BAŞBAKAN ERSİN TATAR CNN TÜRK DE SULTAN ARINIR’IN SORULARINI CEVAPLADI

BAŞBAKAN ERSİN TATAR CNN TÜRK DE SULTAN ARINIR’IN SORULARINI CEVAPLADI

BAŞBAKAN TATAR CNN TURK DE SULTAN ARINIR’IN SORULARINI CEVAPLADI

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere İstanbul’da bulunan Başbakan Ersin Tatar bugün CNN Turk de canlı yayına konuk olarak özel bir röportaj verdi ve Sultan Arınır’ın sorularını yanıtlayarak gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. 

Başbakan Ersin Tatar Doğu Akdenizdeki zenginliklerde Kıbrıs Türk tarafının da hakkı olduğunu ifade ederek, bu yöndeki kararlılıklarını sürdüreceklerini belirtti. Başbakan Tatar, İstanbul’da CNN Türk’te soruları yanıtlarken, Maraşın Türk yönetiminde açılmasında kararlı olduklarına vurgu yaptı.

Başbakan Ersin Tatar İstanbul’daki temasları çerçevesinde CNN Türk’te canlı yayında  Sultan Arınır’ın sorularını yanıtladı.

Başbakan Ersin Tatar Yunanistan Başbakanının Güney Kıbrısta yaptığı açıklamaların anımsatılması üzerine aslında Adada gerçek işgalcinin Rum tarafı olduğunu söyledi. Rumların Kıbrıs Cumhuriyetini işgal ettiğini vurgulayan Başbakan Tatar, Güney Kıbrısa sunulan önerinin reddedildiğini de anımsatarak, Türk tarafının her şeyden dışlanmasının Doğu Akdeniz ile ilgili proaktif politika izlenmesinin yolunu açtığını anlattı.

Başbakan Tatar  “Günün sonunda siz kazı yapıyorsanız biz de yaparız dedik. Doğu Akdenizdeki zenginliklerde bizim de hakkıımız vardır. Biz dünyaya bu yönde mesaj veriyoruz. Haklı pozisyonumuzu hukuk çerçevesinde korumaya devam edeceğiz” dedi.   

Müzakere süreciyle ilgili soruyu yanıtlarken ise Başbakan Ersin Tatar, Kıbrıs Türk tarafının Crans Montana’dan itibaren her türlü esnekliği gösterdiğini ancak bunun karşılığını görmediğini ifade etti.

 Tatar “Rum tarafı maalesef katı tutumunu sürdürüyor. Bizim görüşümüz odur ki bu saatten sonra Federal çözüm olmaz. Artık başka modellerin denenmesi gerekir. Rum tarafından gelen mesajlara baktığımızda bizimle bir ortaklık devleti kurma eğiliminde olmadıklarını anlıyoruz. Bu noktadan sonra 2 devletli çözüme doğru gitmek gerekiyor” diye konuştu.

 Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in 9 Ağustos’ta görüşeceklerinin anımsatılması ve bu görüşmeden ne beklediğinin sorulması üzerine ise Başbakan Tatar, “Hiçbir şey beklemiyorum. Bir anlaşma zemini göremiyorum. Bu görüşmede anlaşma zemini aranacak ama bir sonuca varılmayacak. Adada Kıbrıs Türk halkı vardır ayrı bir devlet vardır ve bu devleti yıkmaya kimsenin gücü yetmez” dedi.

Rum siyasetinin hiçbir zaman değişmediğini ifade ederek Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in Annan Planı döneminde planı desteklemesini ancak şimdi tamamen farklı bir tutum sergilemesine buna örnek gösteren Başbakan Tatar, Türkiyenin garantörlüğünün sulandırılmak istenmesinin de bu zihniyetin devamı olduğunu kaydetti.

Kapalı Maraş ile ilgili soruya karşılık ise Başbakan, Maraşın Gazimağusanın devamı  ve aslında Osmanlı toprağı olduğunu belirterek, buranın Türk yönetiminde açılmasında kararlı olduklarının altını çizdi.

 Maraş’ın açılması ile Taşınmaz Mal Komisyonunun da bölgede daha aktif olacağını ve bazı sorunların ortadan kalkacağını anlatan Başbakan Tatar, böylece tazminat ödenmesi durumunun da konuşulmayacağını kaydetti.

  Başbakan Tatar Maraş’ın açılmasının ekonomiye de değer katacağını söylerken, bölgede gerginlik istemediklerine de vurgu yaptı.

  Başka bir soru üzerine ise Başbakan Tatar, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin turizmi ve üniversiteleri ile tanıtılması için çalışmalarını sürdürdüğünü belirterek, bu yönde Türkiye medyasından da katkı beklediklerini vurguladı.

Print
Posted: Tem 31, 2019,
Comments: 0,
Tags:
«Kasım 2019»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301
2345678