Başbakan Hüseyin Özgürgün,TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu kabul etti

Başbakan Hüseyin Özgürgün,TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu kabul etti

ÖZGÜRGÜN: “KIBRIS KONUSUNDA, ÖZELLİKLE DIŞİŞLERİ BAKANLARININ İŞBİRLİĞİNİN VE YAKIN ÇALIŞMA MESAİSİNİN, BU KRİTİK DÖNEMDE DE SÜRDÜRÜLMESİ ÇOK ÖNEMLİ”

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs konusunda, özellikle Dışişleri Bakanlarının işbirliğinin ve yakın çalışma mesaisinin, bu kritik dönemde de sürdürülmesinin çok önemli olduğunu ifade etti.

Özgürgün, bugün 13.00’te, TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu kabul etti.

Kabulde, TC Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay ve Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu da hazır bulundu.

Çavuşoğlu kabulde yaptığı konuşmada, Dışişleri Bakanlığı’nın yeni arşiv sisteminin açılışı için adaya geldiğini anlatarak, “Son derece modern, KKTC’ye yakışan bir sistem oldu” şeklinde konuştu.

Bu vesileyle Başbakan Özgürgün’ü ziyaret etme şansı da elde ettiklerini anlatan Çavuşoğlu, Özgürgün’ün Türkiye Yenikapı’da gerçekleşen Demokrasi Ve Şehitler Mitingi’ne katıldığını hatırlatarak “Türk demokrasisi ve Türk halkına verdiğiniz destek, gösterdiğiniz dayanışma Türkiye’de büyük bir memnuniyet yarattı” şeklinde konuştu.

KKTC hükümetinin FETÖ ile mücadelede attığı adımların memnuniyet verici olduğunu belirten Çavuşoğlu, “Her alanda olduğu gibi karşı karşıya kaldığımız bu terör saldırıları karşısında da dayanışmamızı dünyaya göstermiş olduk. Bunun için size çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Çavuşoğlu, KKTC hükümetinin başarılı çalışmalarını yakından takip ettiklerini ve ellerinden gelen desteği göstermeye çalıştıklarını kaydetti.

Ertuğruloğlu ile sürekli temas halinde olduklarını kaydeden Çavuşoğlu, bugünkü ziyaretle de, müzakere sürecinin hızlandığı bu dönemde Başbakan Özgürgün, Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile bu süreci değerlendirme fırsatı da yakalamış olduklarına işaret etti.

Türkiye’nin her zamanki gibi müzakere sürecinde de KKTC’nin yanında olmaya devam edeceğini anlatan Çavuşoğlu, adil ve kalıcı bir çözüm için üzerlerine düşeni de yapmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

ÖZGÜRGÜN: “BİZ, ANAVATAN TÜRKİYE İLE İKİ DEVLET TEK MİLLETİZ”

Başbakan Hüseyin Özgürgün ise Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde görmekten ve ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyduklarını ifade etti.

“İki Dışişleri Bakanının bugün gerçekleştirdiği çalışma ve açılış, önümüzdeki dönemde çok daha ileri işbirliklerinin bugünden bir göstergesi olmuştur ve olacaktır” diyen Özgürgün, şöyle devam etti:

“Biz, Anavatan Türkiye ile iki devlet tek milletiz” diyen Özgürgün, FETÖ konusunda hükümetin attığı adımlarla ilgili olarak ise şunları söyledi:
“Büyük Türk ulusunun kopmaz bir parçası olan Kıbrıs Türk halkının da bu anlamda, her konuda ve her noktada, özellikle son olaylarda hassasiyetini ve Anavatan Türkiye’deki her türlü olumsuz gelişmeye buradan da her hangi bir şekilde bizim müsamaha gösteremeyeceğimizi göstermek üzere o adımları atmıştık. Dolayısıyla bu anlamında da biz, Anavatan Türkiye’nin çok sağlıklı, çok güçlü, demokrasisiyle, her anlamıyla gücünün en üst seviyede olmasının burada bizim gücümüzün de en üst seviyede olması anlamında olduğunu biliyoruz. Bu açıdan çok hassasız ve bu konuda önemle üzerinde duruyoruz. Bu vesileyle, sizin aracılığınızla Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Başbakanımıza selamlarımızı gönderiyorum”

“YAKIN ÇALIŞMA MESAİSİNİ AYNI ŞEKİLDE SÜRDÜRMESİ ÖNEMLİ”

Özgürgün, Kıbrıs konusunda, özellikle Dışişleri Bakanlarının işbirliğinin ve yakın çalışma mesaisinin, bu kritik dönemde de sürdürülmesinin çok önemli olduğunu ifade etti.

“Kıbrıs konusu, yıllardır devam eden ancak bugün gelinen aşamada, kritik bir döneme girilmesi hasebiyle de, Türkiye ile çok yakın iş birliği içerisinde götürülmesi gereken bir konu” diyen Özgürgün, “Biz hükümet olarak böyle bakıyoruz, böyle görüyoruz. Bu anlamda, bu dönemde burada olmanız, çok anlamlıdır, çok önemlidir ve mutlaka sizinle yapacağımız görüşmeler de çok önemli bir yer tutacaktır” diye konuştu.


Print
Posted: Ağu 31, 2016,
Comments: 0,
Author: Anonym
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
«Kasım 2017»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
303112345
9330

Başbakan Özgürgün,trafik kazasında hayatını kaybeden eski Milletvekili Tahsin Mertekçi için Cumhuriyet Meclisi'nde düzenlenen törene katıldı

Trafik kazasında hayatını kaybeden TKP ve BDH eski milletvekili, Yalova Spor Kulübü Başkanı Tahsin Mertekçi için bugün saat 10.30’da Cumhuriyet Meclisi’nde tören düzenlendi. 

Devamı
6
9422

Başbakan Özgürgün:“Devlet gençlere el uzattığı zaman KKTC’nin geleceği daha aydınlık olacaktır”

 Korkuteli, Aygün ve Mutluyaka köylerinden  200 kişiye kırsal kesim arsa hak sahipliği belgesi verildi.

Devamı
7
9488

Başbakan Özgürgün, “Devlet el uzatacaktır, gençler o eli tutacaktır ve bu topraklara sahip çıkacaktır”

Başbakan Özgürgün, hükümetin halka ulaşmak için kısa sürede önemli projeleri hayata geçirdiğini, bunların en önemlilerinden birisinin de kırsal kesim arsalarının hak sahiplerine verilmesi olduğunu söyledi.

Devamı
89
9616

Milli Mücadele Madalyaları’nın dağıtımına bugün Başbakanlık’ta düzenlenen törenle başlandı

Törende, KKTC Parlamenterler Birliği’nin yanı sıra Şehit Aileleri ve Malül Gaziler Derneği, Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği, Erenköy Mücahitler Derneği, Türk Barış Kuvvetleri Gaziler Derneği, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Emekli Subaylar Derneği, KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Emekli Astsubaylar Derneği, Emekli Mücahitler Derneği, Mücahit Komutanları Derneği, Polis Emeklileri Derneği, Sönmezliler Ocağı, Türkiye Muharip Gaziler Derneği ve Türkiye Asker Sendikası başkan ve temsilcilerine madalya verildi.

Devamı
101112
13
9850

Başbakan Özgürgün Türkiye Gazeteciler Federasyonu Heyetini Kabul Etti

Başbakan Özgürgün, Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Karaca ve Yönetim Kurulu üyelerini Cumhuriyet Meclisi Şeref Salonu’nda kabul etti.

Devamı
141516171819
20212223242526
27282930123
45678910