BAŞBAKAN ERHÜRMAN:"ANASTASİADİS ZAMAN KAZANMAK İSTİYOR"

BAŞBAKAN ERHÜRMAN:"ANASTASİADİS ZAMAN KAZANMAK İSTİYOR"

Başbakan Tufan Erhürman BRT’de yayınlanan Birinci Boyut programında yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Musafa Akıncı ile haftalık olağan görüşmesinin ayrıntılarını aktardı.

Başbakan Erhürman, Cumhurbaşkanı ile Kıbrıs konusundaki son gelişmeleri ele aldıklarını ifade etti.  


Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin geçici Kıbrıs Özel Danışmanı Lute’un önümüzdeki günlerde adaya geleceğini anımsatan Başbakan Erhürman, Lute’un Kıbrısı ziyaretinde ortaya nelerin çıkabileceği konusunda da Cumhurbaşkanı ile fikir teatisinde bulunduklarını aktardı.

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Kıbrıs konusundaki değerlendirmelerini de Cumhurbaşkanı ile ele aldıklarını belirten Başbakan Erhürman, “Anastasiadis ortalığı bulandırmaya çalışıyor. Ortaya attığı görüşün altını doldurmadı. Hangi yetkiler nasıl kullanılacak ortaya koyan yok. Konunun özünden uzaklaştığını görüyoruz. Yetkilerin paylaşımı gibi konulara açıklık getirmiyor. Biz Anastasiadis’in zaman kazanmaya çaılıştığı görüşündeyiz” dedi.

Açıklamalarından hidrokarbon yataklarının sondajı konusuna da değinen Başbakan Erhürman, “Hidrokarbon yatakları adada yaşayan herkesin hakkıdır. Bu konuda da Rum tarafının tutumu gerginliğe neden olmaktadır” diye konuştu.

Lute’un gelişiyle birlikte Kıbrıs sorununa çözüm bulunması için anlamlı bir sürecin başlayıp başlayamayacağının görüleceğini ifade eden Başbakan Erhürman, “Biz bunun ucu bucağı belli olan bir süreç mi.Yoksa yaşananların oyalama mı olduğunu göreceğiz” dedi.


“Top Anatasiadis’in kucağındadır. Şu anda Rum liderin yaptıkları süreci zamana yaymaktır. Bu da gerginlik yaratmaya neden olmaktadır” ifadelerini kullanan Başbakan Erhürman, Türkiye ve Kıbrıs Türk tarafının Kıbrıs konusunda bir ayrılığının söz konusu olmadığını anlattı.
Başbakan Erhürman “Konuyla ilgili üslup farkı olabilir. Bu da doğaldır ama sonuçta her iki taraf ta Rum tarafının tavrının netleşmesini ve ne istediğini ortaya koymasını istiyor” dedi.

Print
Posted: Kas 29, 2018,
Comments: 0,
Tags:

Theme picker

«Şubat 2020»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
272829303112
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728291
2345678