Başbakan Hüseyin Özgürgün, Sağlık-Sen heyetini kabul etti

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Sağlık-Sen heyetini kabul etti

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Güney Kıbrıs’ta Kilise’nin kontrolünde 30 bin kişilik milis bir ordu oluşturulduğunu, bunun karşısında güvenlik konusunun tartışmaya dahi açılmaması gerektiğini söyledi.

Başbakan Özgürgün, Sağlık-Sen Başkan ve Yönetim Kurulu üyelerinden oluşan bir heyeti kabul etti. Kabulde Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu ve Başbakanlık Müsteşarı Olgun Amcaoğlu da hazır bulundu.

Kabulün başında yaptığı konuşmada Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs konusunda Cumhurbaşkanlığından müzakere heyetinde Hükümet temsilcisinin yer almasını talep ettiklerini, ama bunun kabul görmediğini belirterek müzakere heyetinde bir temsilcinin bulunmamasının, bazı haberlerin Hükümete geç gelmesine, Kıbrıs Rum kesiminde çıkan bir habere karşılık Hükümetin “doğru mu değil mi” bilmeden tepki koymasına yol açtığını ifade etti.

Yunanistan Dışişleri Bakanı’nın Türk bayrağı ile ilgili açıklamasına işaret eden Özgürgün,  bunların hoş şeyler olmadığını söyledi.

Güney’deki Kıbrıslı Rumların Yunanistan’a sonsuz bir güven duyduğu sonucunun Güney’de yapılan kamuoyu yoklamalarında görüldüğüne işaret eden Özgürgün, “Bu da demektir ki, Yunan Dışişleri Bakanı veya Başbakanı bir açıklama yaptığında Güney’in o anlamda (düşüncesini ) yansıtıyor. Biz de buna göre bir tepki göstermek durumundayız” dedi.

Kıbrıs Türk tarafında da yapılan kamuoyu araştırmalarına da işaret eden Özgürgün, “Kıbrıs Türk halkı da gerçekleri görüyor, yani Kıbrıs Rum tarafı ile anlaşmanın ne kadar zor olduğunu görebildiğini ve kendisinin güvenlik ve garantisinden ve asla vazgeçemeyecek bir anlaşmayı aradığını da memnuniyetle görebiliyoruz” dedi.

“MİLİTAN ORDU… GÜVENLİK KONUSUNU ASLA TARTIŞMAMALIYIZ”

Kıbrıs Rum tarafında “Kilise kontrolünde 30 bin işsiz gençlerin bir militan ordu oluşturduğunu” ve bunların şiddete her zaman açık olduğunu  kaydeden Özgürgün, “Biz bunları gördükten sonra tabii ki güvenlik konusunu asla tartışmamamız lazımdır” dedi.

Kıbrıs Türk halkının hem güvenlik hem de ekonomik açıdan daha ileriye gitmesi gerektiğini ifade eden Özgürgün, “Bunu sağlayacak bir çözüme kimsenin itirazı olmaz. Bu anlamda Hükümet olarak da her desteği vereceğiz. Aksi takdirde tepkimizi ortaya koyacağız” dedi.

SAĞLIK ALANINDA HER TALEBİ YERİNE GETİRMEYE ÇALIŞIYORUM

Sağlık alanındaki çalışmalar hakkında ise Özgürgün, hükümet kurma aşamasında sağlık alanındaki vizyonun öncelikli vizyon olarak belirlendiğini bu doğrultuda sağlıkla ilgili her talebi yerine getirmeye çalıştığını ve konu ile ilgili bakanlar Kurulunda tartışma dahi kabul etmediğini söyledi.

Sağlıkta önemli adımların atıldığını, çalışmaların halk tarafından da algılandığının yapılan kamuoyu yoklamalarında görüldüğünü ifade den Özgürgün, “Eksikler çoktur, gidermek için daha çok ilerlememiz gerekiyor” dedi.

Sağlık altyapısının iyileştirilmesi, personel ihtiyacı; doktor ve hemşirelerinin durumlarının iyileştirilmesinin gündemlerinde bulunduğunu belirten Özgürgün, “Kısa hükümet döneminde bulabileceğimiz maksimum çözümleri bulmaya çalışacağız, Hükümette kalmaları durumunda daha köklü çözümler düşünüyoruz” dedi.

