BAŞBAKAN ERHÜRMAN:  “İSKELE BELEDİYESİ KÜLTÜR EVİ ÇOK YÖNLÜ BİR PROJE”

BAŞBAKAN ERHÜRMAN:  “İSKELE BELEDİYESİ KÜLTÜR EVİ ÇOK YÖNLÜ BİR PROJE”

İSKELE BELEDİYESİ KÜLTÜR EVİ AÇILDI
BAŞBAKAN ERHÜRMAN:  “İSKELE BELEDİYESİ KÜLTÜR EVİ ÇOK YÖNLÜ BİR PROJE”

SADIKOĞU: “TARİH KOKAN KENT İSKELE’YE BİR DEĞER DAHA KAZANDIRDIK”

 İskele Belediyesi tarafından TC Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Ofisi’nin katkılarıyla yaptırılan Kültür Evi, bugün düzenlenen törenle açıldı.

Kültür Evi, İskele Belediyesi 10. Kültür-Sanat Günleri’nin başlamasıyla birlikte kapılarını açtı. 

Eski Veteriner Dairesi ile Eski Sosyal Sigortalar Dairesi’nin kullanım hakkının İskele Belediyesi’ne verilmesiyle birlikte yapımına Mayıs 2018’de başlanan İskele Belediyesi Kültür Evi’nin, özelde İskele genelde ise KKTC kültürüne ışık tutacağı belirtildi.

Açılış törenine, Başbakan Tufan Erhürman, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Sağlık Bakanı Filiz Besim, siyasi parti temsilcileri, milletvekilleri, İskele Kaymakamı Mustafa Ürüncüoğlu, Belediye Başkanları,  Türkiye Cumhuriyeti Kalkınma ve Ekonomik İşbirliği Ofisi’nden Kültür, Çevre, Sağlık ve Sosyal Hizmet Sektörlerinde uzman müşavir Raif Kutluk,  İskele Belediyesi Meclis Üyeleri, Muhtarlar, kardeş belediyeler Finike, Pendik, Beykoz, Kütahya ve Samsun’un başkan ve temsilcileri, kurum kuruluş ve dernek temsilcileri ile çok sayıda kişinin katıldığı kaydedildi. 

İskele’ye ayrı bir hava ayrı bir soluk kazandıran İskele Belediyesi Kültür Evi’nin açılışı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.  Açılış töreninin sunuculuğu yapan Boğaziçi Köyü sakinlerinden Emine Akşahin, misafirlere Kıbrıs manileriyle seslendi. Kültür Evi’nin açılış töreninde Kıbrıs Kültürüne ait birçok canlandırma ve unutulmaya yüz tutmuş oyunlar misafirlere gösterildi.  Renkler ve Kültürler İskele’de buluşuyor ana temasıyla düzenlenen 10. Kültür Sanat Günleri’nin açılışını yapmasıyla kapılarını açan Kültür Evi’nin açılış konuşmasını İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu yaptı. Açılışa katılan Başbakan Tufan Erhürman ile Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu da birer konuşma yaptı. 

SADIKOĞU: “TARİH KOKAN KENT İSKELE’YE BİR DEĞER DAHA KAZANDIRDIK”

 Açılış konuşmasını yapan İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, konuşmasına Ulu Önder Atatürk'ün “sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir” sözüyle başladı.  Bu sözü ilke edindiklerini söyleyen Sadıkoğlu, sosyal ve kültürel faaliyetleri halkla buluşturmayı da asli görev bildiklerini ifade etti.  Kültür Evi ile birlikte tarih kokan İskele’ye bir değer daha kazandırmanın mutluluğu ve huzurunu yaşadıklarını da vurgulayan İskele Belediye Başkanı, Kültür Evi’nin yapımında büyük katkıları olan TC Kalkınma ve Ekonomik İşbirliği Ofisi'ne şükranlarını sundu. 

Sadıkoğlu, kültür evinde neler olduğunu şöyle anlattı: “Binamız genel anlamda iki kısımdan oluşuyor. Tek kat olarak görülen kısımda; aşevi, sündürme ve yatak odası ile Kıbrıs evinin havasını solutmak ve sizlerle buluşturmak istedik.  İki katlı olan binamızın alt kısmının bir bölümünde yıllardır festivallerimize katılan ülkelerin ve de kardeş Belediyelerimizin kültürlerini yansıtan simgeler bulunmaktadır. Aynı salonumuzun diğer kısmında ise bazı köylerimizde bulunan köy kadın kurslarımızda, kadınlarımız tarafından üretilen el emeği göz nuru eserlerin sergisi ve satışı yapılacaktır. Binamızın üst kısmında ise kadınlarımızın kendi el becerilerini daha da geliştirebilmelerine olanak sağlayacak eğitim atölyesi bulunmaktadır. Yine üst katta Kültür Sanat Ofisimiz ve de CIOF ve Uluslararası Festivaller Birliği’nin Kuzey Kıbrıs Merkezleri ile halk dansları ofisimiz bulunmaktadır.”

“Tek bir amacımız var o da, aynı bayrak ve gökyüzü altında aynı havayı soluyan, dini, dili, ırkı ve rengi ne olursa olsun ada genelindeki tüm kültürleri İskele’de buluşturmak diyen Başkan Sadıkoğlu, Kültür Evi’ne emeği geçenlere teşekkürlerini sundu."

BAŞBAKAN ERHÜRMAN:  “İSKELE BELEDİYESİ KÜLTÜR EVİ ÇOK YÖNLÜ BİR PROJE”

Başbakan Tufan Erhürman ise kültür evi projesini bölgeye kazandıranları yürekten kutlayarak “projenin içerisinde kültür var, sanat var, üretim var, eğitim var” diyerek konuşmasına başladı.
İskele’ye her gelişinde Kıbrıs oyunlarının yanında Karadeniz oyunlarını da gördüğünü bunun da kültürlerin kaynaşmasına en güzel örnek olduğunu söyleyen Başbakan Erhürman, İskele’nin çok kültürlü bir kent yolunda hızla ilerlediğini kaydetti.

Başbakan  konuşmasında İskele’ye üniversite açılması konusunda düğmeye basıldığı müjdesini de verdi.
Başbakan Erhürman, hükümetin Doğu Akdeniz Üniversitesine yer tahsis ettiğini, beş ilçenin ardından İskele’nin de hasretle beklediği üniversiteye çok yakında kavuşacağını söyledi.

 

 

 

 

Print
Posted: Mar 2, 2019,
Comments: 0,
Tags:
«Mayıs 2019»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
293012345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112
3456789