Cumhurbaşkanı ve Siyasi Parti Başkanları bugün bir araya geldi

Cumhurbaşkanı ve Siyasi Parti Başkanları bugün bir araya geldi

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen siyasi partilerin genel başkanlarıyla bugün yaklaşık iki buçuk saat süren bir görüşme yaptı.

UBP Genel Başkanı ve Başbakan Hüseyin Özgürgün, görüşmenin ardından basına yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı müzakere heyetinde hükümet temsilcisinin de yar alması konusunda, “böyle bir başarı sağlamadık, dolayısıyla biz sadece bilgi alıyoruz hükümet olarak” dedi ve bunun “hükümet olarak görüşme sürecinin dışındayız” anlamı taşıdığını söyledi.

Müzakere heyetinde Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı’nın da yer almasını defalarca önerdiklerini, hükümet temsilcisinin de müzakere heyetinde yer almasının hükümetin de sorumluluk almasını sağlayacağını, Cumhurbaşkanlığı’nı da daha güçlü kılacağını söyleyen Özgürgün, “Şu aşamada sorumluluk almamız bir yana, bilgi almak, bu bilgileri değerlendirme noktasındayız” dedi,

Kıbrıs Türk halkının müzakere sürecinde ne olup bittiği konusunda iyi bilgilendirilmesi gerektiğini kaydeden Özgürgün, Kıbrıs Rum kesiminde müzakerelerle ilgili yapılan açıklamaların ciddi endişe yarattığını, bu anlamda halkın bilgilendirilmesi gerektiğini söyledi.

Hükümetin endişeleriyle ilgili olarak Başbakan Özgürgün, “Endişeler uzun süredir var olan endişelerdir. Özellikle mülkiyet, toprak meseleleri, güvenlik, ekonominin ne olacağı konuları ciddi endişe kaynağıdır” dedi.

Bir çözümün KKTC’deki ekonomik hayatı durdurabileceğini, tüm mal ve mülkleri tartışmalı hale getirebileceğini; taşınmaz malları satılamaz, devredilmez yapabileceğini kaydeden Özgürgün, bu konuların netleştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Bu ifadeleri süreci kötülemek maksadıyla kullanmadığını belirten Başbakan Özgürgün, “Güney’den gelen haberler de bu endişelerimizi ortaya koymamıza neden oluyor” dedi.

Kıbrıs Rum tarafından gelen taleplerin Kıbrıs Türk halkında yarattığı endişeleri göstermeye çalıştığını kaydeden Özgürgün, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın Kıbrıs Rum tarafından kaynaklanan bazı söylemlerin asılsız olduğunu kendilerine aktardığını, ancak bir kısmında henüz netlik olmadığını ve endişelerin spekülasyonlara neden olduğunu belirtti.

Özgürgün, halkı rahatlatmak ve endişeleri ortadan kaldırmak için bulundukları makamlar bakımından açıklamada bulunmaları gerektiğine inandığını ifade etti.

Print
Posted: Ağu 30, 2016,
Comments: 0,
Author: Anonym
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
«Kasım 2017»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
303112345
9330

Başbakan Özgürgün,trafik kazasında hayatını kaybeden eski Milletvekili Tahsin Mertekçi için Cumhuriyet Meclisi'nde düzenlenen törene katıldı

Trafik kazasında hayatını kaybeden TKP ve BDH eski milletvekili, Yalova Spor Kulübü Başkanı Tahsin Mertekçi için bugün saat 10.30’da Cumhuriyet Meclisi’nde tören düzenlendi. 

Devamı
6
9422

Başbakan Özgürgün:“Devlet gençlere el uzattığı zaman KKTC’nin geleceği daha aydınlık olacaktır”

 Korkuteli, Aygün ve Mutluyaka köylerinden  200 kişiye kırsal kesim arsa hak sahipliği belgesi verildi.

Devamı
7
9488

Başbakan Özgürgün, “Devlet el uzatacaktır, gençler o eli tutacaktır ve bu topraklara sahip çıkacaktır”

Başbakan Özgürgün, hükümetin halka ulaşmak için kısa sürede önemli projeleri hayata geçirdiğini, bunların en önemlilerinden birisinin de kırsal kesim arsalarının hak sahiplerine verilmesi olduğunu söyledi.

Devamı
89
9616

Milli Mücadele Madalyaları’nın dağıtımına bugün Başbakanlık’ta düzenlenen törenle başlandı

Törende, KKTC Parlamenterler Birliği’nin yanı sıra Şehit Aileleri ve Malül Gaziler Derneği, Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği, Erenköy Mücahitler Derneği, Türk Barış Kuvvetleri Gaziler Derneği, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Emekli Subaylar Derneği, KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Emekli Astsubaylar Derneği, Emekli Mücahitler Derneği, Mücahit Komutanları Derneği, Polis Emeklileri Derneği, Sönmezliler Ocağı, Türkiye Muharip Gaziler Derneği ve Türkiye Asker Sendikası başkan ve temsilcilerine madalya verildi.

Devamı
101112
13
9850

Başbakan Özgürgün Türkiye Gazeteciler Federasyonu Heyetini Kabul Etti

Başbakan Özgürgün, Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Karaca ve Yönetim Kurulu üyelerini Cumhuriyet Meclisi Şeref Salonu’nda kabul etti.

Devamı
141516171819
20212223242526
27282930123
45678910