Başbakan Özgürgün: “Eğitime Yatırım, Bu Topraklara En Büyük Katkı”

Başbakan Özgürgün: “Eğitime Yatırım, Bu Topraklara En Büyük Katkı”

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, artan öğrenci nüfusuna paralel olarak ortaya çıkan ihtiyacı karşılamak amacıyla Gazimağusa’da Alasya İlkokulu ile Gazimağusa Meslek Lisesi’nde inşa edilen ek derslikler ile kafeteryaların açılışını gerçekleştirdi.

Alasya İlkokulu’ndaki açılışta, okul korosunun seslendirdiği şarkılar ilgiyle izlenirken, bazı öğrenciler Başbakan Hüseyin Özgürgün’le fotoğraf çektirdi.

Gazimağusa Meslek Lisesi’ndeki açılış töreninde ise kursiyerlerin saç ve makyaj koreografileri büyük beğeni topladı.

Her iki okuldaki açılışa Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hamza Ersan Saner, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, bazı milletvekilleri ve yetkililer de katıldı.

ÖZGÜRGÜN: “BİR AVUÇ MÜCAHİT BU BİNADA DİRENDİ”

Başbakan Hüseyin Özgürgün açılışlarda yaptığı konuşmalarda, çocukların gözlerindeki heyecanı görmenin kendisini mutlu ettiğini belirterek, Alasya İlkokulu’ndaki okul korosunun performansı nedeniyle müzik öğretmenini kutladı.

Alasya İlkokulu’nun var oluş mücadelesinde büyük bir yeri olduğunu, bir avuç mücahidin yıkık dökük bu binada direniş sergilediğini kaydeden Başbakan Özgürgün, bugün modern dersliklerde eğitim verdiğinin altını çizdi.

Özgürgün, eğitime dikkat çekmek amacıyla bugünkü açılışlara özellikle katılmak istediğini vurgulayarak, hangi yaşta ve durumda olurlarsa olsun, çocukların geleceğin büyükleri olarak yarınlara yön vereceklerini belirterek “Eğitimin 100-200 yıl sonrasına yapılacak yatırım, bu topraklara verilebilecek en büyük katkıdır” dedi.

Hükümet olarak eğitime ve sağlığa büyük önem vereceklerini başından vurguladıklarını ifade eden Özgürgün, bu alanlara yapılacak her kuruş yatırımın büyük önem ifade ettiğini kaydetti.

Başbakan,  eğitimle ilgili her faaliyeti destekleyeceklerini söyledi.

Başbakan Özgürgün, Meslek Lisesi’nde öğrenim gören öğrencilerin, meslek hayatına atılarak ülke ekonomisine ve gelişmesine katkı sağlamalarının ve ileriye gitmelerinin Meslek Lisesi’nde iyi yetişmeleriyle mümkün olacağını ifade etti.

Başbakan Özgürgün öğrencilere, “Eğitimin kalitesini artırmak ve eğitimi en üst düzeye çıkarmak bizim görevimiz. Bizden sonra da sizin göreviniz olmalıdır” dedi.

Eğitimin önemine vurgu yaparak hükümet olarak eğitime büyük önem verdiklerini kaydeden Özgürgün, 9-10 aylık gibi kısa sürede önemli gelişmeler sağlandığını belirtti.

Özgürgün, öğrencileri yetiştiren öğretmenlere teşekkür etti.

BEROVA: “ALTYAPIYA HIZ VERDİK”

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir Berova, hükümetin kuruluşunda Başbakan ve Başbakan Yardımcısı’nın özellikle sağlık ve eğitime büyük önem verecekleri açıklamaları ve direktifleri doğrultusunda Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı olarak özellikle temel eğitimde yenilik çalışmalarına başladıklarını ve altyapı çalışmalarına hız verdiklerini belirtti.

Nisan ayında Lefkoşa’daki Bayraktar Ortaokulu’nun açılışını hedeflediklerini kaydeden Berova,  çocukların en uygun ortamda eğitim almaları için üzerlerine düşen görevleri yerine getirdiklerini vurguladı.

Bakan Berova, Temel Eğitimi Geliştirme Projesi kapsamında zorunlu eğitme dönük olarak başlattıkları proje tabanlı programa uyumlu müfredatı önümüzdeki yıl tamamlamayı amaçladıklarını kaydederek,  söz konusu müfredatın kitaplarının da Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı tarafından KKTC’de basılacağını söyledi.

“EN BÜYÜK EKSİKLİKLERDEN BİRİ NİTELİKLİ İŞGÜCÜ”

Bakanlık olarak meslek okullarının en önem verdikleri konulardan olduğunu vurgulayan Berova, ülkenin en büyük eksikliklerinde birinin nitelikli işgücü olduğunu belirtti.

