Başbakan Hüseyin Özgürgün,TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu kabul etti

Başbakan Hüseyin Özgürgün,TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu kabul etti

ÖZGÜRGÜN: “KIBRIS KONUSUNDA, ÖZELLİKLE DIŞİŞLERİ BAKANLARININ İŞBİRLİĞİNİN VE YAKIN ÇALIŞMA MESAİSİNİN, BU KRİTİK DÖNEMDE DE SÜRDÜRÜLMESİ ÇOK ÖNEMLİ”

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs konusunda, özellikle Dışişleri Bakanlarının işbirliğinin ve yakın çalışma mesaisinin, bu kritik dönemde de sürdürülmesinin çok önemli olduğunu ifade etti.

Özgürgün, bugün 13.00’te, TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu kabul etti.

Kabulde, TC Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay ve Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu da hazır bulundu.

Çavuşoğlu kabulde yaptığı konuşmada, Dışişleri Bakanlığı’nın yeni arşiv sisteminin açılışı için adaya geldiğini anlatarak, “Son derece modern, KKTC’ye yakışan bir sistem oldu” şeklinde konuştu.

Bu vesileyle Başbakan Özgürgün’ü ziyaret etme şansı da elde ettiklerini anlatan Çavuşoğlu, Özgürgün’ün Türkiye Yenikapı’da gerçekleşen Demokrasi Ve Şehitler Mitingi’ne katıldığını hatırlatarak “Türk demokrasisi ve Türk halkına verdiğiniz destek, gösterdiğiniz dayanışma Türkiye’de büyük bir memnuniyet yarattı” şeklinde konuştu.

KKTC hükümetinin FETÖ ile mücadelede attığı adımların memnuniyet verici olduğunu belirten Çavuşoğlu, “Her alanda olduğu gibi karşı karşıya kaldığımız bu terör saldırıları karşısında da dayanışmamızı dünyaya göstermiş olduk. Bunun için size çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Çavuşoğlu, KKTC hükümetinin başarılı çalışmalarını yakından takip ettiklerini ve ellerinden gelen desteği göstermeye çalıştıklarını kaydetti.

Ertuğruloğlu ile sürekli temas halinde olduklarını kaydeden Çavuşoğlu, bugünkü ziyaretle de, müzakere sürecinin hızlandığı bu dönemde Başbakan Özgürgün, Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile bu süreci değerlendirme fırsatı da yakalamış olduklarına işaret etti.

Türkiye’nin her zamanki gibi müzakere sürecinde de KKTC’nin yanında olmaya devam edeceğini anlatan Çavuşoğlu, adil ve kalıcı bir çözüm için üzerlerine düşeni de yapmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

ÖZGÜRGÜN: “BİZ, ANAVATAN TÜRKİYE İLE İKİ DEVLET TEK MİLLETİZ”

Başbakan Hüseyin Özgürgün ise Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde görmekten ve ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyduklarını ifade etti.

“İki Dışişleri Bakanının bugün gerçekleştirdiği çalışma ve açılış, önümüzdeki dönemde çok daha ileri işbirliklerinin bugünden bir göstergesi olmuştur ve olacaktır” diyen Özgürgün, şöyle devam etti:

“Biz, Anavatan Türkiye ile iki devlet tek milletiz” diyen Özgürgün, FETÖ konusunda hükümetin attığı adımlarla ilgili olarak ise şunları söyledi:
“Büyük Türk ulusunun kopmaz bir parçası olan Kıbrıs Türk halkının da bu anlamda, her konuda ve her noktada, özellikle son olaylarda hassasiyetini ve Anavatan Türkiye’deki her türlü olumsuz gelişmeye buradan da her hangi bir şekilde bizim müsamaha gösteremeyeceğimizi göstermek üzere o adımları atmıştık. Dolayısıyla bu anlamında da biz, Anavatan Türkiye’nin çok sağlıklı, çok güçlü, demokrasisiyle, her anlamıyla gücünün en üst seviyede olmasının burada bizim gücümüzün de en üst seviyede olması anlamında olduğunu biliyoruz. Bu açıdan çok hassasız ve bu konuda önemle üzerinde duruyoruz. Bu vesileyle, sizin aracılığınızla Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Başbakanımıza selamlarımızı gönderiyorum”

“YAKIN ÇALIŞMA MESAİSİNİ AYNI ŞEKİLDE SÜRDÜRMESİ ÖNEMLİ”

Özgürgün, Kıbrıs konusunda, özellikle Dışişleri Bakanlarının işbirliğinin ve yakın çalışma mesaisinin, bu kritik dönemde de sürdürülmesinin çok önemli olduğunu ifade etti.

