Başbakan Özgürgün: “Kıbrıslı Türkler Mutlu Barış Harekatı’nın Önemini Bir Kez Daha İdrak Etti”

Başbakan Özgürgün: “Kıbrıslı Türkler Mutlu Barış Harekatı’nın Önemini Bir Kez Daha İdrak Etti”

İkinci Barış Harekâtı ile özgürlüğüne kavuşan Lefke’nin kurtuluşu bu akşam törenle kutlandı.

Lefke’nin kurtuluşunun 43’üncü yıldönümü kutlamaları çerçevesinde bugün saat 18:00’de Atatürk Parkı’nda tören düzenlendi.

Törende, Protokol sırasına göre Atatürk Anıtı’na çelenk konuldu, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı eşliğinde bayraklar göndere çekildi, şiirler okundu, günün anlam ve önemini belirten konuşmalar yapıldı, halk dansları oynandı.

Tören, resmi geçit ile tamamlandı.

Törende konuşmaları, Tarih Öğretmeni Reşat Yolaç, Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya ve Başbakan Hüseyin Özgürgün gerçekleştirdi.

Törene, Başbakan Hüseyin Özgürgün, İçişleri Bakanı Kutlu Evren, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, KTBK Komutanlığı’nı temsilen 39. Tümen Komutanı Tuğgeneral Erdal Şener, GKK Komutanlığı’nı temsilen  2. Piyade Alay Komutanı Piyade Yarbay Aygün Osmanlı, Güzelyurt Kaymakamı Halil Çorba, Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya, Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı Erdoğan Çelebi, bazı milletvekilleri, üst düzey yetkililer ve askeri erkan katıldı.

BAŞBAKAN ÖZGÜRGÜN: “KIBRISLI TÜRKLER MUTLU BARIŞ HAREKATI’NIN ÖNEMİNİ BİR KEZ DAHA İDRAK ETTİ”

Başbakan Hüseyin Özgürgün törende yaptığı konuşmada,  14 Ağustos 1974 de başlayan ve 3 gün süren ikinci Barış Harekatı’nın mutlak zaferle taçlandırılmasının 43. yılının coşku ve heyecanının yaşandığını kaydetti.

“Kıbrıs Türkünün hür, özgür ve güven içinde olduğu ve her karış toprağı kanla sulanan vatan sınırlarının çizildiği günün 43. yılını gururla, onurla yaşıyoruz. Bizleri bugünlere ulaştıran aziz şehitlerimizi rahmet, minnet, tüm gazilerimizi şükranla yad ediyorum. Serdarlı, Gazimağusa ve bugün de Lefke’de düzenlenen törenlerle kurtuluşumuzu coşkuyla kutlarken, Muratağa, Atlılar, Sandallar’da vahşice katledilen ve katliam çukurlarına gömülen günahsız, savunmasız çocuk, kadın, yaşlı şehitlerimizin mezarları önünde acılara boğulduk” diyen Özgürgün, Kıbrıslı Türklerin bugün bir kez daha Mutlu Barış Harekatı’nın hayati önemini idrak ettiğini ifade etti.

“BU TOPRAKLARA TÜRKLÜK MÜHRÜ SONSUZA DEK KALACAK ŞEKİLDE YENİDEN VURULDU”

Bu acı olayların Kıbrıs Türkü’nün vatan topraklarında, özgür ve güven içinde, başı dik yaşaması için her türlü fedakarlığı gösteren Anavatan Türkiye’nin garantörlüğünün neden vazgeçilmez olduğunun en büyük kanıtı olduğunu da belirten Özgürgün, Kıbrıs’ı ‘Yunan Adası’ haline getirmeye çalışanlara karşı verilen mücadele sonunda bu topraklara Türklük mührünün sonsuza dek kalacak şekilde yeniden vurulduğunun altını çizdi.

Ada’ya barış ve huzuru getiren Kıbrıs Barış Harekatı’nın ikinci aşamasında, Türk toprağı olan Lefke’nin de özgürlüğüne kavuştuğunu belirten Özgürgün, sıkıntılı yılların bir daha yaşanmamak üzere geride bırakıldığını kaydetti.

O günleri bu bölgede yaşamış bir çocuk olarak çok iyi hatırladığını dile getiren Özgürgün; 
“Kıbrıs Türk halkının ülke genelinde ve özelde de Lefke’de verdiği varoluş mücadelesini,  o yıllarda bu bölgede yaşayan ve önünde bombalar patlayan bir çocuk olarak çok iyi anımsıyorum. Bizim nesil sıcak savaşı yaşadı. Anne babalarımızı siperlerde ve cephe gerisinde vatan savunması yaparken de gördü. Toprağından, köyünden sürülmüş, halkın yokluk içinde çadırlarda yaşamaya mahkum edilişini de izledi. Esaret altında yok edilmek istenen bir halkın,  her türlü yokluğa karşın şahlanarak birlik beraberlik içinde kazanılan zaferlerine de tanıklık etti. Bugünlere Anavatanla el ele gönül gönüle ulaştık, yarınlara da aynı birliktelikle yürüyeceğiz” dedi.

“LEFKEMİZ HAK ETTİĞİ HİZMETİ ALACAK, DAHA DA GELİŞECEK”
 
Halkın ekonomik açıdan daha ferah ve mutlu yaşaması hedefiyle sağlık, eğitim ve diğer alanlarda yatırımların hızla devam ettiğini ifade eden Özgürgün, yıllardır ilçe olmayı bekleyen Lefke’nin  ilçe yapıldığını kaydetti. Özgürgün, Devletin tüm kurum ve hizmetlerinin Lefke’de olacağını; Lefke’nin hak ettiği hizmetleri alarak gelişeceğini vurguladı.
 
