Başbakan Özgürgün: “Kıbrıslı Türkler Mutlu Barış Harekatı’nın Önemini Bir Kez Daha İdrak Etti”

Başbakan Özgürgün: “Kıbrıslı Türkler Mutlu Barış Harekatı’nın Önemini Bir Kez Daha İdrak Etti”

İkinci Barış Harekâtı ile özgürlüğüne kavuşan Lefke’nin kurtuluşu bu akşam törenle kutlandı.

Lefke’nin kurtuluşunun 43’üncü yıldönümü kutlamaları çerçevesinde bugün saat 18:00’de Atatürk Parkı’nda tören düzenlendi.

Törende, Protokol sırasına göre Atatürk Anıtı’na çelenk konuldu, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekildi, şiirler okundu, günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı, halk dansları oynandı.

Tören, resmi geçit ile tamamlandı.

Törende konuşmaları, Tarih Öğretmeni Reşat Yolaç, Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya ve Başbakan Hüseyin Özgürgün gerçekleştirdi.

Törene, Başbakan Hüseyin Özgürgün, İçişleri Bakanı Kutlu Evren, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, KTBK Komutanlığı’nı temsilen 39. Tümen Komutanı Tuğgeneral Erdal Şener, GKK Komutanlığı’nı temsilen  2. Piyade Alay Komutanı Piyade Yarbay Aygün Osmanlı, Güzelyurt Kaymakamı Halil Çorba, Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı Erdoğan Çelebi, bazı milletvekilleri, üst düzey yetkililer ve askeri erkan katıldı.

BAŞBAKAN ÖZGÜRGÜN: “KIBRISLI TÜRKLER MUTLU BARIŞ HAREKATI’NIN ÖNEMİNİ BİR KEZ DAHA İDRAK ETTİ”

Başbakan Hüseyin Özgürgün törende yaptığı konuşmada,  14 Ağustos 1974 de başlayan ve 3 gün süren ikinci Barış Harekatı’nın mutlak zaferle taçlandırılmasının 43. yılının coşku ve heyecanının yaşandığını kaydetti.

“Kıbrıs Türkünün hür, özgür ve güven içinde olduğu ve her karış toprağı kanla sulanan vatan sınırlarının çizildiği günün 43. yılını gururla, onurla yaşıyoruz. Bizleri bugünlere ulaştıran aziz şehitlerimizi rahmet, minnet, tüm gazilerimizi şükranla yad ediyorum. Serdarlı, Gazimağusa ve bugün de Lefke’de düzenlenen törenlerle kurtuluşumuzu coşkuyla kutlarken, Muratağa, Atlılar, Sandallar’da vahşice katledilen ve katliam çukurlarına gömülen günahsız, savunmasız çocuk, kadın, yaşlı şehitlerimizin mezarları önünde acılara boğulduk” diyen Özgürgün, Kıbrıslı Türklerin bugün bir kez daha Mutlu Barış Harekatı’nın hayati önemini idrak ettiğini ifade etti.

“BU TOPRAKLARA TÜRKLÜK MÜHRÜ SONSUZA DEK KALACAK ŞEKİLDE YENİDEN VURULDU”

Bu acı olayların Kıbrıs Türkü’nün vatan topraklarında, özgür ve güven içinde, başı dik yaşaması için her türlü fedakarlığı gösteren Anavatan Türkiye’nin garantörlüğünün neden vazgeçilmez olduğunun en büyük kanıtı olduğunu da belirten Özgürgün, Kıbrıs’ı ‘Yunan Adası’ haline getirmeye çalışanlara karşı verilen mücadele sonunda bu topraklara Türklük mührünün sonsuza dek kalacak şekilde yeniden vurulduğunun altını çizdi.

Ada’ya barış ve huzuru getiren Kıbrıs Barış Harekatı’nın ikinci aşamasında, Türk toprağı olan Lefke’nin de özgürlüğüne kavuştuğunu belirten Özgürgün, sıkıntılı yılların bir daha yaşanmamak üzere geride bırakıldığını kaydetti.

O günleri bu bölgede yaşamış bir çocuk olarak çok iyi hatırladığını dile getiren Özgürgün; 
“Kıbrıs Türk halkının ülke genelinde ve özelde de Lefke’de verdiği varoluş mücadelesini,  o yıllarda bu bölgede yaşayan ve önünde bombalar patlayan bir çocuk olarak çok iyi anımsıyorum. Bizim nesil sıcak savaşı yaşadı. Anne babalarımızı siperlerde ve cephe gerisinde vatan savunması yaparken de gördü. Toprağından, köyünden sürülmüş, halkın yokluk içinde çadırlarda yaşamaya mahkum edilişini de izledi. Esaret altında yok edilmek istenen bir halkın,  her türlü yokluğa karşın şahlanarak birlik beraberlik içinde kazanılan zaferlerine de tanıklık etti. Bugünlere Anavatanla el ele gönül gönüle ulaştık, yarınlara da aynı birliktelikle yürüyeceğiz” dedi.

“LEFKEMİZ HAK ETTİĞİ HİZMETİ ALACAK, DAHA DA GELİŞECEK”
 
Halkın ekonomik açıdan daha ferah ve mutlu yaşaması hedefiyle sağlık, eğitim ve diğer alanlarda yatırımların hızla devam ettiğini ifade eden Özgürgün, yıllardır ilçe olmayı bekleyen Lefke’nin  ilçe yapıldığını kaydetti. Özgürgün, Devletin tüm kurum ve hizmetlerinin Lefke’de olacağını; Lefke’nin hak ettiği hizmetleri alarak gelişeceğini vurguladı.
 
