Başbakan Hüseyin Özgürgün Lefke Halkı ile bir araya geldi

Başbakan Hüseyin Özgürgün Lefke Halkı ile bir araya geldi

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, Lefke’nin özel bir ilçe olması gerektiğini; kumarhane olmadan, özelliklerini bozmadan sosyal, kültürel ve tarihsel dokusuyla yatırım cenneti olabileceğini söyledi.

Dün ilçe yapılan Lefke’yi ziyaret eden Başbakan Özgürgün, Lefke Spor Kulübü’nde bölge halkı ile bir araya geldi.

Özgürgün’e ziyaretinde Güzelyurt Kaymakamı Tevfik Direnç, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, İçişleri Bakanı Kutlu Evren, UBP Genel Sekreteri ve Milletvekili Dursun Oğuz ve bazı milletvekilleri de eşlik etti.

Hüseyin Özgürgün, bölgedeki nüfusun azalması, okulların kapatılma tehlikesi ile karşı karşıya kalması ve hastanenin durumunun iyileştirilmesinin mevcut yapı ile aşılmasının mümkün olmadığından, bölgenin ilçe yapılmasının gündeme getirildiğini söyledi.

Lefke’de geçici tedbirlerin yerine, merkez haline getirilmesi düşüncesini savunduğunu kaydeden Özgürgün,  Lefke halkı ve meclisten gelen destekle Lefke’ye merkez hakkının sorunsuz geri verildiğini belirtti.

Yasanın geçmesiyle Lefke’de hastane ve okulların ilçe ölçeğinde ve donanımında olacağını kaydeden Özgürgün, “Bu, Lefke’nin 42 yıllık duraksamasından gelişimine devam etmesi arasındaki adımdır” dedi.

“MAHKEMELER BİNASININ TADİLATINA BAŞLANACAK, LEFKE’YE İKİ YARGIÇ ATANACAK”

Yasanın Cumhurbaşkanı tarafından onaylanmasının ardından Lefke’deki mahkemeler binasının yeniden tadilatına başlanacağını ve Lefke’ye iki yargıç atanacağını kaydeden Özgürgün, Cittaslow ağı üyesi olan Lefke’ye yatırımların cittaslow kriterlerine uygunluğunun aranmasının da şart olduğunu söyledi.

Güzelyurt- Lefke yolunun tamamlanmasıyla Havaalanı Lefke arasının 45 dakikaya düşeceğini, limanda da yatırıma gidilebileceğini belirten Özgürgün, “Lefke ilçesi özel bir ilçe olmalıdır, yani kumarhane olmamalıdır. Lefke’nin özelliklerini bozmadan, sosyal, kültürel ve tarihsel dokusuyla birlikte yatırım cenneti olabilir” dedi. 

 “MADEN ARAMA İZNİ YOK”

Özgürgün, geçmişte yapılan maden çıkarma çalışmalarından dolayı çevre kirliliğinin halen temizlenemediği Lefke’de maden arama faaliyetine müsaade edilemeyeceğini söyledi.
 
“BELEDİYENİN GÜÇLENMESİ İÇİN DESTEK”

13 köy ve bucağın Lefke’ye bağlandığını kaydeden Özgürgün, belediyenin de güçlenmesi için destek verileceğini söyledi.

EVREN: “KIRSAL KESİM ARSACI İÇİN PARSELASYON ÇALIŞMALARI BAŞLADI”

Kırsal kesim arazisi dağıtımı yönündeki bir soruya karşılık İçişleri Bakanı Kutlu Evren, bölgede kırsal kesim dağıtımının en son 1989’da yapıldığını, Çamlıköy yolu üzerinde ve Aplıç bölgesine iki arazi ile ilgili parselasyon çalışmasının başlatıldığını kaydetti.

DÜRÜST: “GÜZELYURT- LEFKE YOLU İNŞASINDA SIKINTILAR AŞILDI”

Kemal Dürüst, Başbakan Özgürgün’ün Lefke’nin ilçe olabilmesi için ortaya özel bir ilgi koyduğunu kaydetti.

Dürüst, Güzelyurt- Lefke yolu ile ilgili olarak ise, firmadan kaynaklanan sıkıntıların aşıldığını, çalışmaların iki çemberde yeniden başladığını ve hızlandırıldığını söyledi.

Gemikonağı- Çukurgalif yolunun keşfinin de yapıldığını kaydeden Dürüst, 1.5 milyon TL maliyeti olan bu yoldaki çalışmalarla birlikte, 2017’de Cengiz Topel Hastanesi bölgesindeki tehlikeli bir kavşakta da çalışmaların yapılacağını söyledi.

KAYA: “DEVLET- CİTTASLOW İLİŞKİSİ TAM OLARAK TESİS EDİLEMEDİ”

Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, Lefkeliler açısından dün tarihi bir gün olduğunu söyledi.

Başbakan’a ortaya koyduğu iradeden dolayı teşekkür eden Kaya, Lefke’nin ilçe yapılmasının ekonomik ve psikolojik gerekçeleri bulunduğunu da kaydetti.

Devlet- Cittaslow ilişkisinin tam olarak tesis edilemediğini kaydeden Kaya, cittaslow sayesinde ülkeye bir tanınmışlık geldiğini söyledi.

