Başbakan Hüseyin Özgürgün, Girne 20 Temmuz Mete Adanır Stadının girişine yapılan Mete Adanır'ın büstünün açılışını yaptı

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Girne 20 Temmuz Mete Adanır Stadının girişine yapılan Mete Adanır'ın büstünün açılışını yaptı

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs Türkünün özgürlüğe kavuştuğu 20 Temmuz  ile Kıbrıs Türk futbolunun yetiştirdiği önemli değerlerden biri olan Mete Adanır isminin yan yana geldiğini belirterek, "Mete Adanır ruhu bu stadda bundan sonra yetişecek olan gençlere bir ışık ve bir güç olacaktır. Kıbrıs Türk futboluna da bir ışık ve güç olacaktır" dedi. 

Başbakan Hüseyin Özgürgün, daha önce adı "Girne 20 Temmuz Stadı" olan ve "Girne 20 Temmuz Mete Adanır Stadı" olarak değişen ve ışıklandırılarak gece maçlarının da oynanmasına imkan sağlanan Stadın girişine yapılan Mete Adanır'ın büstünün açılışını yaptı. 

Açılışa bazı bakanlar, milletvekilleri, Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Sertoğlu, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Spor Dairesi Müdürü Hüseyin Cahitoğlu, Mete Adanır'ın kardeşi Eralp Adanır, spor camiası ve taraftarlar katıldı.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, açılışta yaptığı konuşmada, gençlere, Mete'yi, o günleri ve bu stadın kendileri için ne anlam ifade ettiğini iyi anlatmak gerektiğini söyledi. 
Çok yoğun işleri olduğunu, zamanının küçük bir kısmını gençlere, spora ve spor altyapısının gelişmesi için ayırdığını belirten  Başbakan Özgürgün, bu konuda ekip arkadaşlarının da yoğun çalıştığını, Girne 20 Temmuz Mete Adanır Stadı'nın yaklaşık 1.5 aylık sürede bu aşamaya getirildiğini kaydetti. 

Stadın gece maçları için ışıklandırıldığını, Mete'nin stadda sonsuza kadar yaşayacağını ifade eden Başbakan Özgürgün, "Mete aramızda yaşıyor. Stadın ismini de değiştirdik. 20 Temmuz, Kıbrıs Türk halkının özgürlüğe kavuştuğu çok önemli bir gün. Bunun yanına Kıbrıs Türk Futbolunun yetiştirdiği en önemli değerlerden birisinin adını da ekledik. 20 Temmuz ile Mete Adanır bugün bir araya geldi. Aslında bu, çok uzun yıllar önceki hayallerimden biriydi. İlk milletvekilli olduğum yıllarda da dillendirmiştim. Aradan 18 yıl geçti, kısmet bugünmüş" dedi. 

Vefanın ve geçmişteki değerleri yaşayarak gelecek kuşaklara aktarmanın önemli olduğunu kaydeden Başbakan Özgürgün, "Bu sadece futbolda değil, diğer bütün alanlarda da böyle olmalıdır, hizmet verenleri, yetenekleri toplum yaşatmalı, anlatmalıdır.  Mete'nin ne zorluklar çekerek Türkiye'de futbol oynadığını çok iyi biliyorum. Çünkü, Türkiye'de bir dönem beraber bulunduk. O kadar büyük bir yetenekti. Maalesef çok genç bir yaşta, çok daha ileriye gidebilecek bir yaşta kaybettik" diye konuştu. 

Bugün çok anlamlı olduğunu, ayrıca Doğan Türk Birliği ve Türk Ocağı maçı ile de Stadda ilk gece maçının oynandığını dile getiren Başbakan Özgürgün, Girne 20 Temmuz Stadı'nın bugün Mete ile başka bir ruha kavuştuğunu söyledi. Başbakan Özgürgün, "Mete Adanır ruhu bu stadda bundan sonra yetişecek olan gençlere bir ışık ve bir güç olacaktır. Kıbrıs Türk futboluna da bir ışık ve güç olacaktır" dedi. 

Başbakan Özgürgün, Girne'ye ışık saçacak bir Stadın bugün devreye girdiğini bu konuda emeği geçen herkese teşekkür ederek, hayırlı olmasını, Mete Adanır'a da Allah'tan rahmet diledi. 

Mete Adanır'ın kardeşi Eralp Adanır da çok önemli ve anlamlı bir gün yaşadıklarını ifade ederek, "Çok önemli bir vefa göstergesi yaşıyoruz. Vefa toplumlar için çok önemlidir, toplumları kaynaştıran, birbirine bağlayan en önemli duygusal bağlardan biridir" dedi. 

Mete'nin adını yaşatmak için, trafik kazasında hayatını kaybettiği 20 Ocak 1989'dan bu yana ellerinden geleni yaptıklarını, ancak kurumların yapacağı katkıların önemli olduğunu söyleyen Adanır, Mete'nin büstünün yapıldığını ve stada adının verildiğini, adının sonsuza kadar yaşayacağını, bunun kendileri için gurur verici olduğunu belirterek emeği geçenlere teşekkür etti. 

Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Sertoğlu da, mutlu bir gün yaşadıklarını, 12 yıl sonra Girne 20 Temmuz Mete Adanır Stadı'na  bu kadar geniş çaplı yatırım yapıldığına işaret ederek, "Sadece buraya değil, diğer statlara da ciddi şekilde yatırımlar başladı ve devam ediyor. Bunun mimarı da Sayın Başbakan Hüseyin Özgürgün'dür, futbol ailesinin başı olarak kedisine çok teşekkür ederim. Geldiği günden beri ülke gençliğine ve sporuna ciddi şekilde değer veriyor ve vakit ayırıyor.  Bir Başbakan'ın bu kadar vakit ayırması her zaman olan bir şey değildir" dedi. 
Sertoğlu, Lefke Zafer Stadı'nda da gece maçaları  oynanması için çalışmaların başladığını söyledi. 

-İlk Gece Maçı-

Konuşmaların ardından, çevre düzenlemesi ve ışıklandırılması yapılan Girne 20 Temmuz Mete Adanır Stadı'ına ilk gece maçı, K-Pet Süper Lig ekiplerinden Doğan Türk Birliği ile Türk Ocağı Limasol futbol takımları arasında oynandı. Maçı, Başbakan Özgürgün de izledi.  Maçı 1-0 DTB kazandı

Print
Posted: Eyl 26, 2016,
Comments: 0,
Author: Anonym
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
«Eylül 2017»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
28
5892

Başbakan Özgürgün, Akdağ’ı Kabul Etti

Federasyon temelindeki Kıbrıs müzakerelerinin var olan parametrelerle tamamlandığını, bundan sonra bu parametrelerle görüşme imkanı kalmadığını belirten Özgürgün, bundan sonra ne olacağıyla ilgili sorumluluğun Güney Kıbrıs ve Yunanistan’a düştüğünü kaydetti.

Devamı
293031123
456
5903

Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü Müsteşarlığı 2017 yılı Ağustos ayı Hayat Pahalılığı / Enflasyon Oranlarını belirledi

2017 yılı Ağustos ayı Enflasyon  oranında (Tüketici Fiyatları Genel Endeksi) bir önceki aya göre %0.42, bir önceki yılın Aralık ayına göre %9.75 ve bir önceki yılın aynı ayına göre %15.63 değişim gerçekleşmiştir. 

Devamı
78
5910

Başbakan Özgürgün Mehmet Pars Anı Turnuvasını izledi

Başbakan Hüseyin Özgürgün bu akşam 20 Temmuz Mete Adanır Stadında oynanan Mehmet Pars Anı Turnuvasını izledi.

Devamı
910
11
5912

Başbakan Özgürgün, “Vergi cezalarını tamamen kaldırıyor, gecikme zammı tahsilinde ödeme şekline göre indirim yapıyoruz”

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, ülkede faaliyet gösteren ve halk arasında “gamini” olarak da bilinen odun kömürü ocaklarının tümünün, çevreye olumsuz etkilerinden dolayı kapatılacağını açıkladı.

Devamı
1213
5929

Başbakan Hüseyin Özgürgün Atilla Topaloğlu anı maçını izledi

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Lefkoşa Atatürk Stadı'nda GAÜ Çetinkaya-Gençler Birliği arasında oynanan Atilla Topaloğlu anı maçını izledi. 
Devamı
1415
5937

Başbakan Özgürgün: “Bu proje hükümetin halkın yaşamını kolaylaştırmaya önem verdiğini gösteren anlamlı bir projedir”

 Gönyeli Çemberi’ndeki trafik yoğunluğunu azaltmak amacıyla yapılan ve “kaçış kolları” olarak da ifade edilen Gönyeli Çemberi 1’inci Etap Projesi bugün törenle açıldı.

Devamı
1617
5938

Milli Mücadele Madalyaları Dağıtımına Kasımda Başlanıyor

Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün üzerinde büyük hassasiyetle durduğu, Hükümetin, göreve geldiğinde vereceğini duyurduğu ve yaklaşık bir yıldır teknik aksaklıklar dolayısıyla çalışmaları devam eden  “Milli Mücadele Madalyaları” dağıtımında son aşamaya gelindi

Devamı
18
5949

Başbakan Hüseyin Özgürgün 2017-2018 Adli Yılı açılış törenine katıldı

2017-2018 Adli Yılı, Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde bugün düzenlenen törenle açıldı.

Devamı
192021
5962

Başbakan Özgürgün Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu heyetini kabul etti

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, KKTC ile Türkiye arasında her alanda ilişkilerin en üst düzeyde olması gerektiğini ifade ederek, özellikle gençlerle genç işadamlarının iş birliğinin önemine işaret etti.

Devamı
2223
5965

Başbakan Özgürgün, Kuzey Kıbrıs Rallisini başlattı

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, sporun tüm alanlarda gelişmesine hükümet olarak yoğun destek verdiklerini söyledi.
Devamı
24
2526272829301
2345678