Başbakan Hüseyin Özgürgün Dilekkaya bölgesini ziyaret etti

Başbakan Hüseyin Özgürgün Dilekkaya bölgesini ziyaret etti

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs müzakereleri ile ilgili olarak vatandaşlara; "Rahat olun, ben bu konuda Anavatan Türkiye'nin de görüşünü biliyorum. Bize bu net olarak söylendi. Bu rahatlık içerisinde konuşuyorum. Kıbrıs Türklerinin toprağını halkını sıkıntıya sokacak bir anlaşmaya Türkiye de 'Evet' demez. Bunu net olarak söyleyebilirim, bu güvenceyi aldık" diye seslendi.

Özgürgün, "Bütün derdimiz Kıbrıs'ta bir anlaşmaya ulaşabilmek için iyi niyetle çalışmak ancak zorla bir anlaşmaya veya herşeyi verecek teslim olacak bir anlaşmaya 'Evet' demek bir yana böyle bir anlaşmayı yapacak olanın da yakasındayız" dedi.

Özgürgün, Kıbrıs müzakerelerinin yapılacağı Cenevre'ye de bunun için gittiklerini, Kıbrıs Türk halkının haklarını teslim edecek bir anlaşmaya "Evet" diyecek biri varsa bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da kendilerini karşısında bulunacağını belirterek, UBP olarak gereken tavrı ortaya koyacaklarını ve halktan aldıkları güçle meydanları dolduracaklarını, böyle bir anlaşmaya "Hayır" diyeceklerini söyledi.

Özgürgün, ancak Rum tarafının Güzelyurt, Karpaz, Mesarya, Türk askerinin çekilmesi, toprak, mülkiyet gibi taleplerinden vazgeçmesi ve "aklını başına alıp bir anlaşmaya oturması" durumunda buna "Hayır" demeyeceklerini kaydetti.

Başbakan Hüseyin Özgürgün bugün Dilekkaya bölgesine giderek, Mesarya bölgesi halkıyla bir araya geldi. Köye yapılan yol ve köprü çalışmalarını denetleyen Başbakan Hüseyin Özgürgün, burada vatandaşlara Kıbrıs müzakere süreci ve Cenevre'de yapılacak zirveye ilişkin açıklamalarda bulundu.

Özgürgün'e eşi Dilek Özgürgün, Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ersan Saner, milletvekilleri, belediye başkanları, UBP örgüt başkanları eşlik etti.

Kemal Dürüst, bölgeye yapılan yatırımları anlatarak, bölge halkının refahını artıracak yatırımları sürdüreceklerini söyledi. Dürüst, KKTC devletine inançlarıyla bu bölgedeki köylere sahip çıkacaklarını, devletin hizmetlerle var olacağını vurguladı.

Başbakan Hüseyin Özgürgün de, bu bölgeye yıllardır önem verdiğini, her dönem geldiğini, vatandaşlarla bir arada olduğunu ve buradan aldığı desteklerle parlamentoda olduğunu kaydetti.

Özgürgün, hükümet olarak da bölgeye önem verdiklerini, tarım, hayvancı ve çiftçiye gereken önemin her zaman verilmesi gerektiğini çünkü "köylünün milletin efendisi" olduğunu söyledi.

Toprağa sahip çıkmanın devlete sahip çıkmak anlamına geldiğini vurgulayan Özgürgün, ülkeye yatırımlarıyla sahip çıkan tüm kesimleri ve özellikle tarım sektörünü her zaman destekleyeceklerini kaydetti.

En büyük gücün eğitim, sağlık, tarım, turizm alanında yapılan ekonomiyi geliştiren yatırımlar olduğunu ifade eden Özgürgün, hükümetin ilk bütçesi olan 2017 bütçesi ile bu yılın daha iyi bir yıl olacağına inanç belirtti.

Hedefin tüm sektörleri geliştirmek ve halkın refahını yükseltmek olduğunu belirten Özgürgün, Türkiye ile imzalanan ekonomik protokolü de sürdüreceklerini kaydetti.

Ülkeye gelen su ile artık ülkede kuraklık yaşanmayacağına da inanç belirten Özgürgün, Kıbrıs sorununa da değindi.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, bir vatandaşın "müzakereler bizim için bir muamma, kapalı kutu, ne olacağımızı, buraların verilip verilmediğini bilmiyoruz, geleceğimiz ne olacak, bu konuda resmi bir açıklama istiyoruz" demesi üzerine, Kıbrıs Türk halkının teslim edileceği bir anlaşmaya "Hayır" diyeceklerini söyledi.

Özgürgün, Cenevre'de de bu yüzden olacaklarını, kendileri için zaten "tüm hayırcılar gidiyor" denildiğini, ancak orada teslim olacak bir anlaşmaya "Evet" diyemeyeceklerini kaydetti.

