Başbakan Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs konusunu BRT’de değerlendirdi

Başbakan  Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs konusunu BRT’de değerlendirdi

ÖZGÜRGÜN: ADA’DA ANLAŞMAYA VARILAMAMASININ IKI NEDENI VAR
ÖZGÜRGÜN: BIZ AZINLIK OLMAYI KABUL EDERSEK VEYA BIZI EŞIT ORTAK GÖRMEYI KABUL EDERLERSE  ANLAŞMA OLUR
ÖZGÜRGÜN: TÜRKİYENİN GARANTİSİ OLMADAN ANLAŞMA OLURSA ESKİYE DÖNERİZ

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Türkiye’nin garantisinden vazgeçmekle 1960’lara geri dönüleceğini kaydetti.
Kıbrıs konusunda son noktaya gelindiğini ifade eden Başbakan Özgürgün, ‘eğer Yunanistan helen adası zihniyetinden vazgeçerse anlaşma olur’ dedi.
Başbakan  Hüseyin Özgürgün, Kıbrıs konusunu BRT’de değerlendirdi.
Başbakan Özgürgün değerlendirmesinde Kıbrıs’ta iki nedenle sorunun çözülmediğini kaydetti ve bunları şöyle sıraladı. 
Başbakan Özgürgün,‘nedenlerden biri Yunanistan ve Kıbrıs Rum kesiminin Kıbrıs’ı helen adası olarak görmesi ve anlaşmaya yanaşmaması, diğeri ise Kıbrıs Türk Halkı ve Türkiye’nin bunu kabul etmemesidir”dedi.
Başbakan Adada bir anlaşma olması için ise Kıbrıs Türkünün azınlık olmayı kabul etmesi gerektiğine işaret etti. 
 ‘bu iki uç noktada duruyoruz’ diyen  Başbakan  Özgürgün; ‘eğer biz evet kabul ettik azınlık olmayı ve zaman içerisinde eriyip Kıbrıs Cumhuriyeti’ne azınlık olarak girmeyi o zaman bir anlaşma olur.Ya da tam tersi Yunanistan, helen adası zihniyetimden vazgeçtim, Kıbrıslı Türkleri eşit ortak olarak kabul ettim. Türkiye’nin de garantörlüğünü kabul ettim dediği gün yine bu anlaşma olur’ diye konuştu.
Başbakan Özgürgün; Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın ‘anlaşma zemini yoktur’ ifadesinin de bu görüşü doğruladığını kaydetti.
57 sonra Türkiye, Yunanistan, Türk ve Rum taraflarının ilk kez biraraya geldiğini ancak sürecin ilk dakikadan çöktüğüne işaret eden  Özgürgün; 1960’da kurulan Cumhuriyetin de aynı gerekçelerle bozulduğunu anımsattı.
Başbakan Özgürgün; ‘şimdi Türkiye’nin garantisi olmadan, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin etkin ve fiili varlığı olmadan bir anlaşma yaparsak iş 60’a döner Kıbrıs Türk halkı ve Türkiye bunu kabul etmez’ dedi.
Siyasi görüşlerin yanı sıra halkların yakınlaşmadığını da ifade eden Başbakan Özgürgün, kapılar açıldığından bu yana iki halkın kaynaşma düzeyinin yüzde 10’da kaldığını belirtti.


Print
Posted: Oca 26, 2017,
Comments: 0,
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
«Kasım 2017»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
303112345
9330

Başbakan Özgürgün,trafik kazasında hayatını kaybeden eski Milletvekili Tahsin Mertekçi için Cumhuriyet Meclisi'nde düzenlenen törene katıldı

Trafik kazasında hayatını kaybeden TKP ve BDH eski milletvekili, Yalova Spor Kulübü Başkanı Tahsin Mertekçi için bugün saat 10.30’da Cumhuriyet Meclisi’nde tören düzenlendi. 

Devamı
6
9422

Başbakan Özgürgün:“Devlet gençlere el uzattığı zaman KKTC’nin geleceği daha aydınlık olacaktır”

 Korkuteli, Aygün ve Mutluyaka köylerinden  200 kişiye kırsal kesim arsa hak sahipliği belgesi verildi.

Devamı
7
9488

Başbakan Özgürgün, “Devlet el uzatacaktır, gençler o eli tutacaktır ve bu topraklara sahip çıkacaktır”

Başbakan Özgürgün, hükümetin halka ulaşmak için kısa sürede önemli projeleri hayata geçirdiğini, bunların en önemlilerinden birisinin de kırsal kesim arsalarının hak sahiplerine verilmesi olduğunu söyledi.

Devamı
89
9616

Milli Mücadele Madalyaları’nın dağıtımına bugün Başbakanlık’ta düzenlenen törenle başlandı

Törende, KKTC Parlamenterler Birliği’nin yanı sıra Şehit Aileleri ve Malül Gaziler Derneği, Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği, Erenköy Mücahitler Derneği, Türk Barış Kuvvetleri Gaziler Derneği, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Emekli Subaylar Derneği, KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Emekli Astsubaylar Derneği, Emekli Mücahitler Derneği, Mücahit Komutanları Derneği, Polis Emeklileri Derneği, Sönmezliler Ocağı, Türkiye Muharip Gaziler Derneği ve Türkiye Asker Sendikası başkan ve temsilcilerine madalya verildi.

Devamı
101112
13
9850

Başbakan Özgürgün Türkiye Gazeteciler Federasyonu Heyetini Kabul Etti

Başbakan Özgürgün, Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Karaca ve Yönetim Kurulu üyelerini Cumhuriyet Meclisi Şeref Salonu’nda kabul etti.

Devamı
141516171819
20212223242526
27282930123
45678910