Başbakan Hüseyin Özgürgün KKTC Sağlık Turizmi Konferansı ve Çalıştayına katıldı

Başbakan Hüseyin Özgürgün KKTC Sağlık Turizmi Konferansı ve Çalıştayına katıldı

Sağlık turizmini geliştirme amacıyla tasarlanan Sağlık Turizmini Geliştirme Projesi, “1’inci Sağlık Turizmi Konferans ve Çalıştayı” ile hayata geçiriliyor.

Sağlık Turizmi Konferans ve Çalıştayı Girne Elexsus Resort Hotel’de yapılıyor.

Çalıştaya, Başbakan Hüseyin Özgürgün, Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu ile Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu katılarak birer konuşma yaptı.
Çalıştay’da ilk konuşmayı yapan Kıbrıs Sağlık Turizmi Konseyi Başkanı Ahmet Savaşan, Sağlık Turizmini Geliştirme Projesi’yle Sağlık ve Turizm Bakanlıkları himayelerinde TC Büyükelçiliği, Kalkınma ve Ekonomik İşbirliği Ofisi desteği, Kıbrıs sağlık Turizmi Konseyi yürütücülüğünde hayata geçtiğini anlattı.

Başbakan Hüseyin Özgürgün ise ülke ekonomisine katma değeri çok yüksek olacağı sağlık turizmi master planının hazırlanmasına yönelik yapılan çalıştaydan çıkacak sonuçların ülke ekonomisi ve diğer alanlara katkı koyacağına olan inancını dile getirdi.

Başbakan Özgürgün “Sanayileşme ve kentleşme sonucu gelişmiş ve gelişmekte olan tüm ülkelerde özellikle çevre sorunlarının , beslenme bozukluklarının insan sağlığını tehdit etmmekte ve iş gücünü de azaltmakta olduğunu görmekteyiz. Özellikle deniz, güneş ve iklim kaynak olarak değerlendirildiği zaman sağlık turizminin de ülkemizde ne kadar güçlü verimli bir noktaya gelebileceğini açık olarak görüyoruz. Bu anlamda da ben çalıştayın ülkemizin de bu cazip iklim ve doğa koşullarıyla birleşitiği zaman çok ileride KKTC’nin eğitim alanında olduğu gibi sağlıkta da ciddi bir merkez haline gelebileceğini net olarak görmekteyiz” dedi.

Başbakan, sağlık turizmini planlı bir şeklide teşviklendirilerek desteklenmesinin hükümetin hedefi olacağı ve turizim girdilerine ciddi katkı sağlayacağını dile getirdi.

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da Kuzey Kıbrıs’ın sağlık turizmi konusunda Türkiye ile birlikte çalışarak, yatırım ve işbirliği olanaklarının gelişmesi için hükümetin üzerine düşeni yapacağını vurguladı.

Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu ise çalıştaya katılıma vurgu yaparak başladığı konuşmasında, bunun sağlık turizmine verilen önemin göstergesi olduğunu kaydetti.

Sucuoğlu, KKTC’nin ada ülkesi olması ve coğrafi konumu nedeniyle başta turizm olmak üzere ekonominin lokomotif sektörü olduğu gerekçesiyle hizmet sektörlerinde önümüzdeki süreçte ciddi boyutta bir katkı beklendiğini anlattı.

Print
Posted: Ara 24, 2016,
Comments: 0,
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
«Eylül 2017»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
28
5892

Başbakan Özgürgün, Akdağ’ı Kabul Etti

Federasyon temelindeki Kıbrıs müzakerelerinin var olan parametrelerle tamamlandığını, bundan sonra bu parametrelerle görüşme imkanı kalmadığını belirten Özgürgün, bundan sonra ne olacağıyla ilgili sorumluluğun Güney Kıbrıs ve Yunanistan’a düştüğünü kaydetti.

Devamı
293031123
456
5903

Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü Müsteşarlığı 2017 yılı Ağustos ayı Hayat Pahalılığı / Enflasyon Oranlarını belirledi

2017 yılı Ağustos ayı Enflasyon  oranında (Tüketici Fiyatları Genel Endeksi) bir önceki aya göre %0.42, bir önceki yılın Aralık ayına göre %9.75 ve bir önceki yılın aynı ayına göre %15.63 değişim gerçekleşmiştir. 

Devamı
78
5910

Başbakan Özgürgün Mehmet Pars Anı Turnuvasını izledi

Başbakan Hüseyin Özgürgün bu akşam 20 Temmuz Mete Adanır Stadında oynanan Mehmet Pars Anı Turnuvasını izledi.

Devamı
910
11
5912

Başbakan Özgürgün, “Vergi cezalarını tamamen kaldırıyor, gecikme zammı tahsilinde ödeme şekline göre indirim yapıyoruz”

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, ülkede faaliyet gösteren ve halk arasında “gamini” olarak da bilinen odun kömürü ocaklarının tümünün, çevreye olumsuz etkilerinden dolayı kapatılacağını açıkladı.

Devamı
1213
5929

Başbakan Hüseyin Özgürgün Atilla Topaloğlu anı maçını izledi

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Lefkoşa Atatürk Stadı'nda GAÜ Çetinkaya-Gençler Birliği arasında oynanan Atilla Topaloğlu anı maçını izledi. 
Devamı
1415
5937

Başbakan Özgürgün: “Bu proje hükümetin halkın yaşamını kolaylaştırmaya önem verdiğini gösteren anlamlı bir projedir”

 Gönyeli Çemberi’ndeki trafik yoğunluğunu azaltmak amacıyla yapılan ve “kaçış kolları” olarak da ifade edilen Gönyeli Çemberi 1’inci Etap Projesi bugün törenle açıldı.

Devamı
1617
5938

Milli Mücadele Madalyaları Dağıtımına Kasımda Başlanıyor

Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün üzerinde büyük hassasiyetle durduğu, Hükümetin, göreve geldiğinde vereceğini duyurduğu ve yaklaşık bir yıldır teknik aksaklıklar dolayısıyla çalışmaları devam eden  “Milli Mücadele Madalyaları” dağıtımında son aşamaya gelindi

Devamı
18
5949

Başbakan Hüseyin Özgürgün 2017-2018 Adli Yılı açılış törenine katıldı

2017-2018 Adli Yılı, Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde bugün düzenlenen törenle açıldı.

Devamı
192021222324
2526272829301
2345678