Zaten böyle bir anlaşmaya hiçbir UBP'linin de "Evet" demeyeceğini ifade eden Özgürgün, Cenevre'de Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı ile birlikte olacaklarını, devletin kendileri için önemli olduğunu, toprak tavizi verilmesine ve Türkiye'nin garantörlüğünün kaldırılmasına karşı olduklarını vurguladı.

Özgürgün, toprak tavizine, bir santim KKTC toprağının verilmesine karşı olduklarını, toprak verilecekse yüzde 3,5 civarında olan ara bölgenin BM tarafından teslim edilmesi gerektiğini belirterek, Cenevre'de karşı oldukları bir hareket karşısında gereken net tavrı ortaya koyacaklarını söyledi.

Bu gücü halktan aldıklarını ve meydanlara da halk ile birlikte çıkacaklarını belirten Özgürgün, "Kıbrıs Türk halkını yerinden toprağından ekonomisinden alıp sökecek bir anlaşmaya evet demeyeceğiz. Evet diyecek olanların da yakasında oluruz. İki kesimlilik sulandırılmamalı, içimize Rum gelmemeli, siyasi eşitlik şart, yönetimde eşit ortaklık olmalı, Kıbrıs Türk halkının net olarak ağırlığı korunmalı, Anavatan Türkiye'nin etkin ve fiili garantisi net ve kalın çizgilerle çizilmeli" dedi.

Kıbrıs'ta geçmişin unutulmaması gerektiğini, halkın tek güvencesinin Türk askeri, GKK ve polis olduğunu belirten Özgürgün, bu değiştirilirse Kıbrıs Türk halkının güvenliğinin tehdit altına gireceğine işaret etti.

Kıbrıs Türk halkının huzurunu bozacak bir anlaşma yapanın buralarda barınamayacağını belirten Özgürgün, halkın rahat olmasını istedi, Türkiye'nin de Kıbrıs Türk halkının huzurunu bozacak bir anlaşmaya "Evet" demeyeceğini vurguladı.

İki kesimliliğin sulandırılmaması, toprak tavizi verilmemesi, Anavatan Türkiye'nin etkin ve fiili garantisinin net ve kalın çizgilerle çizilmesi gerektiğini belirten Özgürgün, "Rahat olun, ben bu konuda Anavatan Türkiye'nin de görüşünü biliyorum. Bize bu net olarak söylendi. Bu rahatlık içerisinde konuşuyorum. Kıbrıs Türklerinin toprağını halkını sıkıntıya sokacak bir anlaşmaya Türkiye de 'Evet' demez. Bunu net olarak söyleyebilirim, bu güvenceyi aldık" diye konuştu.

Print
Posted: Oca 6, 2017,
Comments: 0,
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
«Kasım 2017»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
303112345
9330

Başbakan Özgürgün,trafik kazasında hayatını kaybeden eski Milletvekili Tahsin Mertekçi için Cumhuriyet Meclisi'nde düzenlenen törene katıldı

Trafik kazasında hayatını kaybeden TKP ve BDH eski milletvekili, Yalova Spor Kulübü Başkanı Tahsin Mertekçi için bugün saat 10.30’da Cumhuriyet Meclisi’nde tören düzenlendi. 

Devamı
6
9422

Başbakan Özgürgün:“Devlet gençlere el uzattığı zaman KKTC’nin geleceği daha aydınlık olacaktır”

 Korkuteli, Aygün ve Mutluyaka köylerinden  200 kişiye kırsal kesim arsa hak sahipliği belgesi verildi.

Devamı
7
9488

Başbakan Özgürgün, “Devlet el uzatacaktır, gençler o eli tutacaktır ve bu topraklara sahip çıkacaktır”

Başbakan Özgürgün, hükümetin halka ulaşmak için kısa sürede önemli projeleri hayata geçirdiğini, bunların en önemlilerinden birisinin de kırsal kesim arsalarının hak sahiplerine verilmesi olduğunu söyledi.

Devamı
89
9616

Milli Mücadele Madalyaları’nın dağıtımına bugün Başbakanlık’ta düzenlenen törenle başlandı

Törende, KKTC Parlamenterler Birliği’nin yanı sıra Şehit Aileleri ve Malül Gaziler Derneği, Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği, Erenköy Mücahitler Derneği, Türk Barış Kuvvetleri Gaziler Derneği, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Emekli Subaylar Derneği, KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Emekli Astsubaylar Derneği, Emekli Mücahitler Derneği, Mücahit Komutanları Derneği, Polis Emeklileri Derneği, Sönmezliler Ocağı, Türkiye Muharip Gaziler Derneği ve Türkiye Asker Sendikası başkan ve temsilcilerine madalya verildi.

Devamı
101112
13
9850

Başbakan Özgürgün Türkiye Gazeteciler Federasyonu Heyetini Kabul Etti

Başbakan Özgürgün, Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Karaca ve Yönetim Kurulu üyelerini Cumhuriyet Meclisi Şeref Salonu’nda kabul etti.

Devamı
141516171819
20212223242526
27282930123
45678910