Hanehalkı İş Gücü Anketi 17-30 Ekim tarihlerinde yapılıyor

Hanehalkı İş Gücü Anketi 17-30 Ekim tarihlerinde yapılıyor

 Başbakanlığa bağlı Devlet Planlama Örgütü’nün (DPÖ) Müsteşarı Ödül Muhtaroğlu, ülkedeki iş gücü yapısını ayrıntılı ve güncel bilgilerle ortaya koyan Hanehalkı İş Gücü Anketi’nin 17-30 Ekim tarihlerinde yapılacağını açıkladı.

 DPÖ’nün hazırladığı Hanehalkı İşgücü Anket çalışmasında görev alan anketörlerin iki gün sürecek eğitimi bugün Sayıştaylık binasında başladı.

DPÖ Müsteşarı Ödül Muhtaroğlu, DPÖ tarafından 2004 yılından bu yana her yıl Ekim ayında yapılan anket çalışmasının amacının KKTC’deki iş gücü yapısını ayrıntılı bir şekilde belirlemek ve bunlara yönelik güncel bilgileri ortaya çıkarmak olduğunu belirtti.

“İŞ GÜCÜ YAPIMIZ BU VESİLEYLE ORTAYA ÇIKMAKTA”

Ödül Muhtaroğlu,“Kamuoyunun, ekonomik ve sosyal örgütlerin beklediği iş gücü yapımız bu vesileyle ortaya çıkmaktadır. İstihdam ve işsizlik rakamları ortaya çıkmaktadır. Bölgelere göre işsizlik ve istihdam rakamları, eğitim durumuna göre istihdam rakamları bu anket neticesinde belirlenmektedir” dedi.

2016 yılı Hanehalkı İşgücü Anketi çalışması kapsamında KKTC genelinde örnekleme yöntemiyle seçilen 3 bin 500 ailenin ziyaret edileceğini ve 72 anketörün görev yapacağını belirten Muhtaroğlu, güncellenen adreslere göre, Gazimağusa’da bin 56, Gazimağusa ve Girne’de 816’şar, Güzelyurt’ta 432, İskele’de 384 ailenin ziyaret edileceğini açıkladı.

Ödül Muhtaroğlu, anketin başarıyla sonuçlanmasının anketörlerin, ailelerden doğru ve güvenilir bilgi almasına bağlı olduğunu, bu nedenle anketörlere önemli görevler düştüğünü söyledi.

Söz konusu anket çalışmasının Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) standart ve düzenlemelerine göre yapıldığı kaydeden Muhtaroğlu, şu anda Avrupa ve Türkiye’de uygulanan anketin KKTC’ye uyarlanmış şeklini yaptıklarını kaydetti.

Ödül Muhtaroğlu, “Anketimizin uluslararası yönü mevcuttur. O yüzden bu anket sonuçları, uluslararası örgütler tarafından yakından takip edilmektedir. Anket sonuçlarını BM, AB, Dünya Bankası, Türkiye Cumhuriyeti referans olarak kullanmaktadır. Soru bölümünü, doğan ihtiyaçlar çerçevesinde her yıl yeniliyoruz. Kendi ülkemizde de kamu ve özel kuruluşlar, anket sonuçlarından hareket ederek kendi sosyal planlamalarını yapmaktadırlar” diye konuştu.

Print
Posted: Eki 10, 2016,
Comments: 0,
Author: Anonym
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
«Eylül 2017»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
28
5892

Başbakan Özgürgün, Akdağ’ı Kabul Etti

Federasyon temelindeki Kıbrıs müzakerelerinin var olan parametrelerle tamamlandığını, bundan sonra bu parametrelerle görüşme imkanı kalmadığını belirten Özgürgün, bundan sonra ne olacağıyla ilgili sorumluluğun Güney Kıbrıs ve Yunanistan’a düştüğünü kaydetti.

Devamı
293031123
456
5903

Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü Müsteşarlığı 2017 yılı Ağustos ayı Hayat Pahalılığı / Enflasyon Oranlarını belirledi

2017 yılı Ağustos ayı Enflasyon  oranında (Tüketici Fiyatları Genel Endeksi) bir önceki aya göre %0.42, bir önceki yılın Aralık ayına göre %9.75 ve bir önceki yılın aynı ayına göre %15.63 değişim gerçekleşmiştir. 

Devamı
78
5910

Başbakan Özgürgün Mehmet Pars Anı Turnuvasını izledi

Başbakan Hüseyin Özgürgün bu akşam 20 Temmuz Mete Adanır Stadında oynanan Mehmet Pars Anı Turnuvasını izledi.

Devamı
910
11
5912

Başbakan Özgürgün, “Vergi cezalarını tamamen kaldırıyor, gecikme zammı tahsilinde ödeme şekline göre indirim yapıyoruz”

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, ülkede faaliyet gösteren ve halk arasında “gamini” olarak da bilinen odun kömürü ocaklarının tümünün, çevreye olumsuz etkilerinden dolayı kapatılacağını açıkladı.

Devamı
1213
5929

Başbakan Hüseyin Özgürgün Atilla Topaloğlu anı maçını izledi

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Lefkoşa Atatürk Stadı'nda GAÜ Çetinkaya-Gençler Birliği arasında oynanan Atilla Topaloğlu anı maçını izledi. 
Devamı
1415
5937

Başbakan Özgürgün: “Bu proje hükümetin halkın yaşamını kolaylaştırmaya önem verdiğini gösteren anlamlı bir projedir”

 Gönyeli Çemberi’ndeki trafik yoğunluğunu azaltmak amacıyla yapılan ve “kaçış kolları” olarak da ifade edilen Gönyeli Çemberi 1’inci Etap Projesi bugün törenle açıldı.

Devamı
1617
5938

Milli Mücadele Madalyaları Dağıtımına Kasımda Başlanıyor

Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün üzerinde büyük hassasiyetle durduğu, Hükümetin, göreve geldiğinde vereceğini duyurduğu ve yaklaşık bir yıldır teknik aksaklıklar dolayısıyla çalışmaları devam eden  “Milli Mücadele Madalyaları” dağıtımında son aşamaya gelindi

Devamı
18
5949

Başbakan Hüseyin Özgürgün 2017-2018 Adli Yılı açılış törenine katıldı

2017-2018 Adli Yılı, Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde bugün düzenlenen törenle açıldı.

Devamı
192021
5962

Başbakan Özgürgün Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu heyetini kabul etti

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, KKTC ile Türkiye arasında her alanda ilişkilerin en üst düzeyde olması gerektiğini ifade ederek, özellikle gençlerle genç işadamlarının iş birliğinin önemine işaret etti.

Devamı
2223
5965

Başbakan Özgürgün, Kuzey Kıbrıs Rallisini başlattı

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, sporun tüm alanlarda gelişmesine hükümet olarak yoğun destek verdiklerini söyledi.
Devamı
24
2526272829301
2345678