Başbakan Hüseyin Özgürgün Hayvancılık ve Su Ürünleri Çalıştayına katıldı

Başbakan Hüseyin Özgürgün Hayvancılık ve Su Ürünleri Çalıştayına katıldı

 Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığına bağlı Hayvancılık Dairesi’nin düzenlediği Hayvancılık ve Su Ürünleri Çalıştayı başladı. Çalıştayın açılışında Başbakan Hüseyin Özgürgün, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, CTP milletvekili Erkut Şahali,Türkiye Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Kooperatifçilik Genel Müdürü Arif Sami Seymenoğlu, Kıbrıs Türk Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğluları, Balıkçılar Birliği Onursal Başkanı Özay Öykün, Kıbrıs Türk Arıcılar Birliği Başkanı Kırata Kasapoğlu ve Hayvancılık Dairesi Müdürü Burcu Vudalı birer konuşma yaptı.


 Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu konuşmasına başladığı sırada bazı hayvan üreticileri salona girerek pankart açtı. Yaşanan bu gelişme üzerine Bakan Çavuşoğlu konuşmasına “burası KKTC. Herhalükarda önce demokrasi gelir. Hoşgörülü bir anlayışın seçilmişleriyiz ve bunlardan hiç rahatsız olmayız” diyerek sözlerine başladı.

 40 yılın sonunda gelinen noktada hem üreticilerin hem de siyasetçilerin şikayetçi olduğunu dile getiren Çavuşoğlu “Çünkü biz herşeyi kendimize göre yaptık. Üretici kendine göre istedi, siyasetçi kendine göre verdi ve 40 yıl sonra çalıştay süreçleri ile birlikte gelişen ülkelere göre, dünyaya göre birşeyler yapmaya çalışıyoruz” dedi.

Eleştirilere de yanıt veren Çavuşoğlu, 4 ay önce yapılan Süt Çalıştayı raporunun Türkiye’de yaşanan darbe girişimi nedeniye geciktiğini söyledi. Süt çalıştayının ön raporuna göre, sütte kalite konusunda adım atıldığını ve sütte yağ oranına göre ödeme yapılmaya başlandığını anlatan Çavuşoğlu, hijyen konusunda ise 9 yüz bin TL’lik soğutma tanklarının alımı için çalışma başlattıklarını kaydetti.

Bakan Çavuşoğlu, Süt Çalıştayı’nın devamında adım atmadıkları yaklaşımının doğru olmadığını kaydederek, “Bu çalıştayın sonucuna uyacağız. Bilim insanları ve bürokratların ortaya koyduğu sonuçlara uyacağız” dedi.

Sadece hayvancılık değil, arıcılık ve balıkçılık konularında da acilen gelişmeye ihtiyaç olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, “Adada yaşıyoruz ancak insanlarımız balık yiyemiyor. Arıcılık konusunda üretim faaliyetlerimizi artırmalıyız” diye konuştu. Anavatan Türkiye’nin birikmiş sorunların çözümü yönünde iyi niyetini ortaya koyduğunu kaydeden Çavuşoğlu “Bu kadar iyi niyetli gelişen bir Anavatan Türkiye varken, dünya hızla gelişirken biz hala çözümlerimizi masa başında değil de yollarda ararsak olmaz. Bu sorunları konuşarak, uzlaşarak çözmemiz gerek. Kıran kırana bir anlayış ile bu memleketi ileriye götüremeyiz. Kendi kendine yeten bir üretim planlayamazsak, girdileri, maliyetleri düşüremezsek kendi kendimize kurduğumuz düzenin sürdürülebilir kısmı ortadan kalkmış olur” dedi.

 Başbakan Hüseyin Özgürgün de çalıştayda yaptığı konuşmada, hükümetin beş ay önce kurulurken Bakan Çavuşoğlu’na tarım ve hayvancılığın ele almaları gereken birinci önemli konu olduğunu söylediğini ifade etti.

Bu sürede çok önemli işler yapıldığını söyleyen Başbakan Özgürgün, Bakan Çavuşoğlu’nun kendisine getirdiği tüm taleplere olumlu cevap verdiğini belirtti.

Özgürgün, şu anda da sorunlar olduğunu, çalıştayın sonunda çıkacak sonuçlar doğrultusunda gelecek taleplere destek vereceğini anlattı. Türkiye Başbakanı Binali Yıldırım ile yaptığı telefon görüşmesi neticesinde Türkiye’nin büyükbaş hayvan alımı konusunda açılım yaptığını hatırlatan Başbakan Özgürgün, kısa sürede adım atmak istedikleri konularda Anavatan Türkiye’nin ciddi destek ortaya koyduğunu vurguladı.

