle konuştu:

 DPÖ, bize 18-22 kalem arasında, temel hammaddedir zincirleme etki yapabilir diye liste çıkardı. Nazım Beyle de konuştuk, bu hafta, sıkıntı yaratabilecek bölümlerdeki fonları kaldıracağız. Bakanlar Kurulunda o çalışma yapılmıştır. Perşembe günü o kararı alırız. Ancak, TÜKle ilgili üretici kesimlerle ilgili olarak sizinle hemfikiriz. Amaç, her anlamda üretimi ve üreticiyi desteklemektir. Patates üreticisi, Hayvancılar Birliği, Çiftçiler Birliği bunlar bizim gözbebeklerimizdir, hükümet olarak böyle bakıyoruz, üretici kesimleri korumak için her şeyi yapacağız. Amacımız ülkeyi pahalılaştırmak değildir, ülkedeki üretimi, üreticiyi, bununla ilgili kurumları koruyup güçlendirmektir. Üretime, toprağına, ülkesine sahip çıkan kesimler bu kesimlerdir. Atatürk, zamanında, Köylü milletin efendisidir diye boşuna söylemedi. Bizim içinde öyledir. Sanayi üretimi de bunun bir parçasıdır. Merak etmeyin hükümet olarak cesuruz.

 Görüşmede ilk sözü alan KTSO Başkan Ali Çıralı, TÜK’ün kurtarılması ve uygulanacak olan yüzde 3lük fonla ilgili fikirlerini daha önce basında paylaştıklarını ve Tarım Bakanı’nı da ziyaret ederek aktardıklarını anımsatarak, Bu görüşlerimizi sizlere de aktarmak istedik; hep birlikte üreticiler ve hükümet olarak bu işe bir çare üretelim dedi.

TÜK’ün ülke ve tarım kesimi için çok önemli bir kurum olduğunu dile getiren Çıralı, Bu kurumun batırılmasına biz razı değiliz, müsaade de etmeyiz. TÜK’ün kötü yapılanmasına neden olanların da bir an önce yargı önüne çıkarılmasını talep ediyoruz. Yapanın yanına kalmasın, bundan sonra da bu tür hareketlerde emsal teşkil etsin diye konuştu.

 TÜK’ün yaşatılması için gerekli olan maddi kaynağın fonlarla sağlanmasından yana olduklarını vurgulayan Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı, şöyle devam etti:

Bir yerel kaynaklarımız vardır, bir de Anavatan kaynağı vardır. Bu maddi kaynak ya yerel kaynaklardan karşılanacak veya ilgili bakan çantasını alıp Ankaraya gidecek para istesin, kurumu kurtarsın. Biz, birincisinden yanayız. Yani ithal ürünlere bir fon konsun. Bu fondan gerekli olan para karşılansın. Ama aynı zamanda TÜK’ün yasasında, tüzüğünde de değişiklikler yapılarak özerk bir yapıya kavuşturulması, piyasayı denetleyici, düzenleyici konuma gelmesi ve yönetiminde üreticilerin de olmasını talep ederiz. Tekrar bu duruma düşmesini engellemek için yasal alt yapısının yapılmasını arzu ederiz.

 Fon uygulamasında 9 maddelik ithal ürünlerin çoğunun yerel üretimde kullanılan hammaddeler olduğunu belirten Çıralı, Yerel üreticimizin ithal ürünler karşısında rekabet seviyesini negatif yönde etkilememesi için, bizim girdilerimize de daha düşük oranda bir fon konsun. Hazır bitmiş mamüllere; peynirlere, et ürünlerine daha yüksek oranda fon konsun ki yerel üreticimiz rekabet edebilsin ve ihtiyaç duyulan o maddi kaynak da sağlansın. Biz bunu destekliyoruz dedi.

