Başbakan Hüseyin Özgürgün, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nu kabul etti

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nu kabul etti

  Başbakan Hüseyin Özgürgün, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nu kabul etti.

Başbakanlık Şeref Salonunda yer alan görüşmeye, Kıbrıs Türk Barolar Birliği Başkanı Ünver Bedevi de katıldı.

FEYZİOĞLU: “MÜZAKERELERE HUKUKİ ALANDA KATKI YAPABİLİRİZ”

Metin Feyzioğlu görüşmede yaptığı konuşmada, Başbakan Özgürgün’e kabulden dolayı teşekkür ederek, Türkiye ve Kıbrıs Türk Barolar Birliklerinin yakın işbirliği, stratejik ortaklık, eşit denk ve birbirine çok şey katabilecek bir şekilde çalışmalar yürüttüğünü vurguladı.

Feyzioğlu, Kıbrıs müzakere sürecinde gelinen aşamaya da işaret ederek, bu sürece “uyarı vazifesini” de içeren bir şekilde ne gibi katkıları olabileceği konusunda düşünceleri olduğunu aktardı.

Kıbrıs müzakere süreci ile ilgili bilgiler aldıklarını, tespitler yaptıklarını ifade eden Feyzioğlu, KKTC’ye gelmeden önce de Ankara’da Kıbrıs konusunda uzman olduğunu bildikleri isimlerle bir yuvarlak masa toplantısı yaptıklarını belirterek, o toplantıdan çıkan sonucu da Başbakan Özgürgün’e sundu.

Feyzioğlu, raporda, müzakerelerde gelinen nokta, mülkiyet, AB müktesebatı, Türkiye ile ticari ilişkiler, zorlukların nasıl kaldırılabileceği gibi konuların yer aldığını, ancak kamuoyunda pek dillendirilmeyen; adanın bir enerji merkezi olabileceği konusuna değindi.

“KARPAZ BÖLGESİ KAYBEDİLMEMELİ”

Doğalgaz kaynaklarının hep Güney tarafında olduğunun söylendiğini ancak İskenderun ile Karpaz arasında kalan bölgede çok ciddi bir enerji kaynağı bulunduğuna işaret eden Feyzioğlu, Karpaz bölgesinin asla kaybedilmemesi gerektiğini, mülkiyet tartışılırken bu bölgeye mutlaka önem verilmesi gerektiğini, aksi halde yakın gelecekte Kıbrıs Türkünün çok büyük bir servetten vazgeçmiş olabileceğini söylemeyi “milli bir görev” olarak gördüğünü söyledi.

Feyzioğlu, garantörlükler, toprak ve temsil konularını da çok yakından takip ettiklerini, açıklamaları yakından takip ettiklerini, temsil meselesini kağıt üzerinde görmeden konuşamayacaklarını, çünkü bu konuda bilgi eksikliklerinin bulunduğunu kaydetti.

Garantörlükten vazgeçilmesinin söz konusu bile olamayacağını vurgulayan Feyzioğlu, Başbakan Özgürgün’e yönelik şu sözleri söyledi:
“Sayın Başbakan talimatınız olursa biz bu konuda üzerimize düşeni yapmaya hazırız; geçen sefer Kıbrıs Türkü ‘Evet’ verdi Rum halkı ‘Hayır’ dedi, Rum ödüllendirildi. Bu müzakereler yürürken bir yandan da dünyanın AB’nin ABD’nin İngiltere’nin Rumun ‘hayır’ demesi durumunda KKTC’nin üzerindeki izolasyonların kaldırılması lazım. Dolayısıyla bir ‘hayır’ çıktığında Türkiye ile ekonomik entegrasyon gümrüğün kaldırılması ve benzeri konularda hangi adımların atılabileceği dünyaya da kabul edilebilir bir şekilde ilan edilmeli. Bu konuda bir hukuki çalışma yapmaya, hukuki zeminde bir çalışma yapmaya hazırız. Bu konuda siz de yol gösterirseniz üzerimize düşeni yaparız.”

ÖZGÜRGÜN: “KIBRIS’TAKİ DOĞAL KAYNAKLAR İKİ HALKA AİTTİR”

Başbakan Hüseyin Özgürgün de, Feyzioğlu’na ziyaretinden ve Kıbrıs konusuna gösterdiği yakın ilgiden dolayı teşekkür etti.

