Başbakan Özgürgün, Kanal T’ye Konuştu

Başbakan Özgürgün, Kanal T’ye Konuştu

-“MUHALEFET MEHTER TAKIMI GİBİ”


-“KOLTUKTAN 9 AY ÖNCE KALKAYIM DEDİM MUHALEFET KAÇMAK İÇİN BİNBİR YOL DENEDİ”


-“GÜVEN TAZELEMEMİZ GEREKİYORDU”


-“YENİ HÜKÜMETİ UBP KURACAK”


Başbakan Hüseyin Özgürgün, halka gidip güven tazelemenin en doğrusu olacağını düşündüğünü ve koltuktan 9 ay önce kalmak istediğini ama muhalefetin seçimden kaçmak için bin bir yol denediğini ifade ederek, “Muhalefet mehter takımı gibi” dedi.


Başbakan Hüseyin Özgürgün, Kanal T’de, Serhat İncirli’nin güncel konulara ilişkin sorularını yanıtladı.


Başbakan Hüseyin Özgürgün, seçim tarihini kendisinin değil, muhalefetin belirlediğine işaret ederek, “Halka gidip güven tazelememiz en doğrusu olur düşüncem ağır bastı. 5-6 ay daha beklemek yerine seçimi hemen yapalım önerime, ana muhalefet Partisi Başkanı Tufan Erhürman’ın ‘öyleyse 7 Ocak’ı öneriyoruz’ demesi ve benim de ‘kabul ettim’ demem üzerine çıkmış bir tarihtir” dedi.


Muhalefetin, seçim tarihini tartışma konusu yaptığını, konunun artık tartışılmaması gerektiğini kaydeden Başbakan Özgürgün, “Bana göre muhalefet mehter takımı gibi bir adım ileri iki adım geri hareket ediyor” diye konuştu.


Seçim için 7 Ocak tarihini öneren muhalefetin daha sonra ayak sürümeye başladığına işaret eden Başbakan Özgürgün, “7 Ocak diye bir ısrarım yok. Bunda ısrar eden ana muhalefettir. Bir öneriyi yaptıktan sonra bunda ayak sürümek veya ayak sürüyerek bundan olmadık makamları işin içine sokarak kurtulmaya çalışmayı da muhalefette görüyorum. Ben böyle bir muhalefet görmedim. Muhalefet böyle olmaz” dedi.


Siyasetçi için halk desteğinin önemli olduğunu, halk desteğini kaybetmiş bir siyasetçinin hiç bir gücü olmadığı gibi geçerliliği ve tanınırlılığının da olmayacağını ifade eden Başbakan Özgürgün, halkın desteğinin seçimle ortaya çıkacağını, bu nedenle güven tazelemek istediğini söyledi.

“MUHALEFET KAÇMAK İÇİN BİNBİR YOL DENEDİ”Başbakan Özgürgün, “koltuktan dokuz ay önce kalkayım” dediğini, ama muhalefetin seçimden kaçmak için bin bir yol denediğini söyledi.

Seçime giderken Ulusal Birlik Partisi’nde (UBP) hiçbir sıkıntının olmadığını dile getiren Başbakan Özgürgün, normal seçim tarihinin 10 Ağustos 2018 olduğunu, 10 ay önce kendisinin seçime gitme çağrısı yaparken, muhalefetin ise seçimden kaçmak için bu kadar uğraştığını ilk defa gördüğünü kaydetti.


“DENK BÜTÇE HÜKÜMETİN CİDDİ BİR BAŞARISIDIR”


Bütçede bir sıkıntının olmayacağını, ülkede daha önce üç yıl sonra geçen bütçeler olduğunu belirten Başbakan Özgürgün, 2003’deki bütçenin 2006’da geçtiğini anımsattı.


Hükümetin 2018 bütçesini denk bütçe yaptığını, bunun ciddi bir başarı olduğunu, devletin gelirleri ile giderlerinin denkleştiğini kaydeden Başbakan Özgürgün, “Denk bütçe ile hayat pahalılığı arasında bağlantı kurulmaması gerekir. Bütçe, devletin elde edeceği gelirler ile harcamaları arasındaki dengedir. Sonuçta devlet gelirlerini harcamaları ile denkleştirmiştir” diye konuştu.


Başbakan Özgürgün, hükümette oldukları 1.5 yıl içinde, yıllardır artmayan asgari ücretti üç kez belirleyerek yüzde 30 civarında artış sağlandığına işaret ederek, 31 Aralık’ta gerçekleşecek olan altı aylık hayat pahalılığının tüm kesimlere yansıtılacağını, denk bütçe ile bunu yapabilecek durumda olduklarını söyledi.


