BAŞBAKAN ERSİN TATAR: "DOĞU AKDENİZ'DEKİ ÇALIŞMALAR MİLLETİMİZ İÇİN ÖNEMLİ"

BAŞBAKAN ERSİN TATAR: "DOĞU AKDENİZ'DEKİ ÇALIŞMALAR MİLLETİMİZ İÇİN ÖNEMLİ"

"(DOĞU AKDENİZ'DEKİ GELİŞMELER) TÜRK HÜKÜMETİYLE BİRLİKTE, MAVİ VATAN DEDİĞİMİZ DOĞU AKDENİZ'DEKİ HAK VE ÇIKARLARIMIZIN KORUNMASI KONUSUNDA VERDİĞİMİZ MÜCADELE MİLLETİMİZ VE ULUSUMUZ İÇİN FEVKALADE ÖNEMLİDİR"
 

Başbakan Ersin Tatar, "Türk hükümetiyle birlikte, mavi vatan dediğimiz Doğu Akdeniz'deki hak ve çıkarlarımızın korunması konusunda verdiğimiz mücadele milletimiz ve ulusumuz için fevkalade önemlidir" dedi.
Başbakan Ersin Tatar, Mersin'deki programı kapsamında Erdemli Belediye Başkanı Mükerrem Tollu'yu makamında ziyaret etti.
Kıbrıs gazileri tarafından karşılanan Başbakan Ersin Tatar, gazilerle tek tek selamlaşarak, hatıra fotoğrafı çektirdi.

Başbakan Ersin Tatar, konuşmasında son gelinen aşamada KKTC'nin ne kadar önemli bir devlet olduğunun ortaya çıktığını belirterek, "Şu anda Doğu Akdeniz'de, hidrokarbon, petrol ve gaz savaşları veya çatışmaları yaşanmaktadır. Ne mutlu bize ki Türkiye Cumhuriyeti, ana vatan, gerçekten oralarda çok iddialı. Türk hükümetinin kararlılığıyla sondaj çalışmaları yapılıyor." diye konuştu.
Türkiye'nin ve KKTC'nin, Türk halkının hak ve menfaatlerini korumak için çalıştığını ifade eden Tatar, "KKTC'nin, Türk hükümetiyle birlikte, mavi vatan dediğimiz Doğu Akdeniz'deki hak ve çıkarlarımızın korunmasında verdiğimiz mücadele milletimiz ve ulusumuz için fevkalade önemlidir. 1974'teki Barış Harekatı, bu coğrafyadaki, dünyadaki Türk milleti için fevkalade harekattır. 45 yıl sonra bunu görüyoruz." dedi.
Tatar, KKTC'yi geliştirmek ve kalkındırmak için çalıştıklarını vurgulayarak, Türkiye ve Türk halkı ile de her türlü bağın daha da yoğunlaştırılması için çaba sarf ettiklerini söyledi.

 

KKTC'nin, Türkiye'den asla koparılamayacağına dikkati çeken Tatar, şöyle konuştu:
"Biz, Türk ulusunun bir uzantısı, bir parçası olmaktan şeref duyarız. Biz, asla Türkiye'mizden kopartılamayız. KKTC halkı ve KKTC hükümeti, dünyadaki bazı milletlerin, bazı sinsi uyanıkların tezgahlarına, oyunlarına asla gelmeyecektir. Çünkü biz yürekten bağlıyız ve bu bağı kimse koparamaz. Kıbrıs'ta bir takım çabalar var. Federal temelli bir anlaşma sayesinde Kıbrıs'ın tam olarak Avrupa Birliğine girmesi konusu. Kıbrıslı Türklerin, Avrupa Birliği içerisinde daha zengin bir yaşam kazanabilmesi oyunuyla Türkiye'den bağının kopartılması ve Türkiye'nin, Avrupa Birliğinde olmaması sebebiyle de 'garantörlük' mekanizmasının başka bir mekanizmayla sağlanması amaçlanıyor. Tabii ki Kıbrıslı Türkler böyle bir oyuna gelmeyecektir. Çünkü Kıbrıslı Türkler, Türkiye Cumhuriyeti'nin Kıbrıs'ın esas garantörü olduğunu ve 1974'te olduğu gibi her hangi bir durumda 'İmdadına' yetişeceğini biliyor."
Tollu da ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Tatar'a Kızkalesi tablosu ve minyatür Yörük çadırı hediye etti.

Print
Posted: Ağu 20, 2019,
Comments: 0,
Tags:
«Eylül 2019»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
2627282930311
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30123456