Berova, bu doğrultuda mesleki teknik eğitimi geliştirmek için birçok atılım planladıklarını, bunlardan en önemlisinin ise Lefkoşa’da 3 bin öğrenciye hizmet verecek Mesleki Eğitim Öğretim Kampüsü olduğunu söyledi.

Bu yıl bitmeden kampüsün temelini atmayı hedeflediklerini vurgulayan Berova, Gazimağusa’daki meslek liselerini geliştirme yönündeki adımların da devam ettiğini kaydetti.

TUNCAY: “YENİ İMKANLARLA EN İYİ VE KALİTELİ EĞİTİM…”

Alasya İlkokulu Müdürü Kemal Tuncay, kaliteli eğitimin gelişmiş bir toplum ve adından söz ettiren bir ülke olarak dünya sahnesinde yer alabilmek için en önemli ihtiyaçlardan olduğunu belirtti.

Okulun ihtiyacı olan ek dersliklere kavuştuklarını söyleyen Tuncay, yeni imkanlarla çocuklara en iyi ve kaliteli eğitimi vermek için var güçleriyle çalışacaklarını söyledi.

GÜVENSOY: “3 YAŞINDAN 70 YAŞINA KADAR BÜYÜK BİR AİLEYİZ”

Gazimağusa Meslek Lisesi Müdürü Redif Güvensoy ise okulun Orta Mesarya’dan Dipkarpaz’a kadar geniş bir coğrafyadan gelen öğrencilere örgün eğitim, yaygın eğitim ve okul öncesi eğitim verdiğini belirtti.

Güvensoy,  yetişkinlere aile bütçelerine katkı sağlamaları için el sanatları, resim ve kuaförlük eğitimleri verildiğini ifade ederek, “3 yaşından 70 yaşına kadar büyük bir aileyiz” dedi.

Print
Posted: Mar 21, 2017,
Comments: 0,
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
«Kasım 2017»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
303112345
9330

Başbakan Özgürgün,trafik kazasında hayatını kaybeden eski Milletvekili Tahsin Mertekçi için Cumhuriyet Meclisi'nde düzenlenen törene katıldı

Trafik kazasında hayatını kaybeden TKP ve BDH eski milletvekili, Yalova Spor Kulübü Başkanı Tahsin Mertekçi için bugün saat 10.30’da Cumhuriyet Meclisi’nde tören düzenlendi. 

Devamı
6
9422

Başbakan Özgürgün:“Devlet gençlere el uzattığı zaman KKTC’nin geleceği daha aydınlık olacaktır”

 Korkuteli, Aygün ve Mutluyaka köylerinden  200 kişiye kırsal kesim arsa hak sahipliği belgesi verildi.

Devamı
7
9488

Başbakan Özgürgün, “Devlet el uzatacaktır, gençler o eli tutacaktır ve bu topraklara sahip çıkacaktır”

Başbakan Özgürgün, hükümetin halka ulaşmak için kısa sürede önemli projeleri hayata geçirdiğini, bunların en önemlilerinden birisinin de kırsal kesim arsalarının hak sahiplerine verilmesi olduğunu söyledi.

Devamı
89
9616

Milli Mücadele Madalyaları’nın dağıtımına bugün Başbakanlık’ta düzenlenen törenle başlandı

Törende, KKTC Parlamenterler Birliği’nin yanı sıra Şehit Aileleri ve Malül Gaziler Derneği, Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği, Erenköy Mücahitler Derneği, Türk Barış Kuvvetleri Gaziler Derneği, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Emekli Subaylar Derneği, KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı Emekli Astsubaylar Derneği, Emekli Mücahitler Derneği, Mücahit Komutanları Derneği, Polis Emeklileri Derneği, Sönmezliler Ocağı, Türkiye Muharip Gaziler Derneği ve Türkiye Asker Sendikası başkan ve temsilcilerine madalya verildi.

Devamı
101112
13
9850

Başbakan Özgürgün Türkiye Gazeteciler Federasyonu Heyetini Kabul Etti

Başbakan Özgürgün, Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Karaca ve Yönetim Kurulu üyelerini Cumhuriyet Meclisi Şeref Salonu’nda kabul etti.

Devamı
141516171819
202122
10460

Başbakan Özgürgün Cumhuriyetçi Türk Partisi Eski Genel başkanlarından Özker Özgür ve Ulusal Birlik Partisi eski genel sekreterlerinden Salih Miroğlunu anma törenine katıldı

Cumhuriyetçi Türk Partisi Eski Genel başkanlarından Özker Özgür ve Ulusal Birlik Partisi eski genel sekreterlerinden Salih Miroğlu ölümlerinin 12’inci yıldönümlerinde anıldılar.

Devamı
23242526
27282930123
45678910