 KKTC ile Güney Kıbrıs arasındaki fiyat farklılıklarının zaman zaman tartışıldığını, fonlar gündeme geldiğinde, ticaret Güneye kayacak diye bir korkutma yapıldığını kaydeden Ali Çıralı, bunun doğru olmadığını, Sanayi ve Ticaret Odalarının yaptığı araştırmalarda KKTCnin bu tür ürünlerde yüzde 30-40 oranında Güney Kıbrıstan daha ucuz olduğunu söyledi.

Çıralı, Bu tür ürünlerde bizim piyasamız Güneye göre çok daha ucuzdur. Dolayısıyla böyle bir verginin, fonun konmasıyla piyasada bir pahalılık olacaktır ama düşük sevilerde kalacaktır, halkı da etkilemeyeceğini düşünüyoruz diye konuştu.

 Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası (KTEZO) Genel Koordinatörü Hürrem Tulga da, toplumun TÜKe ihtiyacı olduğunu ifade ederek, TÜK gibi kurumları kaybettiğimiz zaman pahalılık nedir o zaman görürüz. Bu toplumun bu kurumlara gerçekten ihtiyacı var. Ülkenin yapısı küçüktür, onu da kaybedersek, üretime yardımcı olmazsak hakikaten o zaman biteriz dedi.

Hükümetin, ülkede üretilen emtiyaya fon koymaktan çekinmemesi ve fon kaynaklarının da yerinde kullanılması gerektiğini dile getiren Hürrem Tulga, Rahat olun, cesur olun. Öyle ya da böyle üretim sağlanmak durumunda ifadesini kullandı.

 Patates Üreticileri Birliği Başkanı Ahmet Yeşilada, dünyanın kaliteli patatesini ürettiklerini, ambargolar altında çeşitli sıkıntılar yaşadıklarını ve dışarı satamadıklarını kaydederek, şöyle konuştu:

 Diğer yandan Hollandadan donmuş patates adı altında bir çok patates gelmekte. Bunlar fonsuz bu ülkeye giriyor. Bu, hem patates üreticilerinin üretimini aksi yönde etkiliyor, hem de ülkemizde patates işleyen fabrikaları olumsuz yönde etkiliyor. Dolayısıyla bunlara biraz daha yüksek bir rakamla fon uygulanması ülkemiz üreticilerine büyük yarar sağlar. Diğer yandan bizim, tohum, yem, gübre gibi girdilerimize uygulanan fon da bizi olumsuz yönde etkileyecektir. Bu denge sağlanırsa üreticiler açısından çok iyi olur.

Kıbrıs Türk Çiftçiler Birliği Başkanı Hüseyin Çavuş Kelle, kurumun sürekli adının geçmesinin kurumu yıprattığını belirterek, Tarımdan geleni tarıma vermek açısından sizin yaptığınız yöntem çok güzel yöntem dedi.

 Süt Ürünleri İmalatçıları Birliği Başkanı Candan Avunduk, Avrupa Birliği üyesi olan hiç bir ülkeye hellim satamazken, bütün market ve büyük otellerde Avrupadan gelen ürünlerin olduğuna işaret ederek, yüzde 3lük fonun komik bir rakam olduğunu, Türkiyede, Avrupadan gelen süt ürünlerine yüzde 80 civarında fon uygulandığını anlattı.

Avunduk, Yani Türkiyede 10 TLlik bir mal gümrükten içeri girdiği zaman 28 TLye malolur. Bizde ise 10 TLlik bir ürün gümrükten içeri girdiği zaman 10.3 TLye mal olacak. Yüzde 3 dediğimiz 30 kuruştur. 30 kuruşa şuanda bir kibrit alamazsınız. Koparılan kıyamet de bu 30 kuruş için. Hükümetin yapmış olduğu fon uygulamasında yüzde 3 rakamını komik bir rakam olarak görüyoruz. Diğer arkadaşların da söylediği gibi aldığınız kararı destekliyoruz, bu fonun daha da yükseltilmesini bekliyoruz dedi.

