Başbakan Hüseyin Özgürgün Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın, anıt mezarının temel atma törenine katıldı

Başbakan Hüseyin Özgürgün Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın, anıt mezarının temel atma törenine katıldı

 Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın, müzenin de yer alacağı anıt mezarının temeli bugün atıldı.

Denktaş ailesinin, devlet ve hükümet yetkilileriyle Türkiye’den konukların ve vatandaşların katıldığı temel atma töreninde sırasıyla; TC Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Başbakan Hüseyin Özgürgün ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı konuşma yaptı. Akıncı, konuşmasında Denktaş’la ilgili anılarını anlattı, konuklara Denktaş’ın kendisine gönderdiği şiiri okudu.

Anıt mezarın olduğu bölgenin çevre temizliğiyle ilgili bazı eleştirilerde de bulunan Akıncı, “Tören günlerinde ya da özel bir günde kırık lambaların değiştirildiğini, etrafın temizlendiğini, çevreye biraz dikkat edildiğini görüyorum ama yılın geriye kalan 364 gününde buraları öyle değil. Buna hakkımız yok. Rauf Denktaş, bu topluma yıllarını verdi, onun aziz hatırasına saygı gösterme sırası hepimizde” dedi.

Rauf Raif Denktaş’ın anıt mezar ve müzesinin temeli bugün öğle saatlerinde atıldı.  

Temel atma törenine, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Meclis Başkanı Sibel Siber, Başbakan Hüseyin Özgürgün, 2’nci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, 3’üncü Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, TC Lefkoşa Büyükelçisi Derya Kanbay, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Ömer Paç, Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Yılmaz Yıldırım, Yüksek Mahkeme Başkanı Narin Ferdi Şefik, 28’inci Tümen Komutanı Tuğgeneral Faruk Yıldırım, 39’uncu Tümen Komutanı Tuğgeneral Erdal Şener, Ana Muhalefet Partisi CTP Genel Başkanı Tufan Erhürman katıldı. Kurucu Cumhurbaşkanı’nın oğlu Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş ve diğer aile fertleri de törende hazır bulundu.

Törende, saygı duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşı okundu. Ardından konuşmalara geçildi.

Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş ile TC Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Türk Silahlı Kuvvetleri Temsilcisi Orgeneral Musa Avsever da temel atma töreninde katıldı. Törende, konuklara  Kurucu Cumhurbaşkanı’nın gençlere hitaben yaptığı konuşma dinletildi.

DENKTAŞ İLE İLGİLİ DÜŞÜNCELERİNİ ÖNCE TÜRKEŞ AKTARDI

Törende, Rauf Raif Denktaş’la ilgili düşüncelerini aktarmak üzere kürsüye ilk önce TC Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş çıktı.

Türkeş, hukukçu, devlet adamı, siyasetçi olan Denktaş’ın aynı zamanda eserleriyle gençlere yol gösteren bir düşünce adamı, Kıbrıs Türkü’nün simgesi olduğunu söyledi.

ÖZGÜRGÜN: “O GÜN İLK KEZ RADYODAN DUYDUĞUM SESİ ÖMRÜM BOYUNCA TAKİP  ETTİM”

Türkeş’in ardından kürsüye Başbakan Hüseyin Özgürgün çıktı.

Özgürgün, Cumhuriyetin 33’üncü kuruluş yıldönümünde Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın anıt mezarının ve müzesinin temelini atmanın sevincini yaşadıklarını söyledi.

Başbakan Özgürgün, Denktaş’la ilgili şunları söyledi:

“9 yaşındaydım, Lefke’de esirdik. Denktaş, radyodan ‘Türk Silahlı Kuvvetleri adanın dört bir yanından çıkarma yapıyor’ diyordu. O gün ilk kez duyduğum, gönül bağıyla bağlandığım bu sesi ömrüm boyunca takip ettim.

Denktaş, Kıbrıs Türk halkının lideriydi. Anavatan Türkiye’nin Kıbrıs Türk halkının yardımına koşmasında, Türk askerinin adada güveni ve huzuru sağlamasında, KKTC’ni kurulmasında başrol oynadı.  Dr. Fazıl Küçük de liderimiz ama bizim kuşak, 50’li yaşlar, Rauf Denktaş’ı Kıbrıs Türk halkının mücadelesinde bayrağı en önde taşıyan, hayatını halkının bu topraklarda kökleşmesi, devletin korunması ve bugüne ulaşması için harcamış lider olarak tanıdı, bildi. Gençlik yıllarımız böyle geçti.  Denktaş, Kıbrıs Türk halkı tarafından saygıyla, şükranla ve minnetle anılması gereken bir abide.”

