Başbakan Hüseyin Özgürgün , 21-25 Mücadele ve Şehitler Haftası nedeniyle Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği’ni ziyaret etti

Başbakan Hüseyin Özgürgün , 21-25 Mücadele ve Şehitler Haftası nedeniyle Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği’ni ziyaret etti

ERSAN

Şehitler için 1 dakikalık saygı duruşunun ardından konuşan Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği Başkanı Ertan Ersan, Başbakan Özgürgün ve Bakan Evren’in derneklerini ziyaretlerinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Ersan, ülkede hemen hemen her aileden şehitler olduğunu söyledi.

Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği’nin vatan topraklarının nasıl kurtarıldığının bir kanıtı olduğunu ifade eden Ersan, derneklerinin aziz şehitlere yaraşır şekilde çalıştığını kaydetti.

Deneklerini yaklaşık iki yıldır öğrencilerin ziyaret etmediklerini ve bundan duyduğu üzüntüyü dile getiren Ersan, derneği bugüne kadar 83 bin 350 kişinin ziyaret ettiğini belirtti.

Yurt dışından ve ülkenin çeşitli yerlerinden gelen ziyaretçilerin yanı sıra, derneklerini Rumların bile ziyaret ettiğini anlatan Ertan Ersan, KKTC’ye gelen herkesin derneklerini ziyaret etmesi gerektiğini söyledi.

Kıbrıslı Türklerin 1956’dan 1974’e kadar yaşadığı zor günlere ve acılara işaret eden Ersan, bu yıllar arasında şehit düşenler hakkında bilgiler verdi.

Çocuk, kadın, yaşlı genç demeden bir çok insanın şehit edildiğini, bir çok çocuğun ise anne babasız kaldığını anlatan Ertan Ersan, yeniden savaş ve geçmişte yaşanan acıların tekrar yaşanmasını istemediklerini vurguladı.

Müzakere sürecine de değinen Ersan, eşitlik, Anavatan Türkiye’nin etkin ve fiili garantisi, bayrak ve özgürlükten vazgeçilemeyeceğini söyledi. Ersan, Kıbrıslı Rumlarla yaşamaktan korktuklarını kaydetti.

Türkiye’de yaşanan terör olaylarına da dikkat çeken Ertan Ersan, şehit olanlara Allah’tan rahmet dileyerek, onları saygıyla andıklarını söyledi.

Kermiya’da bulunan ve 1987’de belgeleri verilen şehit çocuğu arsalarının hala altyapı çalışmalarının tamamlanmadığını belirten Ertan Ersan, bu çalışmaların bir an önce tamamlanarak, sahiplerine dağıtılması için de yetkililerden yardım talep etti.

ÖZGÜRGÜN

Başbakan Hüseyin Özgürgün de, Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği’ni 21-25 Aralık Mücadele ve Şehitler Haftası nedeniyle ziyaret ettiklerini belirterek, “burayı unutmamamız ve unutturmamamız lazım, okulların ziyaret etmemesine üzüldüm” dedi.

Şehitlerin kanlarıyla sulanan toprakların KKTC devletinin kurulmasıyla taçlandırıldığını ifade eden Başbakan Özgürgün, Mutlu Barış Harekatıyla, Kıbrıslı Türklerin mutlu, barış ve huzur içinde yaşamaya başladıklarını anımsattı.

Müzakere sürecine de değinen Başbakan Hüseyin Özgürgün, varılacak bir anlaşmanın iki devlet gerçeğinden yola çıkılarak, siyasi eşitlik, sulandırılmamış iki kesimlilik ve TC’nin etkin ve fiili garantörlüğünden vazgeçilmeden yapılması gerektiğini vurguladı.

Başbakan Özgürgün, bu kriterlerin olmadığı bir anlaşmanın asla kabul edilemeyeceğini kaydetti.

1950’li yıllardan başlayarak 1974’e kadar çok kanlar döküldüğünü, şehitler verildiğini, vatanın kolay elde edilmediğini ifade eden Başbakan Özgürgün, gelinen noktanın gerisine gidilebilmesini asla düşünmediklerini, düşünülmemesi gerektiğini vurguladı.

Adada bir anlaşma olması taraftarı olduklarını da ifade eden Başbakan Özgürgün, “yapılacak anlaşma, bundan sonra geçmişi yaşatmayacak bir anlaşma olmalı” dedi.

Başbakan Özgürgün, hayatta olan tüm şehit ailelerine öncelikle başsağlığı, sonra da sağlık ve esenlikler diledi.

EVREN

İçişleri Bakanı Kutlu Evren de, Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği’ni ziyaret etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, şehitleri anarken, tüm şehit ailelerine başsağlığı diledi.

Şehit çocuğu arsalarıyla ilgili yaptıkları çalışmaları anlatan Bakan Evren, Elektrik Kurumu’na arsaların trafoları ile ilgili bir miktar para ödenerek, bir anlaşma yapıldığını söyledi.

Yapılan anlaşmayla 336 arsa için ihaleye çıkılacak noktada olunduğunu ifade eden Evren, en kısa zamanda çalışmaların tamamlanarak, şehit çocuklarına arsaların dağıtılacağını sözlerine ekledi.


Print
Posted: Ara 22, 2016,
Comments: 0,
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
«Kasım 2017»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
303112345
9330

Başbakan Özgürgün,trafik kazasında hayatını kaybeden eski Milletvekili Tahsin Mertekçi için Cumhuriyet Meclisi'nde düzenlenen törene katıldı

Trafik kazasında hayatını kaybeden TKP ve BDH eski milletvekili, Yalova Spor Kulübü Başkanı Tahsin Mertekçi için bugün saat 10.30’da Cumhuriyet Meclisi’nde tören düzenlendi. 

Devamı
6
9422

Başbakan Özgürgün:“Devlet gençlere el uzattığı zaman KKTC’nin geleceği daha aydınlık olacaktır”

 Korkuteli, Aygün ve Mutluyaka köylerinden  200 kişiye kırsal kesim arsa hak sahipliği belgesi verildi.

Devamı
7
9488

Başbakan Özgürgün, “Devlet el uzatacaktır, gençler o eli tutacaktır ve bu topraklara sahip çıkacaktır”

Başbakan Özgürgün, hükümetin halka ulaşmak için kısa sürede önemli projeleri hayata geçirdiğini, bunların en önemlilerinden birisinin de kırsal kesim arsalarının hak sahiplerine verilmesi olduğunu söyledi.

Devamı
89
9616

Milli Mücadele Madalyaları’nın dağıtımına bugün Başbakanlık’ta düzenlenen törenle başlandı

Törende, KKTC Parlamenterler Birliği’nin yanı sıra Şehit Aileleri ve Malül Gaziler Derneği, Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği, Erenköy Mücahitler Derneği, Türk Barış Kuvvetleri Gaziler Derneği, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Emekli Subaylar Derneği, KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Emekli Astsubaylar Derneği, Emekli Mücahitler Derneği, Mücahit Komutanları Derneği, Polis Emeklileri Derneği, Sönmezliler Ocağı, Türkiye Muharip Gaziler Derneği ve Türkiye Asker Sendikası başkan ve temsilcilerine madalya verildi.

Devamı
101112
13
9850

Başbakan Özgürgün Türkiye Gazeteciler Federasyonu Heyetini Kabul Etti

Başbakan Özgürgün, Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Karaca ve Yönetim Kurulu üyelerini Cumhuriyet Meclisi Şeref Salonu’nda kabul etti.

Devamı
141516171819
20212223242526
27282930123
45678910