 Hayvancılar Birliği Genel Sekreteri Adil Onat da, hayvancının hammaddesine fon uygulanmasını benimsemediklerini ama diğer maddeleri desteklediklerini ve az bulduklarını, bu oranların yükseltilmesini istediklerini

Print
Posted: Ağu 30, 2016,
Comments: 0,
Author: Anonym
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
«Ocak 2018»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
25262728
13504

Başbakan Özgürgün, “Tek Başına Hükümet Olmak İçin Yola Çıktık”

Başbakan Özgürgün, tek parti hükümetinin, kararların çok kolay alınıp, projelerin çok hızlı hayata geçirileceği bir hükümet modeli olduğunu, halkın 7 Ocak seçiminde sandıkta vereceği mesajın çok önemli olduğunu ifade ederek,, “Şu-bu parti ile hükümet kurmam diyenler var. Bu, siyaseti daha öğrenmemişler demektir” dedi.

Devamı
293031
1234
13825

Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü Müsteşarlığı 2017 yılı Aralık ayı Hayat Pahalılığı / Enflasyon Oranlarını belirledi

 2017 yılı Aralık ayı Enflasyon  oranında (Tüketici Fiyatları Genel Endeksi) bir önceki aya göre %1.69 değişim gerçekleşmiştir. Bu bağlamda 2017 yılının toplam enflasyonu %14.68 olmuştur. Bilindiği üzere 2017 yılının ilk 6 ayında ise enflasyon oranı %7.68 olarak tesbit edilmişti.

Devamı
567
8
14072

Başbakan Özgürgün'e Türkiye'den Kutlamalar

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım ve Türkiye Cumhuriyeti Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Milletvekilliği Erken Genel Seçim sonucundan  dolayı Başbakan Hüseyin Özgürgün’ü kutladılar.

Devamı
9101112
14309

Başbakan Özgürgün:"Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın aramızdan ayrılışının 6. yılında özlem, minnet ve rahmetle anıyoruz"

Kıbrıs Türk Halkının varoluş mücadelesi verdiği zor yıllarda hiçbir fedakarlıktan kaçınmayarak halkına önderlik etmiş büyük insan, devlet adamı Kurucu Cumhurbaşkanımız Sayın Rauf Raif Denktaş’ı vefatının 6. yıldönümü nedeniyle saygı ve rahmetle anıyoruz. 

Devamı
13
14371

Başbakan Özgürgün Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, 6’ncı ölüm yıl dönümü dolayısı ile düzenlenen törene katıldı

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, 6’ncı ölüm yıl dönümünde Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) Anıtı’nda düzenlenen törenle anıldı.

Devamı
14
14408

Başbakan Özgürgün:"Kıbrıs Türk Halkının varoluş mücadelesine ömrünü adayan Toplum Liderimiz Dr. Fazıl Küçük’ü ölümünün 34. yıldönümünde saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz"

Dr. Fazıl Küçük, baskı ve dayatmalarla ezilen, yok edilmek istenen Kıbrıs Türklerinin en zor zamanında ortaya çıkmış vatan sevgisi, cesareti ve kararlılığı ile liderlik görevini üstlenmiştir

Devamı
15
14447

Başbakan Özgürgün Dr. Fazıl Küçük'ün, 34’üncü ölüm yıl dönümü dolayısıyla Dr. Fazıl Küçük Anıtında düzenlenen törene katıldı

 Özgürlük Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük, 34’üncü ölüm yıl dönümünde Dr. Fazıl Küçük Anıtında düzenlenen törenle anıldı. 

Devamı
1617
14613

Başbakan Özgürgün:"Verilemeyecek Hesabım Yok"

Ülkenin kaderini etkileyecek olan bu seçim sürecinde ne yazık ki siyasi fikirler ve seçim bildirgeleri tartışılması gerekirken, şahsıma, özel yaşantıma ve o dönemde devam eden boşanma davama dönük gerçeği yansıtmayan iddialar ve spekülasyonlarla süreç sabote edilmeye çalışılmıştır.

Devamı
18192021
22232425262728
2930311234