BAŞBAKAN ERHÜRMAN TATLISU OT KÜLTÜR FESTİVALİNİN AÇILIŞINA KATILDI

BAŞBAKAN ERHÜRMAN TATLISU OT KÜLTÜR FESTİVALİNİN AÇILIŞINA KATILDI

Tatlısu Ot Kültür Festivalinin 4’üncüsü köy meydanında yapıldı.

Festival saygı duruşunun ardından İstiklal marşının okunmasıyla başladı.

Açılış töreni kukla ve illüzyon gösterileriyle devam etti.

Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan, doğal yaşamın önemine dikkati çekmek amacıyla böylesi bir festival düzenlediklerini kaydederek, sentetik ve kimyasal ürünler neticesinde kanser vakalarının arttığını belirtti.

Orçan, gelecek nesillerin kimyasallarla beslemek yerine doğanın bahşettiği güzelliklerden yararlanmasının önemine vurgu yaparak etkinliğin düzenlenmesine katkı koyanlara teşekkür ederek konuşmasını tamamladı.

Uluslararası Festivaller Birliği Başkanı Atilla İpek konuşmasının ardından Orçan’a plaket takdim ederek, düzenlenen böylesi festivallerin KKTC’nin tanıtımına katkı sağladığını söyledi.

Başbakan Tufan Erhürman da bu haftadan itibaren her hafta sonu benzer festivallerin düzenleneceğini kaydederek, Tatlısu Festivalinin herkes için özel bir anlamı bulunduğunu kaydetti.

“Bizim bu ülkede ot diye andığımız ama hepsi yıllardır bu ülkede çeşitli yemeklerde kullanılmış şu anda aslında Kıbrıs gastronomisinin bir parçası haline gelmiş doğadan toplanan ürünlerden bahsediyoruz” diyen başbakan Erhürman, söz konusu ot ve bu otlardan yapılan yemeklerin de Turizm de yer alması gerektiğini vurguladı.

Ülkede kaç çeşit yenilebilir bitki ve ot çeşidi olduğuyla ilgili ellerinde tam bir rakam olmadığını ve bunun araştırılması gerektiğini ifade eden Başbakan Erhürman, ülkedeki bitki çeşitliliğinin ve gastronomisinin Ada’nın kültür zenginliğini gösterdiğini belirtti.

Başbakan Erhürman, “Bu bize adamızın zenginliğini gösteriyor, bu adamızın Kültür tarih sanat ve gastronomisiyle Dünyaya sunacak, anlatacak gösterecek çok şeyi olduğunu gösteriyor” ülkedeki kültürel zenginliği görmekten mutluluk duyduğunu sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da ülkede en yağışlı yıllardan birini geçirdiklerini kaydederek, “bu yağmurlu havada festival olacak mı diye tereddüt ettim ama şu sonuca vardım yağmur berekettir bu bereketini istiyoruz mademki e biraz sıkıntı da verirse sıkıntısına da katlanacağız” dedi.

Güneşli havalarda festivale katıldıkları gibi yağmurlu havalarda da katılacaklarını dile getiren Akıncı, Tatlısu’nun festivalde iki tane marka taşıdığını bunlardan birinin ot kültür diğerinin ise harnup festivali olduğunu ifade etti.

Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Akıncı ve beraberindekiler festivali gezerek otlardan yapılan yemeklerin tadına baktılar.

Print
Posted: Mar 3, 2019,
Comments: 0,
Tags:
«Mayıs 2019»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
293012345
6789101112
13141516171819
20212223242526
272829303112
3456789