Rauf Denktaş’ın en kötü günlerde Kıbrıs Türk halkının yanında olduğunu da sözlerine ekleyen Başbakan Özgürgün, “Denktaş, Anavatan Türkiye’siz herhangi bir yere ulaşamayacağını bize öğreten liderdi. Onun dehasında en seçkin temsilcisini bulmuş Kıbrıs Türk halkı, mücadele, özgürlük ve bağımsızlık kavramlarını o büyük insanın şahsında sembolleştirdi” dedi.

Print
Posted: Kas 15, 2016,
Comments: 0,
Author: Anonym
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
«Eylül 2017»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
28
5892

Başbakan Özgürgün, Akdağ’ı Kabul Etti

Federasyon temelindeki Kıbrıs müzakerelerinin var olan parametrelerle tamamlandığını, bundan sonra bu parametrelerle görüşme imkanı kalmadığını belirten Özgürgün, bundan sonra ne olacağıyla ilgili sorumluluğun Güney Kıbrıs ve Yunanistan’a düştüğünü kaydetti.

Devamı
293031123
456
5903

Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü Müsteşarlığı 2017 yılı Ağustos ayı Hayat Pahalılığı / Enflasyon Oranlarını belirledi

2017 yılı Ağustos ayı Enflasyon  oranında (Tüketici Fiyatları Genel Endeksi) bir önceki aya göre %0.42, bir önceki yılın Aralık ayına göre %9.75 ve bir önceki yılın aynı ayına göre %15.63 değişim gerçekleşmiştir. 

Devamı
78
5910

Başbakan Özgürgün Mehmet Pars Anı Turnuvasını izledi

Başbakan Hüseyin Özgürgün bu akşam 20 Temmuz Mete Adanır Stadında oynanan Mehmet Pars Anı Turnuvasını izledi.

Devamı
910
11
5912

Başbakan Özgürgün, “Vergi cezalarını tamamen kaldırıyor, gecikme zammı tahsilinde ödeme şekline göre indirim yapıyoruz”

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, ülkede faaliyet gösteren ve halk arasında “gamini” olarak da bilinen odun kömürü ocaklarının tümünün, çevreye olumsuz etkilerinden dolayı kapatılacağını açıkladı.

Devamı
1213
5929

Başbakan Hüseyin Özgürgün Atilla Topaloğlu anı maçını izledi

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Lefkoşa Atatürk Stadı'nda GAÜ Çetinkaya-Gençler Birliği arasında oynanan Atilla Topaloğlu anı maçını izledi. 
Devamı
1415
5937

Başbakan Özgürgün: “Bu proje hükümetin halkın yaşamını kolaylaştırmaya önem verdiğini gösteren anlamlı bir projedir”

 Gönyeli Çemberi’ndeki trafik yoğunluğunu azaltmak amacıyla yapılan ve “kaçış kolları” olarak da ifade edilen Gönyeli Çemberi 1’inci Etap Projesi bugün törenle açıldı.

Devamı
1617
5938

Milli Mücadele Madalyaları Dağıtımına Kasımda Başlanıyor

Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün üzerinde büyük hassasiyetle durduğu, Hükümetin, göreve geldiğinde vereceğini duyurduğu ve yaklaşık bir yıldır teknik aksaklıklar dolayısıyla çalışmaları devam eden  “Milli Mücadele Madalyaları” dağıtımında son aşamaya gelindi

Devamı
18
5949

Başbakan Hüseyin Özgürgün 2017-2018 Adli Yılı açılış törenine katıldı

2017-2018 Adli Yılı, Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde bugün düzenlenen törenle açıldı.

Devamı
192021
5962

Başbakan Özgürgün Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu heyetini kabul etti

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, KKTC ile Türkiye arasında her alanda ilişkilerin en üst düzeyde olması gerektiğini ifade ederek, özellikle gençlerle genç işadamlarının iş birliğinin önemine işaret etti.

Devamı
2223
5965

Başbakan Özgürgün, Kuzey Kıbrıs Rallisini başlattı

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, sporun tüm alanlarda gelişmesine hükümet olarak yoğun destek verdiklerini söyledi.
Devamı
24
2526272829301
2345678