BAŞBAKAN ERSİN TATAR,TÜRKİYE - KKTC TİCARET ODASI FORUMU 1. EKONOMİ KONFERANSI'NIN AÇILIŞINA KATILDI

BAŞBAKAN ERSİN TATAR,TÜRKİYE - KKTC TİCARET ODASI FORUMU 1. EKONOMİ KONFERANSI'NIN AÇILIŞINA KATILDI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Kıbrıs Türk Ticaret Odası'nın (KTTO) organize ettiği "Türkiye - KKTC Ticaret Odası Forumu 1. Ekonomi Konferansı" yapıldı.
Lefkoşa Golden Tulip'te yer alan konferansın açılış konuşmalarını Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Başbakan Ersin Tatar, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Turgay Deniz, forumun eş başkanlar Mustafa Genç ve Cihat Lokmanoğlu yaptı.


Başbakan Ersin Tatar  konuşmasında, "Hükümet olmak kolay değil, biraz şans biraz kısmet ister" dedi ve dövizdeki düşüşü örnek verdi. 
"Türk hükümeti de yanımızda" diyen Tatar, Oktay ve Hisarcıklıoğlu'na her zaman KKTC'nin yanında olduğu için teşekkür etti. 
Tatar, ülkede öğrenci sayısının 100 bini geçtiğini, ancak hedefin 150 bin olması gerektiğini, bu konuda üniversitelerin altyapısının yeterli olduğunu söyledi.
Mali disipline önem verdiklerini, hayat pahalılığı kesintisini örnek vererek bazı tedbirleri almak zorunda olduklarını söyleyen Tatar, şöyle devam etti:

"Ekonomi büyütemezsek, öğrenciyi yatak kapasitesini artırmazsak, enerji sorununu çözemezsek, suyu tarıma veremezsek gelişemeyiz.
Ülkede reformlar için istikrarlı hükümetler gerekli. Kamu Reformu için Meclis birlikte çalışmalı. Ülkede refah, ekonomi birlikte çalışarak geliştirilebilir.
Dünyada başarılı olan Kıbrıslı Türkleri ülkeye çekebilmeli, hep birlikte ülkeye sahip çıkmalı ve geliştirmeliyiz.
Yarım asırdır Kıbrıs Türk halkı büyük bir başarı öyküsü yazmıştır. 
Turizm, eğitim, su projesi ülkenin marka değerini artırdı. Elektriğin ucuzlatılması için de çalışıyoruz.
Girişimcilik ruhu hükümetimiz tarafından desteklenecek. Bu forum inşallah hayırlara vesile olur."
Başbakan Tatar, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de kararlı bir duruş sergilediğini, KKTC ve Türkiye’nin haklarını kararalı bir şekilde koruduğunu belirterek, teşekkür etti.
Tatar, "Türkiye her alanda yanımızda olduğu sürece KKTC devleti de her alanda gelişecektir" dedi.
Başbakan Tatar, hükümetin burada alınacak kararların arkasında duracağını ve ülkede refahın artırılması için birlik - berberlik içinde çalışarak geleceğe, gençliğe sahip çıkacaklarını söyledi.

Print
Posted: Tem 6, 2019,
Comments: 0,
Tags:
«Kasım 2019»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301
2345678