Başbakan Hüseyin Özgürgün, TRT Haberin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı

Başbakan Hüseyin Özgürgün, TRT Haberin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı

Başbakan Hüseyin Özgürgün, TRT Haberin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

 Türkiye’de yaşanan başarısız darbe girişimine yönelik bir soruya karşılık Özgürgün, KKTC’de de bu konuda tüm tedbirlerin alındığını ve anavatan Türkiye ile yoğun bir işbirliği içerisinde olduklarını kaydetti.

 Türkiye’nin yıllardır terörle uğraştığını anımsatan Başbakan Özgürgün ‘Türkiye ne kadar güçlüyse biz de o kadar güçlüyüz. Türkiye terörden kurtulduğunda daha da güçlü olacaktır’ ifadelerini kullandı.

 Kıbrıs konsuyla ilgili bir soruya karşılık ise Özgürgün, Kıbrıs’ta görüşmelerin 1968 yılından beridir devam ettiğini belirterek Kıbrıs Türk tarafının anlaşmaya niyetli olduğunu birçok belgeyi ortaya koyduğunu ancak Kıbrıs Türk Tarafı’nın olumlu yaklaşımına Rum tarafının hep hayır dediğini söyledi.

 Başbakan Özgürgün, Kıbrıs Türk tarafının çözüme ihtiyacı olduğu kadar Rum tarafının da ihtiyacı bulunduğuna dikkati çekti.

Özgürgün ‘Türkiye’nin garantisine ve iki halkın eşitliğine dayalı bir çözüm gerekir. Bunu Rum tarafı kabul ederse bir çözüm olur. Ama bunu kabul etmiyorlar. Onun için yıllardır görüşmeler sürüyor. Rum tarafı ile aramızda çok ciddi ayrılıklar var onun için Kıbrıs’ta görüşmeler daha sürecek’ dedi.

 Yunan yetkililerinin yaptığı açıklamaların da çözümün ne kadar uzakta olduğunu gösterdiğini ifade eden Başbakan Özgürgün, Garantilerle ilgili olarak ise ‘Türkiye’nin etkin ve fiili garantisini asla tartıştırmyız’ dedi.

  Özgürgün ‘Ben ve hükümetim kesinlikle Türkiye’nin etkin ve fiili garantisini tartıştırmayız. Güvenlik konusu son derece önemli. Kimse kimsenin gözününyaşına bakmadığı gibi kimse de kimseye yardım edecek durumda değil geçmişteki olayların yaşanmayacağı bir çözüm peşindeyiz. Türkiye’nin etkin ve fiili garantisini asla tartıştırmayız. Kıbrıs Türk halkı asla bundan vazgeçmez’ ifadelerini kullandı.

 Doğal kaynakların paylaşımı konusunda ise Başbakan Özgürgün, Rum tarafının bu konuda yapılan önerileri kabul etmediğini ve konuyu oldu bittiye getirmeye çalıştığını söyledi.

 Güney Kıbrıs’ta 3000 uzman askerin konuşlandırılacağı ile ilgili haberlerin hatırlatılması üzerine Başbakan Özgürgün bunun Türk askerinin fiili varlığının ne kadar önemli olduğunu gösterdiğini belirtti.

 Özgürgün, Güney Kıbrıs’ta asker alımları devam ederken Türk Silahlı Kuvvetleri ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın güçlü olmasının da çok önemli olduğunu söyledi.

 Ankara’da üst düzey görüşmelerde de bulunduğunu belirten Başbakan Özgürgün Türkiye’den KKTC’ye ulaşan su ile birlikte bu konuda yapılacak yatırımlar hakkında görüşmeler yaptıklarını anlattı.

Print
Posted: Eki 1, 2016,
Comments: 0,
Author: Anonym
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
«Kasım 2017»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
303112345
9330

Başbakan Özgürgün,trafik kazasında hayatını kaybeden eski Milletvekili Tahsin Mertekçi için Cumhuriyet Meclisi'nde düzenlenen törene katıldı

Trafik kazasında hayatını kaybeden TKP ve BDH eski milletvekili, Yalova Spor Kulübü Başkanı Tahsin Mertekçi için bugün saat 10.30’da Cumhuriyet Meclisi’nde tören düzenlendi. 

Devamı
6
9422

Başbakan Özgürgün:“Devlet gençlere el uzattığı zaman KKTC’nin geleceği daha aydınlık olacaktır”

 Korkuteli, Aygün ve Mutluyaka köylerinden  200 kişiye kırsal kesim arsa hak sahipliği belgesi verildi.

Devamı
7
9488

Başbakan Özgürgün, “Devlet el uzatacaktır, gençler o eli tutacaktır ve bu topraklara sahip çıkacaktır”

Başbakan Özgürgün, hükümetin halka ulaşmak için kısa sürede önemli projeleri hayata geçirdiğini, bunların en önemlilerinden birisinin de kırsal kesim arsalarının hak sahiplerine verilmesi olduğunu söyledi.

Devamı
89
9616

Milli Mücadele Madalyaları’nın dağıtımına bugün Başbakanlık’ta düzenlenen törenle başlandı

Törende, KKTC Parlamenterler Birliği’nin yanı sıra Şehit Aileleri ve Malül Gaziler Derneği, Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği, Erenköy Mücahitler Derneği, Türk Barış Kuvvetleri Gaziler Derneği, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Emekli Subaylar Derneği, KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Emekli Astsubaylar Derneği, Emekli Mücahitler Derneği, Mücahit Komutanları Derneği, Polis Emeklileri Derneği, Sönmezliler Ocağı, Türkiye Muharip Gaziler Derneği ve Türkiye Asker Sendikası başkan ve temsilcilerine madalya verildi.

Devamı
101112
13
9850

Başbakan Özgürgün Türkiye Gazeteciler Federasyonu Heyetini Kabul Etti

Başbakan Özgürgün, Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Karaca ve Yönetim Kurulu üyelerini Cumhuriyet Meclisi Şeref Salonu’nda kabul etti.

Devamı
141516171819
20212223242526
27282930123
45678910