KAYA

Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya da, Lefke’nin Kurtuluşu’nu bir kez daha idrak etmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

Lefke’yi daha iyi bir geleceğe taşıma adına verilen uğraşlardan sonra yeni bir çaba daha başlattıklarını ifade eden Kaya, gelecek nesilleri daha iyi koşullar ve refah içinde yaşatmak istediklerini kaydetti.

Bu yönde atılan adımlar sonucunda Lefke’nin ilçe olmasının gerçekleştiğini ifade eden Kaya, ancak bunun yanında daha atılması gerekli bir çok adım bulunduğunu söyledi. Kaya, bu kapsamda CMC maden atıkları, Lefke-Güzelyurt çift şerit yolu, sosyal konutlar ve su sorunu gibi birçok sorunun çözüm beklediğini kaydetti.

YOLAÇ: “LEFKE’NİN KURTULUŞU’NU COŞKU VE HEYECANLA KUTLUYORUZ”

Tarih Öğretmeni Reşat Yolaç da konuşmasında, ikinci Barış Harekatı’nın 43. yıldönümü ile Lefke’nin Kurtuluşu’nu coşku ve heyecanla kutladıklarını ifade etti.

O günlerde Mücahitler ile Lefke bölgesindeki Kıbrıslı Türklerin yoğun çarpışmalara karşı kahramanca göğüs gererek şehitler verdiğini anımsatan Yolaç, ancak sonuçta 22 Temmuz’da teslim olmak zorunda kaldığını anımsattı.

Lefke’nin 14 Ağustos 1974’te başlayan İkinci Barış Harekatı sonrasında 16 Ağustos’ta kurtarıldığını belirten Yolaç, bu uğurda canlarını veren aziz şehitleri ve kahraman gazileri saygı ve sevgiyle andı.

Print
Posted: Ağu 17, 2017,
Comments: 0,
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
«Eylül 2017»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
28
5892

Başbakan Özgürgün, Akdağ’ı Kabul Etti

Federasyon temelindeki Kıbrıs müzakerelerinin var olan parametrelerle tamamlandığını, bundan sonra bu parametrelerle görüşme imkanı kalmadığını belirten Özgürgün, bundan sonra ne olacağıyla ilgili sorumluluğun Güney Kıbrıs ve Yunanistan’a düştüğünü kaydetti.

Devamı
293031123
456
5903

Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü Müsteşarlığı 2017 yılı Ağustos ayı Hayat Pahalılığı / Enflasyon Oranlarını belirledi

2017 yılı Ağustos ayı Enflasyon  oranında (Tüketici Fiyatları Genel Endeksi) bir önceki aya göre %0.42, bir önceki yılın Aralık ayına göre %9.75 ve bir önceki yılın aynı ayına göre %15.63 değişim gerçekleşmiştir. 

Devamı
78
5910

Başbakan Özgürgün Mehmet Pars Anı Turnuvasını izledi

Başbakan Hüseyin Özgürgün bu akşam 20 Temmuz Mete Adanır Stadında oynanan Mehmet Pars Anı Turnuvasını izledi.

Devamı
910
11
5912

Başbakan Özgürgün, “Vergi cezalarını tamamen kaldırıyor, gecikme zammı tahsilinde ödeme şekline göre indirim yapıyoruz”

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, ülkede faaliyet gösteren ve halk arasında “gamini” olarak da bilinen odun kömürü ocaklarının tümünün, çevreye olumsuz etkilerinden dolayı kapatılacağını açıkladı.

Devamı
1213
5929

Başbakan Hüseyin Özgürgün Atilla Topaloğlu anı maçını izledi

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Lefkoşa Atatürk Stadı'nda GAÜ Çetinkaya-Gençler Birliği arasında oynanan Atilla Topaloğlu anı maçını izledi. 
Devamı
1415
5937

Başbakan Özgürgün: “Bu proje hükümetin halkın yaşamını kolaylaştırmaya önem verdiğini gösteren anlamlı bir projedir”

 Gönyeli Çemberi’ndeki trafik yoğunluğunu azaltmak amacıyla yapılan ve “kaçış kolları” olarak da ifade edilen Gönyeli Çemberi 1’inci Etap Projesi bugün törenle açıldı.

Devamı
1617
5938

Milli Mücadele Madalyaları Dağıtımına Kasımda Başlanıyor

Başbakan Hüseyin Özgürgün’ün üzerinde büyük hassasiyetle durduğu, Hükümetin, göreve geldiğinde vereceğini duyurduğu ve yaklaşık bir yıldır teknik aksaklıklar dolayısıyla çalışmaları devam eden  “Milli Mücadele Madalyaları” dağıtımında son aşamaya gelindi

Devamı
18
5949

Başbakan Hüseyin Özgürgün 2017-2018 Adli Yılı açılış törenine katıldı

2017-2018 Adli Yılı, Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde bugün düzenlenen törenle açıldı.

Devamı
192021
5962

Başbakan Özgürgün Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu heyetini kabul etti

 Başbakan Hüseyin Özgürgün, KKTC ile Türkiye arasında her alanda ilişkilerin en üst düzeyde olması gerektiğini ifade ederek, özellikle gençlerle genç işadamlarının iş birliğinin önemine işaret etti.

Devamı
222324
2526272829301
2345678