Özgürgün “Gerek kuraklık konusunda alınan destek çiftçinin yüzünü güldürecek, gerekse bu konuda aldığımız destek hayvancılık sektöründe bize büyük bir adım atma konusunda büyük rahatlama getirecek” dedi. 5 aylık dönem içerisinde Türkiye Başbakanı ile yaptığı görüşmelerin üçte ikisinin tarım ve hayvancılık sektörü ile alakalı olduğunu kaydeden Özgürgün, Türkiye’den istenen desteğin büyük bir bölümünün tarım ve hayvancılıkla uğraşanları rahatlatacak tedbirlerle ilgili olduğunu söyledi.

Sektörün büyüklüğüne ve önemine işaret eden Başbakan, çalıştayın başarılı geçmesini temenni etti ve “buradan çıkacak yol haritasına bizim de desteğimiz net olacaktır” dedi.

Print
Posted: Eyl 29, 2016,
Comments: 0,
Author: Anonym
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
«Ocak 2018»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
25262728
13504

Başbakan Özgürgün, “Tek Başına Hükümet Olmak İçin Yola Çıktık”

Başbakan Özgürgün, tek parti hükümetinin, kararların çok kolay alınıp, projelerin çok hızlı hayata geçirileceği bir hükümet modeli olduğunu, halkın 7 Ocak seçiminde sandıkta vereceği mesajın çok önemli olduğunu ifade ederek,, “Şu-bu parti ile hükümet kurmam diyenler var. Bu, siyaseti daha öğrenmemişler demektir” dedi.

Devamı
293031
1234
13825

Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü Müsteşarlığı 2017 yılı Aralık ayı Hayat Pahalılığı / Enflasyon Oranlarını belirledi

 2017 yılı Aralık ayı Enflasyon  oranında (Tüketici Fiyatları Genel Endeksi) bir önceki aya göre %1.69 değişim gerçekleşmiştir. Bu bağlamda 2017 yılının toplam enflasyonu %14.68 olmuştur. Bilindiği üzere 2017 yılının ilk 6 ayında ise enflasyon oranı %7.68 olarak tesbit edilmişti.

Devamı
567
8
14072

Başbakan Özgürgün'e Türkiye'den Kutlamalar

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım ve Türkiye Cumhuriyeti Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Milletvekilliği Erken Genel Seçim sonucundan  dolayı Başbakan Hüseyin Özgürgün’ü kutladılar.

Devamı
9101112
14309

Başbakan Özgürgün:"Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın aramızdan ayrılışının 6. yılında özlem, minnet ve rahmetle anıyoruz"

Kıbrıs Türk Halkının varoluş mücadelesi verdiği zor yıllarda hiçbir fedakarlıktan kaçınmayarak halkına önderlik etmiş büyük insan, devlet adamı Kurucu Cumhurbaşkanımız Sayın Rauf Raif Denktaş’ı vefatının 6. yıldönümü nedeniyle saygı ve rahmetle anıyoruz. 

Devamı
13
14371

Başbakan Özgürgün Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, 6’ncı ölüm yıl dönümü dolayısı ile düzenlenen törene katıldı

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, 6’ncı ölüm yıl dönümünde Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) Anıtı’nda düzenlenen törenle anıldı.

Devamı
14
14408

Başbakan Özgürgün:"Kıbrıs Türk Halkının varoluş mücadelesine ömrünü adayan Toplum Liderimiz Dr. Fazıl Küçük’ü ölümünün 34. yıldönümünde saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz"

Dr. Fazıl Küçük, baskı ve dayatmalarla ezilen, yok edilmek istenen Kıbrıs Türklerinin en zor zamanında ortaya çıkmış vatan sevgisi, cesareti ve kararlılığı ile liderlik görevini üstlenmiştir

Devamı
15
14447

Başbakan Özgürgün Dr. Fazıl Küçük'ün, 34’üncü ölüm yıl dönümü dolayısıyla Dr. Fazıl Küçük Anıtında düzenlenen törene katıldı

 Özgürlük Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük, 34’üncü ölüm yıl dönümünde Dr. Fazıl Küçük Anıtında düzenlenen törenle anıldı. 

Devamı
1617
14613

Başbakan Özgürgün:"Verilemeyecek Hesabım Yok"

Ülkenin kaderini etkileyecek olan bu seçim sürecinde ne yazık ki siyasi fikirler ve seçim bildirgeleri tartışılması gerekirken, şahsıma, özel yaşantıma ve o dönemde devam eden boşanma davama dönük gerçeği yansıtmayan iddialar ve spekülasyonlarla süreç sabote edilmeye çalışılmıştır.

Devamı
18192021
22232425262728
2930311234