Hanehalkı İş Gücü Anketi 17-30 Ekim tarihlerinde yapılıyor

Hanehalkı İş Gücü Anketi 17-30 Ekim tarihlerinde yapılıyor

 Başbakanlığa bağlı Devlet Planlama Örgütü’nün (DPÖ) Müsteşarı Ödül Muhtaroğlu, ülkedeki iş gücü yapısını ayrıntılı ve güncel bilgilerle ortaya koyan Hanehalkı İş Gücü Anketi’nin 17-30 Ekim tarihlerinde yapılacağını açıkladı.

 DPÖ’nün hazırladığı Hanehalkı İşgücü Anket çalışmasında görev alan anketörlerin iki gün sürecek eğitimi bugün Sayıştaylık binasında başladı.

DPÖ Müsteşarı Ödül Muhtaroğlu, DPÖ tarafından 2004 yılından bu yana her yıl Ekim ayında yapılan anket çalışmasının amacının KKTC’deki iş gücü yapısını ayrıntılı bir şekilde belirlemek ve bunlara yönelik güncel bilgileri ortaya çıkarmak olduğunu belirtti.

“İŞ GÜCÜ YAPIMIZ BU VESİLEYLE ORTAYA ÇIKMAKTA”

Ödül Muhtaroğlu,“Kamuoyunun, ekonomik ve sosyal örgütlerin beklediği iş gücü yapımız bu vesileyle ortaya çıkmaktadır. İstihdam ve işsizlik rakamları ortaya çıkmaktadır. Bölgelere göre işsizlik ve istihdam rakamları, eğitim durumuna göre istihdam rakamları bu anket neticesinde belirlenmektedir” dedi.

2016 yılı Hanehalkı İşgücü Anketi çalışması kapsamında KKTC genelinde örnekleme yöntemiyle seçilen 3 bin 500 ailenin ziyaret edileceğini ve 72 anketörün görev yapacağını belirten Muhtaroğlu, güncellenen adreslere göre, Gazimağusa’da bin 56, Gazimağusa ve Girne’de 816’şar, Güzelyurt’ta 432, İskele’de 384 ailenin ziyaret edileceğini açıkladı.

Ödül Muhtaroğlu, anketin başarıyla sonuçlanmasının anketörlerin, ailelerden doğru ve güvenilir bilgi almasına bağlı olduğunu, bu nedenle anketörlere önemli görevler düştüğünü söyledi.

Söz konusu anket çalışmasının Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) standart ve düzenlemelerine göre yapıldığı kaydeden Muhtaroğlu, şu anda Avrupa ve Türkiye’de uygulanan anketin KKTC’ye uyarlanmış şeklini yaptıklarını kaydetti.

Ödül Muhtaroğlu, “Anketimizin uluslararası yönü mevcuttur. O yüzden bu anket sonuçları, uluslararası örgütler tarafından yakından takip edilmektedir. Anket sonuçlarını BM, AB, Dünya Bankası, Türkiye Cumhuriyeti referans olarak kullanmaktadır. Soru bölümünü, doğan ihtiyaçlar çerçevesinde her yıl yeniliyoruz. Kendi ülkemizde de kamu ve özel kuruluşlar, anket sonuçlarından hareket ederek kendi sosyal planlamalarını yapmaktadırlar” diye konuştu.

Print
Posted: Eki 10, 2016,
Comments: 0,
Author: Anonym
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
«Kasım 2017»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
303112345
9330

Başbakan Özgürgün,trafik kazasında hayatını kaybeden eski Milletvekili Tahsin Mertekçi için Cumhuriyet Meclisi'nde düzenlenen törene katıldı

Trafik kazasında hayatını kaybeden TKP ve BDH eski milletvekili, Yalova Spor Kulübü Başkanı Tahsin Mertekçi için bugün saat 10.30’da Cumhuriyet Meclisi’nde tören düzenlendi. 

Devamı
6
9422

Başbakan Özgürgün:“Devlet gençlere el uzattığı zaman KKTC’nin geleceği daha aydınlık olacaktır”

 Korkuteli, Aygün ve Mutluyaka köylerinden  200 kişiye kırsal kesim arsa hak sahipliği belgesi verildi.

Devamı
7
9488

Başbakan Özgürgün, “Devlet el uzatacaktır, gençler o eli tutacaktır ve bu topraklara sahip çıkacaktır”

Başbakan Özgürgün, hükümetin halka ulaşmak için kısa sürede önemli projeleri hayata geçirdiğini, bunların en önemlilerinden birisinin de kırsal kesim arsalarının hak sahiplerine verilmesi olduğunu söyledi.

Devamı
89
9616

Milli Mücadele Madalyaları’nın dağıtımına bugün Başbakanlık’ta düzenlenen törenle başlandı

Törende, KKTC Parlamenterler Birliği’nin yanı sıra Şehit Aileleri ve Malül Gaziler Derneği, Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği, Erenköy Mücahitler Derneği, Türk Barış Kuvvetleri Gaziler Derneği, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Emekli Subaylar Derneği, KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Emekli Astsubaylar Derneği, Emekli Mücahitler Derneği, Mücahit Komutanları Derneği, Polis Emeklileri Derneği, Sönmezliler Ocağı, Türkiye Muharip Gaziler Derneği ve Türkiye Asker Sendikası başkan ve temsilcilerine madalya verildi.

Devamı
101112
13
9850

Başbakan Özgürgün Türkiye Gazeteciler Federasyonu Heyetini Kabul Etti

Başbakan Özgürgün, Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Karaca ve Yönetim Kurulu üyelerini Cumhuriyet Meclisi Şeref Salonu’nda kabul etti.

Devamı
141516171819
20212223242526
27282930123
45678910