Başbakan Hüseyin Özgürgün , 21-25 Mücadele ve Şehitler Haftası nedeniyle Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği’ni ziyaret etti

Başbakan Hüseyin Özgürgün , 21-25 Mücadele ve Şehitler Haftası nedeniyle Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği’ni ziyaret etti

ERSAN

Şehitler için 1 dakikalık saygı duruşunun ardından konuşan Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği Başkanı Ertan Ersan, Başbakan Özgürgün ve Bakan Evren’in derneklerini ziyaretlerinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Ersan, ülkede hemen hemen her aileden şehitler olduğunu söyledi.

Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği’nin vatan topraklarının nasıl kurtarıldığının bir kanıtı olduğunu ifade eden Ersan, derneklerinin aziz şehitlere yaraşır şekilde çalıştığını kaydetti.

Deneklerini yaklaşık iki yıldır öğrencilerin ziyaret etmediklerini ve bundan duyduğu üzüntüyü dile getiren Ersan, derneği bugüne kadar 83 bin 350 kişinin ziyaret ettiğini belirtti.

Yurt dışından ve ülkenin çeşitli yerlerinden gelen ziyaretçilerin yanı sıra, derneklerini Rumların bile ziyaret ettiğini anlatan Ertan Ersan, KKTC’ye gelen herkesin derneklerini ziyaret etmesi gerektiğini söyledi.

Kıbrıslı Türklerin 1956’dan 1974’e kadar yaşadığı zor günlere ve acılara işaret eden Ersan, bu yıllar arasında şehit düşenler hakkında bilgiler verdi.

Çocuk, kadın, yaşlı genç demeden bir çok insanın şehit edildiğini, bir çok çocuğun ise anne babasız kaldığını anlatan Ertan Ersan, yeniden savaş ve geçmişte yaşanan acıların tekrar yaşanmasını istemediklerini vurguladı.

Müzakere sürecine de değinen Ersan, eşitlik, Anavatan Türkiye’nin etkin ve fiili garantisi, bayrak ve özgürlükten vazgeçilemeyeceğini söyledi. Ersan, Kıbrıslı Rumlarla yaşamaktan korktuklarını kaydetti.

Türkiye’de yaşanan terör olaylarına da dikkat çeken Ertan Ersan, şehit olanlara Allah’tan rahmet dileyerek, onları saygıyla andıklarını söyledi.

Kermiya’da bulunan ve 1987’de belgeleri verilen şehit çocuğu arsalarının hala altyapı çalışmalarının tamamlanmadığını belirten Ertan Ersan, bu çalışmaların bir an önce tamamlanarak, sahiplerine dağıtılması için de yetkililerden yardım talep etti.

ÖZGÜRGÜN

Başbakan Hüseyin Özgürgün de, Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği’ni 21-25 Aralık Mücadele ve Şehitler Haftası nedeniyle ziyaret ettiklerini belirterek, “burayı unutmamamız ve unutturmamamız lazım, okulların ziyaret etmemesine üzüldüm” dedi.

Şehitlerin kanlarıyla sulanan toprakların KKTC devletinin kurulmasıyla taçlandırıldığını ifade eden Başbakan Özgürgün, Mutlu Barış Harekatıyla, Kıbrıslı Türklerin mutlu, barış ve huzur içinde yaşamaya başladıklarını anımsattı.

Müzakere sürecine de değinen Başbakan Hüseyin Özgürgün, varılacak bir anlaşmanın iki devlet gerçeğinden yola çıkılarak, siyasi eşitlik, sulandırılmamış iki kesimlilik ve TC’nin etkin ve fiili garantörlüğünden vazgeçilmeden yapılması gerektiğini vurguladı.

Başbakan Özgürgün, bu kriterlerin olmadığı bir anlaşmanın asla kabul edilemeyeceğini kaydetti.

1950’li yıllardan başlayarak 1974’e kadar çok kanlar döküldüğünü, şehitler verildiğini, vatanın kolay elde edilmediğini ifade eden Başbakan Özgürgün, gelinen noktanın gerisine gidilebilmesini asla düşünmediklerini, düşünülmemesi gerektiğini vurguladı.

Adada bir anlaşma olması taraftarı olduklarını da ifade eden Başbakan Özgürgün, “yapılacak anlaşma, bundan sonra geçmişi yaşatmayacak bir anlaşma olmalı” dedi.

Başbakan Özgürgün, hayatta olan tüm şehit ailelerine öncelikle başsağlığı, sonra da sağlık ve esenlikler diledi.