Özgürgün, baroların yargının içerisinde çok önemli bir yeri olduğunu belirterek, hükümet olarak yargıya büyük önem verdiklerini söyledi.

KKTC’nin bir hukuk devleti olduğunu ve özellikle hukukun üstünlüğünü hükümet olarak ve şahsen çok önemli gördüğünü vurgulayan Özgürgün, “Son dönemde yargıdaki kararlarla hükümetimiz biraz sıkıntı çekmektedir ama bize de bir şekilde uyarı olmaktadır, bunda da şikayetimiz yoktur” dedi.

Özgürgün, yargı kararlarına hükümetin net olarak uyduğunu belirterek, yargının verdiği kararlara saygılı olduklarını söyledi.

Kıbrıs konusuna da değinen Özgürgün, Kıbrıs konusunun çok önemli olduğunu, doğal kaynaklar konusunun da büyük önem taşıdığını, ancak ülkeye Türkiye’den getirilen suyun da çok büyük stratejik bir değer olduğuna vurgu yaptı.

Özgürgün, suyun ekonomik değerinin de çok büyük önem taşıdığını, adada varılacak bir anlaşmada da kullanılabilmesi için “Barış Suyu” diye adlandırıldığını anlatarak, Kıbrıs’ta hem doğalgaz hem de suyun iki halk arasında da eşit paylaşılmasının şart olduğunu söyledi.

İki halkın da haklarının eşit olduğunu vurgulayan Özgürgün, suyu da böyle gördüklerini, Türkiye’den gelmesine rağmen bu suyu iki halkın da kullanması anlayışını taşıdıklarını fakat Güney’den bugüne kadar bu tavrı göremediklerini kaydetti.

Özgürgün, geçmişte Türk tarafı olarak bu konularda öneriler sunduklarını ancak kabul görmediğini anımsatarak, Kıbrıs konusundaki görüşlerini şöyle paylaştı:
“Yönetim ve Güç Paylaşımı, Toprak, Güvenlik ve Garantilere bakıldığı zaman orada hem hukuki zeminde problem yaratabilecek, hem de ekonomik anlamda sorun yaratabilecek çözüm sonrası problemler karşımıza çıkıyor.

Bunun mülkiyetle de toprakla da bağlantısı var. Çözümün ertesi günü eğer mülkiyet ve toprakla ilgili konular net olmazsa o anda Kuzeyde ekonomik bir çöküntü yaşanabileceği de bir gerçektir.

Sayın Cumhurbaşkanına bunları müteakip defalar aktarmış bulunuyoruz. Bunların net olması gerekiyor. Hem toprak hem mülkiyet meseleleri. Özellikle toprakta da, yerinden hemen hemen hiç kimsenin oynamayacağı bir çözüm… Çünkü her yerinden oynayacak kişinin hem düzeni hem aile yapısı hem de sosyolojik olarak önemli bir sıkıntı mevcut yönetime ve devlete yaratabileceği aşikardır.

Bunların düzenlenmesi halinde bir anlaşmanın hiçbir zaman karşısında olmadık. Ama bu konularda ve özellikle Türkiye’nin etkin ve fiili garantisi asla tartışılamayacak bir konudur.

“GARANTİLERE DESTEK YÜZDE 80’LERDE…”

Kamuoyu yoklamaları da bize, Kıbrıs Türk halkının yüzde 80’lerin üzerinde buna çok önem verdiğini gösteriyor. Son dönemde Güney’de yaşanan Kıbrıslı Türklere yönelik saldırılar da Kıbrıs Türkleri arasında bu endişeyi daha da yukarı taşıdı.

Gördüğüm kadarıyla Türkiye’nin garantisinden taviz verecek Kıbrıslı Türk sayısı çok azdır. Çok büyük oranda Kıbrıs Türk halkı net olarak garantiyi istiyor. Bu masada Kıbrıs Rum tarafının da kabul etmediği bir şeydir. Türkiye’nin dışarıya çıkarılması gerektiğini söylediği için masada en zor konulardan biri olarak duruyor. 

Özellikle Yönetim ve Güç Paylaşımında olaya hukuki olarak bakmak lazım. Hem temsilciler meclisi hem senato hem başkanlık ve başkanlık sistemiyle orada oluşacak olan Bakanlar Kurulunun yapısı ve işleyişinin çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Burada da çok dikkat edilmesi lazım.

