Başbakan Erhürman: “Başbakan Olarak İki Söz Verdim, Bu İki Sözün Tutulduğunun Evrakını da Arkadaşlarınıza Gösterdim”

Başbakan Erhürman: “Başbakan Olarak İki Söz Verdim, Bu İki Sözün Tutulduğunun Evrakını da Arkadaşlarınıza Gösterdim”

BAŞBAKAN ERHÜRMAN EYLEM YERİNE İNEREK EYLEMCİLERE AÇIKLAMALARDA BULUNDU

 Başbakan Tufan Erhürman, Başbakanlık önünde eylem yapan işlerini kaybetme endişesi taşıyan Cyaprus Airport Services(CAS) çalışanları ile görüştü.

Başbakan Tufan Erhürman, önce eylem yapan CAS çalışanlarını temsilen üç kişi ile odasında görüştü ardından eylem yerine gelerek CAS mensuplarından gelen soruları yanıtladı.

Başbakan Tufan Erhürman, eylem yerinde yaptığı konuşmada, CAS temsilcilerine yaptığı 6-7 görüşmede iki söz verdiğini, bunlardan birinin Mayıs ve Haziran maaşlarının ödenmesine yardımcı olacağı, diğerinin de CAS’ın hisseleri hakkında istidada bulunacağı olduğunu, bu iki sözü de yerine getirdiğini kaydetti.

Başbakan, “Başbakan olarak iki söz verdim, bu iki sözün tutulduğunun evrakını da arkadaşınıza gösterdim” dedi. 

İstidanın görüşüleceği KTHY için kurulan Tasfiye Masasının önceliğinin KTHY’nin alacaklıları olduğunu kaydeden Erhürman, istidanın mahkemeye verilme noktasına geldiğini söyledi.

Bakanlar Kurulunun 2010’da CAS’ın yüzde 50 hissesi için bugün tasfiye aşamasında olan Kıbrıs Türk Hava Yollarına 3,5 milyon TL ödenmesi yönünde karar alındığını, 3.5 milyon TL’nin de iki taksitte ödendiğini ancak CAS’a ait hisselerin devlete aktarılmadığını anlatan Başbakan Erhürman, Mukayyitlik Dairesinde CAS hissedarlarının KTHY ve Güven Cantaş olarak göründüğünü, başka hissedarın görünmediğini belirtti.

KTHY için mahkemede kurulan tasfiye masasında görüşülmek üzere hazırlanan istidanın, ya devlete 3.5 milyon TL’nin iade edilmesi ya da hisselerin verilmesi yönünde olduğunu kaydeden Başbakan Erhürman, esas olanın nasıl olur da 3.5 milyon TL ödenen hisselerin 2010’dan itibaren devlete devredilmediği olduğunu kaydetti.

Başbakan Erhürman, bu konunun incelenmesi için Başbakanlık Denetleme Kuruluna talimat verdiğini kaydetti.

BAŞSAVCILIK’TAN ÖZEL ŞİRKET GÖRÜŞÜ

Başsavcılık’tan 2016’da alının görüşte CAS’ın özel bir şirket olduğunun belirtildiğini, bunun üzerine CAS yetkilisinin, CAS’ın özel bir şirket olduğu ve Ombudsman’ın şirketi denetleme yetkisi olmadığı yönde bir yazısı, aynı şekilde Ulaştırma Bakanlığına da CAS’tan evrak talep edemeyeceğini yönde yazılmış bir yazısı bulunduğunu kaydetti.

Başbakan Erhürman, Başsavcılığın 2018’de de kendi hükümetine CAS’ın özel bir şirket olduğu yönde görüş verdiğini de belirtti.

MÜŞTERİ BULMAYA ÇALIŞIYORUZ

CAS çalışanlarından kendisine devlete işe alınma talebi gelmediğini, CAS’ta çalışmak istediklerini, Hükümet’in bu yönde hareket ederek şirkete müşteri bulmaya çalıştıklarını belirten Erhürman, ancak eylemlerle bu sürece fırsat tanınmadığını kaydetti.

CAS çalışanlarından gelen, bazı bakanların CAS ile ilgili yaptığı açıklamalar hakkındaki sorulara karşılık Başbakan Erhürman, dolaylı yollardan konu hakkında bilgisine gelen söylemler hakkında cevap veremeyeceğini söyledi. 

Print
Posted: Tem 31, 2018,
Comments: 0,
Tags:
«Mart 2019»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
25262728123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
1234567