EVREN

İçişleri Bakanı Kutlu Evren de, Şehit Aileleri ve Malul Gaziler Derneği’ni ziyaret etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, şehitleri anarken, tüm şehit ailelerine başsağlığı diledi.

Şehit çocuğu arsalarıyla ilgili yaptıkları çalışmaları anlatan Bakan Evren, Elektrik Kurumu’na arsaların trafoları ile ilgili bir miktar para ödenerek, bir anlaşma yapıldığını söyledi.

Yapılan anlaşmayla 336 arsa için ihaleye çıkılacak noktada olunduğunu ifade eden Evren, en kısa zamanda çalışmaların tamamlanarak, şehit çocuklarına arsaların dağıtılacağını sözlerine ekledi.


Print
Posted: Ara 22, 2016,
Comments: 0,
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
«Ocak 2018»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
25262728
13504

Başbakan Özgürgün, “Tek Başına Hükümet Olmak İçin Yola Çıktık”

Başbakan Özgürgün, tek parti hükümetinin, kararların çok kolay alınıp, projelerin çok hızlı hayata geçirileceği bir hükümet modeli olduğunu, halkın 7 Ocak seçiminde sandıkta vereceği mesajın çok önemli olduğunu ifade ederek,, “Şu-bu parti ile hükümet kurmam diyenler var. Bu, siyaseti daha öğrenmemişler demektir” dedi.

Devamı
293031
1234
13825

Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü Müsteşarlığı 2017 yılı Aralık ayı Hayat Pahalılığı / Enflasyon Oranlarını belirledi

 2017 yılı Aralık ayı Enflasyon  oranında (Tüketici Fiyatları Genel Endeksi) bir önceki aya göre %1.69 değişim gerçekleşmiştir. Bu bağlamda 2017 yılının toplam enflasyonu %14.68 olmuştur. Bilindiği üzere 2017 yılının ilk 6 ayında ise enflasyon oranı %7.68 olarak tesbit edilmişti.

Devamı
567
8
14072

Başbakan Özgürgün'e Türkiye'den Kutlamalar

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım ve Türkiye Cumhuriyeti Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Milletvekilliği Erken Genel Seçim sonucundan  dolayı Başbakan Hüseyin Özgürgün’ü kutladılar.

Devamı
9101112
14309

Başbakan Özgürgün:"Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın aramızdan ayrılışının 6. yılında özlem, minnet ve rahmetle anıyoruz"

Kıbrıs Türk Halkının varoluş mücadelesi verdiği zor yıllarda hiçbir fedakarlıktan kaçınmayarak halkına önderlik etmiş büyük insan, devlet adamı Kurucu Cumhurbaşkanımız Sayın Rauf Raif Denktaş’ı vefatının 6. yıldönümü nedeniyle saygı ve rahmetle anıyoruz. 

Devamı
13
14371

Başbakan Özgürgün Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, 6’ncı ölüm yıl dönümü dolayısı ile düzenlenen törene katıldı

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, 6’ncı ölüm yıl dönümünde Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) Anıtı’nda düzenlenen törenle anıldı.

Devamı
14
14408

Başbakan Özgürgün:"Kıbrıs Türk Halkının varoluş mücadelesine ömrünü adayan Toplum Liderimiz Dr. Fazıl Küçük’ü ölümünün 34. yıldönümünde saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz"

Dr. Fazıl Küçük, baskı ve dayatmalarla ezilen, yok edilmek istenen Kıbrıs Türklerinin en zor zamanında ortaya çıkmış vatan sevgisi, cesareti ve kararlılığı ile liderlik görevini üstlenmiştir

Devamı
15
14447

Başbakan Özgürgün Dr. Fazıl Küçük'ün, 34’üncü ölüm yıl dönümü dolayısıyla Dr. Fazıl Küçük Anıtında düzenlenen törene katıldı

 Özgürlük Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük, 34’üncü ölüm yıl dönümünde Dr. Fazıl Küçük Anıtında düzenlenen törenle anıldı. 

Devamı
1617
14613

Başbakan Özgürgün:"Verilemeyecek Hesabım Yok"

Ülkenin kaderini etkileyecek olan bu seçim sürecinde ne yazık ki siyasi fikirler ve seçim bildirgeleri tartışılması gerekirken, şahsıma, özel yaşantıma ve o dönemde devam eden boşanma davama dönük gerçeği yansıtmayan iddialar ve spekülasyonlarla süreç sabote edilmeye çalışılmıştır.

Devamı
18192021
22232425262728
2930311234