Başbakan Hüseyin Özgürgün, Sağlık-Sen heyetini kabul etti

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Sağlık-Sen heyetini kabul etti

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Güney Kıbrıs’ta Kilise’nin kontrolünde 30 bin kişilik milis bir ordu oluşturulduğunu, bunun karşısında güvenlik konusunun tartışmaya dahi açılmaması gerektiğini söyledi.

Başbakan Özgürgün, Sağlık-Sen Başkan ve Yönetim Kurulu üyelerinden oluşan bir heyeti kabul etti. Kabulde Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu ve Başbakanlık Müsteşarı Olgun Amcaoğlu da hazır bulundu.

Kabulün başında yaptığı konuşmada Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs konusunda Cumhurbaşkanlığından müzakere heyetinde Hükümet temsilcisinin yer almasını talep ettiklerini, ama bunun kabul görmediğini belirterek müzakere heyetinde bir temsilcinin bulunmamasının, bazı haberlerin Hükümete geç gelmesine, Kıbrıs Rum kesiminde çıkan bir habere karşılık Hükümetin “doğru mu değil mi” bilmeden tepki koymasına yol açtığını ifade etti.

Yunanistan Dışişleri Bakanı’nın Türk bayrağı ile ilgili açıklamasına işaret eden Özgürgün,  bunların hoş şeyler olmadığını söyledi.

Güney’deki Kıbrıslı Rumların Yunanistan’a sonsuz bir güven duyduğu sonucunun Güney’de yapılan kamuoyu yoklamalarında görüldüğüne işaret eden Özgürgün, “Bu da demektir ki, Yunan Dışişleri Bakanı veya Başbakanı bir açıklama yaptığında Güney’in o anlamda (düşüncesini ) yansıtıyor. Biz de buna göre bir tepki göstermek durumundayız” dedi.

Kıbrıs Türk tarafında da yapılan kamuoyu araştırmalarına da işaret eden Özgürgün, “Kıbrıs Türk halkı da gerçekleri görüyor, yani Kıbrıs Rum tarafı ile anlaşmanın ne kadar zor olduğunu görebildiğini ve kendisinin güvenlik ve garantisinden ve asla vazgeçemeyecek bir anlaşmayı aradığını da memnuniyetle görebiliyoruz” dedi.

“MİLİTAN ORDU… GÜVENLİK KONUSUNU ASLA TARTIŞMAMALIYIZ”

Kıbrıs Rum tarafında “Kilise kontrolünde 30 bin işsiz gençlerin bir militan ordu oluşturduğunu” ve bunların şiddete her zaman açık olduğunu  kaydeden Özgürgün, “Biz bunları gördükten sonra tabii ki güvenlik konusunu asla tartışmamamız lazımdır” dedi.

Kıbrıs Türk halkının hem güvenlik hem de ekonomik açıdan daha ileriye gitmesi gerektiğini ifade eden Özgürgün, “Bunu sağlayacak bir çözüme kimsenin itirazı olmaz. Bu anlamda Hükümet olarak da her desteği vereceğiz. Aksi takdirde tepkimizi ortaya koyacağız” dedi.

SAĞLIK ALANINDA HER TALEBİ YERİNE GETİRMEYE ÇALIŞIYORUM

Sağlık alanındaki çalışmalar hakkında ise Özgürgün, hükümet kurma aşamasında sağlık alanındaki vizyonun öncelikli vizyon olarak belirlendiğini bu doğrultuda sağlıkla ilgili her talebi yerine getirmeye çalıştığını ve konu ile ilgili bakanlar Kurulunda tartışma dahi kabul etmediğini söyledi.

Sağlıkta önemli adımların atıldığını, çalışmaların halk tarafından da algılandığının yapılan kamuoyu yoklamalarında görüldüğünü ifade den Özgürgün, “Eksikler çoktur, gidermek için daha çok ilerlememiz gerekiyor” dedi.

Sağlık altyapısının iyileştirilmesi, personel ihtiyacı; doktor ve hemşirelerinin durumlarının iyileştirilmesinin gündemlerinde bulunduğunu belirten Özgürgün, “Kısa hükümet döneminde bulabileceğimiz maksimum çözümleri bulmaya çalışacağız, Hükümette kalmaları durumunda daha köklü çözümler düşünüyoruz” dedi.

OKTAR: “SAĞLIK HİZMETLERİ VERİLEBİLİYORSA KISITLI AMA TECRÜBELİ PERSONEL SAYESİNDE VERİLEBİLİYOR”

Sağlık-Sen Başkanı Kemal Eşref Oktar, geçmiş hükümetlerin de sağlık alanı için bir şeyler yapmaya çalıştığını ancak yeni Hükümette Sağlık Bakanlığının farklı bir çalışma sergilediğini ve çok ciddi sorunları çözmeye başladığını kaydetti. Bunun arkasında Hükümet’in desteğinin bulunduğunu görebildiklerini kaydeden Oktar, Hükümet ve Başbakan’ın sağlık alanına verdiği desteğin arttırılarak devamını arzuladıklarını söyledi.

