Başbakan Hüseyin Özgürgün, Kanal T televizyonunda Dilek Kırıcı’nın hazırlayıp, sunduğu “Açık Oturum” programında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Kanal T televizyonunda Dilek Kırıcı’nın hazırlayıp, sunduğu “Açık Oturum” programında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı

-BAŞBAKAN HÜSEYİN ÖZGÜRGÜN:

 -“YOL YAPIMI DA DAHİL YENİ PROJELER 2017’DE”

 -“EK MESAİYİ SIFIRLAYAMAYIZ AMA ÇOK AZA İNDİREBİLİRİZ”

 -“GÜZELYURT’UN VERİLECEĞİ BİR ANLAŞMAYA DESTEK VERMEYİZ”

 -“BU ADA’DA RAHAT VE HUZUR VARSA, O İŞTE TSK’NIN CAYDIRICI GÜCÜ SAYESİNDEDİR. BUNU EİDE BİLMEYEBİLİR, BİRİLERİNİN ANLATMASI LAZIM”

Başbakan Hüseyin Özgürgün, hükümetin Nisan ayında göreve geldiğinde bütçenin yarısının kullanıldığını ve hükümetin kendi bütçesini yeni yılda kullanmaya başlayacağını belirterek, yol yapımı da dahil yeni projelerin 2017’de başlayacağını söyledi.

Koalisyon hükümetinin uyum içinde olduğunu ve iyi gittiğini aktaran Başbakan Özgürgün, bağımsız milletvekillerinin desteğinden memnun olduğunu kaydetti.

Güzelyurt konusunda tavırlarının net olduğunu vurgulayan Başbakan Özgürgün, Güzelyurt’un verileceği bir anlamaya destek vermeyeceklerinin altını çizdi. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da 2008’de Güzelyurt’un verilmeyeceğini söylediğini anımsatan Başbakan Özgürgün, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu tutumunda hiçbir değişiklik olmadığını söyledi

“SİYASİ İSTİSMAR YAPILDI”

Başbakan Hüseyin Özgürgün, saat konusundaki uygulamanın ve yaşanan acı trafik kazasının siyasi istismar konusu haline getirildiğini ve öğrencilerin de istismar edildiğini belirterek, olayların gerilmemesi için süreçte fazla konuşmamayı tercih ettiğini, hükümetin bazı sıkıntılarla ilgili tedbirleri de süratle aldığını anlattı.

Kamuda ek mesai uygulamasının kaçınılmaz olduğu yerler bulunduğunu, polis, hastane, elzem ve kritik yerlerde mesainin kesilemeyeceğini ifade eden Başbakan Özgürgün, ek mesaideki büyük yükün sağlık ve güvenlikte olduğunu, çalışmaları son aşamaya gelen sağlık reformu yapıldığında, bu alandaki ek mesai giderlerin en aza ineceğini kaydetti. Başbakan Özgürgün, “Ek mesaiyi sıfırlayamayız ama çok aza indirebiliriz” dedi.

Ülkede son 6 yılda 6 hükümet değiştiğini bu yapıda hizmet verilemeyeceğini, siyasi istikrarın önemli olduğunu kaydeden Başbakan Özgürgün, koalisyon ortağı ile iyi bir uyum içinde olduklarını ve hükümetin iyi gittiğini, bağımsız milletvekillerinin desteğinden memnun olduğunu, bağımsız milletvekillerinin hükümete ciddi destek verdiğini anlattı.

Hükümetin 8 ayda çok az istihdam yaptığını; doktor, hemşire, Dışişlerine diplomat ve polis istihdamı yapıldığını kaydeden Başbakan Özgürgün, hükümetin Nisan ayında göreve geldiğini ve bütçenin yarıdan fazlasının kullanılmış durumda olduğunu, yol yapımı da dahil yeni projelerinin 2017’de uygulamaya gireceğini, hükümetin yeni yılda kendi hazırladığı bütçesini kullanacağını söyledi. 
Başbakan Özgürgün, Lefke’nin ilçe olma kararıyla ilgili, “Lefke zaten ilçeydi, elinden alınmış bir hakkı veriyoruz” dedi. 

“NET KONUŞTUĞUMUZ ZAMAN RUMLARIN ALMAK İSTEDİĞİ HER ŞEYİ ALDIĞINI GÖRECEKSİNİZ”

Kıbrıs müzakereleriyle ilgili soruları da yanıtlayan Başbakan Özgürgün, Rumların masada istediği her şeyi aldığını belirterek, “Maalesef masada istedikleri her şeyi, gerek Yönetim ve Güç Paylaşımı’nda, gerekse ekonomide aldılar. Ekonomideki açılımları bir konuşsak, 10 yıl içerisinde Kıbrıs’ta Kıbrıs Türk ekonomisi de kalmaz, Kıbrıs Türkü de kalmaz. Bunların henüz sonuçlandığını düşünmüyorum. Her şeyde anlaşılmadan hiçbir şeyde anlaşılmış sayılmayacağı için bunlar daha sonuçlanmış değil” ifadesini kullandı.