OKTAR: “SAĞLIK HİZMETLERİ VERİLEBİLİYORSA KISITLI AMA TECRÜBELİ PERSONEL SAYESİNDE VERİLEBİLİYOR”

Sağlık-Sen Başkanı Kemal Eşref Oktar, geçmiş hükümetlerin de sağlık alanı için bir şeyler yapmaya çalıştığını ancak yeni Hükümette Sağlık Bakanlığının farklı bir çalışma sergilediğini ve çok ciddi sorunları çözmeye başladığını kaydetti. Bunun arkasında Hükümet’in desteğinin bulunduğunu görebildiklerini kaydeden Oktar, Hükümet ve Başbakan’ın sağlık alanına verdiği desteğin arttırılarak devamını arzuladıklarını söyledi.

Sağlık alanında istihdam konusunda çok ciddi sıkıntıların bulunduğunu belirten Oktar, “Sağlık hizmetleri verilebiliyorsa kısıtlı ama tecrübeli personel sayesinde verilebiliyor” dedi.

BİR KARARTMA BULUNDUĞUNU GÖRÜYORUZ

Kıbrıs sorununa da değinen Oktar, Kıbrıs Türk toplumunun çözüm isteyen ve barışçıl bir toplum olduğunu, fakat Kıbrıs Rum Kesimi’nde Kıbrıslı Türklere yönelik saldırı düzenleyen zihniyete karşı arzulanan anlaşmanın Kıbrıs Türk toplumunu tekrar cepheye taşımayacak bir anlaşma olduğunu söyledi.

Oktar, “Bizim çocuklarımızı, torunlarımızı tekrar cepheye taşıyacak, silahlandıracak bir anlaşmaya karşıyız” dedi.

Cumhurbaşkanından randevu talep edildiğini ancak alınamadığını savunan Oktar, “(Kıbrıs sorunuyla ilgili) Bir karartma bulunduğunu görüyoruz, Kıbrıs’la ilgili gelişmeleri maalesef Güney’in basınından izliyoruz” dedi.

Oktar şu ifadeleri kullandı: “Başbakana biz de katılıyoruz. Uyandığında Beşparmak Dağlarında bayrak görmek istemeyenler bu ülkede uyanmasın” dedi.

Oktar, ziyaretin anısına Özgürgün’e bir plaket takdim etti.

Print
Posted: Eyl 28, 2016,
Comments: 0,
Author: Anonym
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
«Kasım 2017»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
303112345
9330

Başbakan Özgürgün,trafik kazasında hayatını kaybeden eski Milletvekili Tahsin Mertekçi için Cumhuriyet Meclisi'nde düzenlenen törene katıldı

Trafik kazasında hayatını kaybeden TKP ve BDH eski milletvekili, Yalova Spor Kulübü Başkanı Tahsin Mertekçi için bugün saat 10.30’da Cumhuriyet Meclisi’nde tören düzenlendi. 

Devamı
6
9422

Başbakan Özgürgün:“Devlet gençlere el uzattığı zaman KKTC’nin geleceği daha aydınlık olacaktır”

 Korkuteli, Aygün ve Mutluyaka köylerinden  200 kişiye kırsal kesim arsa hak sahipliği belgesi verildi.

Devamı
7
9488

Başbakan Özgürgün, “Devlet el uzatacaktır, gençler o eli tutacaktır ve bu topraklara sahip çıkacaktır”

Başbakan Özgürgün, hükümetin halka ulaşmak için kısa sürede önemli projeleri hayata geçirdiğini, bunların en önemlilerinden birisinin de kırsal kesim arsalarının hak sahiplerine verilmesi olduğunu söyledi.

Devamı
89
9616

Milli Mücadele Madalyaları’nın dağıtımına bugün Başbakanlık’ta düzenlenen törenle başlandı

Törende, KKTC Parlamenterler Birliği’nin yanı sıra Şehit Aileleri ve Malül Gaziler Derneği, Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği, Erenköy Mücahitler Derneği, Türk Barış Kuvvetleri Gaziler Derneği, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Emekli Subaylar Derneği, KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Emekli Astsubaylar Derneği, Emekli Mücahitler Derneği, Mücahit Komutanları Derneği, Polis Emeklileri Derneği, Sönmezliler Ocağı, Türkiye Muharip Gaziler Derneği ve Türkiye Asker Sendikası başkan ve temsilcilerine madalya verildi.

Devamı
101112
13
9850

Başbakan Özgürgün Türkiye Gazeteciler Federasyonu Heyetini Kabul Etti

Başbakan Özgürgün, Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Karaca ve Yönetim Kurulu üyelerini Cumhuriyet Meclisi Şeref Salonu’nda kabul etti.

Devamı
141516171819
20212223242526
27282930123
45678910