BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL HATAY’DA Kİ TEMASLARI ÇERÇEVESİNDE HATAY AFAD MERKEZİNE BİR ZİYARETTE BULUNDU

BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL HATAY’DA Kİ TEMASLARI ÇERÇEVESİNDE HATAY AFAD MERKEZİNE BİR ZİYARETTE BULUNDU

BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL HATAY’DA Kİ TEMASLARI ÇERÇEVESİNDE HATAY AFAD MERKEZİNE BİR ZİYARETTE BULUNDU

Ziyarette Başbakan Ünal Üstel’e Hatay ilinde yaşanan deprem felaketine yönelik brifing verildi. Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakan yardımcısı İsmail Çataklı’nın da katıldığı toplantıda Başbakan Ünal Üstel bir konuşma yaptı.

Başbakan Ünal Üstel’in toplantıda yaptığı konuşması; 

Deprem felaketinin yaşandığı günden itibaren aklımız ve kalbimiz hep sizlerle oldu. Yaşanan deprem felaketinde biz de 49 can kaybettik. Yüzlerce KKTC vatandaşı burada yaşayan ailelerini kaybetti. Yüzlerce KKTC vatandaşının ailesi depremden etkilendi, evleri yaşanmaz hale geldi. O yüzden acınızı anlıyoruz. Çünkü aynı acıları biz de yaşıyoruz. Biz et ve tırnak gibi ayrılmaz iki milletin evlatlarıyız. Ortak bir tarihe, ortak acılara ve sevinçlere sahibiz. Dolayısı ile Türkiye’de yaşanan her felaket aynı şiddette, tıpkı deprem gibi bizde de hissediliyor.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hükümeti olarak deprem felaketinin hemen ardından tüm arama kurtarma ekiplerimizi deprem bölgelerine yolladık. Arama kurtarma çalışmalarında, 500’e yakın arama kurtarma ve 150 büyük iş görev aldı. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hükümeti olarak vatandaşlarımızın yaptığı bağışlarla elde ettiğimiz insani yardımları 100’e yakın TIR’la sizlere ulaştırdık. Hükümetimiz ve İş İnsanlarımızın kurduğu ortak platformla yürütülen kampanya çerçevesinde, ilinizde 1000 prefabrik konutluk Şampiyon Melekler Köyümüz ’ün kurulum çalışmaları bugün başladı. Çok kısa bir sürede prefabrik konutlar 5000 insanımıza sıcak ve güvenli bir barınma ortamı sağlayacak.

Deprem bölgelerinden ülkemize gelen depremzede kardeşlerimize imkanlarımız dahilinde her tür yardımı yapmaya çalışıyoruz. Ülkemizde okuyan ve bu bölgede yaşayan üniversite öğrencisi çocuklarımıza da sahip çıkıyoruz. Onları da asla sahipsiz bırakmayacağız. Onlara yönelik gerekli yardım programlarını başlatmış durumdayız. Çok zor günlerden geçiyoruz. Birbirimize en çok ihtiyaç duyduğumuz günlerden geçiyoruz. Bu zor günler millet olarak bizim adeta kardeşlik sınavımız gibidir. Ama ortaya çıkan kucaklaşma bu sınavı da başarıyla geçtiğimizin en somut göstergesidir. 

2 devlet, 1 millet olarak yürekten, gönülden sizler için çalışmaya devam ediyoruz. Acınız, acımızdır. Kayıplarınız kayıplarımızdır. Bir kez daha milletimizin başı sağ olsun. Bir kez daha anavatanımıza geçmiş olsun diyoruz. Burada canla başla yardım çalışmalarını sürdüren AFAD’a ve diğer tüm gönüllü sivil toplum kuruluşlarına da teşekkür ediyoruz. Bu zor günler ancak ve ancak birlikte çalışarak atlatılabilir. Şimdi bir olma, güçlü olma ve ortak hareket etme zamanıdır. Şimdi kardeşlik ve dayanışma zamanıdır.

Türkiye güçlü bir ülkedir ve mutlaka bu sıkıntıların da üstesinden çok kısa bir sürede gelecektir. Hatay inanıyorum ki yeniden ayağa kalkacaktır. Burada hayatın normale dönebilmesi için sadece konut yapmak yetmez. Aynı zamanda insan da gerekmektedir. Dolayısı ile memleketinize sahip çıkınız. İllerinize sahip çıkınız.

Bu vesileyle bir kez daha, hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Yararlılarımıza acil şifalar diliyorum. Tüm milletimize başsağlığı dileklerimi sunuyorum.

Print
Yayınlanma tarihi: Mar 15, 2023,
Haber Kategorisi: Basın Açıklamaları,
Yorumlar: 0,
Etiketler:

«Mayıs 2024»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
29
BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL MECLİS GENEL KURULU'NDA KONUŞTU

BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL MECLİS GENEL KURULU'NDA KONUŞTU

BAŞBAKAN ÜNALA ÜSTEL "ÖZEL SEKTÖRÜ GERİDE BIRAKMAYACAĞIZ"

Devamını oku
3012345
6789101112
131415161718
BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL ALSANCAK LAPTA YOLUNDA İNCELEMELERDE BULUNDU

BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL ALSANCAK LAPTA YOLUNDA İNCELEMELERDE BULUNDU

BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL "BÖLGE HALKI DÖRT DÖRTLÜK BİR YOLA KAVUŞACAK"

Devamını oku
19
20212223242526
272829303112
3456789