Kafa karışıklığına yol açmadan net konuşmak gerektiğini ifade eden Başbakan Özgürgün, “Net konuştuğumuz zaman Rumların almak istediği her şeyi aldığını göreceksiniz, şimdi alamadığı nedir; Türk askerin Ada’dan çıkışı. ‘İşgale son verme’ dedikleri odur. Yani beşli konferansta Türkiye’yi sıkıştırıp, ‘her şey tamamdır, sen de garantilerde bir adım at’ denileceğini biliyorum” diye konuştu. Başbakan Özgürgün, Türkiye’nin böyle bir tuzağa düşmeyeceğini vurguladı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kıbrıs’la ilgili Cenevre’de yapılacak 5’li toplantıya katılacak olmasının Türkiye’nin Kıbrıs sorununun çözümüne ne kadar önem verdiğini gösterdiğini belirten Başbakan Özgürgün, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Cenevre toplantısına katılımının çok önemli olduğunu söyledi.
Başbakan Özgürgün, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın, Meclis’te temsil edilen siyasi partileri Cenevre’ye davet konusunun ve katılım şeklinin, Parti Meclisi’nde değerlendirileceğini kaydetti.

“GÜZELYURT KONUSUNDA TAVRIMIZ NET”

Güzelyurt konusunda tavırlarının net olduğunu dile getiren Başbakan Özgürgün, “Güzelyurt asla verilemez. Biz, öyle bir anlaşmaya ne imza atarız ne öyle bir anlaşmada varız, ne de destek veririz, karşısında dururuz” dedi.

Türkiye’nin, Güzelyurt’un verileceği bir çözüme olumlu tavır sergileyeceğini asla düşünmediğini belirten Başbakan Özgürgün, “Bunu, Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2008’de buraya geldiğinde söylemişti. O günden beri de tutumunda hiçbir değişiklik yoktur”  diye konuştu.

“BİRİLERİ EİDE’YE ANLATMALI…”

Başbakan Özgürgün, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin, “Kıbrıslı Türkler güvenliklerinden endişe duyarlarsa Türk askeri güvenliği sağlamayacak, güvenliği polis gücü sağlayacaktır” yönündeki açıklamasıyla ilgili görüşünün sorulması üzerine, bunun saçma sapan bir açıklama olduğunu ifade ederek, Eide’nin Norveç’li bir diplomat olduğunu, Norveç’in böyle sıkıntıların olmadığını belirerek, şunları söyledi:
“Bunlar belki oralarda bilinmeyebilir ama Eide bilmelidir ki, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin  (TSK) caydırıcı güç olarak sağlayabileceği barış 1974’den beri sağlandıysa ve bu Ada’da rahat ve huzur varsa, o işte TSK’nın caydırıcı gücü sayesindedir. Bunu Eide bilmeyebilir, birilerinin anlatması lazım. Ben anlatmaya çalıştım ama başkaları da anlatsın” dedi.


Print
Posted: Ara 15, 2016,
Comments: 0,
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
«Kasım 2017»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
303112345
9330

Başbakan Özgürgün,trafik kazasında hayatını kaybeden eski Milletvekili Tahsin Mertekçi için Cumhuriyet Meclisi'nde düzenlenen törene katıldı

Trafik kazasında hayatını kaybeden TKP ve BDH eski milletvekili, Yalova Spor Kulübü Başkanı Tahsin Mertekçi için bugün saat 10.30’da Cumhuriyet Meclisi’nde tören düzenlendi. 

Devamı
6
9422

Başbakan Özgürgün:“Devlet gençlere el uzattığı zaman KKTC’nin geleceği daha aydınlık olacaktır”

 Korkuteli, Aygün ve Mutluyaka köylerinden  200 kişiye kırsal kesim arsa hak sahipliği belgesi verildi.

Devamı
7
9488

Başbakan Özgürgün, “Devlet el uzatacaktır, gençler o eli tutacaktır ve bu topraklara sahip çıkacaktır”

Başbakan Özgürgün, hükümetin halka ulaşmak için kısa sürede önemli projeleri hayata geçirdiğini, bunların en önemlilerinden birisinin de kırsal kesim arsalarının hak sahiplerine verilmesi olduğunu söyledi.

Devamı
89
9616

Milli Mücadele Madalyaları’nın dağıtımına bugün Başbakanlık’ta düzenlenen törenle başlandı

Törende, KKTC Parlamenterler Birliği’nin yanı sıra Şehit Aileleri ve Malül Gaziler Derneği, Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği, Erenköy Mücahitler Derneği, Türk Barış Kuvvetleri Gaziler Derneği, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Emekli Subaylar Derneği, KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Emekli Astsubaylar Derneği, Emekli Mücahitler Derneği, Mücahit Komutanları Derneği, Polis Emeklileri Derneği, Sönmezliler Ocağı, Türkiye Muharip Gaziler Derneği ve Türkiye Asker Sendikası başkan ve temsilcilerine madalya verildi.

Devamı
101112
13
9850

Başbakan Özgürgün Türkiye Gazeteciler Federasyonu Heyetini Kabul Etti

Başbakan Özgürgün, Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Karaca ve Yönetim Kurulu üyelerini Cumhuriyet Meclisi Şeref Salonu’nda kabul etti.

Devamı
141516171819
20212223242526
27282930123
45678910