Başbakan Hüseyin Özgürgün'ün Dr. Fazıl Küçük'ü Anma Mesajı

Başbakan Hüseyin Özgürgün'ün Dr. Fazıl Küçük'ü Anma Mesajı

Kıbrıs Türk halkının özgürlük ve varoluş mücadelesi verdiği zor yıllarda kutsal bir görev üstlenerek toplumuna öncülük etmiş, Kıbrıs Türk mücadele tarihiyle bütünleşmiş büyük liderimiz  Dr. Fazıl Küçük’ü ölümünün 33. yıldönümünde saygı ve rahmetle anıyoruz.

 Dr. Fazıl Küçük, Kıbrıs Türklerinin Milli Mücadele kahramanı ve hayatını Kıbrıs Türklerinin varlığını korumaya adamış büyük bir devlet adamıdır. O’nun Türk toplumunu insanca bir yaşama kavuşturmak adına yaptıkları saymakla bitmez. Dr. Küçük, en zor yıllarda ortaya çıkarak cesaret ve kararlılığıyla halkına ışık tutmuş tüm baskı, tehdit ve saldırılar karşısında umutsuzluğa kapılmadan, yılmadan halkıyla birlikte mücadelesini sürdürmüştür. O karanlık dönemde halkına moral vermesinin yanısıra, Dr. Küçük, insani özellikleriyle de öne çıkmış, her zaman her koşulda halkının yanında olmuştur. Yoksul, yardıma muhtaç insanlara yardım etmeyi çok seven, yüreği insan sevgisiyle dolu kişiliğiyle genç, yaşlı herkesçe tanınan, gittiği her yerde büyük saygı ve sevgiyle karşılanan değerli bir şahsiyetti. Dönemin zor şartlarında yaşam sürmeye çalışan insanımıza yaptığı karşılıksız iyilikleri O’nun halkını ne kadar çok sevdiğinin en büyük göstergesiydi.

 1950’li yıllarda Adanın Yunanistan’a ilhakını öngören ‘Megali İdea’nın yarattığı sıkıntılı süreçte Dr. Küçük, Kıbrıs Türklerinin lideri olarak öne çıkmış ve Kıbrıs Türklerinin yok edilmesi için yapılan tüm planlara karşı köy köy, kasaba kasaba gezerek insanımızı bilinçlendirmek adına büyük bir fedakarlıkla çalışarak, Türk toplumunun güç, güven ve direniş kaynağı olmuştur. Dr. Küçük, Kıbrıs Türklerinin Davasının Anavatan Türkiye’de benimsenmesi ve Kıbrıs Türk Halkının tezinin dünyaya tanıtılmasında katıldığı tarihi görüşmeler, konferanslarda da Kıbrıs Türklerini temsil etmiştir. Gazetesi “Halkın Sesi”nde yazdığı yazılarıyla halkı aydınlatma ve örgütleme yolunda büyük gayretler ortaya koymuş, hekimlik ve fikir adamlığı yanında iyi bir mücahit olduğunu birçok savunma örgütü kuruculuğuna önderlik ederek de ispatlamıştır.

 Dr. Küçük’ün, o zorlu yıllarda azim ve kararlılıkla verdiği mücadeleler sayesinde Kıbrıs Türk Halkı bugün sahip olduğu kendi bayrağı altında, özgür topraklarında ve demokratik yönetim yapısında bir ülkeye, aydınlık ve rafah günlere kavuşmuştur. O’nun geçmişte başlattığı ve Kıbrıs Türkü’nü karanlıktan aydınlığa çıkaran onurlu mücadelesi geleceğimize yön verirken, devletimizi yüceltip güçlendirmek ve halkımızın mutluluğu için atacağımız her adımda daima yol göstericimiz olacaktır. Bizlere düşen en önemli görev, adını Kıbrıs tarihine altın harflerle yazdıran Dr. Küçük’ün Kıbrıs Türk toplumu için yaptığı mucadelenin genç nesiller tarafından daima hatırlanmasını sağlamaktır.   

