Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü (DPÖ) 2016 yılı Eylül ayı Hayat Pahalılığı oranı / Enflasyon Rakamlarını açıkladı

Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü (DPÖ) 2016 yılı Eylül ayı Hayat Pahalılığı oranı / Enflasyon Rakamlarını açıkladı

 Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü (DPÖ) 2016 yılı Eylül ayı Hayat Pahalılığı oranı / Enflasyon Rakamlarını açıkladı. Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü  Müsteşarlığı tarafından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

 “DPÖ tüketici fiyatlarındaki gelişmeleri izlemek amacıyla 5 ilçede önceden seçilmiş perakende satış yerlerinden derlediği perakende fiyatlara göre her ay tüketici fiyatları genel endeksini yayınlamaktadır. 2016 yılı Eylül ayı Enflasyonu (Tüketici Fiyatları Genel Endeksi) bir önceki aya göre %0.60, bir önceki yılın Aralık ayına göre %4.63 ve bir önceki yılın aynı ayına göre %6.60 değişim gerçekleşmiştir.

 Bir önceki aya göre, endekste kapsanan 198 maddenin ortalama fiyatlarında artış, 110 maddenin ortalama fiyatlarında ise düşüş gerçekleşmiştir. En yüksek fiyat artışı gösteren ilk üç mal; %48.10 Çarliston Biber, %40.13 Ananas ve %37.55 Kavun olmuştur. En yüksek fiyat düşüşü gösteren ilk üç mal ise; %48.09 Salatalık, %45.75 Limon ve %30.66 Taze Böğrülce olmuştur.   

 

 Ana mal gruplarına göre bir önceki aya göre değişim oranı aşağıda belirtilen şekilde gerçekleşmiştir:

1.         Eğitim ana grubunda %4,36 artış,

2.         Ulaştırma ana grubunda % 2,11 artış,

3.         Çeşitli Mal ve Hizmetler ana grubunda %0,74 artış,

4.         Eğlence ve Kültür ana grubunda %0,43 artış,

5.         Konut, Su, Elektrik, Gaz ve Diğer Yakıtlar ana grubunda %0,19 artış,

6.         Sağlık ana grubunda %0,00 değişim,

7.         Haberleşme ana grubunda %0,00 değişim,

8.         Giyim ve Ayakkabı  ana grubunda %1,41 azalış,

9.         Gıda ve Alkolsüz İçecekler            ana grubunda %0,42 azalış,

10.      Lokanta ve Oteller   ana grubunda %0,35 azalış,

11.      Mobilya, Ev Aletleri ve Ev Bakım Hizmetleri ana grubunda %0,32 azalış,

12.      Alkollü İçecekler ve Tütün ana grubunda %0,27 azalış.

 

 En yüksek artış Eğitim ana grubunda gerçekleşmiştir. Eylül ayında yeni eğitim döneminin açılması Eğitim ana grubundaki Özel Okul, Özel Ders ve Dersane ücretlerinde artı değer yaratmıştır. Ulaştırma ana grubunda Uçak Ücretleri, Şoför Eğitimi (Ehliyet Kursu) Ücreti ve Akaryakıt fiyatlarındaki yükselişler nedeniyle bu ana grupta da artış olmuştur. Çeşitli Mal ve Hizmetler'de Okul Çantası, Traş Aleti (Kullanılıp Atılan), Kreş ve Gündüz Bakımevleri; Eğlence ve Kültür'de Flüt (Müzik Aletleri), Kalem Ucu 05, 07, vb., Okul Defteri  (Normal Boy); Konut, Su, Elektrik, Gaz ve Diğer Yakıtlar'da Çimento ve Kira Ücretlerindeki artışlar bu ana gruplarda artı değer göstermiştir.

 

 Eylül ayında endekse yansıyan tüm döviz kurlarının aylık ortalaması eksi olmuştur.  Giyim ve ayakkabı ana grubu devam eden yaz sonu indirimleri nedeniyle  en çok düşüş gösteren ana grup olmuştur.  Gıda ve Alkolsüz içeceklerde özellikle taze meyve - sebzelerdeki mevsimsel fiyat değişimleri ve Kahvaltılık Tereyağı  (Paket), Biberon Maması (Bebek İçin) , Çay Poşet (Sallama Çay) fiyatlarındaki azalışlar nedeniyle azalış olmuştur. Lokanta ve Oteller'de ise Otel Ücretleri; Mobilya, Ev Aletleri ve Ev Bakım Hizmetleri'nde Çamaşır Makinesi (Otomatik), Kağıt Havlu, Buzdolabı (Çift Kapılı) ; Alkollü İçecekler ve Tütün'de Rakı (70 cl), Viski (İthal), Bira Alkollü (Şişede)  fiyatlarındaki indirimler nedeniyle bu ana gruplar eksi değer göstermiştir.

 

 Bu bağlamda Tüketici Fiyatları Endeks’inde yer alan 12 ana grubun 5 ana grubunda artış, 5 ana grubunda azalış olurken, 2 ana grubunda ise değişim olmamıştır.

Print
Posted: Eki 7, 2016,
Comments: 0,
Author: Anonym
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
«Kasım 2017»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
303112345
9330

Başbakan Özgürgün,trafik kazasında hayatını kaybeden eski Milletvekili Tahsin Mertekçi için Cumhuriyet Meclisi'nde düzenlenen törene katıldı

Trafik kazasında hayatını kaybeden TKP ve BDH eski milletvekili, Yalova Spor Kulübü Başkanı Tahsin Mertekçi için bugün saat 10.30’da Cumhuriyet Meclisi’nde tören düzenlendi. 

Devamı
6
9422

Başbakan Özgürgün:“Devlet gençlere el uzattığı zaman KKTC’nin geleceği daha aydınlık olacaktır”

 Korkuteli, Aygün ve Mutluyaka köylerinden  200 kişiye kırsal kesim arsa hak sahipliği belgesi verildi.

Devamı
7
9488

Başbakan Özgürgün, “Devlet el uzatacaktır, gençler o eli tutacaktır ve bu topraklara sahip çıkacaktır”

Başbakan Özgürgün, hükümetin halka ulaşmak için kısa sürede önemli projeleri hayata geçirdiğini, bunların en önemlilerinden birisinin de kırsal kesim arsalarının hak sahiplerine verilmesi olduğunu söyledi.

Devamı
89
9616

Milli Mücadele Madalyaları’nın dağıtımına bugün Başbakanlık’ta düzenlenen törenle başlandı

Törende, KKTC Parlamenterler Birliği’nin yanı sıra Şehit Aileleri ve Malül Gaziler Derneği, Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği, Erenköy Mücahitler Derneği, Türk Barış Kuvvetleri Gaziler Derneği, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Emekli Subaylar Derneği, KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Emekli Astsubaylar Derneği, Emekli Mücahitler Derneği, Mücahit Komutanları Derneği, Polis Emeklileri Derneği, Sönmezliler Ocağı, Türkiye Muharip Gaziler Derneği ve Türkiye Asker Sendikası başkan ve temsilcilerine madalya verildi.

Devamı
101112
13
9850

Başbakan Özgürgün Türkiye Gazeteciler Federasyonu Heyetini Kabul Etti

Başbakan Özgürgün, Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Karaca ve Yönetim Kurulu üyelerini Cumhuriyet Meclisi Şeref Salonu’nda kabul etti.

Devamı
141516171819
20212223242526
27282930123
45678910