Başbakanlık Bütçesi Onaylandı

Başbakanlık Bütçesi Onaylandı

- Özgürgün : Polis devletin polisidir, benim polisim değil. Polisin sakin davranması gerektiğini Polis Genel Müdürü’ne söyledim

-Türkiye Cumhurbaşkanı’nın müzakerelere katılması önemli. Bunun olumlu değerlendirilmesi gerekir

-5’li konferansa katılma davetini partinin yetkili kurullarında değerlendireceğiz

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda Başbakanlık’ın 94 milyon 528 bin 300 TL olarak öngörülen bütçesi oy çokluğu ile onaylandı.

BAŞBAKAN ÖZGÜRGÜN

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Başbakanlık bünyesine eleştiri ve tavsiyeleriyle katkı koyanlara teşekkür etti.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, hükümetin 7 ayını doldurduğunu anımsatarak, yargının bir kararnameyi, yasayı iptalinin ilk olmadığını söyleyerek, “Bizim muhalefete niye dava açtınız dememiz söz konusu değil. Hükümet, mahkeme kararlarına uymuştur, uyacaktır” dedi.

Erhürman’ın “polis devleti” açıklamasına işaret eden Başbakan, “Bizim öyle bir niyetimiz olmadığı gibi, polis devleti uygulaması olmaması konusunda hassasız. Polis devletin polisidir, benim polisim değil. Polisin sakin davranması gerektiğini Polis Genel Müdürü’ne söyledim. Sabırlı davrandı, davranmaya devam edecek” şeklinde konuştu.

Polisin eylemde yaralandığını ancak eylemcilerden kimsenin yaralanmadığını ifade eden Başbakan, “Polis devleti yaklaşımı göstersek böyle olmazdı. Polise bu şekilde, ölüme yol açabilecek bir yaralama, ben milletvekillerinin bunu ifade etmesini beklerdim. Tufan Beyi bu konuda tenzih ederim” diye konuştu.

Bilişim Suçları Yasa Tasarısı’nın hazır olduğunu, görüşleri aldıktan sonra Bakanlar Kurulu ve ardından Meclise getirileceğini belirten Özgürgün, bu yasanın süratle geçirilmesi gerektiğini, bu konuda teknik komite kurulması durumunda elzem yasaların daha hızlı çıkarılacağına inanç belirtti.

Başbakan Özgürgün, “imam saati” ve “papaz saati” tartışmasına da değinerek, bunu kendisinin getirmediğini, bu saat konusunda söylenenin “Suudi Arabistan saati” olduğunu, bu yüzden bu sözün ortaya çıktığını kaydetti. 
Karanlığa kurşun sıkmanın doğru olmadığını, 2-3 aylık bir sürenin ardından saatlerin düzene gireceğini, ancak seneye gerekli konuların önceden düzenlenip saatler hakkında en doğru düzenlemenin yapılabileceğini ifade eden Başbakan Özgürgün, çocukların karanlıkta okula gittiği konusuna katıldığını, gerekli saat, kamyonların trafiğe çıkması gibi konularda önlem alındığını, kazanın olduğu yol dahil toplam 6 yolda da gerekli altyapı çalışmalarının yapılması için çalışmaların sürdüğünü vurguladı.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, istifa isteklerine de işaret ederek, bakanların istifası ile ilgili taleplerin ortaya konduğunu, bunun gerekli taraflarca değerlendirildiğini, herkesin de bu talepleri her açıdan değerlendirmesi gerektiğini belirtti. 
Çocukların Başbakanlık önüne gittiğini, “provoke olan bir kesimin” de oraya gittiğini, oradaki psikolojiyi iyi bildiğinden de Başbakan olarak oraya çıkmasının veya açıklama yapmasının olayları daha kötüye götüreceğine inandığını ifade eden Başbakan Özgürgün, eylemlerde 1 polis memuru dışında yaralananın olmamasının polisin duyarlılığını da gösterdiğini işaret etti.