“CUMHURBAŞKANI HÜKÜMETE HİÇ BİR ZAMAN SICAK BAKMADI”


Hükümete geldikleri ilk günden, Cumhurbaşkanı’nın hükümete karşı bir tutum içinde olduğunu, devletin zirvesinde bir sıkıntıya yol açmamak için devlet sorumluluğu ve ciddiyetiyle hareket ettiğini ifade eden Başbakan Özgürgün, Cumhurbaşkanı’nın “Döner Sermaye” gibi çok önemli bir sağlık yasasını dahi hiç bir gerekçe yokken Anayasa Mahkemesi’ne gönderip 2.5 ay oyaladığını kaydetti. Başbakan Özgürgün, “Ya imzala ya da imzalama Meclis bilsin” dedi.


“DÖNER SERMAYE CİDDİ BİR DEVRİM”


Döner Sermaye Yasası’nın sağlıkta ciddi bir devrim ve reform olduğunu vurgulayan Başbakan Özgürgün, halkın çok rahat bir şekilde tam gün hastanede doktorlara ücretsiz bakınıp, tedavi olmalarına imkan sağlayan bir yasanın Cumhurbaşkanlığı’na takıldığını belirtti.


“KKTC BİR ANLAŞMADA TARAFDIR”


Başbakan Özgürgün, seçim süresince, UBP’nin Kıbrıs sorununa ilişkin siyasetini de halka anlatacaklarını ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) olası bir anlaşmada taraf olduğunu vurguladı.

UBP’nin, yıllardır, “KKTC bir devlet olarak kurulmuştur ve vardır” dediğini ve bu duruşunu hiç bozmadığını kaydeden Başbakan Özgürgün, “UBP olarak, Devlet ile birlikte hem içerdeki sorunları düzelterek, halkın refahını yükseltip, ekonomiyi geliştirelim, hem de bir anlaşma olacak ise KKTC’nin bu anlaşmada taraf olması ideolojisini hep ortaya koyduk” dedi.

Kıbrıs Rum kesiminin çözüm konusunda asla samimi olmadığını vurgulayan Başbakan Özgürgün, Enosis kararının kutlanması yönünde ve garantiler ortadan kalksın, asker çekilsin diye Rum meclisinden kararlar çıkartıldığına işaret etti.


-“MAAŞLARIN TAKSİTLE ÖDENDİĞİ BİR DÖNEMDE HÜKÜMETE GELDİK”-


Çalışanlara taksitle maaş ödemesinin yapıldığı bir dönemde hükümete geldiklerini, Türkiye ile Ekonomik ve Mali İşbirliği Protokolü’nü imzalayarak yatırımların önünü açtıklarını anlatan Başbakan Özgürgün, “Hükümeti devraldığımız dönemde ekonomide, devletten alacağı olan çok büyük kesimler vardı. Kuraklık paraları, doğrudan gelir desteği, mazot paraları, ürün bedelleri ve iş kesimi ile esnafa devletin vereceği rakamlar ciddi boyutlara ulaşmış bir Maliye Bakanlığı devralınmıştı. Ama hükümetin aldığı tedbirler ile ürettiği kararlar ile bunların tümünü aştık” diye konuştu.


Sosyal sigortaların batma noktasından bugün, borçlanmadan maaş ve borç ödeyen duruma geldiğini kaydeden Başbakan Özgürgün, “Batacak olan Daire’nin önümüzdeki yıl borcunun sıfırlanması öngörülüyor” dedi.


Başbakan Özgürgün,“Tarımda da hiç bir borcu kalmayan, borçsuz bir Tarım Bakanlığı hedefi ile 2018 bütçesi hazırlandı. Bakanlık 2019’a borçsuz girecek. Hedefimiz budur. Çünkü, hükümetlerin devamlılığı var. Geriye dönük kimsenin alacağı kalmayan, emeği ile bu işi yapan insanlara borcumuz kalmadı” ifadesini kullandı.


Devlete 2011 sonrası işe girenlerin durumunda da iyileştirme yapıldığını, öğretmenlerin hazırlık ödeneğinin bir defada peşin ödendiğini, özel sektörde çalışanların yatırımları için de çalışma yapıldığı ve özellikle işveren katkı payına destek verdiklerini anlatan Başbakan Özgürgün, “Tüm bunlar, bizim ne yapabileceklerimizi gösteriyor” dedi.


“HİZMETLERİN DEVAMI İÇİN YETKİ İSTİYORUZ”


Ekonomiden spora kadar devletin elini halka uzattığını, bu hizmetlerin devamı için yeniden halktan yetki istediklerini ifade eden Başbakan Özgürgün, hükümetleri döneminde sporda, ilk kez Lefkoşa dışında gece maçları yapılmaya başlandığını, ülke genelinde alt yapılarda iyileştirmeler yapıldığını, İskele ve Lefke’de de çok kısa sürede çok güzel stadların hizmete gireceğini anlattı.