“Kıbrıs konusu, yıllardır devam eden ancak bugün gelinen aşamada, kritik bir döneme girilmesi hasebiyle de, Türkiye ile çok yakın iş birliği içerisinde götürülmesi gereken bir konu” diyen Özgürgün, “Biz hükümet olarak böyle bakıyoruz, böyle görüyoruz. Bu anlamda, bu dönemde burada olmanız, çok anlamlıdır, çok önemlidir ve mutlaka sizinle yapacağımız görüşmeler de çok önemli bir yer tutacaktır” diye konuştu.


Print
Posted: Ağu 31, 2016,
Comments: 0,
Author: Anonym
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
«Eylül 2017»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
28
5892

Başbakan Özgürgün, Akdağ’ı Kabul Etti

Federasyon temelindeki Kıbrıs müzakerelerinin var olan parametrelerle tamamlandığını, bundan sonra bu parametrelerle görüşme imkanı kalmadığını belirten Özgürgün, bundan sonra ne olacağıyla ilgili sorumluluğun Güney Kıbrıs ve Yunanistan’a düştüğünü kaydetti.

Devamı
293031123
456
5903

Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü Müsteşarlığı 2017 yılı Ağustos ayı Hayat Pahalılığı / Enflasyon Oranlarını belirledi

2017 yılı Ağustos ayı Enflasyon  oranında (Tüketici Fiyatları Genel Endeksi) bir önceki aya göre %0.42, bir önceki yılın Aralık ayına göre %9.75 ve bir önceki yılın aynı ayına göre %15.63 değişim gerçekleşmiştir. 

Devamı
78
5910

Başbakan Özgürgün Mehmet Pars Anı Turnuvasını izledi

Başbakan Hüseyin Özgürgün bu akşam 20 Temmuz Mete Adanır Stadında oynanan Mehmet Pars Anı Turnuvasını izledi.

Devamı
910
11
5912

Başbakan Özgürgün, “Vergi cezalarını tamamen kaldırıyor, gecikme zammı tahsilinde ödeme şekline göre indirim yapıyoruz”

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, ülkede faaliyet gösteren ve halk arasında “gamini” olarak da bilinen odun kömürü ocaklarının tümünün, çevreye olumsuz etkilerinden dolayı kapatılacağını açıkladı.

Devamı
1213
5929

Başbakan Hüseyin Özgürgün Atilla Topaloğlu anı maçını izledi

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Lefkoşa Atatürk Stadı'nda GAÜ Çetinkaya-Gençler Birliği arasında oynanan Atilla Topaloğlu anı maçını izledi. 
Devamı
1415
5937

Başbakan Özgürgün: “Bu proje hükümetin halkın yaşamını kolaylaştırmaya önem verdiğini gösteren anlamlı bir projedir”

 Gönyeli Çemberi’ndeki trafik yoğunluğunu azaltmak amacıyla yapılan ve “kaçış kolları” olarak da ifade edilen Gönyeli Çemberi 1’inci Etap Projesi bugün törenle açıldı.

Devamı
1617
5938

Milli Mücadele Madalyaları Dağıtımına Kasımda Başlanıyor

Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün üzerinde büyük hassasiyetle durduğu, Hükümetin, göreve geldiğinde vereceğini duyurduğu ve yaklaşık bir yıldır teknik aksaklıklar dolayısıyla çalışmaları devam eden  “Milli Mücadele Madalyaları” dağıtımında son aşamaya gelindi

Devamı
18
5949

Başbakan Hüseyin Özgürgün 2017-2018 Adli Yılı açılış törenine katıldı

2017-2018 Adli Yılı, Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde bugün düzenlenen törenle açıldı.

Devamı
192021
5962

Başbakan Özgürgün Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu heyetini kabul etti

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, KKTC ile Türkiye arasında her alanda ilişkilerin en üst düzeyde olması gerektiğini ifade ederek, özellikle gençlerle genç işadamlarının iş birliğinin önemine işaret etti.

Devamı
222324
2526272829301
2345678