1960’ta bu yüzden Makarios’un ‘Bu Anayasa çalışmaz’ dediği de Cumhurbaşkanı Muavininin veto hakkıydı mesela… O cumhuriyetin de oradan çöktüğünü unutmamak lazım. Belki de binlerce kişinin ölmesine kaybolmasına yol açmış bir probleme dönüşmüştü 1963-1974 arası.

Bu yüzden çok dikkat edilmesi gerektiğini mutlaka hükümet olarak sayın Cumhurbaşkanına aktarıyoruz.”

Feyzioğlu’na Kıbrıs konusuna gösterdiği ilgiden dolayı teşekkür eden Özgürgün, iki baro arasında sürdürülen çalışmalara da destek belirtti ve başarılar diledi.    
 Görüşmede karşılıklı anı plaketi takdimi de yapıldı. 

Print
Posted: Eki 7, 2016,
Comments: 0,
Author: Anonym
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
«Eylül 2017»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
28
5892

Başbakan Özgürgün, Akdağ’ı Kabul Etti

Federasyon temelindeki Kıbrıs müzakerelerinin var olan parametrelerle tamamlandığını, bundan sonra bu parametrelerle görüşme imkanı kalmadığını belirten Özgürgün, bundan sonra ne olacağıyla ilgili sorumluluğun Güney Kıbrıs ve Yunanistan’a düştüğünü kaydetti.

Devamı
293031123
456
5903

Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü Müsteşarlığı 2017 yılı Ağustos ayı Hayat Pahalılığı / Enflasyon Oranlarını belirledi

2017 yılı Ağustos ayı Enflasyon  oranında (Tüketici Fiyatları Genel Endeksi) bir önceki aya göre %0.42, bir önceki yılın Aralık ayına göre %9.75 ve bir önceki yılın aynı ayına göre %15.63 değişim gerçekleşmiştir. 

Devamı
78
5910

Başbakan Özgürgün Mehmet Pars Anı Turnuvasını izledi

Başbakan Hüseyin Özgürgün bu akşam 20 Temmuz Mete Adanır Stadında oynanan Mehmet Pars Anı Turnuvasını izledi.

Devamı
910
11
5912

Başbakan Özgürgün, “Vergi cezalarını tamamen kaldırıyor, gecikme zammı tahsilinde ödeme şekline göre indirim yapıyoruz”

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, ülkede faaliyet gösteren ve halk arasında “gamini” olarak da bilinen odun kömürü ocaklarının tümünün, çevreye olumsuz etkilerinden dolayı kapatılacağını açıkladı.

Devamı
1213
5929

Başbakan Hüseyin Özgürgün Atilla Topaloğlu anı maçını izledi

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Lefkoşa Atatürk Stadı'nda GAÜ Çetinkaya-Gençler Birliği arasında oynanan Atilla Topaloğlu anı maçını izledi. 
Devamı
1415
5937

Başbakan Özgürgün: “Bu proje hükümetin halkın yaşamını kolaylaştırmaya önem verdiğini gösteren anlamlı bir projedir”

 Gönyeli Çemberi’ndeki trafik yoğunluğunu azaltmak amacıyla yapılan ve “kaçış kolları” olarak da ifade edilen Gönyeli Çemberi 1’inci Etap Projesi bugün törenle açıldı.

Devamı
1617
5938

Milli Mücadele Madalyaları Dağıtımına Kasımda Başlanıyor

Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün üzerinde büyük hassasiyetle durduğu, Hükümetin, göreve geldiğinde vereceğini duyurduğu ve yaklaşık bir yıldır teknik aksaklıklar dolayısıyla çalışmaları devam eden  “Milli Mücadele Madalyaları” dağıtımında son aşamaya gelindi

Devamı
18
5949

Başbakan Hüseyin Özgürgün 2017-2018 Adli Yılı açılış törenine katıldı

2017-2018 Adli Yılı, Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde bugün düzenlenen törenle açıldı.

Devamı
192021
5962

Başbakan Özgürgün Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu heyetini kabul etti

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, KKTC ile Türkiye arasında her alanda ilişkilerin en üst düzeyde olması gerektiğini ifade ederek, özellikle gençlerle genç işadamlarının iş birliğinin önemine işaret etti.

Devamı
2223
5965

Başbakan Özgürgün, Kuzey Kıbrıs Rallisini başlattı

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, sporun tüm alanlarda gelişmesine hükümet olarak yoğun destek verdiklerini söyledi.
Devamı
24
2526272829301
2345678