Başbakan Hüseyin Özgürgün Lefke Halkı ile bir araya geldi

Başbakan Hüseyin Özgürgün Lefke Halkı ile bir araya geldi

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, Lefke’nin özel bir ilçe olması gerektiğini; kumarhane olmadan, özelliklerini bozmadan sosyal, kültürel ve tarihsel dokusuyla yatırım cenneti olabileceğini söyledi.

Dün ilçe yapılan Lefke’yi ziyaret eden Başbakan Özgürgün, Lefke Spor Kulübü’nde bölge halkı ile bir araya geldi.

Özgürgün’e ziyaretinde Güzelyurt Kaymakamı Tevfik Direnç, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, İçişleri Bakanı Kutlu Evren, UBP Genel Sekreteri ve Milletvekili Dursun Oğuz ve bazı milletvekilleri de eşlik etti.

Hüseyin Özgürgün, bölgedeki nüfusun azalması, okulların kapatılma tehlikesi ile karşı karşıya kalması ve hastanenin durumunun iyileştirilmesinin mevcut yapı ile aşılmasının mümkün olmadığından, bölgenin ilçe yapılmasının gündeme getirildiğini söyledi.

Lefke’de geçici tedbirlerin yerine, merkez haline getirilmesi düşüncesini savunduğunu kaydeden Özgürgün,  Lefke halkı ve meclisten gelen destekle Lefke’ye merkez hakkının sorunsuz geri verildiğini belirtti.

Yasanın geçmesiyle Lefke’de hastane ve okulların ilçe ölçeğinde ve donanımında olacağını kaydeden Özgürgün, “Bu, Lefke’nin 42 yıllık duraksamasından gelişimine devam etmesi arasındaki adımdır” dedi.

“MAHKEMELER BİNASININ TADİLATINA BAŞLANACAK, LEFKE’YE İKİ YARGIÇ ATANACAK”

Yasanın Cumhurbaşkanı tarafından onaylanmasının ardından Lefke’deki mahkemeler binasının yeniden tadilatına başlanacağını ve Lefke’ye iki yargıç atanacağını kaydeden Özgürgün, Cittaslow ağı üyesi olan Lefke’ye yatırımların cittaslow kriterlerine uygunluğunun aranmasının da şart olduğunu söyledi.

Güzelyurt- Lefke yolunun tamamlanmasıyla Havaalanı Lefke arasının 45 dakikaya düşeceğini, limanda da yatırıma gidilebileceğini belirten Özgürgün, “Lefke ilçesi özel bir ilçe olmalıdır, yani kumarhane olmamalıdır. Lefke’nin özelliklerini bozmadan, sosyal, kültürel ve tarihsel dokusuyla birlikte yatırım cenneti olabilir” dedi. 

 “MADEN ARAMA İZNİ YOK”

Özgürgün, geçmişte yapılan maden çıkarma çalışmalarından dolayı çevre kirliliğinin halen temizlenemediği Lefke’de maden arama faaliyetine müsaade edilemeyeceğini söyledi.
 
“BELEDİYENİN GÜÇLENMESİ İÇİN DESTEK”

13 köy ve bucağın Lefke’ye bağlandığını kaydeden Özgürgün, belediyenin de güçlenmesi için destek verileceğini söyledi.

EVREN: “KIRSAL KESİM ARSACI İÇİN PARSELASYON ÇALIŞMALARI BAŞLADI”

Kırsal kesim arazisi dağıtımı yönündeki bir soruya karşılık İçişleri Bakanı Kutlu Evren, bölgede kırsal kesim dağıtımının en son 1989’da yapıldığını, Çamlıköy yolu üzerinde ve Aplıç bölgesine iki arazi ile ilgili parselasyon çalışmasının başlatıldığını kaydetti.

DÜRÜST: “GÜZELYURT- LEFKE YOLU İNŞASINDA SIKINTILAR AŞILDI”

Kemal Dürüst, Başbakan Özgürgün’ün Lefke’nin ilçe olabilmesi için ortaya özel bir ilgi koyduğunu kaydetti.

Dürüst, Güzelyurt- Lefke yolu ile ilgili olarak ise, firmadan kaynaklanan sıkıntıların aşıldığını, çalışmaların iki çemberde yeniden başladığını ve hızlandırıldığını söyledi.

Gemikonağı- Çukurgalif yolunun keşfinin de yapıldığını kaydeden Dürüst, 1.5 milyon TL maliyeti olan bu yoldaki çalışmalarla birlikte, 2017’de Cengiz Topel Hastanesi bölgesindeki tehlikeli bir kavşakta da çalışmaların yapılacağını söyledi.