E-devlet uygulamasında önemli adımlar atıldığını, Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu bütçesinin 10 katın üzerinde artırıldığını, tam destek verildiğini anlatan Başbakan Özgürgün, bu konuda çok duyarlı davranacaklarını kaydetti.

Bu yıl hemşire, doktor, öğretmen, Dışişleri meslek memuru, geçici işçi ve diğer kadrolar olmak üzere 312 istihdam yapıldığını ifade eden Başbakan Özgürgün, 2017 bütçesinde yollar için de 300 milyon civarında bütçe ayrıldığını belirtti.

Özgürgün, DPÖ’nün çalışmaları ve hedeflerini de anlatarak, 10 yıldır istihdam yapılmayan DPÖ’nün güçlendirileceğini söyledi. 
Spor Dairesi’nin çalışmaları hakkında da bilgi veren Özgürgün, 2016 yılında sahalara yapılan yatırımları anlattı.

Kooperatif Merkez Bankası’nın “gerçek sahiplerine” devredilebileceğini ancak devletin bankaya 2 milyarın üzerinde borcu olduğunu belirten Başbakan Özgürgün, bu şekilde bir devir durumunda kooperatifin sıkıntıya girebileceğini işaret etti.

Başbakan Özgürgün, makam araçlarındaki ticari şirket isimlerinin yer aldığı uyarısını da aldığını ve bu konuda gerekli yerlerin uyarıldığını bunun olamayacağını kaydetti.

Devletin ihalelerinin TL üzerinden olduğunu, bu konuda gerekli ayarlamaların yapılabileceğini ifade eden Başbakan Özgürgün, Kıbrıs konusuna da değindi.

Başbakan Özgürgün, Türkiye Cumhurbaşkanı’nın müzakerelere katılmasının önemli olduğunu ve bunun olumlu değerlendirilmesi gerektiğini ifade ederek, Cumhurbaşkanı’nın Türkiye ile birlikte süreci götürmesini desteklediklerini sö

Başbakan Özgürgün, Rum tarafının tüm toprakları istemesi durumunda veya Kıbrıs Türk halkının güvenliğini sağlamayacak bir anlaşmanın kabul edilemeyeceğini, bunların tüm yaşamı etkilediğini, caydırıcı tek gücün TSK olduğunu ifade ederek, polis veya Barış Gücü ile bu işin olamayacağını, geçmişte bunun görüldüğünü kaydetti.

Niyet varsa mutlaka bir noktada buluşulacağına inanç belirten Başbakan Özgürgün, son yapılacak görüşmede de çözüm çıkmazsa artık her şeyin net bir şekilde ortaya konulması gerektiğine işaret etti.

Bu sürecin önüne geçecek bir açıklama yapmadıklarını ancak Rum tarafından “Güzelyurt olmadan anlaşma olmaz” veya “Türk askeri adadan çıkmadan anlaşma olmaz” gibi açıklamaların sürekli geldiğine işaret eden Başbakan Özgürgün, bunlara cevap verilmesinin şart olduğunu kaydetti.

AB fonları ve AB ile çalışmalara da değinen Başbakan Özgürgün, bu çalışmaları ve ilişkileri zayıflatmak gibi bir durum olmadığını, hükümet adına bu konuda tek açıklamayı kendisinin yapabileceğini söyledi.

Başbakan Özgürgün, 5’li konferansa katılma davetini partilerinin yetkili kurumlarında değerlendireceklerini belirterek, onun dışında hareket edemeyeceklerini söyledi.

Lefke’nin ilçe olma kararının Meclis iradesi ile alınacağını ancak bu konuda olumlu görüşler aldıklarını belirten Başbakan Özgürgün, Kamu Görevlileri Yasa Tasarısının da bittiğini, bütçe sonrasında hemen ele alınacağını söyledi.

Özgürgün, AB Koordinasyon Merkezi’nin statüsü ve çalışmalarını da anlatarak, bu kurumun yasaya ihtiyacı olduğunu, bu yönde çalışmalarının olduğunu, ancak bu çalışmanın tamamlanmasına kadar merkezin çalışmalarını sürdüreceğini, Ombudsman raporunu da göz ardı etmediklerini kaydetti.

