Başbakan Hüseyin Özgürgün hükümetin neden Lefke’yi ilçe yapma kararı aldığını BRT’ye değerlendirdi

Başbakan Hüseyin Özgürgün hükümetin neden Lefke’yi ilçe yapma kararı aldığını BRT’ye değerlendirdi

Başbakan Hüseyin Özgürgün Lefke’nin ilçe olmasının  Salı günü meclisten geçirilerek resmiyet kazanacağını açıkladı.

Başbakan Hüseyin Özgürgün Salı günü kararın meclisten geçirilmesiyle birlikte Lefke’nin ilçe olacağını açıkladı.

Özgürgün hükümetin neden Lefke’yi ilçe yapma kararı aldığını BRT’ye değerlendirdi..

Lefke’nin 1974’den sonra ilçe olma hakkını kaybettiğini ve uzun bir süre bu sıkıntıyı aşmak için sesini duyurmaya çalıştığını belirten Özgürgün, aradan 40’yıla aşkın bir zaman geçmesine rağmen sorunların büyüdüğünü söyledi.

Lefke’nin ilçe olduğu dönemlerindekii coşkulu zamanlarına yeniden dönebilecek bir kapasitesi olduğunu vurgulayan Özgürgün, Lefke Gazi Lisesi’nin köklü geçmişinin ilçe olmaya dayandığını, Cengiz Topel Endüsturi Meslek Lisesi’nin ülkedeki ilk endüsturi meslek liselerinden biri olduğunu belirterek Lefke’nin yıllardır merkez olma noktasından geriye doğru gittiğini söyledi.

Özgürgün, “Şimdi bunu durdurup yeniden liseleri ile ilkokukulları ile, üniversitesi ile Lefke gerçekten hazır. Bıraktığımız yerde duruyor. O hakkı yeniden kazanıyor. İnşallah hayırılısdı olur” dedi.

Cengiz Topel Hastahanesi’nin de ülkenin en eski hastanelerinden bir olduğunu belirten Özgürgün, hastahanedeki sorunların temelden nasıl halledilebileceğinin düşünüldüğü zaman detaylarla uğraşmak yerinde Lefkenin öncelikle ilçe olması gerektiği üzerinde durduklarını kaydetti.

Özgürgün, “Hastahanesi’nin ilçe hastahanesi, kaymakamının, milletvekillerinin polis müdürlerinin, daire müdürlerğinin bulunduğu bir yapının kurulmasının işi temelde  çözeceğini anladık. Memnuniyetle görüyorum ki karar oy birliği ile komiteden geçti ve Salı günü de inşallah Genel Kuruldan oy birliği ile geçip resmiyet kazanacak.” Dedi.

Özgürgün, Lefke bölgesinin ilçe olmasının hem sosyo ekonomik hem de kültürel gelişime ciddi bir ivme kazandıracağına dikkat çekti.

Başbakan Özgürgün, altyapı ve tresislerin ilçe bazında elre alınmasıyla birlikte birçok soruna köklü çözüm bulunacağını da sözlerine ekledi.

Print
Posted: Ara 22, 2016,
Comments: 0,
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
«Kasım 2017»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
303112345
9330

Başbakan Özgürgün,trafik kazasında hayatını kaybeden eski Milletvekili Tahsin Mertekçi için Cumhuriyet Meclisi'nde düzenlenen törene katıldı

Trafik kazasında hayatını kaybeden TKP ve BDH eski milletvekili, Yalova Spor Kulübü Başkanı Tahsin Mertekçi için bugün saat 10.30’da Cumhuriyet Meclisi’nde tören düzenlendi. 

Devamı
6
9422

Başbakan Özgürgün:“Devlet gençlere el uzattığı zaman KKTC’nin geleceği daha aydınlık olacaktır”

 Korkuteli, Aygün ve Mutluyaka köylerinden  200 kişiye kırsal kesim arsa hak sahipliği belgesi verildi.

Devamı
7
9488

Başbakan Özgürgün, “Devlet el uzatacaktır, gençler o eli tutacaktır ve bu topraklara sahip çıkacaktır”

Başbakan Özgürgün, hükümetin halka ulaşmak için kısa sürede önemli projeleri hayata geçirdiğini, bunların en önemlilerinden birisinin de kırsal kesim arsalarının hak sahiplerine verilmesi olduğunu söyledi.

Devamı
89
9616

Milli Mücadele Madalyaları’nın dağıtımına bugün Başbakanlık’ta düzenlenen törenle başlandı

Törende, KKTC Parlamenterler Birliği’nin yanı sıra Şehit Aileleri ve Malül Gaziler Derneği, Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği, Erenköy Mücahitler Derneği, Türk Barış Kuvvetleri Gaziler Derneği, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Emekli Subaylar Derneği, KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Emekli Astsubaylar Derneği, Emekli Mücahitler Derneği, Mücahit Komutanları Derneği, Polis Emeklileri Derneği, Sönmezliler Ocağı, Türkiye Muharip Gaziler Derneği ve Türkiye Asker Sendikası başkan ve temsilcilerine madalya verildi.

Devamı
101112
13
9850

Başbakan Özgürgün Türkiye Gazeteciler Federasyonu Heyetini Kabul Etti

Başbakan Özgürgün, Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Karaca ve Yönetim Kurulu üyelerini Cumhuriyet Meclisi Şeref Salonu’nda kabul etti.

Devamı
141516171819
20212223242526
27282930123
45678910