Başbakan Hüseyin Özgürgün hükümetin neden Lefke’yi ilçe yapma kararı aldığını BRT’ye değerlendirdi

Başbakan Hüseyin Özgürgün hükümetin neden Lefke’yi ilçe yapma kararı aldığını BRT’ye değerlendirdi

Başbakan Hüseyin Özgürgün Lefke’nin ilçe olmasının  Salı günü meclisten geçirilerek resmiyet kazanacağını açıkladı.

Başbakan Hüseyin Özgürgün Salı günü kararın meclisten geçirilmesiyle birlikte Lefke’nin ilçe olacağını açıkladı.

Özgürgün hükümetin neden Lefke’yi ilçe yapma kararı aldığını BRT’ye değerlendirdi..

Lefke’nin 1974’den sonra ilçe olma hakkını kaybettiğini ve uzun bir süre bu sıkıntıyı aşmak için sesini duyurmaya çalıştığını belirten Özgürgün, aradan 40’yıla aşkın bir zaman geçmesine rağmen sorunların büyüdüğünü söyledi.

Lefke’nin ilçe olduğu dönemlerindekii coşkulu zamanlarına yeniden dönebilecek bir kapasitesi olduğunu vurgulayan Özgürgün, Lefke Gazi Lisesi’nin köklü geçmişinin ilçe olmaya dayandığını, Cengiz Topel Endüsturi Meslek Lisesi’nin ülkedeki ilk endüsturi meslek liselerinden biri olduğunu belirterek Lefke’nin yıllardır merkez olma noktasından geriye doğru gittiğini söyledi.

Özgürgün, “Şimdi bunu durdurup yeniden liseleri ile ilkokukulları ile, üniversitesi ile Lefke gerçekten hazır. Bıraktığımız yerde duruyor. O hakkı yeniden kazanıyor. İnşallah hayırılısdı olur” dedi.

Cengiz Topel Hastahanesi’nin de ülkenin en eski hastanelerinden bir olduğunu belirten Özgürgün, hastahanedeki sorunların temelden nasıl halledilebileceğinin düşünüldüğü zaman detaylarla uğraşmak yerinde Lefkenin öncelikle ilçe olması gerektiği üzerinde durduklarını kaydetti.

Özgürgün, “Hastahanesi’nin ilçe hastahanesi, kaymakamının, milletvekillerinin polis müdürlerinin, daire müdürlerğinin bulunduğu bir yapının kurulmasının işi temelde  çözeceğini anladık. Memnuniyetle görüyorum ki karar oy birliği ile komiteden geçti ve Salı günü de inşallah Genel Kuruldan oy birliği ile geçip resmiyet kazanacak.” Dedi.

Özgürgün, Lefke bölgesinin ilçe olmasının hem sosyo ekonomik hem de kültürel gelişime ciddi bir ivme kazandıracağına dikkat çekti.

Başbakan Özgürgün, altyapı ve tresislerin ilçe bazında elre alınmasıyla birlikte birçok soruna köklü çözüm bulunacağını da sözlerine ekledi.

Print
Posted: Ara 22, 2016,
Comments: 0,
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
«Eylül 2017»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
28
5892

Başbakan Özgürgün, Akdağ’ı Kabul Etti

Federasyon temelindeki Kıbrıs müzakerelerinin var olan parametrelerle tamamlandığını, bundan sonra bu parametrelerle görüşme imkanı kalmadığını belirten Özgürgün, bundan sonra ne olacağıyla ilgili sorumluluğun Güney Kıbrıs ve Yunanistan’a düştüğünü kaydetti.

Devamı
293031123
456
5903

Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü Müsteşarlığı 2017 yılı Ağustos ayı Hayat Pahalılığı / Enflasyon Oranlarını belirledi

2017 yılı Ağustos ayı Enflasyon  oranında (Tüketici Fiyatları Genel Endeksi) bir önceki aya göre %0.42, bir önceki yılın Aralık ayına göre %9.75 ve bir önceki yılın aynı ayına göre %15.63 değişim gerçekleşmiştir. 

Devamı
78
5910

Başbakan Özgürgün Mehmet Pars Anı Turnuvasını izledi

Başbakan Hüseyin Özgürgün bu akşam 20 Temmuz Mete Adanır Stadında oynanan Mehmet Pars Anı Turnuvasını izledi.

Devamı
910
11
5912

Başbakan Özgürgün, “Vergi cezalarını tamamen kaldırıyor, gecikme zammı tahsilinde ödeme şekline göre indirim yapıyoruz”

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, ülkede faaliyet gösteren ve halk arasında “gamini” olarak da bilinen odun kömürü ocaklarının tümünün, çevreye olumsuz etkilerinden dolayı kapatılacağını açıkladı.

Devamı
1213
5929

Başbakan Hüseyin Özgürgün Atilla Topaloğlu anı maçını izledi

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Lefkoşa Atatürk Stadı'nda GAÜ Çetinkaya-Gençler Birliği arasında oynanan Atilla Topaloğlu anı maçını izledi. 
Devamı
1415
5937

Başbakan Özgürgün: “Bu proje hükümetin halkın yaşamını kolaylaştırmaya önem verdiğini gösteren anlamlı bir projedir”

 Gönyeli Çemberi’ndeki trafik yoğunluğunu azaltmak amacıyla yapılan ve “kaçış kolları” olarak da ifade edilen Gönyeli Çemberi 1’inci Etap Projesi bugün törenle açıldı.

Devamı
1617
5938

Milli Mücadele Madalyaları Dağıtımına Kasımda Başlanıyor

Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün üzerinde büyük hassasiyetle durduğu, Hükümetin, göreve geldiğinde vereceğini duyurduğu ve yaklaşık bir yıldır teknik aksaklıklar dolayısıyla çalışmaları devam eden  “Milli Mücadele Madalyaları” dağıtımında son aşamaya gelindi

Devamı
18
5949

Başbakan Hüseyin Özgürgün 2017-2018 Adli Yılı açılış törenine katıldı

2017-2018 Adli Yılı, Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde bugün düzenlenen törenle açıldı.

Devamı
192021222324
2526272829301
2345678