KAYA: “DEVLET- CİTTASLOW İLİŞKİSİ TAM OLARAK TESİS EDİLEMEDİ”

Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, Lefkeliler açısından dün tarihi bir gün olduğunu söyledi.

Başbakan’a ortaya koyduğu iradeden dolayı teşekkür eden Kaya, Lefke’nin ilçe yapılmasının ekonomik ve psikolojik gerekçeleri bulunduğunu da kaydetti.

Devlet- Cittaslow ilişkisinin tam olarak tesis edilemediğini kaydeden Kaya, cittaslow sayesinde ülkeye bir tanınmışlık geldiğini söyledi.

 Kaya, Lefke’nin çok büyük potansiyele sahip bir bölge olduğuna inandığını ifade etti.

PİLLİ: “İMAR PLANI HAZIRLANMALI”

UBP Milletvekili Ali Pilli ise, Lefke bölgesinin korunmasının çok önem arz ettiğini, bu amaçla imar planının bir an evvel hazırlanması gerektiğini söyledi.

Pilli, CMC tarafından işletilen maden ocağının turizme katkı koyma noktasına getirilebileceğini de kaydetti.

GÜNDÜZ: “DENİZCİLİK FAKÜLTESİ AÇILMALI”

UBP Milletvekili Menteş Gündüz ise, LAÜ’de Denizcilik Fakültesi açılması ve Lefke bölgesine bir marina yapılmasının bölgeye büyük katkı sağlayacağına inandığını söyledi.
 
Gündüz, bölgede bazı yapılaşmaların Cittaslow tarafından doğru bulunmadığına da dikkat çekti.

CAHİTOĞLU: “TRİBÜNLERİN ÜSTÜ KAPATILACAK”

Spor Dairesi Müdürü Hüseyin Cahitoğlu ise, Lefke 16 Ağustos Zafer Standında tribünlerin açık bölümünün üstünün 2017’de kapatılacağını söyledi.

Print
Posted: Ara 28, 2016,
Comments: 0,
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
«Kasım 2017»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
303112345
9330

Başbakan Özgürgün,trafik kazasında hayatını kaybeden eski Milletvekili Tahsin Mertekçi için Cumhuriyet Meclisi'nde düzenlenen törene katıldı

Trafik kazasında hayatını kaybeden TKP ve BDH eski milletvekili, Yalova Spor Kulübü Başkanı Tahsin Mertekçi için bugün saat 10.30’da Cumhuriyet Meclisi’nde tören düzenlendi. 

Devamı
6
9422

Başbakan Özgürgün:“Devlet gençlere el uzattığı zaman KKTC’nin geleceği daha aydınlık olacaktır”

 Korkuteli, Aygün ve Mutluyaka köylerinden  200 kişiye kırsal kesim arsa hak sahipliği belgesi verildi.

Devamı
7
9488

Başbakan Özgürgün, “Devlet el uzatacaktır, gençler o eli tutacaktır ve bu topraklara sahip çıkacaktır”

Başbakan Özgürgün, hükümetin halka ulaşmak için kısa sürede önemli projeleri hayata geçirdiğini, bunların en önemlilerinden birisinin de kırsal kesim arsalarının hak sahiplerine verilmesi olduğunu söyledi.

Devamı
89
9616

Milli Mücadele Madalyaları’nın dağıtımına bugün Başbakanlık’ta düzenlenen törenle başlandı

Törende, KKTC Parlamenterler Birliği’nin yanı sıra Şehit Aileleri ve Malül Gaziler Derneği, Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği, Erenköy Mücahitler Derneği, Türk Barış Kuvvetleri Gaziler Derneği, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Emekli Subaylar Derneği, KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Emekli Astsubaylar Derneği, Emekli Mücahitler Derneği, Mücahit Komutanları Derneği, Polis Emeklileri Derneği, Sönmezliler Ocağı, Türkiye Muharip Gaziler Derneği ve Türkiye Asker Sendikası başkan ve temsilcilerine madalya verildi.

Devamı
101112
13
9850

Başbakan Özgürgün Türkiye Gazeteciler Federasyonu Heyetini Kabul Etti

Başbakan Özgürgün, Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Karaca ve Yönetim Kurulu üyelerini Cumhuriyet Meclisi Şeref Salonu’nda kabul etti.

Devamı
141516171819
20212223242526
27282930123
45678910