KAYA

Lefke Belediye Başkanı Aziz Kaya da, Lefke’nin Kurtuluşu’nu bir kez daha idrak etmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

Lefke’yi daha iyi bir geleceğe taşıma adına verilen uğraşlardan sonra yeni bir çaba daha başlattıklarını ifade eden Kaya, gelecek nesilleri daha iyi koşullar ve refah içinde yaşatmak istediklerini kaydetti.

Bu yönde atılan adımlar sonucunda Lefke’nin ilçe olmasının gerçekleştiğini ifade eden Kaya, ancak bunun yanında daha atılması gerekli bir çok adım bulunduğunu söyledi. Kaya, bu kapsamda CMC maden atıkları, Lefke-Güzelyurt çift şerit yolu, sosyal konutlar ve su sorunu gibi birçok sorunun çözüm beklediğini kaydetti.

YOLAÇ: “LEFKE’NİN KURTULUŞU’NU COŞKU VE HEYECANLA KUTLUYORUZ”

Tarih Öğretmeni Reşat Yolaç da konuşmasında, ikinci Barış Harekatı’nın 43. yıldönümü ile Lefke’nin Kurtuluşu’nu coşku ve heyecanla kutladıklarını ifade etti.

O günlerde Mücahitler ile Lefke bölgesindeki Kıbrıslı Türklerin yoğun çarpışmalara karşı kahramanca göğüs gererek şehitler verdiğini anımsatan Yolaç, ancak sonuçta 22 Temmuz’da teslim olmak zorunda kaldığını anımsattı.

Lefke’nin 14 Ağustos 1974’te başlayan İkinci Barış Harekatı sonrasında 16 Ağustos’ta kurtarıldığını belirten Yolaç, bu uğurda canlarını veren aziz şehitleri ve kahraman gazileri saygı ve sevgiyle andı.

Print
Posted: Ağu 17, 2017,
Comments: 0,
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
«Ocak 2018»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
25262728
13504

Başbakan Özgürgün, “Tek Başına Hükümet Olmak İçin Yola Çıktık”

Başbakan Özgürgün, tek parti hükümetinin, kararların çok kolay alınıp, projelerin çok hızlı hayata geçirileceği bir hükümet modeli olduğunu, halkın 7 Ocak seçiminde sandıkta vereceği mesajın çok önemli olduğunu ifade ederek,, “Şu-bu parti ile hükümet kurmam diyenler var. Bu, siyaseti daha öğrenmemişler demektir” dedi.

Devamı
293031
1234
13825

Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü Müsteşarlığı 2017 yılı Aralık ayı Hayat Pahalılığı / Enflasyon Oranlarını belirledi

 2017 yılı Aralık ayı Enflasyon  oranında (Tüketici Fiyatları Genel Endeksi) bir önceki aya göre %1.69 değişim gerçekleşmiştir. Bu bağlamda 2017 yılının toplam enflasyonu %14.68 olmuştur. Bilindiği üzere 2017 yılının ilk 6 ayında ise enflasyon oranı %7.68 olarak tesbit edilmişti.

Devamı
567
8
14072

Başbakan Özgürgün'e Türkiye'den Kutlamalar

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım ve Türkiye Cumhuriyeti Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Milletvekilliği Erken Genel Seçim sonucundan  dolayı Başbakan Hüseyin Özgürgün’ü kutladılar.

Devamı
9101112
14309

Başbakan Özgürgün:"Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın aramızdan ayrılışının 6. yılında özlem, minnet ve rahmetle anıyoruz"

Kıbrıs Türk Halkının varoluş mücadelesi verdiği zor yıllarda hiçbir fedakarlıktan kaçınmayarak halkına önderlik etmiş büyük insan, devlet adamı Kurucu Cumhurbaşkanımız Sayın Rauf Raif Denktaş’ı vefatının 6. yıldönümü nedeniyle saygı ve rahmetle anıyoruz. 

Devamı
13
14371

Başbakan Özgürgün Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, 6’ncı ölüm yıl dönümü dolayısı ile düzenlenen törene katıldı

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, 6’ncı ölüm yıl dönümünde Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) Anıtı’nda düzenlenen törenle anıldı.

Devamı
14
14408

Başbakan Özgürgün:"Kıbrıs Türk Halkının varoluş mücadelesine ömrünü adayan Toplum Liderimiz Dr. Fazıl Küçük’ü ölümünün 34. yıldönümünde saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz"

Dr. Fazıl Küçük, baskı ve dayatmalarla ezilen, yok edilmek istenen Kıbrıs Türklerinin en zor zamanında ortaya çıkmış vatan sevgisi, cesareti ve kararlılığı ile liderlik görevini üstlenmiştir

Devamı
15
14447

Başbakan Özgürgün Dr. Fazıl Küçük'ün, 34’üncü ölüm yıl dönümü dolayısıyla Dr. Fazıl Küçük Anıtında düzenlenen törene katıldı

 Özgürlük Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük, 34’üncü ölüm yıl dönümünde Dr. Fazıl Küçük Anıtında düzenlenen törenle anıldı. 

Devamı
1617
14613

Başbakan Özgürgün:"Verilemeyecek Hesabım Yok"

Ülkenin kaderini etkileyecek olan bu seçim sürecinde ne yazık ki siyasi fikirler ve seçim bildirgeleri tartışılması gerekirken, şahsıma, özel yaşantıma ve o dönemde devam eden boşanma davama dönük gerçeği yansıtmayan iddialar ve spekülasyonlarla süreç sabote edilmeye çalışılmıştır.

Devamı
18192021
22232425262728
2930311234