Sağlık alanında istihdam konusunda çok ciddi sıkıntıların bulunduğunu belirten Oktar, “Sağlık hizmetleri verilebiliyorsa kısıtlı ama tecrübeli personel sayesinde verilebiliyor” dedi.

BİR KARARTMA BULUNDUĞUNU GÖRÜYORUZ

Kıbrıs sorununa da değinen Oktar, Kıbrıs Türk toplumunun çözüm isteyen ve barışçıl bir toplum olduğunu, fakat Kıbrıs Rum Kesimi’nde Kıbrıslı Türklere yönelik saldırı düzenleyen zihniyete karşı arzulanan anlaşmanın Kıbrıs Türk toplumunu tekrar cepheye taşımayacak bir anlaşma olduğunu söyledi.

Oktar, “Bizim çocuklarımızı, torunlarımızı tekrar cepheye taşıyacak, silahlandıracak bir anlaşmaya karşıyız” dedi.

Cumhurbaşkanından randevu talep edildiğini ancak alınamadığını savunan Oktar, “(Kıbrıs sorunuyla ilgili) Bir karartma bulunduğunu görüyoruz, Kıbrıs’la ilgili gelişmeleri maalesef Güney’in basınından izliyoruz” dedi.

Oktar şu ifadeleri kullandı: “Başbakana biz de katılıyoruz. Uyandığında Beşparmak Dağlarında bayrak görmek istemeyenler bu ülkede uyanmasın” dedi.

Oktar, ziyaretin anısına Özgürgün’e bir plaket takdim etti.

Print
Posted: Eyl 28, 2016,
Comments: 0,
Author: Anonym
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
«Eylül 2017»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
28
5892

Başbakan Özgürgün, Akdağ’ı Kabul Etti

Federasyon temelindeki Kıbrıs müzakerelerinin var olan parametrelerle tamamlandığını, bundan sonra bu parametrelerle görüşme imkanı kalmadığını belirten Özgürgün, bundan sonra ne olacağıyla ilgili sorumluluğun Güney Kıbrıs ve Yunanistan’a düştüğünü kaydetti.

Devamı
293031123
456
5903

Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü Müsteşarlığı 2017 yılı Ağustos ayı Hayat Pahalılığı / Enflasyon Oranlarını belirledi

2017 yılı Ağustos ayı Enflasyon  oranında (Tüketici Fiyatları Genel Endeksi) bir önceki aya göre %0.42, bir önceki yılın Aralık ayına göre %9.75 ve bir önceki yılın aynı ayına göre %15.63 değişim gerçekleşmiştir. 

Devamı
78
5910

Başbakan Özgürgün Mehmet Pars Anı Turnuvasını izledi

Başbakan Hüseyin Özgürgün bu akşam 20 Temmuz Mete Adanır Stadında oynanan Mehmet Pars Anı Turnuvasını izledi.

Devamı
910
11
5912

Başbakan Özgürgün, “Vergi cezalarını tamamen kaldırıyor, gecikme zammı tahsilinde ödeme şekline göre indirim yapıyoruz”

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, ülkede faaliyet gösteren ve halk arasında “gamini” olarak da bilinen odun kömürü ocaklarının tümünün, çevreye olumsuz etkilerinden dolayı kapatılacağını açıkladı.

Devamı
1213
5929

Başbakan Hüseyin Özgürgün Atilla Topaloğlu anı maçını izledi

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Lefkoşa Atatürk Stadı'nda GAÜ Çetinkaya-Gençler Birliği arasında oynanan Atilla Topaloğlu anı maçını izledi. 
Devamı
1415
5937

Başbakan Özgürgün: “Bu proje hükümetin halkın yaşamını kolaylaştırmaya önem verdiğini gösteren anlamlı bir projedir”

 Gönyeli Çemberi’ndeki trafik yoğunluğunu azaltmak amacıyla yapılan ve “kaçış kolları” olarak da ifade edilen Gönyeli Çemberi 1’inci Etap Projesi bugün törenle açıldı.

Devamı
1617
5938

Milli Mücadele Madalyaları Dağıtımına Kasımda Başlanıyor

Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün üzerinde büyük hassasiyetle durduğu, Hükümetin, göreve geldiğinde vereceğini duyurduğu ve yaklaşık bir yıldır teknik aksaklıklar dolayısıyla çalışmaları devam eden  “Milli Mücadele Madalyaları” dağıtımında son aşamaya gelindi

Devamı
18
5949

Başbakan Hüseyin Özgürgün 2017-2018 Adli Yılı açılış törenine katıldı

2017-2018 Adli Yılı, Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde bugün düzenlenen törenle açıldı.

Devamı
192021
5962

Başbakan Özgürgün Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu heyetini kabul etti

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, KKTC ile Türkiye arasında her alanda ilişkilerin en üst düzeyde olması gerektiğini ifade ederek, özellikle gençlerle genç işadamlarının iş birliğinin önemine işaret etti.

Devamı
222324
2526272829301
2345678