BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL SİVİL SAVUNMA GÜNÜ DOLAYISIYLA MESAJ YAYIMLADI

BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL SİVİL SAVUNMA GÜNÜ DOLAYISIYLA MESAJ YAYIMLADI

BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL’İN SİVİL SAVUNMA GÜNÜ MESAJI

 

Milli mücadele yılları sürerken ortaya çıkan ihtiyaçlar göz önüne alınarak yeniden yapılandırılan Sivil Savunma faaliyetleri, gerekli yasal düzenlemelerin ardından Kıbrıs Türk Yönetimi Meclisi’nce 18 Şubat 1972 tarihinde kabul edilen “Sivil Savunma Yasası”na bağlı olarak 6 Ağustos 1974 tarihinde resmen çalışmalarına başlamıştır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanlığına bağlı bir kurum olarak faaliyetlerini sürdüren ve ulusal afet yönetimi sisteminin önemli bir parçası olan Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığımız; halkımızın ihtiyaç duyduğu yaşanabilecek muhtemel her tür afete yönelik müdahale gücünün koordine edilmesi görevinin yanında, günün gereklerine uygun afet yönetimi süreçlerini her gün geliştirerek uygulamaya devam etmektedir.

Anavatan ve ülkemizde yaşadığımız can kayıplarının acısını yüreklerimizde hissettiğimiz bu zor günlerde, Türkiye’de gerçekleşen Asrın Deprem Felaketi süresince Sivil Savunmanın önemini ve insan hayatı için gerekliliğini bir kez daha yaşayarak görmüş olduk. 

Yaşadığımız son depremin çok üzücü sonuçları, çağdaş bir sivil savunma sisteminin gerekliliğini, yetişmiş personel ve teknik donanım eksikliklerinin giderilmesinin yanı sıra vatandaşlarımızın böylesi olağanüstü durumlarla ilgili bilinçlendirilmesinin ülkemizin güvenlik konusundaki geleceği açısından taşıdığı önemi ortaya koymuştur.

Ülkemizin deprem kuşağı bölgesinde olması, diğer yandan küresel ısınmanın ve iklim değişikliğinin etkileri ile meydana gelen doğal afetlerin yaşanma sıklığının artması, gerekli önlemleri zamanında almayı ve arama kurtarma hizmetlerini geliştirmeyi yaşamsal bir zorunluluk haline getirmiştir.

Bu düşünceyle hareket eden hükümetimiz, Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığımızın personel ve ekipman ihtiyaçlarının ivedilikle karşılanması, halkımızın bilinçlendirilmesi için sivil savunma eğitiminin çeşitlendirilerek artırılmasına yönelik hemen harekete geçmiş ve bu konudaki çalışmalara öncelik vermiştir. 

Yaşanabilecek her tür felakete karşı halkımızın can ve mal kaybının en aza indirilmesi ve arama kurtarma çalışmalarının en yüksek seviyede desteklenmesi amacıyla, Sivil Savunma Teşkilatımızın özveri ve titizlikle yürütmekte olduğu çalışmaları tüm gücümüzle desteklemeye devam edeceğimizi belirtmek istiyorum.

Bu vesile ile depremde hayatını kaybeden tüm kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyor, tüm insanlığın her türlü felaketten uzak, mutlu ve huzurlu günler geçirmesini temenni ediyor, Sivil Savunma Teşkilatı Mensuplarımızın Sivil Savunma Günü’nü yürekten kutluyor ve yürütmekte oldukları çalışmalarda başarılar diliyorum.

 

                   

               

Print
Yayınlanma tarihi: Şub 27, 2023,
Haber Kategorisi: Basın Açıklamaları, Mesajlar,
Yorumlar: 0,
Etiketler:

«Mayıs 2024»
PztSalÇarPerCumCmtPaz
29
BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL MECLİS GENEL KURULU'NDA KONUŞTU

BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL MECLİS GENEL KURULU'NDA KONUŞTU

BAŞBAKAN ÜNALA ÜSTEL "ÖZEL SEKTÖRÜ GERİDE BIRAKMAYACAĞIZ"

Devamını oku
3012345
6789101112
131415161718
BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL ALSANCAK LAPTA YOLUNDA İNCELEMELERDE BULUNDU

BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL ALSANCAK LAPTA YOLUNDA İNCELEMELERDE BULUNDU

BAŞBAKAN ÜNAL ÜSTEL "BÖLGE HALKI DÖRT DÖRTLÜK BİR YOLA KAVUŞACAK"

Devamını oku
19
20212223242526
272829303112
3456789