GEÇİCİLER KONUSU VE BRTK YASASI


Polislerin yasa değişikliği beklediklerini bildiğini, BRTK çalışanlarıyla ilgili yasa önerisinin Komitede hemen gündeme alınacağını öğrendiğini aktaran Başbakan Özgürgün, ayrıca kadro bekleyen bin 500 kadar geçiciyle ilgili de bir yasa tasarısının hazır olduğunu ve hükümetin bu konuda iradesini ortaya koyduğunu, bunların gerçekleştirileceğini söyledi.


“YENİ HÜKÜMETİ UBP KURACAK”


Anketlerde UBP’nin birinci parti çıktığını, beklentisinin, en yüksek oyu alarak yeni hükümeti UBP’nin kuracağını kaydeden Başbakan Özgürgün,

“Burada iki hedefim var. Birincisi 26 milletvekili ile tek başına iktidara gelebilme hedefi. İkincisi ise oylarımızı yüzde 40’lara yaklaştırmaktır. Seçim kampanyasını bu hedeflerle yürüteceğiz” diye konuştu.

Başbakan Özgürgün, milletvekili adaylarını üyelerin belirleyeceğini de sözlerine ekledi.

Print
Posted: Kas 2, 2017,
Comments: 0,
Tags:

Name:
Email:
Subject:
Message:
x
«Ocak 2018»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
25262728
13504

Başbakan Özgürgün, “Tek Başına Hükümet Olmak İçin Yola Çıktık”

Başbakan Özgürgün, tek parti hükümetinin, kararların çok kolay alınıp, projelerin çok hızlı hayata geçirileceği bir hükümet modeli olduğunu, halkın 7 Ocak seçiminde sandıkta vereceği mesajın çok önemli olduğunu ifade ederek,, “Şu-bu parti ile hükümet kurmam diyenler var. Bu, siyaseti daha öğrenmemişler demektir” dedi.

Devamı
293031
1234
13825

Başbakanlık Devlet Planlama Örgütü Müsteşarlığı 2017 yılı Aralık ayı Hayat Pahalılığı / Enflasyon Oranlarını belirledi

 2017 yılı Aralık ayı Enflasyon  oranında (Tüketici Fiyatları Genel Endeksi) bir önceki aya göre %1.69 değişim gerçekleşmiştir. Bu bağlamda 2017 yılının toplam enflasyonu %14.68 olmuştur. Bilindiği üzere 2017 yılının ilk 6 ayında ise enflasyon oranı %7.68 olarak tesbit edilmişti.

Devamı
567
8
14072

Başbakan Özgürgün'e Türkiye'den Kutlamalar

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım ve Türkiye Cumhuriyeti Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Milletvekilliği Erken Genel Seçim sonucundan  dolayı Başbakan Hüseyin Özgürgün’ü kutladılar.

Devamı
9101112
14309

Başbakan Özgürgün:"Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın aramızdan ayrılışının 6. yılında özlem, minnet ve rahmetle anıyoruz"

Kıbrıs Türk Halkının varoluş mücadelesi verdiği zor yıllarda hiçbir fedakarlıktan kaçınmayarak halkına önderlik etmiş büyük insan, devlet adamı Kurucu Cumhurbaşkanımız Sayın Rauf Raif Denktaş’ı vefatının 6. yıldönümü nedeniyle saygı ve rahmetle anıyoruz. 

Devamı
13
14371

Başbakan Özgürgün Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, 6’ncı ölüm yıl dönümü dolayısı ile düzenlenen törene katıldı

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş, 6’ncı ölüm yıl dönümünde Türk Mukavemet Teşkilatı (TMT) Anıtı’nda düzenlenen törenle anıldı.

Devamı
14
14408

Başbakan Özgürgün:"Kıbrıs Türk Halkının varoluş mücadelesine ömrünü adayan Toplum Liderimiz Dr. Fazıl Küçük’ü ölümünün 34. yıldönümünde saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz"

Dr. Fazıl Küçük, baskı ve dayatmalarla ezilen, yok edilmek istenen Kıbrıs Türklerinin en zor zamanında ortaya çıkmış vatan sevgisi, cesareti ve kararlılığı ile liderlik görevini üstlenmiştir

Devamı
15
14447

Başbakan Özgürgün Dr. Fazıl Küçük'ün, 34’üncü ölüm yıl dönümü dolayısıyla Dr. Fazıl Küçük Anıtında düzenlenen törene katıldı

 Özgürlük Mücadelesi Lideri Dr. Fazıl Küçük, 34’üncü ölüm yıl dönümünde Dr. Fazıl Küçük Anıtında düzenlenen törenle anıldı. 

Devamı
1617
14613

Başbakan Özgürgün:"Verilemeyecek Hesabım Yok"

Ülkenin kaderini etkileyecek olan bu seçim sürecinde ne yazık ki siyasi fikirler ve seçim bildirgeleri tartışılması gerekirken, şahsıma, özel yaşantıma ve o dönemde devam eden boşanma davama dönük gerçeği yansıtmayan iddialar ve spekülasyonlarla süreç sabote edilmeye çalışılmıştır.

Devamı
18192021
22232425262728
2930311234