 Kaya, Lefke’nin çok büyük potansiyele sahip bir bölge olduğuna inandığını ifade etti.

PİLLİ: “İMAR PLANI HAZIRLANMALI”

UBP Milletvekili Ali Pilli ise, Lefke bölgesinin korunmasının çok önem arz ettiğini, bu amaçla imar planının bir an evvel hazırlanması gerektiğini söyledi.

Pilli, CMC tarafından işletilen maden ocağının turizme katkı koyma noktasına getirilebileceğini de kaydetti.

GÜNDÜZ: “DENİZCİLİK FAKÜLTESİ AÇILMALI”

UBP Milletvekili Menteş Gündüz ise, LAÜ’de Denizcilik Fakültesi açılması ve Lefke bölgesine bir marina yapılmasının bölgeye büyük katkı sağlayacağına inandığını söyledi.
 
Gündüz, bölgede bazı yapılaşmaların Cittaslow tarafından doğru bulunmadığına da dikkat çekti.

CAHİTOĞLU: “TRİBÜNLERİN ÜSTÜ KAPATILACAK”

Spor Dairesi Müdürü Hüseyin Cahitoğlu ise, Lefke 16 Ağustos Zafer Standında tribünlerin açık bölümünün üstünün 2017’de kapatılacağını söyledi.

Print
Posted: Ara 28, 2016,
Comments: 0,
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
«Ocak 2018»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
25262728
13504

Başbakan Özgürgün, “Tek Başına Hükümet Olmak İçin Yola Çıktık”

Başbakan Özgürgün, tek parti hükümetinin, kararların çok kolay alınıp, projelerin çok hızlı hayata geçirileceği bir hükümet modeli olduğunu, halkın 7 Ocak seçiminde sandıkta vereceği mesajın çok önemli olduğunu ifade ederek,, “Şu-bu parti ile hükümet kurmam diyenler var. Bu, siyaseti daha öğrenmemişler demektir” dedi.

Devamı
293031
1234
13825

Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü Müsteşarlığı 2017 yılı Aralık ayı Hayat Pahalılığı / Enflasyon Oranlarını belirledi

 2017 yılı Aralık ayı Enflasyon  oranında (Tüketici Fiyatları Genel Endeksi) bir önceki aya göre %1.69 değişim gerçekleşmiştir. Bu bağlamda 2017 yılının toplam enflasyonu %14.68 olmuştur. Bilindiği üzere 2017 yılının ilk 6 ayında ise enflasyon oranı %7.68 olarak tesbit edilmişti.

Devamı
567
8
14072

Başbakan Özgürgün'e Türkiye'den Kutlamalar

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım ve Türkiye Cumhuriyeti Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Milletvekilliği Erken Genel Seçim sonucundan  dolayı Başbakan Hüseyin Özgürgün’ü kutladılar.

Devamı
9101112
14309

Başbakan Özgürgün:"Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın aramızdan ayrılışının 6. yılında özlem, minnet ve rahmetle anıyoruz"

Kıbrıs Türk Halkının varoluş mücadelesi verdiği zor yıllarda hiçbir fedakarlıktan kaçınmayarak halkına önderlik etmiş büyük insan, devlet adamı Kurucu Cumhurbaşkanımız Sayın Rauf Raif Denktaş’ı vefatının 6. yıldönümü nedeniyle saygı ve rahmetle anıyoruz. 

Devamı
13
14371

Başbakan Özgürgün Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, 6’ncı ölüm yıl dönümü dolayısı ile düzenlenen törene katıldı

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, 6’ncı ölüm yıl dönümünde Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) Anıtı’nda düzenlenen törenle anıldı.

Devamı
14
14408

Başbakan Özgürgün:"Kıbrıs Türk Halkının varoluş mücadelesine ömrünü adayan Toplum Liderimiz Dr. Fazıl Küçük’ü ölümünün 34. yıldönümünde saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz"

Dr. Fazıl Küçük, baskı ve dayatmalarla ezilen, yok edilmek istenen Kıbrıs Türklerinin en zor zamanında ortaya çıkmış vatan sevgisi, cesareti ve kararlılığı ile liderlik görevini üstlenmiştir

Devamı
15
14447

Başbakan Özgürgün Dr. Fazıl Küçük'ün, 34’üncü ölüm yıl dönümü dolayısıyla Dr. Fazıl Küçük Anıtında düzenlenen törene katıldı

 Özgürlük Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük, 34’üncü ölüm yıl dönümünde Dr. Fazıl Küçük Anıtında düzenlenen törenle anıldı. 

Devamı
1617
14613

Başbakan Özgürgün:"Verilemeyecek Hesabım Yok"

Ülkenin kaderini etkileyecek olan bu seçim sürecinde ne yazık ki siyasi fikirler ve seçim bildirgeleri tartışılması gerekirken, şahsıma, özel yaşantıma ve o dönemde devam eden boşanma davama dönük gerçeği yansıtmayan iddialar ve spekülasyonlarla süreç sabote edilmeye çalışılmıştır.

Devamı
18192021
22232425262728
2930311234