Yeni sözleşme için de Başsavcılık’tan görüş istediğini, eğer olumsuz bir görüş gelirse sözleşmenin yapılmayacağını, görüş gelmeden de sözleşmesinin uzatılmayacağını ifade eden Başbakan Özgürgün, bütçeye katkı koyan herkese teşekkür etti

Print
Posted: Ara 10, 2016,
Comments: 0,
Author: Anonym
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
«Eylül 2017»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
28
5892

Başbakan Özgürgün, Akdağ’ı Kabul Etti

Federasyon temelindeki Kıbrıs müzakerelerinin var olan parametrelerle tamamlandığını, bundan sonra bu parametrelerle görüşme imkanı kalmadığını belirten Özgürgün, bundan sonra ne olacağıyla ilgili sorumluluğun Güney Kıbrıs ve Yunanistan’a düştüğünü kaydetti.

Devamı
293031123
456
5903

Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü Müsteşarlığı 2017 yılı Ağustos ayı Hayat Pahalılığı / Enflasyon Oranlarını belirledi

2017 yılı Ağustos ayı Enflasyon  oranında (Tüketici Fiyatları Genel Endeksi) bir önceki aya göre %0.42, bir önceki yılın Aralık ayına göre %9.75 ve bir önceki yılın aynı ayına göre %15.63 değişim gerçekleşmiştir. 

Devamı
78
5910

Başbakan Özgürgün Mehmet Pars Anı Turnuvasını izledi

Başbakan Hüseyin Özgürgün bu akşam 20 Temmuz Mete Adanır Stadında oynanan Mehmet Pars Anı Turnuvasını izledi.

Devamı
910
11
5912

Başbakan Özgürgün, “Vergi cezalarını tamamen kaldırıyor, gecikme zammı tahsilinde ödeme şekline göre indirim yapıyoruz”

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, ülkede faaliyet gösteren ve halk arasında “gamini” olarak da bilinen odun kömürü ocaklarının tümünün, çevreye olumsuz etkilerinden dolayı kapatılacağını açıkladı.

Devamı
1213
5929

Başbakan Hüseyin Özgürgün Atilla Topaloğlu anı maçını izledi

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Lefkoşa Atatürk Stadı'nda GAÜ Çetinkaya-Gençler Birliği arasında oynanan Atilla Topaloğlu anı maçını izledi. 
Devamı
1415
5937

Başbakan Özgürgün: “Bu proje hükümetin halkın yaşamını kolaylaştırmaya önem verdiğini gösteren anlamlı bir projedir”

 Gönyeli Çemberi’ndeki trafik yoğunluğunu azaltmak amacıyla yapılan ve “kaçış kolları” olarak da ifade edilen Gönyeli Çemberi 1’inci Etap Projesi bugün törenle açıldı.

Devamı
1617
5938

Milli Mücadele Madalyaları Dağıtımına Kasımda Başlanıyor

Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün üzerinde büyük hassasiyetle durduğu, Hükümetin, göreve geldiğinde vereceğini duyurduğu ve yaklaşık bir yıldır teknik aksaklıklar dolayısıyla çalışmaları devam eden  “Milli Mücadele Madalyaları” dağıtımında son aşamaya gelindi

Devamı
18
5949

Başbakan Hüseyin Özgürgün 2017-2018 Adli Yılı açılış törenine katıldı

2017-2018 Adli Yılı, Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde bugün düzenlenen törenle açıldı.

Devamı
192021
5962

Başbakan Özgürgün Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu heyetini kabul etti

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, KKTC ile Türkiye arasında her alanda ilişkilerin en üst düzeyde olması gerektiğini ifade ederek, özellikle gençlerle genç işadamlarının iş birliğinin önemine işaret etti.

Devamı
2223
5965

Başbakan Özgürgün, Kuzey Kıbrıs Rallisini başlattı

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, sporun tüm alanlarda gelişmesine hükümet olarak yoğun destek verdiklerini söyledi.
Devamı
24
2526272829301
2345678