Başbakan Hüseyin Özgürgün, TRT Haberin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı

Başbakan Hüseyin Özgürgün, TRT Haberin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı

Başbakan Hüseyin Özgürgün, TRT Haberin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

 Türkiye’de yaşanan başarısız darbe girişimine yönelik bir soruya karşılık Özgürgün, KKTC’de de bu konuda tüm tedbirlerin alındığını ve anavatan Türkiye ile yoğun bir işbirliği içerisinde olduklarını kaydetti.

 Türkiye’nin yıllardır terörle uğraştığını anımsatan Başbakan Özgürgün ‘Türkiye ne kadar güçlüyse biz de o kadar güçlüyüz. Türkiye terörden kurtulduğunda daha da güçlü olacaktır’ ifadelerini kullandı.

 Kıbrıs konsuyla ilgili bir soruya karşılık ise Özgürgün, Kıbrıs’ta görüşmelerin 1968 yılından beridir devam ettiğini belirterek Kıbrıs Türk tarafının anlaşmaya niyetli olduğunu birçok belgeyi ortaya koyduğunu ancak Kıbrıs Türk Tarafı’nın olumlu yaklaşımına Rum tarafının hep hayır dediğini söyledi.

 Başbakan Özgürgün, Kıbrıs Türk tarafının çözüme ihtiyacı olduğu kadar Rum tarafının da ihtiyacı bulunduğuna dikkati çekti.

Özgürgün ‘Türkiye’nin garantisine ve iki halkın eşitliğine dayalı bir çözüm gerekir. Bunu Rum tarafı kabul ederse bir çözüm olur. Ama bunu kabul etmiyorlar. Onun için yıllardır görüşmeler sürüyor. Rum tarafı ile aramızda çok ciddi ayrılıklar var onun için Kıbrıs’ta görüşmeler daha sürecek’ dedi.

 Yunan yetkililerinin yaptığı açıklamaların da çözümün ne kadar uzakta olduğunu gösterdiğini ifade eden Başbakan Özgürgün, Garantilerle ilgili olarak ise ‘Türkiye’nin etkin ve fiili garantisini asla tartıştırmyız’ dedi.

  Özgürgün ‘Ben ve hükümetim kesinlikle Türkiye’nin etkin ve fiili garantisini tartıştırmayız. Güvenlik konusu son derece önemli. Kimse kimsenin gözününyaşına bakmadığı gibi kimse de kimseye yardım edecek durumda değil geçmişteki olayların yaşanmayacağı bir çözüm peşindeyiz. Türkiye’nin etkin ve fiili garantisini asla tartıştırmayız. Kıbrıs Türk halkı asla bundan vazgeçmez’ ifadelerini kullandı.

 Doğal kaynakların paylaşımı konusunda ise Başbakan Özgürgün, Rum tarafının bu konuda yapılan önerileri kabul etmediğini ve konuyu oldu bittiye getirmeye çalıştığını söyledi.

 Güney Kıbrıs’ta 3000 uzman askerin konuşlandırılacağı ile ilgili haberlerin hatırlatılması üzerine Başbakan Özgürgün bunun Türk askerinin fiili varlığının ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini belirtti.

 Özgürgün, Güney Kıbrıs’ta asker alımları devam ederken Türk Silahlı Kuvvetleri ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın güçlü olmasının da çok önemli olduğunu söyledi.

 Ankara’da üst düzey görüşmelerde de bulunduğunu belirten Başbakan Özgürgün Türkiye’den KKTC’ye ulaşan su ile birlikte bu konuda yapılacak yatırımlar hakkında görüşmeler yaptıklarını anlattı.

Print
Posted: Eki 1, 2016,
Comments: 0,
Author: Anonym
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
«Eylül 2017»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
28
5892

Başbakan Özgürgün, Akdağ’ı Kabul Etti

Federasyon temelindeki Kıbrıs müzakerelerinin var olan parametrelerle tamamlandığını, bundan sonra bu parametrelerle görüşme imkanı kalmadığını belirten Özgürgün, bundan sonra ne olacağıyla ilgili sorumluluğun Güney Kıbrıs ve Yunanistan’a düştüğünü kaydetti.

Devamı
293031123
456
5903

Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü Müsteşarlığı 2017 yılı Ağustos ayı Hayat Pahalılığı / Enflasyon Oranlarını belirledi

2017 yılı Ağustos ayı Enflasyon  oranında (Tüketici Fiyatları Genel Endeksi) bir önceki aya göre %0.42, bir önceki yılın Aralık ayına göre %9.75 ve bir önceki yılın aynı ayına göre %15.63 değişim gerçekleşmiştir. 

Devamı
78
5910

Başbakan Özgürgün Mehmet Pars Anı Turnuvasını izledi

Başbakan Hüseyin Özgürgün bu akşam 20 Temmuz Mete Adanır Stadında oynanan Mehmet Pars Anı Turnuvasını izledi.

Devamı
910
11
5912

Başbakan Özgürgün, “Vergi cezalarını tamamen kaldırıyor, gecikme zammı tahsilinde ödeme şekline göre indirim yapıyoruz”

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, ülkede faaliyet gösteren ve halk arasında “gamini” olarak da bilinen odun kömürü ocaklarının tümünün, çevreye olumsuz etkilerinden dolayı kapatılacağını açıkladı.

Devamı
1213
5929

Başbakan Hüseyin Özgürgün Atilla Topaloğlu anı maçını izledi

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Lefkoşa Atatürk Stadı'nda GAÜ Çetinkaya-Gençler Birliği arasında oynanan Atilla Topaloğlu anı maçını izledi. 
Devamı
1415
5937

Başbakan Özgürgün: “Bu proje hükümetin halkın yaşamını kolaylaştırmaya önem verdiğini gösteren anlamlı bir projedir”

 Gönyeli Çemberi’ndeki trafik yoğunluğunu azaltmak amacıyla yapılan ve “kaçış kolları” olarak da ifade edilen Gönyeli Çemberi 1’inci Etap Projesi bugün törenle açıldı.

Devamı
1617
5938

Milli Mücadele Madalyaları Dağıtımına Kasımda Başlanıyor

Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün üzerinde büyük hassasiyetle durduğu, Hükümetin, göreve geldiğinde vereceğini duyurduğu ve yaklaşık bir yıldır teknik aksaklıklar dolayısıyla çalışmaları devam eden  “Milli Mücadele Madalyaları” dağıtımında son aşamaya gelindi

Devamı
18
5949

Başbakan Hüseyin Özgürgün 2017-2018 Adli Yılı açılış törenine katıldı

2017-2018 Adli Yılı, Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde bugün düzenlenen törenle açıldı.

Devamı
192021
5962

Başbakan Özgürgün Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu heyetini kabul etti

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, KKTC ile Türkiye arasında her alanda ilişkilerin en üst düzeyde olması gerektiğini ifade ederek, özellikle gençlerle genç işadamlarının iş birliğinin önemine işaret etti.

Devamı
2223
5965

Başbakan Özgürgün, Kuzey Kıbrıs Rallisini başlattı

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, sporun tüm alanlarda gelişmesine hükümet olarak yoğun destek verdiklerini söyledi.

Devamı
24
2526272829301
2345678