 Kıbrıs Türk Halkının varoluş mücadelesine ömrünü adamış, yıllarca yılmadan, ümidini kaybetmeden halkına liderlik etmiş olan Dr. Fazıl Küçük’ü ölümünün 33. yıldönümünde saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz. Aziz ruhu şad olsun. 

Print
Posted: Oca 14, 2017,
Comments: 0,
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
«Eylül 2017»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
28
5892

Başbakan Özgürgün, Akdağ’ı Kabul Etti

Federasyon temelindeki Kıbrıs müzakerelerinin var olan parametrelerle tamamlandığını, bundan sonra bu parametrelerle görüşme imkanı kalmadığını belirten Özgürgün, bundan sonra ne olacağıyla ilgili sorumluluğun Güney Kıbrıs ve Yunanistan’a düştüğünü kaydetti.

Devamı
293031123
456
5903

Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü Müsteşarlığı 2017 yılı Ağustos ayı Hayat Pahalılığı / Enflasyon Oranlarını belirledi

2017 yılı Ağustos ayı Enflasyon  oranında (Tüketici Fiyatları Genel Endeksi) bir önceki aya göre %0.42, bir önceki yılın Aralık ayına göre %9.75 ve bir önceki yılın aynı ayına göre %15.63 değişim gerçekleşmiştir. 

Devamı
78
5910

Başbakan Özgürgün Mehmet Pars Anı Turnuvasını izledi

Başbakan Hüseyin Özgürgün bu akşam 20 Temmuz Mete Adanır Stadında oynanan Mehmet Pars Anı Turnuvasını izledi.

Devamı
910
11
5912

Başbakan Özgürgün, “Vergi cezalarını tamamen kaldırıyor, gecikme zammı tahsilinde ödeme şekline göre indirim yapıyoruz”

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, ülkede faaliyet gösteren ve halk arasında “gamini” olarak da bilinen odun kömürü ocaklarının tümünün, çevreye olumsuz etkilerinden dolayı kapatılacağını açıkladı.

Devamı
1213
5929

Başbakan Hüseyin Özgürgün Atilla Topaloğlu anı maçını izledi

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Lefkoşa Atatürk Stadı'nda GAÜ Çetinkaya-Gençler Birliği arasında oynanan Atilla Topaloğlu anı maçını izledi. 
Devamı
1415
5937

Başbakan Özgürgün: “Bu proje hükümetin halkın yaşamını kolaylaştırmaya önem verdiğini gösteren anlamlı bir projedir”

 Gönyeli Çemberi’ndeki trafik yoğunluğunu azaltmak amacıyla yapılan ve “kaçış kolları” olarak da ifade edilen Gönyeli Çemberi 1’inci Etap Projesi bugün törenle açıldı.

Devamı
1617
5938

Milli Mücadele Madalyaları Dağıtımına Kasımda Başlanıyor

Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün üzerinde büyük hassasiyetle durduğu, Hükümetin, göreve geldiğinde vereceğini duyurduğu ve yaklaşık bir yıldır teknik aksaklıklar dolayısıyla çalışmaları devam eden  “Milli Mücadele Madalyaları” dağıtımında son aşamaya gelindi

Devamı
18
5949

Başbakan Hüseyin Özgürgün 2017-2018 Adli Yılı açılış törenine katıldı

2017-2018 Adli Yılı, Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde bugün düzenlenen törenle açıldı.

Devamı
192021
5962

Başbakan Özgürgün Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu heyetini kabul etti

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, KKTC ile Türkiye arasında her alanda ilişkilerin en üst düzeyde olması gerektiğini ifade ederek, özellikle gençlerle genç işadamlarının iş birliğinin önemine işaret etti.

Devamı
2223
5965

Başbakan Özgürgün, Kuzey Kıbrıs Rallisini başlattı

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, sporun tüm alanlarda gelişmesine hükümet olarak yoğun destek verdiklerini söyledi.

Devamı
24
2526272829301
2345678